תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מאחדים כוחות, מפרידים רכוש: המדריך לזוגיות פרק ב'

שני צעדים משפטיים חשובים יעזרו לכם להתמקד בזוגיות של פרק ב' מבלי להיות מוטרדים לגבי עתיד הרכוש שנצבר בעבר

רבים מגיעים לפרק ב בחייהם ונכנסים לשלב בו הם מכירים בן זוג חדש, הן כידוע/ה בציבור והן לקראת נישואין. כל צד בזוגיות החדשה רוצה להבטיח שהרכוש שאותו צבר בפרק א יהיה מוגן, כדי שיוכל להשתמש בו לצרכיו האישיים או להבטיח את הירושה העתידית לילדיו.

מאחדים כוחות, מפרידים רכוש

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

כדי להבטיח זאת יש לנקוט בשני צעדים משפטיים חיוניים. השילוב של שני הצעדים מבטיח ודאות מספקת ושקט נפשי לכל צד, ומאפשר התמקדות בזוגיות החדשה מבלי להיות מוטרדים לגבי עתיד הרכוש שנצבר.

הצעד הראשון הוא צוואה. על פי חוק הירושה ובהעדר צוואה, עתיד לרשת בן הזוג שנותר בחיים, או הידוע בציבור שנותר בחיים, את מחצית הרכוש של בן הזוג שנפטר. ככלל, צוואה היא מסמך משפטי בעל עוצמה רבה. היא מכילה בתוכה את כל הרכוש של המצווה ונועדה לתת הנחיות לתקופה שלאחר המוות. מומלץ לערוך אותה על ידי עו"ד שתחום התמחותו הוא ירושות. כאשר הצוואה מורכבת וכוללת נכסי מקרקעין שונים, או נכסים מסחריים נוספים כגון מניות או שליטה בנכסים מיוחדים, יש לוודא שתחום המומחיות של עורך הצוואה כולל גם מיסוי מקרקעין ומשפט מסחרי, כדי שעריכת הצוואה ותכנון חלוקת הרכוש יקחו בחשבון היבטים שונים של מיסוי הרלוונטי לנכסים של הצוואה.

אולם, צוואה קובעת אך ורק מה ייעשה ברכושו של המוריש. היא אינה קובעת מה היה באמת היקף הרכוש של אותו מוריש בשעת מותו. קיימת לעיתים מחלוקת בסוגיה מה אכן היה שייך לאותו מוריש בשעת מותו, כאשר עד מותו היה מצוי בזוגיות ולעיתים נכסיו התערבבו עם נכסי בן הזוג, או שנוצרה עם השנים חזקת שיתוף לגבי נכסים שונים.

לעיתים, היורשים נאלצים לנהל הליכים משפטיים מול בן הזוג שנותר בחיים (או מול יורשי בן הזוג) כדי לקבל הכרעה שיפוטית לגבי היקף העיזבון של אותו מוריש. כך למשל קרה כשבני הזוג שחיו שנים רבות יחדיו נהרגו בתאונת דרכים, ויורשיהם השונים נאלצו להתדיין ולהוכיח בבית משפט מה אכן הוסכם בין בני הזוג ומה באמת היה שייך לכל צד.

כדי לחסוך את הטרחה וחוסר הוודאות, מומלץ לפתור את המחלוקת מראש על ידי עריכת הסכם ממון בין בני זוג נשואים או העומדים להינשא, או עריכת הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור. הסכמים אלו ניתן לאשר בבית המשפט לענייני משפחה בדיון קצר ודיסקרטי. צעד שני זה משלים את הצעד הראשון של עריכת צוואה.

עריכת ההסכם בין בני הזוג תביא באופן טבעי לרישום מסודר של הנכסים שכל צד מביא איתו לזוגיות. אולם החשוב מכל הוא ההצהרה של הצדדים על כך שהם גמרו בדעתם לגבי רצונם בהפרדה של הרכוש שנצבר טרם חתימת ההסכם, ובמקרים רבים גם לגבי רכוש פרטי נוסף שייצבר בעתיד על שמו של כל צד.

באופן טבעי עריכת הסכם מסודר ע"י עו"ד כוללת ייעוץ לגבי שימור עתידי ומושכל של הנכסים שנצברו, כדי למנוע זליגה עתידית של נכס לתוך מסת הרכוש המשותף. לדוגמא: בנוגע לדירה להשקעה אשר בגינה מתקבלים דמי שכירות מדי חודש, כדאי לקבוע שדמי השכירות יופקדו בחשבון פרטי של בעל הדירה ולא יוכנסו לחשבון משותף לשימוש שוטף. כמו כן, החזרי משכנתא על דירה שאינה משותפת ישולמו רק מחשבון פרטי של בעל הדירה, ורצוי מנכס כספי שאינו משותף, אך לא מחשבון משותף, וזאת כדי למנוע טענות עתידיות בדבר שיתוף בדירה עקב השקעה משותפת במימונה. הסכם שכזה יקל מאד על הוכחת כוונת הצדדים, הן בעת פרידה או גירושין והן במקרה של מוות. וכמו תמיד, טיפול מונע הוא הכי משתלם והכי זול מכל האופציות האחרות.

ולסיום חשוב לציין כי את עריכת הצוואה ואת עריכת הסכם הממון או ההסכם לחיים משותפים עם בן/בת הזוג, מומלץ לעשות אצל עו"ד מומחה בתחום דיני משפחה וירושה אשר ילווה את הצדדים גם בדיון לאישור ההסכם בבית המשפט לענייני משפחה.

הכותב הינו עוד מומחה בדיני משפחה וירושה

לפרטים נוספים >>

amram@naharilaw.com

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#