אוגרים מזומן

חברות אמריקאיות מתכוננות לרע, מקוות לטוב

רינת אשכנזי מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שטרות של דולרים
רינת אשכנזי מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF
תוכן מקודם

חברות אמריקאיות "יושבות" כעת על סכום שיא של מזומנים, זאת על רקע אי וודאות מתמשכת בנוגע להתפתחות מגפת הקורונה. התפתחות זו באה בניגוד לציפיות מוקדם יותר השנה, אז האמינו בשווקים כי השתלטות על המגפה צפויה לעודד את החברות להוציא כספים על השקעה בהון או על חלוקה לבעלי המניות.

מזומנים והשקעות לטווח קצר במאזני התאגידים ברחבי העולם נמצאים בשיא כל הזמנים בסך של כ-6.84 טריליון דולר, זאת על פי נתוני S&P Global וכפי שהם משתקפים מדוחות רווח והפסד עבור הרבעון השני לשנת 2021. נתון זה גבוה ב -45% מהממוצע בחמש השנים שקדמו למגיפה ובשיעור של כ- 2.6% מהרבעון הקודם.

נזכיר שבאפריל 2021, אנליסטים מטעם Goldman Sacks וגופים פיננסיים אחרים העלו את תחזית צמיחת ההשקעות של החברות הכלולות במדד S&P 500. Goldman Sacks העריכו כי ב-2021 הוצאות על הון יעלו בשיעור של כ-19% מכ-10% וציינו כי "אי-הוודאות ממשיכה לרדת וכלכלות ברחבי העולם ממשיכות להיפתח מחדש".

כמה חודשים מאוחר יותר, התברר כי תמונת המצב מתקשה להתבהר. נראה כי הוצאות ההון הגלובליות צפויות להאט ברבעון השלישי לאחר פתיחת שנה חזקה. על פי דו"ח של JPMorgan ברבעון השלישי של 2021 צפוי גידול של כ- 5.8%, כמחצית ביחס לרבעון לפני כן.

חברות נהנו מאחד הריבאונדים הכלכליים החזקים בהיסטוריה, זאת הודות לשפע של תמריצים מוניטאריים ופיסקאליים. לאחרונה התרבו האינדיקטורים שמעידים על האטת ההתאוששות, מה שמוביל מנהלי כספים של חברות למלא שוב את מאגרי המזומנים שלהן.

התפשטות הווריאציות של נגיף הקורונה גרמה לכמה ממשלות להטיל מחדש את מגבלות הניידות, בעוד שמדינות נוספות עדיין בוחנות את המצב. מוקדם יותר החודש, המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן קרא לאמריקאים באזורי סיכון להתחיל שוב לחבוש מסכות במרחבים ציבוריים מקורים.

בשנת 2020, במהלך המשבר, רגולטורים עודדו חברות לשמור על המזומנים שלהן על ידי ביטול דיבידנדים ותוכניות בייבקים. רבים גייסו סכומי חוב גדולים לבניית המאגרים האלו: סך ההנפקות של חברות לא -פיננסיות בארה"ב ובאירופה הגיע לשיא של כ-2.4 טריליון דולר, כך עולה מנתוני Dealogic. הנפקת אג"ח החברות נותרה חזקה בחודשים האחרונים, במיוחד עבור חברות מסוכנות יותר. חברות אירופיות מכרו השנה כ-108 מיליארד דולר של אג"ח היי-יילד, כמעט פי שניים מהסכום מהתקופה המקבילה בשנת 2020, בעוד שההנפקה על ידי תאגידים אמריקאים הייתה גבוהה יותר בכשליש. הנפקת אג"ח "זבל" בחודש יולי, שהינו בדרך כלל חודש שקט יותר, השיגה שיא הן בצפון אמריקה והן באירופה.

המידע המוצג מסופק ע”י קבוצת קסם (להלן: "קסם") מקבוצת אקסלנס השקעות בע”מ (להלן: "אקסלנס") כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.