האם עדיין "כל מטאטא יורה"?

המשקיעים מחליטים להיות יותר סלקטיביים

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF, בשיתוף קסם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האם עדיין "כל מטאטא יורה"?צילום: Shutterstock
רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF, בשיתוף קסם
תוכן מקודם

נראה כי שנת 2022 תביא עמה קצת יותר סלקטיביות בבחירת המניות, בעיקר כשמדובר במניות הטכנולוגיה והאינטרנט. הירידות האחרונות בכמה מהשמות הפופולריים ביותר על ידי קרנות הגידור, כמו Snowflake ו-Farfetch, הובילו ל"חשבון נפש" בתעשייה.

קרנות הגידור הגדילו את חשיפתן למניות הצמיחה (גידול מהיר ברווחים הצפויים) ששווין הגיע לרמות קיצוניות. בתחילת הרבעון הרביעי, חברות בעלות ערך שוק העולה על פי 10 מהמכירות היוו כשליש מהחזקות המניות שלהן, הרמה הגבוהה ביותר מאז 2002 לפחות (כך לפי החישובים של גולדמן זאקס).

עד כה היעדר הרווחים בפועל לא עשה הרבה כדי לשכנע את המשקיעים שהריביות הנמוכות ימשיכו "לתדלק" את המשך הראלי במניות הטכנולוגיה היקרות ממילא. כעת, כאשר שוק האג"ח החל לתמחר סיכויים גבוהים יותר להעלאת ריבית בשנה הבאה וכן, לאחר שהנשיא ג'ו ביידן בחר בג'רום פאוול לכהונה שנייה בראש הפדרל ריזרב, המשקיעים עשויים לשקול מחדש את התיאבון שלהם לסיכון מהסוג הזה.

חלק מהשחקנים בשוק סבורים כי נסיגה זו במניות הצמיחה האהודות, במקביל למכירה בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים, עלולה לפגוע בסנטימנט של הקהל הקמעונאי, שעושרו עלה בצורה משמעותית על רקע עלייה בכמה מהפינות המסוכנות ביותר של השווקים הפיננסיים.

המשקיעים מסכימים כי תהליך הדיגיטציה ימשיך לתמוך בענף הטכנולוגיה שנים קדימה והוא ראוי ל"מקום של כבוד" בתיק המניות של כל משקיע. עם זאת, בעולם בו הריבית בדרך "צפונה", השכר, עלויות ההובלה וחומרי הגלם הולכים ומתייקרים, עולה האטרקטיביות של מניות "האיכות" גם בהקשר לטכנולוגיה. מדובר בחברות שאומנם צומחות במהירות (כיאה לענף), אך גם במקביל מצליחות לייצר רווחים, מתגאות בתזרים מזומנים יציב וכן, נהנות מנתח שוק נאה.

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: "קסם") מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: "אקסלנס") כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות בידי בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.

בשיתוף קסם