תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הלוחמת בשודדי הירושות

עו"ד אתי סדיס שולטת בתחום משפטי רגיש ונפיץ ביותר: סכסוכי ירושה מורכבים. אחרי שייצגה יורשים בארץ ובחו"ל שנקלעו למצבים קשים יש לה מסר חשוב: "אל תפקירו את הוריכם המבוגרים בידי נוכלים"

המקרים המגיעים אל שולחנה של עו"ד אתי סדיס יכולים לפרנס בקלות כמה טלנובלות טובות , ולעתים קשה להאמין שהמקרים האלה אכן קרו במציאות. אבל הם בהחלט קרו, ועו"ד סדיס נמצאת כאן כדי למזער את הפגיעות. "עולם סכסוכי הירושות והצוואות הוא עולם אפל של חמדנות ובצע כסף, שבגינו אנשים מפקירים ומנצלים מבוגרים חסרי ישע ופוגעים בהם לפעמים אף פיזית", אומרת עו"ד סדיס, "והכל תוך שהם מקפחים ומוליכים שולל את בני המשפחה הקרובים להם ביותר".

עו"ד אתי סדיס

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

סדיס מוסיפה שכשאנחנו מתבגרים, אנחנו מתחילים להזדקק לזולת כדי לתפקד בחיי היומיום שלנו. מטפלת בשכר, שכן, קרוב משפחה רחוק, חבר מהעבר – כולם מגיעים לסייע לקשיש בעודו בחיים אך לעתים מטרתם הנסתרת היא לגזול חלק מהירושה. "על ידי כל מיני תרגילים ומניפולציות הם מצליחים לבצע השתלטות עוינת על הירושה של היורשים החוקיים עוד בחייו של המוריש עצמו", היא מתארת. "לדוגמא: לעתים קורה שהמוריש הוחתם על צוואה מקפחת בזמן שהוא סובל ממחלת האלצהיימר וקל לשכנע אותו לעשות דברים שאליהם לא התכוון."

לעו"ד אתי סדיס יש ניסיון של  20 שנה בניהול סכסוכי ירושה מורכבים של משפחות ההון בישראל, והיא מזהירה בצורה מפורשת: "היזהרו מ"נשמות טובות" שבאות לסייע להוריכם המבוגרים ב"התנדבות". אל תפקירו את הוריכם המבוגרים בידי "חברים" או "מכרים" או מסייעים מסוג אחר שצצים "להקל" על חייכם. השגיחו, היו ערניים, וקחו בחשבון שאותם "חברים" עלולים להתגלות כשודדי ירושות. לצערי, התופעה הזו היא ממש מכת מדינה".

מה קורה כאשר נוצרים סכסוכי ירושה בין בני המשפחה עצמם?

"אלה המקרים הכי קשים. כאשר המהלך לגזילת הירושה נעשה על ידי מטפלת חיצונית שמנצלת לרעה את מצוקת המטופל המבוגר, אז ניחא, זה גורם זר. אבל כשמדובר באח או דוד שחותר תחתיך ותחת זכויותיך לרשת כבן משפחה – זה יוצר מטענים רגשיים קשים מאוד. יש גם מקרים רבים של סכסוכים בין ילדים מהאישה הראשונה לאישה השנייה. אליי מגיעים התיקים הכי מורכבים והמצבים הקשים ביותר. מצאתי את עצמי פותרת פלונטרים שאחרים לא הצליחו לפתור וזה דורש ראייה מחוץ לקופסא, התמצאות בחוק ובפסיקה ופרשנות יצירתית".

מהי משמעות המושג "צוואה מקפחת" והאם אפשר להילחם בה?

"צוואה מקפחת היא צוואה שהוראותיה מקפחות את זכויותיו של אחד היורשים על פי החוק. אם קופחתם בצוואה ההלם במקרים האלה הוא עצום, אך צריך להתגבר במהירות, להיות פרגמטיים ולפעול בזמן לעצירת הליכי קיום הצוואה".  

הלוחמת בשודדי הירושות

"אפשר להילחם בצוואה מקפחת. קיימת פסיקה ענפה ומתפתחת בתחום הזה. החוק מפרט עילות שאם יתקיימו - יביאו לביטולה של הצוואה המקפחת. אם למשל, היורש המנושל מאמין שהמוריש חתם על הצוואה בתקופה שהיה חולה, מטושטש מתרופות, לא כשיר או לא צלול, והוא מסוגל להוכיח את זה באמצעות מסמכים רפואיים – יש סיכוי לביטול הצוואה המקפחת".   

יש אפשרות למנוע מראש מקרים כאלה?

"לצערי קיימות בחוק פרצות רבות שמאפשרות ל"שודדי הירושה" לפעול באין מפריע כמעט. צריך להיות מאוד ערניים, ולא לתת אמון בגורם כלשהו שמתחיל "להשתלט" על חיי הוריכם באיצטלה של "דאגה". למשל השתלטות של אח אחד על זכויות האחים האחרים בתירוץ שהוא זה שמטפל בהורים ומסייע להם. במניפולציות שונות הוא גורם להורים לכתוב צוואה לטובתו או להעביר את רכושם אליו בעודם בחיים ומנשל את אחיו בלי בושה.

"צריך לזהות כיצד מתחיל התהליך הזה פסיכולוגית ומעשית עוד בחיי המורישים. שימו לב למניפולציות של קרוב המשפחה, להצהרות תמוהות, להתנהגויות בלתי סבירות, להסתרת עובדות, לשקרים וסכסוכים שאותו קרוב מנסה ליצור במשפחה, ומול זה יש לשים לב גם לחולשה ולחוסר אונים של המורישים, להשמצות תמוהות כלפי שאר האחים תוך כדי האדרת עצמו כמושיע ועוזר למוריש. אלה סימנים לכך שזכותכם לירושה נמצאת בסכנה, וכאן הזמן לעצור את זה. הדבר החשוב ביותר הוא לדאוג לבני משפחתכם מכל הלב ובכל מצב ולא רק ממניעים כספיים. משפחה היא מעל הכל ושווה יותר מכל ירושה או סכום כסף".

כתובת האתר: www.sadis.co.il

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#