חוסכים ל"יום גשום"

2.7 טריליון דולר ממתינים בחיסכונות הצרכנים

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF.
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חוסכים ל"יום גשום"צילום: Shutterstock
רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF.
תוכן מקודם

צרכנים באירופה ובארה"ב לא ממהרים להיפרד מיותר מ -2.7 טריליון דולר ש"חונים" כעת כחיסכון שהצטבר במהלך המגיפה. נתון זה מערער את הציפיות לכך שצריכה פרטית תהיה זו שתאיץ את הצמיחה בשני צדי האוקיינוס האטלנטי. לפי Bloomberg Economics הסכום הזה מתפלג לכ-2.3 טריליון דולר בארה"ב והיתר באירופה. החיסכון עצמו נוצר, בין היתר, הודות לחבילות סיוע ממשלתי שהתקבלו במהלך משבר הקורונה.  

כלכלנים חזו כי בד בבד עם הקלות בסגרים ופתיחת הכלכלות למסחר ולתיירות, משהו יקרה לעודפי החיסכון האלו במאזני הבנקים, אך זה לא קרה. גם בעונת הקיץ, כלומר בתקופות החופשות, מעט מאוד השתנה בהעדפות החוסכים, הן בגוש האירו והן בארה"ב. בהיעדר הזינוק בביקושים, קל יותר להשתכנע שהגידול הנוכחי בקצב האינפלציה לא יהפוך למשהו מתמשך. מחד, לצרכנים יהיה קל יותר להתמודד עם עלויות החשמל שמתייקרות נוכח משבר האנרגיה ומאידך, לחברות יהיה קשה יותר "לגלגל" את עלויות הייצור אל הצרכנים.

בבתי השקעות סבורים כי חסכונות גדולים יותר מקנים למשקי הבית תחושת ביטחון ואפילו מעין "אפקט העושר". הצרכנים אומנם הגדילו במעט את הוצאותיהם, אך את רוב הסכום העדיפו לשמור כרשת ביטחון ל"יום סגרירי" של אי-וודאות כלכלית. בין הסיבות לזהירות ניתן למנות את החרדה מפני התפרצויות מחודשות של נגיף הקורונה, וכן, את הספקות לגבי תהליך ההתאוששות בפעילות ולגבי המשרות בשוק העבודה. הדמוגרפיה ודפוסי הצריכה עשויים גם הם לשחק תפקיד, שכן רבים מהצרכנים למדו כי הם יכולים להסתדר עם פחות מוצרים ושירותים.

במקביל, חשוב לציין כי במקרים רבים דווקא בעיית היצע היא המקור המרכזי לכך שחיסכון אינו מתורגם לצריכה – גם אם היו רוצים להחליף רכב או לשפץ מטבח, מחסור בחומרי גלם ובעובדים גורם למשקי הבית "לגנוז" את תכניותיהם. 

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: "קסם") מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: "אקסלנס") כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.