סין בעד שיתוף פעולה

הנהגת סין ממשיכה לקדם את עקרונות הגלובליזציה

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סין בעד שיתוף הפעולהצילום: shutterstock
רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF
תוכן מקודם

"סין והעולם חייבים לעבוד יחד כדי להגביר את הצמיחה הכלכלית העולמית", אמר סגן נשיא סין וואנג צ'ישאן. סגן הנשיא הבטיח כי בייג'ין תמשיך להיפתח להשקעות זרות, אף על פי שלאחרונה מדינות אחרות מציבות מחסומים על רקע החששות לביטחון הלאומי.

"סין לא יכולה להתפתח בבידוד משאר העולם וגם העולם לא יכול להתפתח בלי סין. סין לא תתמהמה בנחישותה להעמיק את הרפורמה ולהרחיב ליברליזציה" – כך לפי וואנג. וואנג, טכנית הפוליטיקאי השני בחשיבותו אחרי הנשיא שי ג'ינפינג, דיבר יום לאחר שהמנהיג הסיני ערך פסגה וירטואלית עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. בתקשורת מסכמים את השיחה כחיובית, כאשר שני הצדדים הסכימו להמשיך לדבר על מגוון נושאים גם כשהם ממשיכים "להתכתש" בנושאים כמו טייוואן.

בשנים האחרונות, ארה"ב וכמה מבעלות בריתה, הטילו מגבלות על השקעות סיניות בשל החששות לביטחון הלאומי, תוך הגבלת יצוא של טכנולוגיה מתקדמת. המהלכים הללו, יחד עם מחסור עולמי במוליכים למחצה שמשמשים לכל דבר, מטלפונים ועד מכוניות, הניעו את ממשלתו של שי לחפש פריצות דרך טכנולוגיות שיבטיחו שסין לא תהיה תלויה במערב. זאת תוך כדי שאיפתה של בייג'ין לשלוט בתעשיות שנתפסות בעיני ההנהגה כקריטיות לצמיחה בעשורים הבאים.

על פי הסיקור בסין: אומנם ברור שקיימת תחרות בין ארה"ב לסין, הצד הסיני מקווה ש"תחרות בריאה" אפשרית בין שתי הכלכלות. הפגישה החמה בין שי וביידן שלחה "מסר חיובי" לפיו שתי המעצמות החזקות והגדולות בעולם יכולות לשתף פעולה.

הצד האמריקאי גם מביע אופטימיות: על אף המתיחות בין שתי המעצמות, מנהל בכיר בבורסה בניו יורק אמר שיש תיאבון לרישומי חברות סיניות ברגע ששתי הממשלות יפתרו את הקיפאון שנוצר על רקע אי-ההסכמה סביב הסמכויות הרגולטוריות. פעילים בשוק ההון סבורים כי על הבורסה למצוא את האיזון בין הגנה על משקיעים לגישה להזדמנויות לחברות הצומחות במהירות.

ביידן התחייב להגביר את מעורבותה של ארה"ב באסיה לאחר שנים של התרחקות ממנה – מדיניות שבסופו של דבר חיזקה את השפעתה של סין. עם זאת, הממשל האמריקאי הואשם בהיעדר חזון כלכלי עבור האזור כמעט חמש שנים לאחר שדונלד טראמפ פרש מהסכם סחר של 11 מדינות באוקיינוס השקט.

-------------------

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: "קסם") מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: "אקסלנס") כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות בידי בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.