תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האמת העצובה על חוק גישור חובה למתגרשים

עו"ד יעקב בלס, מומחה לדיני משפחה, מסביר במאמר מיוחד מדוע החוק החדש מונע גישה לערכאות, פגע קשות בזכויות הנשים ומסיג את גבולות מקצוע עריכת הדין

החוק החדש לגישור חובה למתגרשים, אשר קודם דווקא ע"י חברות כנסת המזוהות עם שדולת הנשים, פגע קשות בעיקר בנשים, בכך שפתח פתח להברחת רכוש רחבה מצד בני זוג חזקים כלכלית, מעודד מצגי שווא והונאה של הפורום המגשר, כופה חלוקת רכוש לא צודקת, מונע דיון בכספים לא מדווחים שבידי בני הזוג, פותח פתח להתחמקות מתשלום מזונות זמניים הוגנים, ומאפשר סחיטה כלכלית להשגת יתרונות בהליכי הגירושין.

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

החוק החדש מגדיל את תופעת סיכול הסדרי הראיה והניכור ההורי, בכך שהוא מעכב את ההכרעה בנושאים כמו הסדרי ראיה ומשמורת, מנציח עוולות זמניות והופך אותן לקבועות, ולמעשה מפקיר את גורלם של בני הזוג וילדיהם בידי גופים ומגשרים שאין להם כל השכלה וניסיון משפטיים, ואשר המוטיבציה העיקרית שלהם היא "לנקות שולחן" - תוך הבאת בני הזוג להסדר מוסכם, גם במחיר קיפוח של אחד הצדדים.

זהו החוק הראשון שחוסם אזרחים מלגשת לערכאות משפטיות. בעתירה שהוגשה לבג"ץ על ידי קבוצת עורכי דין וטוענים רבניים המתנגדים לחוק החדש נכתב: "אפילו לאסירים שמורה הזכות לעתירה לבית המשפט - אך למתגרשים תיחסם דרך זו בחוק", "החוק הוא יריקה בפרצופו של בית המשפט למשפחה- מפני שהוא אומר למעשה - כשלתם בתפקידכם".

החוק מאפשר הקמת גופי ענק לגישור, אשר מפרסמים את עצמם כמכוני גירושין לכל דבר, בניגוד לעורכי דין שעליהם נאסר הפרסום. "זוהי הסגה בוטה של גבולות המקצוע המזכירה את פריחת המכונים למימוש זכויות רפואיות", נטען בעתירה.

עו"ד יעקב בלס

ישנם בחוק מספר רב של כשלים נוספים וביניהם: מניעת ייצוג הוגן מהצדדים, אי יכולת למינוי מומחים שיקבעו את הונם האמיתי של בני הזוג - ובכך נכפית חלוקה לא הוגנת של רכושם, עירוב רשויות, פגיעה בעצמאותה של הרשות השופטת, חוסר סמכות לחקור עדים וחוות דעת, סכנה לגל של תביעות רשלנות מקצועית נגד המדינה, חשיפת העלמת מסים מצד בני זוג לצדדים שאינם מוסמכים לכך, מתן ייעוץ משפטי ע"י מי שאינו מוסמך לכך בחוק - ועוד.

"זכות הייצוג נפגעת"

במצב ששרר לפני החלת החוק בני זוג המעוניינים להתגרש יכלו לגשת בנפרד לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, ולהגיש תביעה מיידית - בין אם תביעת גירושין, מזונות, רכוש, אפוטרופסות על הילדים ועוד.

על פי החוק החדש הדבר אינו אפשרי עוד, הפנייה לבתי המשפט נחסמה כמעט לחלוטין מפני הצדדים- והם מחוייבים בהליך מקדים הכולל הגשת "בקשה ליישוב סכסוך" ביחידות הסיוע בבית המשפט לענייני משפחה.

עם הגשת הבקשה מוזמנים בני הזוג לגישור, במטרה להגיע להבנות ולהסכמות. הגישור מתבצע בארבע פגישות מהו"ת - מידע, היכרות ותיאום - ביחידות הסיוע, שם מאובחנים הצדדים על ידי עובדים סוציאליים, ומקבלים הדרכה וייעוץ תוך ניסיון להגיע להבנות. רק אם נכשל תהליך הגישור, יכולים הצדדים, בסיומו, לנהל הליך משפטי ולהגיש תביעות.

העובדים הסוציאליים הם שמחליטים אם ישתתף עורך דין של יחידת הסיוע בפגישה. אלא שאותו עורך דין הינו לא יותר ממשקיף ואין הוא מייצג את הצדדים כלל. "ציבור המתדיינים טועה לחשוב כי מדובר בייצוג על ידי עורך דין", טוענים העותרים. "דבר זה דומה לקיים במשטרים אפלים.

מתן הכוח המשפטי ליחידות הסיוע הופך אותן לשופטים בכוח ובפועל, ויש כאן אלמנט מסוכן של פגיעה קשה ברעיון של הפרדת הרשויות".

חוסר סמכות של מוסד המהו"ת במינוי מומחים

אחת מהסוגיות המרכזיות, אם לא המרכזית בסכסוך גירושין, היא סוגיית חלוקת הרכוש. מדידת מצבת נכסי בני זוג הוא עניין מורכב ביותר. לא מדובר רק בחשבונות בנקים ובנכסים, שחלקם סודיים והוסתרו מידיעתו של אחד מבני הזוג, אלא גם בזכויות ללא ממומשות כמו מוניטין, זכויות סוציאליות עתידיות, אופציות ומניות, ועוד.

בשביל להכריע על חלוקה צודקת בין בני הזוג מוסמך בית המשפט למנות מומחים, שמאים ואקטוארים אשר יעריכו את נכסי בני הזוג. הסמכות הזו אינה נתונה בידי מרכזי המהו"ת. כמו כן, גם אם תינתן להם סמכות שכזו - לא תהיה לגופים המגשרים כל סמכות לחקור את המומחים על חוות הדעת אותן יציגו, ולמעשה איש לא ערב לכך שתמונת הנכסים שאותה יציגו בני הזוג בפני המגשרים תהיה אמיתית.

מכך נגזר, שהחוק מעודד למעשה הסתרה והונאה בקרב הצדדים, מפני שהסתרה זו משתלמת בכל מקרה, מעין "שיטת מצליח". כך החוק גורם לאיזוני נכסים מעוותים, מפלים ולא הוגנים - שהנפגעות ממנו הן ברובן הנשים - שאינן מכירות מקרוב את העסקים והנכסים אותם מנהלים בעליהן.

"בואו להתגשר אצלנו"

לסיכום, החוק החדש מציב המחוקק כשל מובנה של רשלנות מקצועית, שמפקירה את אזרחיה בתהליך רגיש כל כך של גירושין, אוסרת עליהם ייצוג, מפרה חוקים שונים, ועשויה להיתבע בתביעות רשלנות מקצועית בגין אותה יחידת מהו"ת. אנשים עלולים להיכנס אליה עם זכויות, ולצאת ברי מינן מזכויות משפטיות מבלי שבכלל יאירו את עיניהם, תוך שהם עלולים לחשוב כי הם מיוצגים. 

הכותב הינו עורך דין ונוטריון מומחה בדיני משפחה. משרדו נמנה עם משרדי עורכי הדין הידועים של חברת הדירוג דן & ברדסטריט

לפרטים לנוספים >>> עורך דין גירושין יעקב בלס

כתבות שאולי פיספסתם

*#