תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שת"פ בין ישראל וקוריאה מקדם את עולם הרפואה

קרן הון סיכון מק (MAC Fund) המשותפת לישראל ולקוריאה משקיעה בחברות מכשור רפואי בעיקר וחתומה על מספר הצלחות מרשים על אף היותה קרן קטנה במושגים ישראלים. כך מחברים בין החדשנות הישראלית והקוריאנית לפריצה לשווקים חדשים

קרן מק הינה קרן הון סיכון ישראלית קוריאנית ראשונה מסוגה שהוקמה בשנת 2012 להשקעה בחברות מכשור רפואי בישראל ובקוריאה. המשקיעים בקרן הם גופים מוסדיים ישראלים, ממשלת קוריאה (באמצעות המשרד לעסקים קטנים ובינוניים), חברת פארמה קוריאנית וקבוצה של משקיעים פרטיים. את הקרן ייסדו דני נווה (שעזב את הקרן) ועמיחי עורקבי המשמש כיום כיו"ר הקרן ושותף מנהל וכן שותפה קוריאנית חברת השקעות בשם חברת m-Venture אחת מחברות ניהול קרנות המובילה בקוריאה. עורקבי הינו עו"ד ויזם בינלאומי המתמחה בהשקעות, מיזוגים ורכישות ופעיל באסיה ובקוריאה בפרט. בעל תואר ראשון במשפטים ושני במשפט מסחרי בינלאומי ונמצא בלימודי הדוקטורט באוניברסיטת תל אביב. מנהלים שותפים נוספים בקרן הינם מישל חביב - לשעבר שותף בקרן אגתמדיקל; הוביל את השקעות הביומד בקבוצת אלרון, ולפני כן ניהל את הנציגות הישראלית של בנק ההשקעות ING Barings. בשנות ה 90 כיהן חביב כקונסול כלכלי בבוסטון וכנספח מסחרי בשגרירות ישראל בסיאול, והוא בעל תואר בהנדסה אוירונאוטית מהטכניון. לצדם מכהן גם אריאל מוזס המשמש גם כ CFO של הקרן. חביב ומוזס ניהלו את ההשקעות ובדיקות הנאותות בקרן מהקמתה. ראיינו את עורקבי ואת חביב על פעילות הקרן וביקשנו להבין מה היתרון בחיבור עם ממשלת קוריאה וחברות הענק שלה.

כיצד עלה הרעיון להקים קרן הון סיכון משותפת עם קוריאה?

עורקבי: הרעיון עלה במסגרת רצון הצד הקוריאני לאמץ את מודל ההצלחה של האקו-סיסטם הישראלי בתחום הסטארטאפים, ולהפוך למעצמת חדשנות בתחום המכשור הרפואי והביומד. בצד הישראלי היה רצון למקסם את הפוטנציאל של חברות ההפצה הקוריאניות ומערכי השיווק האדירים של תאגידים קוריאנים למוצרים וטכנולוגיות של חברות הפורטפוליו בקרן. כידוע, החסם העיקרי של חברות מדיקל הינו מחזור מכירות משמעותי, ואינטגרציה של המוצר בשוק קיים כמו קוריאה יכולה להיות מענה ראוי".

מה אסטרטגית ההשקעות של קרן מק?

עורקבי: "אסטרטגיית ההשקעות ייחודית לקרן. היא ממוקדת במימון חברות מכשור רפואי ופארמה הנמצאות בשלבי התפתחות מתקדמים. אנחנו מגדירים שלבים מתקדמים לאו דווקא בהגעת חברה לשלב המכירות בשוק, אלא למידת הבשלות של החברה על ציר הפיתוח האסטרטגי שלה והמרחק בזמן וכסף לאקזיט משמעותי - או דרך הנפקה לציבור בבורסה מרכזית בחו״ל או במכירה לרוכש אסטרטגי. אנחנו מתמקדים בחברות שלהערכתנו נמצאות בין שלוש לחמש שנים מאקזיט כזה. במקרים מסוימים מדובר בחברות הנמצאות בניסויים קליניים מתקדמים, במקרים אחרים מדובר בחברות עם תחילת מכירות מסחריות ולעתים אף מדובר בחברות עם הוכחת יכולת בחולה ראשון בלבד, או במחקר קליני מוקדם יותר במקרה של חברות פיתוח תרופות. 

עורקבי: "חשוב להדגיש שבכל סגמנט של תעשיית הביומד יש כללי משחק מסוימים הנכונים רק לאותו סגמנט: בתחום התרופות ניתן להגיע לאקזיט משמעותי עוד לפני שתרופה מקבלת אישור רגולטורי לשיווק או בצורת הסכם אסטרטגי עם חברה גדולה, או בהנפקה בבורסה שמטרתה לממן את המשך הניסויים עד לקבלת אישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). במכשור רפואי זה מעט שונה: כך למשל בתחום הרובוטיקה הרפואית חובה על הטכנולוגיה להבשיל למוצר מסחרי ולהראות חדירה איכותית לשווקים מרכזיים כתנאי להתעניינות של חברות בינלאומיות ברכישת החברה, במקרה כזה רף ההגעה להנפקה בבורסה בניו יורק אף גבוה יותר ומחייב הגעה למכירות של עשרות מיליוני דולר".

באילו חברות השקעתם עד כה?

חביב: "כמחצית מההשקעות של הקרן בוצעו בחברות מכשור רפואי ישראליות, והשאר בחברות קוריאניות שחלקן מכשור רפואי אך רובן חברות פארמה בשלבים שונים של פיתוח או מכירות.  סיפור ההשקעה שלנו בחברת פיר מדיקל (Peer Medical) הישראלית, ממחיש את יישום האסטרטגיה שלנו. החברה פיתחה קולונוסקופ חדשני עם יכולת ראיה רחבה של 330 מעלות, תכונה שאפשרה לאתר פוליפים החשודים כגידולים במעי הגס בכמות הגדולה בעשרות אחוזים מהמערכות המתקדמות ביותר בעולם של אולימפוס ופנטקס היפניות. במועד ההשקעה של הקרן, החברה הראתה את בטיחות ויעילות המוצר בניסוי במספר חולים בישראל והתלבטה לגבי כיוון המשך הפעילות: האם להגיש בקשה לאישור FDA ולהתחיל במכירות בארה״ב או לחפש שותף בינלאומי שיתמוך בתהליך וישווק את המוצר.

"לאחר שהשקענו בחברה שני מיליון דולר (לפי שווי של 34 מיליון דולר) היא מוזגה עם חברת אנדוצו'יס (Endochoice) האמריקאית, וגייסה 43 מיליון דולר מקרן סקויה האמריקאית, חברת אנדוצ׳ויסהיתה חברת ציוד לתחום הגסטרואנטרולוגיה עם קו מוצרים רחב אך בסיסי בתחום הגסטרו ששיוועה למנועי צמיחה טכנולוגיים חדשים שיבדלו אותה מהמתחרים. ההשקעה שלנו איפשרה לפיר מדיקל לנהל את תהליך המיזוג מעמדת כוח נוחה יותר. לאחר המיזוג, הקולונוסקופ של פיר (כעת אנדוצ׳ויס) קיבל אישור FDA, החל להימכר ישירות בארה״ב והפך למנוע הצמיחה של החברה. כעבור פחות משנתיים מההשקעה שביצענו, אנדוצ׳ויס הונפקה בבבורסת נאסד"ק וכעבור שנה נוספת נרכשה על ידי בוסטון סאינטיפיק ב-210 מיליון דולר.

דוגמא נוספת היא ההשקעה שעשינו בחברת פפטרון (Peptron) הקוריאנית, חברת פארמה שמפתחת ומוכרת פפטידים, חלבונים, לתעשיית התרופות העולמית. צפינו שיהיה גידול מהיר במכירות על בסיס פפטידים חדשים בפיתוח בעלי יתרונות טכנולוגיים למחלות מטרה גדולות, כלומר תרופות בעלות פוטנציאל בלוקבאסטר. כשהשקענו בפפטרון היקף המכירות שלה עמד על עשרות מיליוני דולרים בודדים, והשתכנענו להשקיע בחברה במטרה לתמוך בפיתוח המוצרים ובפיתוח העסקי של החברה. אסטרטגיה זו הצליחה מעל ומעבר: כעבור כשנתיים פפטרון הונפקה בבורסת קוסדא״קבסיאול והניבה לקרן רווח מרשים (כולל מימוש המניות) של מכפיל פי 9 ויותר על ההשקעה המקורית, וזאת תוך שנתיים וחצי בלבד מהשקעה".

"חברות נוספות שהשקענו בהן בקוריאה הולכות בדרכה של פפטרון והונפקו או נמצאות בתהליך הנפקה תוך הצפת ערך מרשימה למשקיעים ולקרן. חברות ישראליות שהשקענו בהן נמצאות בתהליך של בניית ערך המתבטא בגיוסי המשך בשווי גבוה יותר ובהתקדמות עסקית ואסטרטגית שיביאו להערכתנו לעסקאות אסטרטגיות עם חברות גלובליות מובילות. כך למשל, חברת מ.סטסורג'יקל (MST Surgical) חברת רובוטיקה ניתוחית מיוקנעם, שפיתחה מערכת רובוטית לראייה וניווט וידאו בניתוחים לפרוסקופיים. ליבת המערכת היא תוכנת ניתוח וידאו מתוחכמת עם יכולות לימוד עצמיות (Machine Learning). המערכת מאפשרת למנתח להתמקד בניתוח עצמו מבלי להתעסק בפעולות תמיכה וניווט, וכך משופרות תוצאות הניתוח: קיצור זמן הניתוח, הפחתה בזיהומים, ובעיקר הרחבת יכולת המנתח לבצע פרוצדורות מורכבות בשיטה לפרוסקופית שלא היתה אפשרית כלל ללא המערכת. כשהשקענו בחברה היא הייתה לפני קבלת אישור FDA, והמערכת שהייתה בשלבי פיתוח סופיים החלה לשמש בניסויים בבני אדם במספר מרכזים. כיום החברה מוכרת בשווקים בינלאומיים, המוצר מאושר FDA ו- CE, ומשקיע סיני השקיע בחברה לפי ערך גבוה. בעקבות זאת, החברה נמצאת בתהליך רגולציה ובניית פעילות בשוק הסיני עם שותף אסטרטגי".

תקופת ההשקעות בקרן הסתיימה. מה השלב הבא מבחינתכם?

עורקבי: "אנחנו מנהלים את חברות הפורטפוליו וממשיכים באסטרטגיית בניית הערך תוך שאיפה לבצע השקעה נוספת, מכירה, מיזוג או הנפקה. במקביל, ולאור ההצלחה של הקרן, ופניות המשקיעים, אנו שוקלים הקמת קרן המשך. אנו מנהלים את הקרן עם אסטרטגיה ברורה ולא מתפתים לטרנדים והשקעות אופנתיות. אנחנו עם 'יד על הדופק' בכל הקשור לתעשיות ולשוק ומחפשים סיפורי הצלחה 'קטנים' ולא 'שוברי קופות'".

קרן מק: חברות פורטפוליו נבחרות

חברת Peer Medical: השקענו בחברה מקיסריה שפיתחה קולונוסקופ חדשני עם יכולת ראיה רחבה של 330 מעלות, תכונה שאיפשרה לתפוס פוליפים החשודים כגידולים במעי הגס בכמות הגדולה בעשרות אחוזים מהמערכות המתקדמות ביותר בעולם. השקענו בחברה לקראת מיזוג עם חברת Endochoice האמריקאית תוך גיוס 43 מיליון דולר בהובלת קרן סקויה האמריקאית. כעבור פחות משנתיים מההשקעה אנדוצ׳ויס הונפקה בנסדא"ק וכעבור עוד שנה נרכשה על ידי בוסטון סיאנטיפיק ב 210 מיליון דולר.

חברת Peptron הקוריאנית: חברת פארמה שמפתחת ומוכרת תרופות פפטידיות לתעשיית התרופות העולמית, על בסיס פפטידים חדשניים בפיתוח בעלי יתרונות טכנולוגיים למחלות מטרה משמעותיות, כעבור כשנתיים מההשקעה פפטרון הונפקה בבורסת קוסדא״קבסיאול והניבה לקרן רווח מרשים ממימוש המניות במכפיל מעל פי 9 על ההשקעה המקורית וזאת תוך שנתיים וחצי בלבד מהשקעה.

חברת MST Surgical: חברת רובוטיקה ניתוחית מיוקנעם, פיתחה ומשווקת מערכת רובוטית לראייה וניווט בניתוחים לפרוסקופיים, כאשר ליבת המערכת היא תוכנת ניתוח וידאו מתוחכמת עם יכולות לימוד Machine Learning. כיום החברה נמצאת במכירות בשווקים בינלאומיים, המוצר מאושר FDA ו- CE, ולאחר קבלת השקעה ממשקיע סיני החברה נמצאת בתהליך בניית פעילות בשוק הסיני עם שותף אסטרטגי.

חברת אורנים מדיקל: פיתחה ומשווקת מערכת לא פולשנית ראשונה מסוגה לניטור מתמשך של זרימת דם ורמת חמצון בדם במוח, בעל השלכות טיפוליות במקרים של טראומה מוחית, שבץ, וניתוחים בהרדמה מלאה. השקענו בחברה יחד עם קרן אורבימד וחברת GE Healthcare, לחברה אישור FDA ו- CE, קיבלה השקעה ממשקיע סיני גדול וכיום משווקת את מוצר הדגל שלה באירופה, ארה״ב, ונמצאת בתהליך חדירה לסין.

Healcerion: חברה קוריאנית, פיתחה ומשווקת מערכת אולטרסאונד ניידת ומקושרת wifi, בעלת אישורי CE ו- FDA ונמצאת בשלב מכירות.

U2Bio: חברה קוריאנית, מספקת פלטפורמת שירותי מעבדה רפואיים מתקדמים ודיגיטליים במיקור חוץ, לקליניקות ובתי חולים במזרח אסיה. נחשבת לחברה המובילה בתחומה מבחינה טכנולוגית.

BioInfra, חברה קוריאנית, מפתחת ומוכרת סמנים מתקדמים לאבחון סוגי סרטן שונים ומחלות כרוניות.

דגלי ישראל וקוריאה
fotolia.com

כתבות שאולי פיספסתם

*#