תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טכנולוגיה שנוגעת באנשים

פעילות סמסונג בקהילה מאופיינת בעשייה עם משמעות ומהות המותאמת לצרכים המקומיים. מבט על שלושה פרויקטים יוצאי דופן שנוגעים בילדים ובמבוגרים ולעתים גם מצילים חיים

מאז הקמתה ומתוך תחושת מחויבות להשקיע במדינות שבהן היא פועלת, מייחדת חברת סמסונג נתח מכלל פעילותה לטובת הציבור. לאור תפיסה זו, ובדיוק כשם שסמסונג חותרת כל העת למצוינות ולהטבעת חותם בעולם הטכנולוגיה, היא יוזמת ומנהלת באופן קבוע פרויקטים שנועדו לקדם נושאים חברתיים הרלוונטיים לקהילות היעד, פרויקטים שמשאירים את רישומם בשדה החברתי.  האחריות התאגידית של סמסונג באה לידי ביטוי בכל מדינה באופן המותאם לצרכים המקומיים, והמוטיב החוזר בכל הפעילות לטובת הקהילה היא עשייה עם משמעות ומהות.

בישראל משקיעה סמסונג בתחומי החינוך והבריאות, ותחת תפיסת עולם זו מתקיימים במקביל מספר פרויקטים – כולם נוצרו כאן בישראל והתפתחו מתוך צורך אמיתי. בכל שנה מתווספים פרויקטים ייחודיים לאלו הקיימים, ומפתחים עוד את היכולת לתת תרומה משמעותית לחברה. אנה ליפניק לוי, מנהלת השיווק התאגידי בסמסונג ישראל  מסבירה כי הצלחתה של חברה נמדדת לא רק בהישגים העסקיים אלא בעיקר בחותם אותו היא מותירה בחברה: "בכל פעילות ופעילות בקהילה אנחנו תמיד שואלים עצמנו: איפה אנחנו כחברה טכנולוגית יכולים לתת תרומה משמעותית בכלים שייחודיים לנו. זה עוזר לנו לפתח פרויקטים מדויקים לנו ולשותפים, ולכן לשמחתי כמעט רוב הפרויקטים ממשיכים משנה לשנה, גדלים ומתפתחים לכיוונים חדשים, ולא פעם צרכים שעולים בפרויקט אחד מביאים להיווצרות של פרויקט חדש."

שם הפרויקט: פרויקט המנטורים האולימפיים והפראלימפיים של סמסונג

תאריך התחלה: 2015

ליצמן
יח"צ

"כשנולדתי, הרופאים אמרו להורים שלי שאין לי יותר מדי סיכוי. אבל הם לא ידעו שאני לא מוותר בקלות, ושגם ההורים שלי יעשו כל דבר שבעולם כדי לעזור לי" כך נפתח סיפורו של ינון יעקוביאן, עוד מעט בן 11, המתואר בספר הסוקר את  פרויקט המנטורים של סמסונג, 'שני הצדדים חייבים לנצח'. מאז נולד, סבל ינון מכשל חמור בכליותיו. השתלת כליה שעבר בילדותו נכשלה, והוא נזקק לדיאליזה מספר פעמים בשבוע, הנמשכת כחמש שעות כל פעם. לינון אחות תאומה, שגם חייה, כמו חיי המשפחה כולה, מתנהלים תחת אילוציה הקשים של המחלה.

החל משנת 2015 סמסונג החלה להפגיש בין ילדים החולים במחלות כרוניות ומטופלים בבתי החולים, לבין ספורטאים אולימפיים או פראלימפיים. הילדים פגשו את הספורטאים במחלקות בהם הם מאושפזים: מחלקות הדיאליזה, סכרת נעורים, פסיכיאטריה, ילדים ועוד. היו אלה מפגשים פתוחים וכנים בהם כל אחד מהצדדים שיתף את המורכבויות הקטנות והגדולות בחייו. מפגשים נוספים התרחשו גם במגרש הביתי של הספורטאים: באולם ההתעמלות, במסלול הריצה, בבריכת השחייה.

כשמו של הפרויקט כן הוא -  שני אנשים שהמהות שמלווה אותם בחייהם היא שהם חייבים לנצח. הילדים ומשפחותיהם עוברים דרך קשה מאד על מנת לטפל במחלה ולהבריא, בעוד שהספורטאים עוברים את דרכם שלהם לעבר המדליה האולימפית והניצחון. ההבנה כי כל צד מהווה השראה עמוקה עבור הצד השני מהותית להבנת קסמו של הפרויקט. 

נטע ריבקין, ספורטאית אולימפית לשעבר, עטורת מדליות, שהשתתפה במשחקים האולימפיים בריו בשנה שעברה, שימשה מנטורית לינון: "היפה בפרויקט הוא שהחיבור בין הספורטאי לילד לא נעשה בצורה שרירותית והילדים בחרו את מי שמעניין וכיף להם להכיר. ינון ואני לקחנו את זה למקומות אישיים, נפגשנו בבית החולים וגם אצלי באולם ההתעמלות ואנחנו בקשר עד היום: התחברתי לאמא שלו ולמשפחה עצמה, ובחגים ובימי שישי הם יכולים להתקשר ולהזמין אותי לארוחה.  יתרה מזו, הפגישה עם ינון וחבריו אפשרה לי להכניס דברים לפרופורציה:  אלו ילדים שנלחמים על החיים שלהם, הם אומנם רואים בנו גיבורים, אבל למעשה הוא הגיבור שלי. שמעתי את הסיפור שלו והוא נתן לי את הכוח, עורר בי השראה וחיזק אותי.  שמעתי מעמיתיי לפרויקט שגם אצלם הקשר נמשך הרבה מעבר לפרויקט".

ינון יעקוביאן ונטע ריבקין. השראה הדדית. מתוך ספר המנטורים של סמסונג
מיכל חלבין

"גילינו שנטע ריבקין הספורטאית האולימפית, היא אישה מלאת חום ואהבה" מספרת קרן, אמו של ינון. "היא באה לכיתה של ינון וגם אלינו הביתה וסיפרה את הסיפור האישי שלה. חשתי ממנה חיזוק והבנה לדרך הקשה שעברנו. ביקרנו גם במכון וינגייט ופגשנו ספורטאים נוספים. לאורך כל הדרך התקשינו להאמין שחברה גדולה כמו סמסונג מתמקדת בקבוצה קטנה כל כך של אנשים שסובלת מבעיות כל כך קשות. זה מחמם את הלב".

בקיץ לפני שנה ינון עבר השתלה מוצלחת של כליה שתרם אב לילד מהכיתה שלו. הניתוח נערך במהלך המשחקים האולימפיים בריו: "ינון היה בטיפול נמרץ, ארבעה ימים אחרי ההשתלה, ולמרות שעדיין היה חלש וסבל מכאבים כתוצאה מהניתוח המורכב, הוא התעקש לראות את נטע ריבקין מתחרה על המזרן. הצוות הרפואי התפלא מהיכן הוא מכיר אותה. זו הייתה התרגשות אדירה לצפות בה".

גבי אטל, הבעלים של אתר שוונג שיצר ומלווה את הפרויקט מטעם סמסונג מסביר כי אומנם מצד אחד ניצבים אנשים בשיא הפעילות הספורטיבית שלהם, ומצד שני ילדים חולים אולם המשותף לספורטאים האולימפיים ולילדים החולים הוא מוטיב הניצחון: "שני הצדדים חייבים לנצח הוא איחוד של שני פרויקטים. האחד הוא תמיכה בסדנאות דיגיטליות בבתי החולים, והשני הוא תמיכה בוועד האולימפי והפראלימפי  כך שהספר הוא בעצם סיכום ותיעוד של שני הפרויקטים".

כחלק מהפרויקט המפגשים תועדו וקובצו לספר השראה שחולק במחלקות הילדים בבתי החולים ומיועדים לחזק את המשפחות והילדים המתמודדים עם מחלה כרונית. המפגשים ממשיכים, עוד זוגות של ילדים וספורטאים מצטרפים לפרויקט, וממרחק של זמן, התוצאות ניכרות על חייהם.

שם הפרויקט: פרויקט הציוד הרפואי במרפאות קדמיות בפריפריה

תאריך התחלה: 2013

בשנת 2013 סמסונג ישראל החלה בפעילות ייחודית וחדשנית של תרומת ציוד רפואי למגוון ארגונים תוך התמקדות במרפאות המרוחקות מהמרכז או כאלו שעשויות להקל משמעותית על אופי הטיפול הרפואי. הציוד הרפואי מאפשר אבחון רפואי מהיר במיוחד, הקלה על עומס המטופלים ואף לעיתים הצלת חיים.

דוגמה לכך היא מרפאת החירום בערד, מרפאה הפועלת בשעות הלילה כאשר שירותי הרפואה באזור נסגרים, ומשרתת כ-1,000 מטופלים בממוצע בחודש. המרפאה מסוגלת להעניק שירות מהיר של בדיקות דם המקלה על מטופלים שנאלצים לערוך בדיקות באמצע הלילה במקרי חירום. דוד פלדינגר המנהל את מרפאת ערד בשלוש השנים האחרונות  מספר על ילדה שהגיעה עם חום גבוה, ובבדיקה התגלה כי ערכי הזיהום בדמה גבוהים פי תשע מהנורמה והיא סובלת מהרעלה מסכנת חיים: "ללא הבדיקה ייתכן שהיא הייתה מקבלת טיפול ראשוני שונה, ולא היינו מבינים כי יש לפעול בדחיפות גבוהה. המידע שקיבלנו על עוצמת הזיהום הציל את חייה".

במקרה של בדיקות לאיתור סימני התקף לב אבחון המהיר מאפשר לקצר את הזמן העובר עד מתן טיפול מציל חיים בבית החולים: " כאשר מגיע אלינו אדם עם חשד לאוטם בשריר הלב, באמצעות בדיקת רמת הטרופונין בדם אפשר לדעת  תוך 20 דקות מה מצבו. הוא יוצא לבית החולים, מרחק 45 דקות נסיעה, ובעודו בדרך אנו מעדכנים את חדר הטיפול הנמרץ בתוצאה כך שכאשר הוא מגיע אפשר מיד להכניס אותו לצנתור".

השירות המהיר חוסך פינוי למיון ונסיעות מיותרות לתושבי ערד וסביבתה, שכן לחלקם אין רכב ולאחרים מדובר בתהליך מורכב. " אנחנו חדר מיון שעובד בלילה ובסופי שבוע כשאין קבלת קהל בקופות חולים. הימצאות המכשירים במוקד הלילה מאפשרת לסנן את ההפניות למיון, לעזור לרופאים להחליט על המשך טיפול ולהקל על חיי התושבים" מסביר פלדינגר. "אפשר להגיד שהמכשירים לא רק מצילי חיים אלא גם מרגיעי חיים: השיקול של אישה  מערד ללכת לבית החולים שונה מאשר של אישה שמתגוררת עשר דקות נסיעה מבית חולים בעיר גדולה. לפעמים יש ילדים נוספים בבית ואין אפשרות להשאיר אותם זמן רב לבד. בזכות הבדיקה אנחנו יכולים לדעת אם לשלוח אותה בדחיפות לבית חולים או לתת לה אקמול ושתנוח בבית". גם ביצוע בדיקות פחות דחופות, כמו תפקודי כליות וכבד, מקצרות את זמן האבחון ומשפרות את הנגישות של תושבי הפריפריה לשירותים רפואיים.

שם הפרויקט: הספריות הדיגיטליות

תאריך התחלה: 2014

מדריכה וילד
יח"צ

בשלהי שנת 2014 סמסונג הקימה שלוש ספריות דיגיטליות בבתי חולים עבור ילדים מכל הגילאים (3-18) השוהים בהם לתקופות אשפוז ארוכות או למטרת טיפולים חוזרים. בכל ספרייה 20 טאבלטים ולוח חכם, ומגוון רחב של ספרים ומשחקים. המיזם נולד מתוך רצון להעניק לילדים הנמצאים באשפוז בבית החולים זמן של הנאה בקריאת מגוון רחב של ספרים ושמירה על השגרה ככל הניתן.

הספריות נמצאות בבית חולים קפלן ברחובות, בבית חולים זיו בצפת ובבית החולים שניידר בפתח תקווה ומשרתות גם את הלימודים שבשגרה. הטאבלטים נשארים במחלקות, כך שהילדים יכולים להמשיך ולהתנסות בשימוש בהם.

"בנוסף, יצרנו  פרויקט תוכן ייחודי לכיתות אלו, ואחת לחודש מגיעים מדריכים מומחים לתחומם מטעם סמסונג בקהילה להדרכת תכנים חווייתיים ושוברי שגרה באמצעות הטאבלטים" מסבירה הדר בלישה ברק, מנהלת הפרויקטים החברתיים בסמסונג בקהילה.

מגוון סדנאות ההעשרה הטכנולוגיות פונות לילדים במחלקות הדיאליזה, פסיכיאטריה, אונקולוגיה, סכרת נעורים ועוד, ועוסקות במגוון נושאים. כך למשל, ילדי מחלקת הסכרת למדו על רחפנים והתנסו בהטסתם;  בסדנה אחרת הועברה פעילות עיצוב גראפי לנערים ונערות המחלקה הפסיכיאטרית.  במהלך הסדנה הם למדו על עקרונות העיצוב, ראו דוגמאות של עיצוב במישורים שונים בחיים ולמדו ואיך להשתמש באפליקציות עיצוב בטאבלטים וליצור עיצובים משלהם לאחר שציירו סקיצות. בסדנה אחרת למדו ילדי מחלקת הסכרת כיצד ליצור סרטים מצוירים באמצעות אפליקציות על גבי הטאבלטים ואף יצרו סרטי אנימציה בעצמם: "הילדים מאוד נהנים, והטאבלטים נחשבים אטרקציה. כמעט כל חודש מתחלפים כלל הילדים במחלקה, כך שאפשר לומר שעד כה חוו את ההדרכות מאות ילדים", אומרת ברק.

כתבות שאולי פיספסתם

*#