השקעה בימי קורונה: איך מחלקים 10 מיליון שקלים במשבר

מהבנקים בישראל עד למשכנתאות של אירלנד, מענקיות השבבים עד לאשפיות הרכישה הממונפת, ולמה דווקא עכשיו זה הזמן לחוב מגובה נדל"ן בניו יורק: עומר רבינוביץ', מייסד פירמת התכנון הפיננסי אינווסטור 360, מזכיר לנו שמשבר הוא גם הזדמנות – וממחיש למה ואיך

גיא רונן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלפון עם גרף
צילום: צילום: Shutterstock
גיא רונן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

כלכלת העולם, יחד עם בתי החולים והאוכלוסייה כולה, נכנסה לכוננות ספיגה. אבל גם בעתות משבר, כמו שראינו ב-2008 ובזינוק שאחרי, אפשר להשקיע חכם וליהנות מתשואה יפה, בתחומים מסוימים – אפילו עודפת. כל עוד יודעים איך, כמה ולמה ונשארים עם היד על הדופק, הכסף שלנו יכול להגדיל את עצמו גם תחת ערפל הקורונה.

"כלל האצבע הראשון שלנו, שמתבסס על מודל ההשקעות המוצלח של הרווארד וייל, הוא שילוב ופיזור", אומר עומר רבינוביץ', מנכ"ל ומייסד פירמת התכנון הפיננסי אינווסטור 360. ב"שילוב" הוא מכוון לתמהיל הנכון בין מניות להשקעות אלטרנטיביות, שבהן הקורלציה לשוק ההון נמוכה; ה"פיזור" הוא, בפשטות, לא לשים את כל הביצים בסל אחד.

למדריך לאיתור מניות מתחת לראדר של עומר רבינוביץ׳ לחצו כאן>>

בתחום המניות, למי שתוהה איפה להשקיע סכומים גבוהים, הסקטור הראשון שצריך לקפוץ הוא של ענקיות הטכנולוגיה ושירותי הענן. "גם אם הן יחוו פגיעה בטווח הקצר, אנחנו לא חושבים שמגמת ההתחזקות שלהן תיבלם", אומר רבינוביץ'. כדוגמאות הוא מזכיר מותגים כמו גוגל, מייקרוסופט, אמזון, נטפליקס וסיילספורס; באימפריה הסינית בה פרץ המשבר – טנסנט, שבבעלותה בין היתר אפליקציית התשלומים הפופולריות וויצ'אט, וכמובן עליבאבא; וכן חברות שבבים מובילות כמו NVIDIA שרכשה לאחרונה את מלאנוקס הישראלית. "חברות שדואגות שהעולם שלנו יהיה יותר מהיר, יותר מבוסס ענן ויותר מאפשר גישה מרחוק ימשיכו לככב", משוכנע רבינוביץ'.

לערוץ הכשירים של אינווסטור 360 לחצו כאן>>>

עוד תחום טוב להשקעה הוא הסקטור הפיננסי בארץ. מנכ"ל אינווסטור מציין שרכישת מניות בבנקים הישראליים היא ביחס סיכון-סיכוי מאוד מעניין. הבנקים בארץ נחשבים לשמרנים ביחס לעולם, נהנים מהקלות רגולטוריות, ומבחינת תמחור, נסחרים משמעותית מתחת להון העצמי שלהם. לדבריו, גם הסקטור החוץ-בנקאי ייהנה מדרישה מוגברת לאשראי, ובתי ההשקעות בישראל הם פוטנציאל השקעה טוב לימים שכאלה: "הם נסחרים במחירים די נוחים ונהנים מרגולציה גבית, שמכריחה את כולנו לחסוך מדי חודש כמעט 30% מהברוטו (השתלמות, פנסיה ופיצויים)". באשר לחברות הביטוח, בשל עומק ההתחייבויות העתידיות שפחות ברורות בשלב זה ולמרות המחיר המעניין מאוד, רבינוביץ' נוקט כעת גישה ניטרלית וזהירה יותר.

אפשרות מעניינת להיחשף לשוק המניות הינה דרך מכשירים דוחי מס כגון תיקון 190, עם סכום הפקדה מקסימלי של 5.2 מיליון שקל. במסגרת זו מסב רבינוביץ' את תשומת הלב למסלול IRA, שבו ניתן לבחור באופן עצמאי את המניות ולהימנע מתשלום מס בעת מכירתן, כמו גם בקבלת דיבידנדים מחברות או קופון מאיגרות חוב. למעשה, רק במצב של משיכת כספים נגבה מס, וגם אז רק בשיעור מופחת של 15% (במקום 25%). נכון להיום, מציין רבינוביץ', המובילות בארץ בחשבונות IRA הן מיטב דש והפניקס.

סגמנט נוסף שעורר לאחרונה עניין בקרב האנליסטים של אינווסטור הוא אג"חים קונצרניים בארץ, אשר רשמו ירידה של עשרות אחוזים בחברות מובילות – מסחר בשווי של 100 אגורות לשערים של 85-80 ואפילו פחות (בחברת ביטוח בטוחה ויציבה כמו "כלל" אפשר היה בשיא הפאניקה להשיג אג"ח בפחות מ-70 אגורות). אבל חלון ההזדמנויות הזה, מבשר רבינוביץ' בצער, נסגר ברובו, וכעת ההמלצה שלו בתחום היא ניטרלית.

הנדל"ן שמתחת לרדאר

כאמור, אינווסטור ממליצה על שילוב – ואפילו שילוב מאסיבי – של השקעות אלטרנטיביות בתיק. אחד הסגמנטים המועדפים עליה היום הוא חוב ראשון מגובה ביטחונות. כאן חשוב תחילה להבין את המונח LTV - Loan-to-value. רבינוביץ' מסביר: "נניח שיש לי נכס ששווה מיליון ונתתי כנגדו הלוואה של חצי מיליון. אני נמצא ב-LTV של 50%, כלומר: אני מוגן כל עוד ערך הנדל"ן לא יורד ביותר מ-50%".

על בסיס העיקרון הזה בוחרת אינווסטור את הקרנות העדיפות ללקוחותיה. אחת מהן היא קרן חוב ראשון בניו יורק. "בעוד יזמים גדולים שם מקבלים מהבנקים ריביות נמוכות, הקטנים נאלצים לקחת חוב ראשון מגובה בנדל"ן בריביות של כ-10%. להערכתנו, למרות הפגיעה הקשה של הקורונה בניו יורק, מחירי הנדל"ן בה רחוקים מאוד מלהיחתך בחצי. יותר מזה: צפוי מחנק אשראי שיאפשר להביא הלוואות ויזמים איכותיים מבעבר, בריבית דו-ספרתית".

למדריך לאיתור מניות מתחת לראדר של עומר רבינוביץ׳ לחצו כאן>>

רבינוביץ' מביא שתי דוגמאות נוספות לקרנות חוב ראשון מגובה נדל"ן: האחת פועלת בדבלין כבר שש שנים, במהלכן העניקה מאות הלוואות. "היו לה פה ושם מקרים של צורך במימוש הבטוחה עקב אי עמידה בהחזר מצד היזם, אבל מעולם לא קרה שהסכום – הקרן והריבית – לא חזר למשקיע במלואו". מאחר שהבנקים באירלנד סגורים בפני יזמים קטנים, אלה נאלצים לקחת הלוואות חוב ראשון (משכנתא) בריביות של 13% ו-14%. "זו תשואה טובה מאוד עבור הלוואה עם בטוחה נדל"נית חזקה, וצריך גם לזכור שאירלנד היא אחת המדינות עם האוכלוסייה הכי צעירה והצמיחה הכי גבוהה באירופה".

הקרן האחרונה שמזכיר מנכ"ל אינווסטור בתחום נותנת משכנתאות לגיל השלישי בבריטניה. "בעקבות מס העיזבון הגבוה, גם לאנשים עם כסף משתלם לקחת מה שנקרא משכנתא הפוכה, עם תשלום של ריבית בלבד על הבית, כדי להעביר כסף פטור ממס לילדים. זה מייצר אצלנו בטוחה חזקה: בית מגורים בבעלות אדם שגר בו, בדרך כלל עם פנסיה טובה, והלוואה שניתנת רק למי שיכולת ההחזר שלו ללא קשר לבטוחה היא גבוהה. בסופו של דבר המשקיע, שמפוזר על אלפי הלוואות שונות, נשאר ביד עם תשואה דו-ספרתית".

בסיכום הסגמנט מעיר רבינוביץ': "פיזור בין קרנות מהסגנון הזה בטוח משמעותית מהשקעה באג"חים וגם נותן תשואה טובה יותר. בגלל ענייני רגולציה הן פתוחות בינתיים ללקוחות כשירים בלבד, עם הון עצמי של יותר מ-8 מיליון שקלים. אבל סביר שהרגולטור יאשר להנגיש יותר קרנות כאלו, תחת בתי השקעות מובילים בארץ ובעולם, גם בסכומים קטנים יותר. זאת לאור העובדה שההגבלה דוחפת אנשים להשקעות מעבר לים עם ביטחונות פחות טובים, עם פיזור פחות רחב ועם סיכון לאובדן מלא של הכסף".

לערוץ הכשירים של אינווסטור 360 לחצו כאן>>>

רכישה ממונפת

סגמנט מעניין נוסף הוא השם החם בעולם הפרייבט אקוויטי: Leverage buyout. מדובר ברכישת חברות עם מינוף שמגדיל משמעותית את התשואה למשקיע. לדברי רבינוביץ', בקרנות שבחרו הרווארד וייל, הגיעה התשואה ל-16% נטו בשנה. איך? "ניהול, ניהול ועוד פעם ניהול".

"הקרנות האלה מביאות שדרוג משמעותי לחברות שהן רוכשות – פתיחה לשווקים נוספים, הכנסת טכנולוגיה וחדשנות, שיפור מערך השיווק, ייעול יכולת המדידה, שיתופי פעולה, בקרה איכותית – כל זאת בתהליך מדויק שהם עושים פעם אחר פעם באותן חברות, עם גישה למימון בנקאי זול. זה מוביל לסגמנט שהמנהלים בו טובים והתשואות יכו כמעט כל מדד השוואתי". בארץ ידועה קרן ההשקעות הפרטית פימי שייסד ישי דוידי. "נכון להיום, אחת הפוזיציות הגדולות ביותר שלנו עם לקוחות כשירים היא בקרן LBO שמניבה תשואה שנתית דו-ספרתית גבוהה כבר יותר מחמש שנים".

מן הסתם, המכשירים שפורטו כאן הם רק דוגמאות. צריך גם לדעת לבחור את הסגמנט, לבחור בתוכו – והכול שאלה של עיתוי. אינווסטור 360 משמשת כאגרגטור ללקוחותיה, כשבכל תחום ותחום היא חוקרת ומאתרת את שחקני האלפא – אלה שהוכיחו יציבות, שירות ותשואה גבוהה לאורך שנים. נכון להיום, רשימת הלקוחות הכשירים באינווסטור נחשבת לגדולה בארץ. כדי להעצים את המשקיעים ולספק להם כלים לניתוח של השווקים והמכשירים ולקבלת החלטות טובה יותר, מקיימת אינווסטור אחת לחודש וובינר מיוחד ללקוחות כשירים בלבד, שבמסגרתו היא מנגישה להם את מנהל ההשקעות בכל אחת מהקרנות המומלצות על ידה. בוובינרים משתתפות דמויות השקעה מובילות בארץ כמו גלעד אלטשולר, אבנר סטפק (בעלי מיטב) וסמי בבקוב (מנהל השקעות ראשי בהראל), כמו גם מנהלי קרנות ומנהלים מובילים מחו"ל. כאן ניתן להצטרף לרשימת התפוצה (ההצטרפות הינה בכפוף לאישור רואה חשבון או עורך דין לשם אימות הלקוחות הכשירים).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא: