תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

זה הזמן להוציא אזרחות פורטוגלית

עוד וגנאולוג מומחה ערן וגנר, מסביר על תהליך הוצאת אזרחות ודרכון פורטוגלים לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל

בשנת 2015, נכנס לתוקף תיקון לחוק האזרחות בפורטוגל, המספק הקלות משמעותיות בהענקת אזרחות פורטוגלית לצאצאים של יהודים מגורשי ספרד ופורטוגל. המשמעות היא, כי צאצאים ליהודים שגורשו מפורטוגל בשנים עברו, יכולים להוציא כעת אזרחות ודרכון פורטוגלים ללא תנאים מכבידים.

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

עוד" ונוטריון ערן וגנר, שהינו גם גנאולוג מומחה (עוסק בחקר שורשי המשפחה) בהסדרת אזרחות פורטוגלית ליהודים בכלל וישראלים בפרט, אומר: "השינוי בחוק מאפשר לישראלים שהם נצר למגורשי פורטוגל וספרד להוציא אזרחות פורטוגלית. על מנת למקסם את סיכויי ההצלחה לקבלת האזרחות הפורטוגלית, חשוב לבצע את התהליך בצורה נכונה ומקצועית".

מהם היתרונות לבעלי דרכון פורטוגלי?

עו"ד ערן וגנר

"מאחר ופורטוגל היא חברה מן השורה הראשונה באיחוד האירופאי, בעלי אזרחות פורטוגלית יכולים לגור בכל אחת ממדינות הארגון, וכן לעבור בין מדינות ברחבי היבשת. הדרכון הפורטוגלי פותח את כל מדינות האיחוד לעבודה, מגורים, לימודים ואפילו קבלת תנאים סוציאליים. דרכון פורטוגלי אף מאפשר כניסה לארה"ב ללא ויזה וכן למדינות נוספות שבעלי דרכון ישראלי לא יכולים להיכנס אליהן, כגון: דובאי, ערב הסעודית, מלזיה, אינדונזיה,ועוד".

מי הם הזכאים לאזרחות ודרכון פורטוגלי?

"ישנם שלושה תנאים מצטברים שעל המבקש להוכיח: על המבקש להיות בגיר (למעלה מגיל 18), ללא רישום פלילי על עבירה מסוג פשע, ובעל קשר משפחתי ותרבותי למגורשי ספרד ופורטוגל. ילדים קטינים זכאים גם לאזרחות פורטוגלית ומטופלים בהליך דומה לבגירים אך חל תנאי נוסף שאב או אם הקטין צריכים להיות כבר אזרחים פורטוגלים. לכן, אנחנו תחילה מסדירים אזרחות להורים ורק לאחר מכן לילדים.

כיום מסתובבות כל מיני רשימות של שמות משפחה שלכאורה מעידות על קשר למגורשי פורטוגל, אך מדובר ברשימות לא רלוונטיות ומזויפות. סה"כ בהצעת החוק הפורטוגלית כתובים 60-70 שמות משפחה כגון: קסטרו, זוארץ, טורס, פינטו, פרנקו, אליאס, מורנו, ועוד. מי שהוא בעל שם משפחה כזה יהיה לו קל יותר להוכיח קשר ליהודי פורטוגל, אך גם אנשים עם שמות משפחה אחרים יכולים להוכיח את קשריהם המשפחתיים.

מטבעות ודרכונים

האפשרות פתוחה בעיקר לצאצאים של המדינות: מרוקו, תוניסיה, אלג'יר מצריים, סוריה, לבנון, ישראל, תורכיה, יוון, בולגריה ומדינות יוגוסלביה לשעבר. במקרים מסוימים ניתן להוכיח קשר גם אצל יהודים שהגיעו לפולין והם ממוצא ספרדי, כמו גם אלו שנמצאים בארצות הברית ובמדינות מרכז ודרום אמריקה ובמדינות נוספות ברחבי העולם, הכל לפי נתיב ההגירה של צאצאי מגורשי ספרד לאורך 500 השנים האחרונות".

כיצד מוכיחים את הזכאות לאזרחות פורטוגלית?

ככל שיש יותר ראיות המצביעות על זיקה ליהדות ספרד ופורטוגל הרי זה משובח. זה יכול להיות לפי שם המשפחה, קיום מנהגים ייחודיים לספרדים, מסמכים שמראים את הקשר בין המבקש לבין אבות אבותיו יוצאי ספרד ופורטוגל, ואפילו ברמה של סידורי תפילה, של מכתבים מהרבנים בבתי כנסת שאנשים מתפללים בהם בארץ ובחול, מסמכים ממשרד הפנים, תעודות לידה, תמציות רישום, ותעודות נישואין (בלא מעט תעודות נישואין מופיעה העדה של החתן או הכלה).  בנוסף, ידיעת שפת הלדינו עי מבקש האזרחות או בני משפחתו מאוד עוזרת בעניין.

מה תפקידו של עורך הדין שמבקש את הבקשה בשם הלקוח?

עורך דין מנוסה בתחום ממקסם את סיכויי הצלחת הבקשה עבור הלקוחות שלו. הוא יודע אילו ראיות לאסוף, כיצד לבנות את תיק הבקשה ולהימנע מטעויות מיותרות שיכולות לעכב ואף לפגוע בזכאות לקבלת האזרחות.

חשוב לציין כי החוק פתוח למיליוני אנשים ואין לו תאריך תפוגה. נכון להיום, הפורטוגלים מקבלים אותנו בברכה, והמדיניות שלהם היא מדיניות מקלה לקבלת האזרחות , ולכן, מי שמעוניין בקבלת האזרחות הפורטוגלית, מומלץ שיחל בתהליך בהקדם.

עו"ד ונוטריון ערן וגנר שהינו גם גנאולוג, עוסק ב-15 השנים האחרונות בהסדרת אזרחות אירופאית לאלפי לקוחות. 


לאתר >> 

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#