תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ארץ התנ"ך והסטארטאפ

שגריר קוריאה בישראל, לי גון טה, מאמין כי הסכם סחר חופשי בין המדינות ייחתם בשנה הקרובה ויתרום לחיזוק הקשרים הכלכליים בין המדינות. לגבי הסיכוי למצוא אוכל קוריאני בארץ במדינה הוא אופטימי פחות

ישראלים רבים מכירים היטב את התחושה המטרידה שהם חשים כאשר הם שוהים בחו"ל ובישראל מתרחש אירוע בטחוני, במיוחד אם הם נדרשים לספק הסברים על המצב. כך בוודאי חש שגריר קוריאה בישראל לי גון טה, בימים אלו של מתיחות בחצי האי הקוריאני. וכך, למרות שתוכנן ראיון כלכלי בעיקרו פתחנו בבקשה לפרש עבורנו את מידת החומרה של המצב הבטחוני: "המתיחות הביטחונית מזכירה לי את המצב בישראל" מחייך גון טה. "אחרי שמתרחשים כאן פיגועים מתקשרים אלי ושואלים אותי מה קרה וכמה זה משמעותי. לעמיתי הישראלים אני אומר בצחוק שהבעיה של ישראל היא שיש יותר מדי כתבים זרים שמוצבים פה, ואם משהו קורה, כמו הפיגוע בהר הבית בירושלים,  מיד עולים לשידור חי ב CNN  וב-BBC, וזה משפיע מאוד על  העסקים והתיירות. אבל בתור מי שנמצא כאן אני יודע שישראל לא פחות בטוחה מפריז או לונדון.

"הדבר דומה גם לגבי השאלה על מצב הביטחון בדרום קוריאה: מבחינה אסטרטגית לא חל שינוי. המצב הביטחוני שלנו לא השתנה כבר 70 שנה. זה  נכון שכאשר יש מתיחות ביטחונית יש ביטולי ביקורים, אבל אני תמיד אומר שישראלים ודרום קוריאנים רגילים למצבים אלו. אגב, ההבדל הגדול בין המצב בישראל לדרום קוריאה הוא שאתם אומנם מוקפים במדינות ערב, אבל הצלחתם ליצור עליונות צבאית על האויבים שלכם ואתם יכולים לנהל את הקונפליקט שלכם. בחצי האי הקוריאני המצב שונה: לאחינו בצפון קוריאה יש פצצות וטילים שיכולים להגיע אולי אפילו עד הוואי, וסיאול היא אזור מטרופוליני עם מיליוני אנשים המרוכזים בטווח הטילים והארטילריה הצפון קוריאנים. לכן כניסה לעימות לא אפשרית מבחינתנו, ועל כך יש לנו מחלוקת עם ארה"ב".

שגריר קוריאה
אורן מג'ר

האזכור של ישראל בהקשר הביטחוני אינו מקרי. אפשר להניח כי ישראלים רבים, במיוחד צעירים, לא מודעים לכך ששתי המדינות, שהוקמו באותה השנה, חולקות קווי דמיון רבים: שתיהן יצאו לדרך מנקודת התחלה קשה והשיגו הישגים מרשימים בתחומי הכלכלה; שתיהן משגשגות תחת סיטואציה גיאו-אסטרטגית מורכבת; בשתיהן כיום נהוגה דמוקרטיה תוססת ועוד. כעדות לעוצמת הקרבה בין המדינות בעבר אפשר להזכיר את הסיוע ההומאני ששלחה ישראל בשנות החמישים לדרום קוריאה, דבר שזכור לטובה עד היום בקרב הדור המבוגר יותר במדינה.

בשנות השבעים והשמונים, על רקע משבר מלחמת יום כיפור ואמברגו הנפט של מדינות ערב, חל נתק בין ישראל לדרום קוריאה. גון טה מזכיר את הנסיבות אז ומשווה אותן למציאות כיום: "רבים מעמיתיי הם למודי הטראומה של משבר הנפט, שהחל בשנות השבעים. חששנו 'להרגיז' את מדינות המזרח התיכון, שכן הייתה ועדיין יש לנו פעילות עסקית ענפה במדינות האזור. כיום הפוליטיקה במזרח התיכון השתנתה, ויש יותר חשיבות למאבק בין השיעה האיראנית לסוני של ערב הסעודית, לעומת סוגיית יחסי ישראל עם הפלסטינים. לכן אנחנו יכולים לפעול בחופשיות.  ראינו גם כיצד ראש ממשלת יפן פועל לקרב את יפן לישראל, אז מדוע לא דרום קוריאה?"

קידום המסחר

דרום קוריאה של העשורים האחרונים היא ענקית תעשייתית טכנולוגית, שממנה יצאו חברות ענק ברמה עולמית. ישראל היא שוק קטן כשלעצמה אולם שמה הולך לפניה כמרכז לסטארט-אפים וחדשנות טכנולוגית, המושך חברות גדולות שמבקשות לאתר את הפיתוחים שיאפשרו להן לשמור על עליונותן בזירה התחרותית העולמית. תכונות אלו מקרבות כיום בין המדינות ויוצרות מצע לשיתוף פעולה הדוק.

גון טה, שאמון על הובלת וקידום היחסים מבחינה דיפלומטית בשלוש השנים האחרונות הוא איש משרד החוץ והמסחר (שכיום נקרא משרד החוץ) אשר שירת בין השאר בג'נבה, בהן היה אחראי על ניסוח הסכמי סחר חופשי היסטורי בין קוריאה לארה"ב ולאיחוד האירופאי. בנוסף שירת כשגריר בלאוס, ומילא תפקידים בקנדה, ארה"ב, צרפת, ובאפריקה.

עד כמה הטכנולוגיה היא גורם מרכזי בפיתוח יחסי כלכלת דרום קוריאה והמשק הישראלי?

״אנחנו מתעניינים בתעשיית ההייטק, שכן אתם ידועים כיצירתיים בתחומים אלו. כבר כיום לסמסונג אלקטרוניקס יש שני מרכזי פיתוח בישראל, והשקעות רבות בחברות טכנולוגיה. אנחנו גם מתעניינים בטכנולוגיה הישראלית בתחום החקלאות שיכולה להיות מתאימה ושימושית לחקלאות הקוריאנית. אני לא מומחה בתחום, אולם שר החקלאות הקודם שלנו שהוביל את הנושא סבר כי טכנולוגיה ישראלית יכולה להתאים לצרכים החקלאיים של דרום קוריאה, וסקר חברות ומתקנים מקומיים ובודק אפשרויות לשיתופי פעולה.  כמובן ששיתוף הפעולה הביטחוני בהחלט הדוק, ודרום קוריאה היא אחת הקונות החשובות של טכנולוגיות ישראליות".

היקף הסחר בין המדינות נמוך באופן יחסי, מדוע?

"היקף הסחר הוא פחות או יותר 1.7 מיליארד דולר (רובו 1.3 מיליארד דולר הנו ייבוא לישראל – א.מ). זה באמת שיעור צנוע ביותר בסטנדרט הקוריאני, מה גם שקיים עודף מסחרי לטובת קוריאה. אבל הסטטיסטיקה במקרה זה מטעה ממספר סיבות: ראשית, אנחנו מייצאים לישראל פריטים כמו טלפונים חכמים ורכבים, שהם עיקר הייצוא שלנו לישראל, אולם הייצור עצמו אינו מבוצע בדרום קוריאה אלא במדינות אחרות. אם סמסונג מייצרת בווייטנאם, סטטיסטית זה נרשם כסחר בין ישראל לווייטנאם. גם תעשיות הרכב שמוכרות את תוצרתן בישראל מייצרות בטורקיה או במזרח אירופה, אז הסחר נרשם תחת מדינות אלו. במקביל,  חלק מהייצוא הישראלי לקוריאה נעשה תחת זהות לאומית שונה, כי הספינות שמביאות את הציוד או הסחורות לא נושאות דגל של ישראל מטעמים שונים. כך שגם העודף הבולט לטובת קוריאה אינו נתון מדויק במיוחד".

מתי לערכתך ייחתם הסכם סחר חופשי בין המדינות?

״הקדשתי זמן רב מחיי לנושאי המסחר וחתימת הסכמי סחר חופשי בילטראליים (FTA), ואני מקווה להשלים בשהותי כאן את יישום העקרונות של הסכם המסחר עליו חתמנו עם ארה״ב והאיחוד האירופי בהסכם עם ישראל. הסכם כזה יכלול למשל הורדה או צמצום של מכסים ויהווה פלטפורמה חשובה לקידום הסחר בין המדינות אבל גם נושאים נוספים. סבב השיחות, שמתקיים מול פקידי משרד הכלכלה, הושק כבר באפריל לפני שנה, והמפגש הראשון התקיים במאי. אני מעריך שעד סוף השנה נתקדם להסכם בנוסחו הסופי, אם כי בתור דיפלומט מנוסה אני יודע כי השלב האחרון הוא תמיד הקשה ביותר״ הוא צוחק.

אוכל קוריאני
fotolia.com

הורדת המסים תוכל לסייע ליצואנים ישראלים. לאילו ענפים יש פוטנציאל להצליח בקוריאה?

״קוסמטיקה למשל. אני חושב שהמותג הישראלי ׳אהבה׳ פופולארי למדי בדרום קוריאה. הזכרתי כי יש בדרום קוריאה עשרות מיליוני נוצרים, שמכירים את ים המלח, ולכן עם שיווק טוב אפשר לקדם מותגי קוסמטיקה. הכל עניין של פרסום נכון.

״גם יין ישראלי יכול להצליח בקוריאה. אולי לא ידעת, אבל בדרום קוריאה יין צ׳יליאני מוכר יותר אפילו מהיין הצרפתי. בישראל מייצרים יין מצוין ואני בטוח שניתן יהיה לקדם את התחום. היקף הייצור מוגבל כמובן, כי ישראל היא מדינה קטנה, אבל אפשר להפוך את המגבלה ליתרון שיווקי ודווקא העובדה כי מדובר בכמות מוגבלת של יין איכותי יכולה ליצור עניין בשוק המקומי".

הכרות אינטימית

גון טה נשוי ואב לשני בנים. איתו בישראל נמצאים אשתו ובנו הצעיר, ובנו הגדול נשוי ומתגורר בארצות הברית. זהו תפקידו הראשון במזרח התיכון אולם נראה שעבורו נופי הארץ אליה נשלח אינם זרים ומנוכרים כפי שעלולים היו להיות עבור מי שמגיע מצדו השני של העולם. זאת בזכות התנ"ך, שגון טה קורא באדיקות מאז ילדותו. מאז שהגיע לישראל, לפני כשנתיים, הוא הספיק לסייר בכל המקומות שתמיד משכו אותו בסיפורים: "אזור המדבר הרשים אותי במיוחד" הוא מספר.

הקשר של גון טה לישראל לא מתמצה רק בהיסטוריה הרחוקה המוזכרת בתנ"ך,  אלא גם בזו הקרובה יותר: " שמעתי על ישראל כבר בשנות השישים. תנועת הקיבוצים הייתה לאגדה בקוריאה, בזכות הנחישות של הקיבוצים לפתח את הכלכלה. כמובן שפחות עסקנו בשיטה הסוציאליסטית שהם אימצו, שכן נושא זה הנו טאבו במדינה בשל ההיסטוריה שלנו ( מלחמת קוריאה התקיימה בשנות החמישים על רקע המאבק בהתפשטות הקומוניזם. א.מ)״.

הקרבה הזו מקבלת ביטוי נוסף באמירה לא שגרתית שלו: "למרות מה שידעתי על ישראל, הופתעתי לגלות שאדמת ישראל כיום אינה האדמה שהפליטים הערבים השאירו מאחור כאשר עזבו אותה לפני 70 שנה. זו האמת שאולי לא לכולם נעים לשמוע: במהלך הזמן ישראל השקיעה דם וזעה והפכה את האדמות למשגשגות ופוריות. הפליטים רוצים לחזור למקום שהשאירו מאחוריהם, אבל המקום הזה כבר לא קיים. זו אדמה אחרת, וצריך להעריך את המאמץ שהשקיעו הישראלים לפתח אותה. חשוב לי מאוד לציין כי זו תחושתי האישית ודעותיי האישיות בתור מי שמתגורר עתה בישראל, לא העמדה הרשמית של דרום קוריאה".

נראה כי אתה מכיר היטב את ישראל. מה יודעים בקוריאה על ישראל?

"15-20 מיליוני קוריאנים הם נוצרים שקוראים את התנ"ך, כך שישראל היא מותג מוכר היטב בקוריאה. רוב התיירים,  25-30 אלף, באים מדי שנה לבקר בישראל כצליינים שמגיעים כדי לראות במו עיניהם את ההיסטוריה התנ"כית.  דווקא ישראל המודרנית, שהיא סמל של יצירתיות וחדשנות כלכלית פחות מוכרת להם, ואני מעוניין להציג גם את ישראל הזו לדרום קוריאנים״.

כיצד אתם פועלים לקדם ביקורי תיירים מישראל לדרום קוריאה?

תאילנד באמת פופולארית בקרב הישראלים, ורבים מגיעים אליה לטיול אחרי השירות הצבאי. מזרח אסיה רחוק מאוד מישראל, ועולה כסף רב להגיע לאזור. לכן חשוב שהישראלים קודם כל יכירו את קוריאה כדי לעודד אותם להגיע. דרך אחת לחשוף את דרום קוריאה לישראל היא באמצעות תרבות הקייפופ. אנחנו מעודדים ותומכים בפעילות הזו בישראל. בנוסף, בעזרת לשכת התיירות האזורית שלנו, שנמצאת באיסטנבול, סייענו בהפקת צילומי הסדרה ׳המירוץ למיליון׳ שמשודרת בערוץ 10, כך שאחד הפרקים בה צולם בדרום קוריאה. בעקבות זאת העניין הישראלי בקוריאה גבר ובסוכנויות הנסיעות כבר הוסיפו טיולים מאורגנים לדרום קוריאה. כאשר דיברתי עם אחד העובדים שם הוא סיפר לי שטיולים מאורגנים ליפן יקרים מאוד, ועכשיו הם מציעים טיולים משולבים ליפן ודרום קוריאה, או רק לדרום קוריאה, שהיא זולה משמעותית מיפן".

נראה שהמטבח הקוריאני עדיין לא מצליח במיוחד בישראל. מצאת אוכל קוריאני כאן?

״לצערי לא. בכל מסעותיי בעולם עד כה לא היה מצב שלא מצאתי מסעדה קוריאנית אבל זה לא המצב בישראל. אני מאוד רוצה שישראלים יכירו את המטבח הקוריאני שכן הופתעתי עד כמה ישראלים סקרנים בכל דבר, ובמיוחד באוכל: סוכני נסיעות הסבירו לי שאחת האטרקציות מבחינת ישראלים בנסיעה לאסיה היא האפשרות לטעום מיני מזון במטבחים אקזוטיים, ולהיות מעין הרפתקניים למשל לאכול בשווקי הדגים. ניסיתי לקדם מכירה של תוצרת חקלאית מקוריאה, כמו למשל את הקים צ'י שלנו, אבל יש צורך בתעודת כשרות, וכנראה שהשוק הישראלי לא גדול מספיק כדי שחברות המזון הקוריאניות ידאגו לחותמת כשרות מתאימה".

כתבות שאולי פיספסתם

*#