המשבר כהזדמנות: איפה להשקיע וממה להיזהר

לדלג על "חברות חלום" והרפתקאות, ללכת על מה שנמשיך לצרוך ולהצטרך גם אחרי, לצאת בהדרגה מהמסלולים הסולידיים, והעיקר – לא לברוח: עומר רבינוביץ', מייסד פירמת התכנון הפיננסי אינווסטור 360, נותן כללי אצבע למשקיע ולחוסך בזמן משבר

גיא רונן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרף עם מטבעות כסף
צילום: צילום: Shutterstock
גיא רונן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

העולם הכלכלי נתון במשבר עמוק. משבר חוצה תחומים, גבולות ויבשות, ששלח בתוך רבעון אחד שליש מאוכלוסיית העולם להסתגר בבתיהם. משבר שלהערכת לא מעט מומחים, יעמיד בצל גם את זה של 2008. מגיפת הקורונה היא ללא ספק "ברבור שחור" שלא ניתן היה לחזות בסיכומי העשור החולף, שעמדו בסימן התשואות הפנטסטיות והחגיגה בשווקים. השאלה היא מה עושים מכאן והלאה, בטווח הקצר והארוך.

"ישנן שלוש אפשרויות להתנהלות במשבר", אומר עומר רבינוביץ', המנכ"ל והמייסד של פירמת התכנון הפיננסי אינווסטור 360. "אפשר תמיד לברוח – וזה הדבר הגרוע ביותר שניתן לעשות. מי שיוצא עכשיו עושה לעצמו נזק לשנים קדימה, ומן הסתם גם לא ייהנה מהתיקונים שיבואו".

למדריך המלא לאיתור מניות מתחת לראדר של עומר רבינוביץ>>>

יש הטוענים, ממשיך רבינוביץ', כי הפעם זה שונה, "אבל זה בדיוק מה שאמרו גם במשברים הקודמים. מה שלא שונה זו ההתנהגות האנושית. אז כל עוד אנחנו לא אפוקליפטיים בגישה, כל עוד מאמינים שהאנושות תשרוד ותמשיך לצעוד קדימה, אין סיבה לחשוב שהפעם השווקים לא יתקנו את עצמם, כפי שקרה בכל משבר במאה השנים האחרונות".

"האופציה השנייה", ממשיך רבינוביץ', "היא לקפוא – לא לעשות דבר". את הברירה הזאת הוא מגדיר כרע במיעוטו: "זה בוודאי עדיף מלצאת דווקא עכשיו". אלא שלדבריו, יש גם דרך שלישית. "הכי נכון זה להרים את הראש, להסתכל קדימה ולהפוך את המשבר להזדמנות".

אמיתי, מבוסס ומייצר ערך

אז מה פרקטית אפשר לעשות בזמנים כאלה? "אפשר לקנות נכסים, מניות, חברות שנמצאות בתמחור מאוד זול ביחס לזמנים אחרים. זה נכון שישנן חברות שיתקשו לשרוד. אבל מהצד השני, יש כאלו שתמיד היו פה ותמיד יהיו פה. הן אלו שייצאו ראשונות מהמשבר ויתקדמו, כשהן מובילות את העולם כולו בחזרה לצמיחה".

לשם דוגמה מזכיר רבינוביץ' חברות שדווקא עולות וצומחות במשבר, כמו ספקיות מוצרי ההיגיינה והטואלטיקה, המחשוב והקניות ברשת, הגיימינג והאונליין בכלל, אבל גם ענקיות כמו אפל ודיסני שמניותיהן צנחו ב-2008 אך לאחריה חוו עליות חסרות תקדים. "גם בני ה-90 שבינינו אהבו את מיקי מאוס. ספר הג'ונגל, מלך האריות, מלחמת הכוכבים – כל אלה על-זמניים וחוצי דורות. הם לא הולכים לשום מקום, וזה בדיוק מה שאנחנו צריכים עכשיו לחפש כמשקיעים".

בצד האופטימיות, רבינוביץ' מבהיר כי יש גם תחומים שלא יחזרו לעצמם כל כך מהר: "מלונאות, תיירות, תעופה. אין ספק שקרה כאן משהו – קורה משהו – ודווקא אחרי עשור של פריחה כלכלית בישראל וברוב העולם המערבי. לא בכל דבר העולם יחזור להיות כפי שהיה". הוא מזהיר: "השקעות בטרנדים מתחלפים, ב'חברות חלום' למיניהן, בתחומים שגלגלו מאות מיליוני דולרים עוד בטרם ייצרו ולו דולר אחד – אלו עלולות להיות בסיכון אמיתי. עכשיו הזמן לחכות עם החלומות וההרפתקאות, לא לנהור למשל אחר חברות ממונפות מדי. ללכת עם מה שאמיתי, מבוסס ומייצר ערך".

דוגמה לסוג כזה של השקעות היא הנכסים הבנקאיים. "יכול להיות שהבנקים ייפגעו קצת, אבל הם לא צפויים לקרוס. הרבה לקחים הופקו מאז 2008 – מודל ההלוואות הרבה יותר קשיח, יחס הלימות ההון יותר קשיח, המשחק הצטמצם, הפיקוח התהדק. הבנקים בארץ, עוד יותר מאשר בארה"ב, הם שמרניים יותר ובתמחור מעניין, וכנראה שגם צפויים להקלות רגולטוריות. בנוסף, חברות כמו מייקרוסופט, תוכנות ארגוניות כמו סיילספורס, חברות כמו אליבאבא ואמזון, בטווח הארוך ההתבססות על טכנולוגיה וענן תעשה להן טוב״.

עצה נוספת במישור הפרקטי, לקראת שינוי המגמה המיוחל, היא שינוי בתמהיל התיק האישי. מי שנמצא במסלול סולידי יכול להמתין מעט ובהדרגה להכניס כספים לשוק – מאג"ח ממשלתי לקונצרני, למשל. "יש הגיון במעבר ממסלול סולידי לקצת פחות סולידי, כמו למשל האג״ח הקונצרני, שם המרווחים עלו, ודווקא להגביר בהדרגה את החשיפה, כדי ליהנות מהעליות לכשיבואו ולקזז את הירידה הנוכחית", אומר רבינוביץ'.

לקחי 2008 בחמ"ל 2020

לדעת להבדיל בין "חברת חלום" לתחום יציב ובר קיימא גם בעתות משבר, להיות מסוגל לזהות את המגמות הנוכחיות והמסתמנות בשווקים, להגיב לשינויים בזמן אמת ולנצל הזדמנויות – בכל אלה מתמחה פירמת התכנון הפיננסי שייסד רבינוביץ', ואשר מפקחת כיום על השקעות ביותר משני מיליארד שקל.

המודל שייבאה אינווסטור 360 מגופים שהוכחו כמצליחים פיננסית לאורך עשרות שנים, כמו אוניברסיטאות הרווארד וייל, משלב השקעות אלטרנטיביות שפועלות במנותק משוק ההון. הפיזור בין ההשקעות והתמהיל המדויק בכל תיק ותיק מאפשר למשקיעים ולחוסכים ליהנות מרצף של תשואות גם בתקופות משבר. מאחורי המודל עומד שינוי תפיסתי: משימור הון מסורתי וסולידי – להצמחה אחראית של הון.

בימים טרופים אלה מנהלים רבינוביץ' וצוותו חמ"ל, בו מתארחים מדי ערב מומחים ובעלי שם שעובדים מולם בהשקעות בשוטף, כגון גילעד אלטשולר, אבנר ספטק וסמי בבקוב (מנהל השקעות ראשי בהראל) אשר יחד עם מנכ"ל אינווסטור, נותנים עצות למשקיעים בשידור חי ודנים בהתפתחויות ממש בעודן מתרחשות. "השוק הוא דינמי", מסכם רבינוביץ', "יש בו 'ברבורים שחורים' ונפילות לא צפויות. אבל כבר ידענו משברים פיננסיים, מגיפות ואפילו מלחמות עולם. האנושות ממשיכה קדימה. צריך רק לדעת איך ובמה להשקיע כדי למזער נזקים, למקסם הזדמנויות ולהיות ערוכים נכון לתיקון לכשיגיע. והוא אכן יגיע".

למדריך המלא לאיתור מניות מתחת לראדר של עומר רבינוביץ>>>

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא: