משקיעים בקרנות מחקות ובטוחים שתקבלו את תשואת המדד? תחשבו שוב

תתכוננו לשבירת מיתוס שעולה לכם הרבה כסף וניפוצו עשוי לסייע לכם להרוויח כסף בעולם ההשקעות

רחלי בינדמן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוחר דיגיטלי
משקיעים בקרנות מחקות ובטוחים שתקבלו את תשואת המדד? תחשבו שובצילום: shutterstock
רחלי בינדמן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

לפי פרסומים של הבורסה לני"ע בחצי השנה הראשונה של 2020 נרשם זינוק של כ-56% בפתיחת חשבונות מסחר עצמאים ומספר החשבונות החדשים שנפתחו הסתכם בכ-77 אלפי ש"ח. כתוצאה מכך, גם תעשיית המדדים נהנית מתנופה. רוב המשקיעים שסוחרים באופן עצמאי אינם באים מרקע של ניהול השקעות ולכן האופציה העדיפה עבור רבים מהם היא להיחשף למדדי הבורסה בארץ ובעולם הכוללים פיזור רחב של ניירות ערך כשהדרך הנוחה ביותר לעשות זאת היא באמצעות רכישת קרנות מחקות או קרנות סל.

אלא שרוב אותם משקיעים סבורים, בטעות, שהשקעה בקרן מחקה תאפשר להם לקבל בדיוק את תשואת המדד שבו בחרו להשקיע. מדובר באבחנה שגויה והאמת היא שאף מנהל קרן לא מבטיח זאת.

קרנות שעוקבות אחר מדדים לא מבטיחות לכם את תשואת המדד, הן רק "שואפות"

קניתם קרן מחקה על מדד S&P 500 והוא רשם תשואה של 20%? נהדר, זה הרי ברור שהקרן שקניתם רשמה גם היא תשואה של 20% נכון? אז זהו שלא.

הקרנות המחקות נתפסות בטעות כ"מוצר גנרי", כזה שלא משנה איזו קרן מחקה על מדד מסויים נבחר, כולן יעשו בדיוק את אותה עבודה.

בפועל, לפי התשקיף שלה, קרן מחקה מבטיחה רק להשתדל ככל הניתן להשיג את תשואת המדד, מנהלי הקרן "שואפים" להשיג את תשואת המדד (Best Effort) בניכוי דמי הניהול, אבל בשום שלב, באף רגע נתון, הקרן לא מתחייבת להשיג את תשואת המדד. ההבדל בין לשאוף ולהצליח הוא קריטי שכן הוא עלול לעלות למשקיע מאות ואלפי שקלים.

למעשה, מדובר באחת האשליות הרווחות בתעשיית המדדים – הציפייה של המשקיע לקבל בדיוק את תשואת המדד שבו בחר להשקיע באמצעות הקרן מתנפצת למציאות שבה זה לא תמיד קורה ואם לא די בכך, לא פעם נוצרים פערים גדולים ומשמעותיים בין ביצועי המדד לביצועי הקרן, פערים ששווים לא מעט כסף.

הפערים בין ביצועי קרנות מחקות יכולים להגיע ל-1% ויש חשיבות עצומה לבחירה ביניהן

אז כבר סיכמנו שקרן מחקה היא ממש לא מוצר "מדף" גנרי. לא מדובר במוצר זהה שהלקוח צריך רק לחפש מי מוכר אותו במחיר הכי נמוך. אם לא די בכך, הפערים בין קרנות מחקות מתחרות רחוקים מלהיות זניחים, הם עלולים להיות משמעותיים ולגרום להרבה משקיעים להתאכזב בעוד לאלו שייטיבו לבחור ביניהן, יכולת להרוויח מההשקעה.

לא מדובר באמת במוצר מדף שנבחר רק על בסיס מחירו. הסיבה לכך טמונה באותה "השתדלות" של מנהל הקרן שלא מייצרת הבטחה. המציאות היא שלא כל מנהלי הקרנות המחקות אשר עוקבות אחר מדד מסוים יצליחו לעקוב אחריו בצורה מיטיבה ולא פעם ישנם מצבים שבהם נוצרים פערים גדולים בין ביצועי מדד בשתי קרנות מתחרות. פערים שיכולים להגיע אפילו לאחוז שלם. הפערים הללו נקראים בעגה המקצועית "פערי עקיבה". תזכרו את המונח הזה. יש חשיבות משמעותית לניסיון של מנהלי הקרן וליכולת שלהם להיצמד למדדי הבורסה בצורה מדויקת ככל הניתן. ככל שמנהלי הקרן מקצועיים ומנוסים יותר, היכולת שלהם להתקרב לתשואת המדד גדלה.

שני משקיעים יצאו לדרך והשקיעו באותה קרן מחקה שעוקבת אחר אותו מדד – איך אחד הרוויח 1000 שקלים יותר?

חישבו רגע על שני משקיעים שרוצים להיחשף לתקופה לא ארוכה של שנה למדד ה-S&P 500 האמריקאי והקצו לכך סכום של 100 אלף שקלים. כל אחד מהם בחר בקרן מחקה אחרת, כי הם חשבו בטעות שמדובר במוצר זהה. האחד קנה קרן מחקה של חברה X שדמי הניהול שלה הם 0.2% ואילו משקיע שני, התאמץ ועשה סקר שוק והצליח למצוא קרן מחקה בדמי ניהול של 0.1% בלבד והיה בטוח שהוא שיחק אותה.

נניח כעת שהמדד עלה ב-10% באותה השנה. שני המשקיעים מרוצים ורוצים לממש את הרווח שנוצר – 10,000 שקלים (לפני מס). המשקיע הראשון לוקח בחשבון כמובן שמהשקעתו יגרעו דמי ניהול של 200 שקלים ואילו המשקיע השני חושב שיצטרך להיפרד רק מ-100 שקלים.

אלא שהמשקיע השני צפוי להיות מופתע ומאוכזב.

בזמן שהקרן היקרה יותר של המשקיע הראשון השיגה לו את תשואת המדד בפער של 0.1% (כלומר 100 שקלים שאבדו), הקרן שהמשקיע השני קנה בדמי ניהול יותר זולים רשמה באותה שנה תשואה של 9% בלבד במקום 10%, פער של 1% שלם לעומת המדד. הפער הזה, יעלה למשקיע 1000 שקלים – 900 שקלים פער בינו לבין המשקיע הראשון. מעצבן נכון?

לו המשקיע השני היה בוחר בקרן של חברו שהציגה פער עקיבה קטן ובהתאם ביצועים קרובים משמעותית לאלו של המדד, עוגמת הנפש הזו יכולה הייתה להימנע. כמובן שככל שמדובר בסכומים גבוהים יותר, הפערים הללו יעלו למשקיע יותר כסף.

הפתרון לפערי העקיבה: בדיקת תשואות העבר של כל הקרנות המחקות בקטגוריה

אז מה עושים? איך נמנעים מלבחור קרן מחקה ש"תזייף" ותציג ביצועים רחוקים מתשואת המדד?

התשובה לכך פשוטה – לבדוק תשואות עבר.

לפני שקונים קרן מחקה, חייבים לבדוק את היסטוריית התשואות של שורה של קרנות מחקות מתחרות העוקבות אחר המדד שאליו בוחרים להיחשף. כך לדוגמא, אם בחרתם להשקיע במדד ה-S&P 500 עליכם לבדוק את תשואות העבר של הקרנות המחקות שעוקבות אחר מדד זה בטווח של שנה, שלוש, חמש ואפילו 10 שנים לאחור ועד כמה התשואות שלהן היו קרובות לתשואת המדד בפועל.

כדי לאתר את הקרן המחקה הטובה ביותר, מומלץ לא להסתפק בכך אלא לבדוק גם את התשואה של קרנות מחקות של אותו מנהל בקטגוריות אחרות ומדדים אחרים.

חסידי הניהול האקטיבי (המתיימרים להכות את מדדי השוק ולהציג על פניהם ביצועים עודפים) נוהגים לבחור את מנהלי ההשקעות שינהלו להם את הכסף על בסיס תשואות העבר שלהם. ההנחה היא שהמנהלים שהצטיינו בביצועי העבר ימשיכו להפגין ביצועים עודפים בעתיד. זוהי הדרך הכמעט יחידה לנסות לחזות מי ממנהלי ההשקעות האקטיבים יוביל גם בעתיד, אך היא לא תמיד עובדת ולפעמים מנהלים מצטיינים בעבר לא בהכרח יבריקו גם בהמשך.

בעולם המדדים לעומת זאת, ביצועי העבר של הקרנות המחקות, החושפים את פערי העקיבה של המנהלים, הם פרמטר מאד מייצג ליכולות של מנהלי הקרנות המחקות להציג ביצועים הקרובים ככל הניתן למדד גם בעתיד. זאת כיוון שלא מדובר במקצועיות המתבססת על בחירה סלקטיבית של ניירות ערך על בסיס אנליזה ומחקר, ניירות ערך שקשה לחזות כיצד יגיבו לתמורות הכלכליות בעתיד, אלא מקצועיות בפעולת העקיבה הטכנית, שמבוססת על כלים טכנולוגיים ואנושיים, ובעיקר על ניסיון ארוך שנים. ככל שהגוף המנהל את הקרנות המחקות מקצועי יותר, פערי העקיבה של הקרנות המחקות שלו צריך להיות קטן יותר.

במילים אחרות, ביצועי העבר של המנפיקים (המנהלים) של הקרנות המחקות ופערי העקיבה שלהן הוא פרמטר חשוב ביכולת לזהות אם אותן קרנות ימשיכו להיצמד בצורה הטובה ביותר למדד גם בעתיד ולחסוך למשקיעים סכומי כסף משמעותיים כתוצאה מאותם פערי עקיבה.

ראיתם קרנות מחקות מצטיינות של מנהלים שהצליחו לאורך הזמן להציג תשואות קרובות ככל הניתן לאלו של המדד? אלו הקרנות שצפויות להציג את הביצועים הקרובים ביותר למדד גם בעתיד.

איך בודקים? קל. כל פלטפורמת מסחר או מערכת דירוג של הייעוץ בבנק תציג את הנתונים

כיצד ניתן לבדוק את תשואות העבר של הקרנות המחקות? כל מערכת מסחר מציגה היום את תשואות העבר של הקרנות המחקות ומדרגת אותן על בסיס התשואה שלהן. כל מה שצריך לעשות זה לבדוק איזו קרן מחקה הציגה את פערי העקיבה הקטנים ביותר ונצמדה באופן הטוב ביותר לתשואת המדד ולבחור בה.

המידע המוצג מסופק ע"י קבוצת קסם (להלן: "קסם") מקבוצת אקסלנס השקעות בע"מ (להלן: "אקסלנס") כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.