תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תפיסת הישראלים את עמיתיהם הגלובאליים

אילון סלייטר, יועץ ארגוני ומרצה בתכניות בלהב בדק כיצד מתייחסים ישראלים לעמיתיהם בארגונים גלובאליים. תוצאות המחקר יכולים לסייע למנהלי משאבי אנוש לשפר את הכשרת המנהלים בארגון הפועל במספר מדינות

לא מעט מנהלים בשוק העבודה, במיוחד בשווקים הפועלים בחו"ל יודעים לספר על פערי תרבות בין ישראלים לעובדים מעבר לים, לעתים בתוספת אנקדוטה אישית כיצד הבדלים אלו באו לידי ביטוי בעבודתם. אולם משעשעות ככל שיהיו אנקדוטות אלו אינן מספקות למנהלי משאבי האנוש, הפיתוח הארגוני וההדרכה כלים להתמודדות טובה יותר עם המשימות המוטלות עליהם לגייס, למיין ולשמר את הטאלנטים והמנהלים של הארגון הגלובאלי. זאת ועוד: לעתים מושמעת גם טענה הפוכה כי בתקופה זו שמאופיינת בגלובאליות רבה אין הבדלים רבים, בוודאי לא בין עובדים בארגון גלובאלי.

מחקר שערכתי בדק האם הפער אכן קיים ואילו סוגי אוכלוסייה חווה את הפערים התרבותיים הללו בצורה משמעותית יותר ומי פחות. המחקר כלל ניתוח סטטיסטי של כ-250 שאלוני הערכת צרכים שמילאו מנהלים ועובדים לפני הדרכות בין-תרבותיות שהועברו בארגונם.השאלונים נבנו מאמירות שונות, המייצגות מספר הבדלים תרבותיים כלליים המבחינים בין תרבויות עבודה שונות ברחבי העולם. הממלאים דירגו עד כמה הם מסכימים לכל אחת מאמירות אלה– כל אחד ממלאי השאלון התבקש להתייחס לתרבות העיקרית עימה הוא או היא עובדים . דוגמא לאמירה כזו הינה: "לישראלים יש תהליכי עבודה טובים יותר מאשר הודים/ אמריקאים/ גרמנים/תרבות אחרת".

בין הממצאים: "האמריקאים קרים, וגם קשה לעבוד איתם"

כבר בניתוח הראשוני של המחקר עלה כי מצד הישראלים אכן קיימים הבדלים בין תרבותיים ביחסם לקבוצות השונות. לדוגמא, ישראלים חוו את האמריקאים כ"קרים יותר" מאשר הם חוו את ההודים ככאלה, ולעומת זאת ציינו כי קשה להם יותר לעבוד עימם מאשר עם האמריקאים.כאשר ניתחנו את הפערים התרבותיים לפי מגדרים גילינו כי קיים הבדל מובהק בין גברים לנשים. לדוגמא, רמת ההסכמה לאמירה "כאשר צוותים וירטואליים עובדים יחד, התהליכים וההחלטות שלהם מוצאים לפועל בצורה יעילה" הייתה נמוכה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים, מה שאולי ממחיש את הצורך של נשים במגע אישי וקרוב יותר בעבודתן בארגונים גלובליים.

במחקר עלה כי אחד הגורמים המשפיעים ביותר על עמדות העובדים הישראלים כלפי עמיתיהם הזרים הייתה מידת התכיפות בה עבדו יחדיו: בקרב עובדים שעבדו מדי פעם עם עובדים בין לאומיים או באופן תכוף נמצאו פחות עמדות שליליות כלפי עמיתיהם הזרים מאשר בקרב עובדים שעבדו לעתים נדירות עם עובדים אלו.

מנהלי משאבי אנוש יוכלו למצוא בכך משמעות רבה: במלחמה המתמשכת על ה- 'טאלנטים', ארגונים גלובליים יוכלו לשפר את מיומנויות העבודה בסביבה גלובלית ובין-תרבותית אם יגייסו עובדים ומנהלים שכבר היו באינטראקציה בינונית או גבוהה עם עמיתים זרים במקומות עבודה קודמים.

משמעות נוספת היא עבור מנהלי ההדרכה, הבונים תכניות הדרכה או פיתוח אישי למנהלים ועובדים בסביבות העבודה הגלובליות: יתכן שתוכנית המשלבת חשיפה מבוקרת, גדלה והולכת, לסביבות מעין אלו, יחד עם עיבוד נקודתי של החוויות הנובעות מהן, היא הדרך היעילה והאפקטיבית ביותר לפיתוח אישי בארגון הגלובלי.

בחזרה למדור להב פיתוח מנהלים

 

לפרטים על קורסים ותכניות ניהול ולמידע כללי הקליקו כאן וניצור עמכם קשר בהקדם

כתבות שאולי פיספסתם

*#