תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בכל הכבוד הראוי: מהפכה בתחום האפוטרופסות

תיקון לחוק בתחום הכשרות המשפטית והאפוטרופסות יחזיר את השליטה לידיהם של הקשישים וחסרי הישע, ויאפשר להם להשמיע את קולם

התיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות עתיד לבצע מהפיכה של ממש בנושא מינוי אפוטרופוסים. טרם התיקון לחוק, הסדרת הטיפול בענייניהם של קשישים וחסרי ישע הייתה רק ע"י מינוי אפוטרופוס, ובתי המשפט נהגו לאשר מינויי אפוטרופסות גם במצבים בהם היה בנמצא בן משפחה שיכול היה להסדיר את ענייניו של חסר הישע.

עו"ד נורית פיש

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

התיקון לחוק שהתקבל במרס 2016, התקבל במטרה לבטל את ברירת המחדל של מינוי אפוטרופוס כשהוא קובע כי "לא ימנה בית המשפט אפוטרופוס לאדם בגיר... אלא אם כן ראה כי בלא מינוי עלולים להיפגע זכויות, אינטרסים או צרכים של האדם".

אין דרך אחרת להגדיר את השינוי הדרמטי בחוק מלבד מהפיכה של ממש. יקח זמן להפנים זאת ולשנות את כל ההתנהלות כלפי קשישים ובעלי צרכים מיוחדים אשר עד השינוי בחוק, לא התאפשר להסדיר הטיפול בעניינם של חסרי ישע ללא מינוי אפוטרופוס.

את שינוי הגישה ניתן לראות קודם כל בשינוי המינוח: אין יותר שימוש במילה חסוי  שהיה ההגדרה לאדם שמונה לו אפוטרופוס. מעתה אמור: "אדם שמונה לו אפוטרופוס". אך השינוי אינו רק שינוי מילולי בהגדרה, אלא מייצג שינוי בתפישה. הוא מבטא את הדרישה לאיזון  בין הצורך לסייע לקשיש ולחסר הישע לבין הצורך בפיקוח, תוך שמירת כבודו, התייחסות לרצונותיו ומתן אפשרות לתכנן את המשך חייו על מנת על מנת שקולו ישמע והוא יוכל בעת שהוא במלוא שכלו וכשרו  לקבוע מי וכיצד יטפל בענייניו. התיקון לחוק משחרר את הקשיש/חסר הישע מהצורך במינוי אפוטרופוס, ע"י הכנת מסמך הכולל את רצונותיו וכוונותיו ובניית מודל גמיש המכבד אותו. זאת, מתוך הכרה בכך שלא לכל אדם שאינו מסוגל לדאוג לענייניו יש למנות אפוטרופוס.

כדי להימנע מהצורך במינוי אפוטרופוס יש להיערך בהתאם ולחתום על מסמך הנקרא "ייפוי כח מתמשך"  אם עד התיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות המצב היה הפוך, גם אם אדם חתם על יפוי כח המסמיך את מי שהוא סומך עליו לטפל בענייניו, וכשאיבד את כושרו והפך חסר ישע ,ייפוי הכח היה מתבטל אוטומטית, כעת, עם השינוי בחוק קורה בדיוק להיפך – יפוי כח נכנס לתוקף רק כאשר האדם מאבד את כשרו ואז מתאפשר למיופה הכח לטפל בענייניו ולעשות שימוש בייפוי הכח בדיוק בהתאם להנחיות שנתן האדם כשחתם  על ייפוי הכח המתמשך בעת שהיה במלוא כושרו.

אדם החותם על ייפוי כח מתמשך יכול לתת הוראות מפורשות לקבוע הגבלות, כללים ותנאים עליהם יורה למיופה הכח שמינה כיצד לנהל את ענייניו. ניתן למנות אדם אחד או יותר, אפשר לקבוע חליף למקרה שאותו אדם שקבעת לא יכול למלא תפקידו. אפשר לערוך שינויים ולתקן את ייפוי הכח ככל שיחולו שינויים במהלך השנים, עד לכניסתו לתוקף של ייפוי הכח המתמשך.

 חשוב להדגיש כי על מנת שניתן יהיה לבצע את ההוראות שנתן ביפוי המתמשך, אין צורך לפנות לבית משפט, או לבצע שינויים הכרוכים במינוי אפוטרופוס (כמו החובה להפריד חשבון בנק שניהל אותו אדם עשרות שנים עם בן/בת זוגו, ליטול ממנו את הזכות לשימוש בכרטיס אשראי ועוד ועוד מגבלות המוטלות על ניהול חשבון אפוטרופסות). יחד עם זאת, נשמר האיזון הדרוש לשמירת ענייניו של נותן ייפוי הכח, לכן עסקאות מקרקעין למשל או עסקאות בהיקף כספי גדול תהיינה טעונות אישור בית המשפט. לא עוד מחיקת רצונו וכוונותיו, לא עוד פסילה מוחלטת ואיסור לעשות  כל פעולה באופן שיש בו פגיעה באוטונומיה והתעלמות מוחלטת מרצונו ומכוונתו והעברת האחריות המוחלטת לחייו ממנו אל האפוטרופוס.

אפשר לתת ייפוי כח לטיפול רפואי ואפשר לתת יפוי כח רכושי. עד לתיקון החוק לא היה מוכר בישראל גורם חילופי מקבל החלטות  והיה צורך לפנות בדחיפות לבית המשפט על מנת לקבל אישור לניתוח דחוף למשל. אין עוד צורך בכך אם חתמת על ייפוי כח רפואי מתמשך  ובו קבעת את מי אתה ממנה לקבל החלטות עבורך. זה לא במקום  החתימה על מסמך לאי הארכת חיים בהתאם לחוק החולה הנוטה למות אך זו כבר אופרה אחרת.

במידה  ולא יהיה מנוס ויהיה מצב בו ייווצר  הכרח במינוי אפוטרופוס, הרי שבייפוי הכח המתמשך ניתן לקבוע את מי אתה רוצה למנות כאפוטרופוס, ולתת הוראות כיצד ינהל את ענייניך ואת חייך לעת זקנתך תוך התחשבות מירבית ברצונותיך בלא שיקבעו עבורך מה היא "טובתך".

לא ניתן  לחתום על ייפוי כח מתמשך בפני כל עורך דין, אלא רק בפני אלה שעברו הכשרה מיוחדת. בימים אלה נסתיימו הכשרות של קבוצות  עורכי הדין הראשונים שיוכלו להחתים על ייפוי כח מתמשך ותתקיימנה בודאי עוד הכשרות.

השינוי הדרמטי בתפישת העולם כי לאדם זכות לשליטה על חייו לעת זקנתו או לעת בה לא יוכל לדאוג לענייניו בעצמו, דורשת מעשה ויפה שעה אחת קודם . נצלו את הזמן כדי לחשוב ולגבש החלטה במי אתם בוחרים לשמש כמיופה כוחכם בייפוי הכח המתמשך ובצעו זאת  מיד. זו המלצתי החמה. 

לפרטים נוספים >>

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#