בדרך לנכס עוצרים בדיוטי-פרי: ההשקעות החמות בנדל"ן מעבר לים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עיר
צילום: Photo by redcharlie on Unsplash
דני ספקטור, תוכן מקודם
תוכן מקודם
דני ספקטור, תוכן מקודם
תוכן מקודם

את המסע שלנו מסביב לעולם השקעות הנדל"ן נתחיל בפילדלפיה, שם חיים יותר ממיליון וחצי איש, כאשר בכלל האזור המטרופוליטני של העיר גרים יותר משישה מיליון. העיר ממוקמת באמצע הדרך בין שני מטרופולינים גדולים אחרים: אזור העיר ניו-יורק ואזור הבירה וושינגטון, המרוחקים כל אחד מספר שעות נסיעה מפילדלפיה (לא רחוק, במונחים אמריקאים).

הדיל שמציעה חברת רפקו למשקיעים פשוט: בחרו נכס בהתאם לתקציבכם (החל מ-90,000 דולר), קבלו אותו כנכס שרשום על שמכם בטאבו האמריקאי ובמהרה תתחילו לקבל הכנסה פאסיבית מדמי שכירות חודשיים. זאת בנוסף לעליית שווי השוק הצפויה לנכס, שתאפשר למכור אותו ברווח ניכר בעת הצורך.

המשקיע אינו צריך לדאוג לענייני השכירות והתחזוקה. לא הוא מוצא את השוכר ועובד מולו, אלא חברת ניהול מקומית וותיקה בפילדלפיה. החברה משפצת את הנכס, מוצאת שוכרים ומשכירה להם, מתחזקת את הבית ודואגת לכל צרכי הדיירים. למשקיע נשאר לשבת בנחת בכורסא ולקבל את התשלום החודשי - כ-10% תשואה לאחר ניקוי עלויות התפעול - מבלי שיצטרך לנקוף אצבע.

ארצות-הברית מעניינת אתכם? מומחי הנדל"ן של חברת רילקו, הפועלים משנת 2011 בשוק האמריקאי ולכל אחד מהם ניסיון עתיר שנים, יודעים לספר כי על פי ניתוח תחזיות השוק באזורי הפעילות של החברה, שנת 2019 הולכת להיות שנה מאוד משמעותית מבחינת פוטנציאל הצמיחה שניתן יהיה להשיג בהשקעות בבנייני משרדים ונכסי מולטי-פאמילי.

בשנת 2019 חברת רילקו מתכננת להמשיך לאתר הזדמנויות וליזום פרויקטים איכותיים בהיקפים נרחבים. השאיפה של החברה היא להצטיין, ולהגדיל את נפח הפרויקטים, ולכוון לפרויקטים של מתחמי מגורים, בניינים, בנייני משרדים ועוד. חלקם כבר בתכנון ואף יצאו לשיווק וחלקם יבשילו רק במהלך השנה.

נישאר בארצות-הברית ונדלג היישר אל התפוח הגדול – ניו-יורק, העיר שאין בה רגע משעמם והכל יכול לקרות. אופציה מעניינת עבור משקיעים היא שכונת פארק סלופ – הנחשבת ל"אפר איסט סייד" של הרובע בשכונת ברוקלין בעיר, כלומר, שכונת היוקרה, שדייריה הם בעלי מקצועות חופשיים ורווחיים במיוחד.

אחת החברות היזמיות שזיהו את הפוטנציאל של ברוקלין ושל פארק סלופ בפרט היא SDB הישראלית – שהקימו שרוליק חנוך ודן ליברמן, שני חברי ילדות שהתחילו את דרכם בעסק הנדל"ן עם דירה אחת בבאר שבע – והתרחבו לכדי אימפריה חוצת יבשות, כאשר כיום הם משווקים פרויקטים גם באירופה ובארה"ב.

לאחר כמה פרויקטים שהסתיימו בהצלחה בברוקלין, יוצאים השניים לפרויקט חדש, ברחוב וורן שבפארק סלופ. זהו פרויקט רביעי המבוצע יחד עם שותף מקומי של  SDB, והוא כולל רכישת מגרש לצורך הקמת בניין בן 4 קומות ומרתף, כאשר בכל קומה תהיה דירה אחת בלבד. כעת עומדים היזמים בפני הוצאת היתר, הצפוי להתקבל בחודשים הקרובים. בסך הכול, האקזיט מתוכנן בתוך כ-30 חודשים בלבד – עם מכירת הנכס.

ההזדמנויות של אוקראינה

ניקח טיסה ארוכה, וננחת באוקראינה. התחנה הראשונה שלנו היא אודסה, בה ביקרו ב-2018 מעל ל-3 מיליון תיירים, והמספרים האלו עולים במהירות ובחדות. למעשה, כבר כיום קיים בעיר מחסור משמעותי בדירות נופש. ההערכות הן שיש צורך בכרבע מיליון חדרי אירוח כדי להשלים את החסר.

חברת "גרין פארק", המתמחה ביזמות ובהשקעות נדל"ן בארץ ובעולם, זיהתה את ההזדמנות העסקית האטרקטיבית שמספקת אודסה. בימים אלו מקימה החברה את פרויקט Odessa 2020 Arcadia,  שיכלול שני מגדלי יוקרה שיאכלסו 840 דירות, הכוללות בין חדר אחד לשלושה. כל הדירות הללו מיועדות להשכרה לתיירים, כאשר המיקום האסטרטגי שנבחר מבטיח שאלו יגדשו את המקום בהמוניהם: רובע ארקדיה הפופולרי, 500 מטר מרצועת החוף ארקדיה ו-500 מטר מטיילת מרכזית הגדושה באטרקציות, מסעדות, בתי קפה, מועדונים וחנויות.

למשקיעים מציעים בחברה רכישת דירה בסכום נמוך של 69,000 דולר בלבד והכנסה פאסיבית קבועה משכירות, כאשר המשקיע לא צריך לעשות דבר. כל הקומפלקס הגדול הזה יושכר על ידי חברת ניהול מקצועית, בניהול ישראלי, שגם תדאג לרהט ולאבזר כל דירה ודירה עד רמת המזלג.

משם נעבור לעיר הבירה קייב שם מקודם פרויקט 50Avenue הצפוי להיות אייקון מופת בעיר, בזכות עיצובו של סרגיי בבושקין, אדריכל אוקראיני נודע הנחשב כיום לאגדה בזכות יצירותיו המפורסמות והממלכתיות. בבושקין היה אדריכל ומהנדס העיר קייב במשך שנים והשאיר את חותמו על העיר בשורה של מבנים שהפכו למזוהים עמו, כגון כיכר העצמאות, מגדל העסקים פארוס, מלון פרמייר פלאס, וכמובן שגם אספלונדה - הבניין הגבוה ביותר בקייב.

הצפי של המשווקת הבלעדית "אוקראינה-ישראל" הוא שתוך כשנה וחצי יעלה שווי הנכס בלמעלה מ-50%, ויספק תשואה שנתית של כ-14%. זוהי לא רק השקעה משתלמת כלכלית, אלא גם השקעה נוחה המאפשרת לקבל הכנסה פאסיבית, במסגרת עסקה של "שגר ושכח". המשקיע מקבל דירה הרשומה על שמו בטאבו, מרוהטת ומאובזרת קומפלט, ואף נהנה משירות כולל של איתור שוכרים לדירה שבבעלותו וטיפול בכל צרכיהם - זאת מבלי שיצטרך להגיע לקייב. משמעות הדבר היא שלמשקיע נשאר רק לראות את תשלום שכר הדירה החודשי נכנס לחשבון הבנק שלו.

נישאר באירופה. אתר Travel & Leisure מדרג את בודפשט במקום ה-15 ברשימת הערים המובילות בעולם, ואילו הלשכה ההונגרית לסטטיסטיקה מדווחת על גידול של 9.5% בהכנסות מתיירות. במקביל, רבות מהאוניברסיטאות ההונגריות מציעות תכניות לימודים מלאות באנגלית, בתחומי הרפואה, מנהל העסקים והמדעים. לשם הדוגמא, מספר הסטודנטים הישראלים הלומדים בשני בתי הספר לרפואה במדינה עומד מדי שנה על כ-500.

כל אלה משפיעים כמובן על הביקוש ועל המחירים לרכישה ולשכירות. בחמש השנים האחרונות המחירים למ"ר עלו בכ-65%, כאשר בשנה האחרונה המחירים עלו בכ-16% .

ישראלים רבים בחרו בשנתיים האחרונות להשקיע בנדל"ן בחו"ל ובודפשט, בה ביקרו מאות אלפי ישראלים בשנה האחרונה. חברת מניב בודפשט מטפלת בימים אלה בכ-150 נכסים בעיר, שנקנו על ידי ישראלים ומנוהלים על ידה.

החברה מעסיקה צוות של עשרה אנשי מקצוע בעיר, ומעניקה מעטפת שירותים הכוללת את איתור הנכס, ליווי משפטי ופיננסי בתהליך הרכישה, שיפוץ והכנה להשכרה, איתור שוכרים וניהול הנכס בכל תקופת השכירות. בחברה מוסרים כי התשואה ממנה נהנים בעלי הנכסים עומדת על ממוצע של 6% (100-120 אלף יורו) לאחר ניכוי עלויות ניהול.

בירה אירופאית נחשקת אחרת היא בוקרשט שהופכת לקטר הצמיחה של מזרח אירופה, ומרכזת בה פעילות כלכלית משמעותית בכל התחומים: תעשייה חכמה, שירותים ומסחר והופכת לכתובת המועדפת על תאגידים בינלאומיים משמעותיים כמו אורקל, קוקה קולה, אמזון ואחרות. כל אלה כבר פעילות במתחם ההי טק ההולך ומוקם בעיר ומושכות אליהן כח אדם איכותי מכל רחבי רומניה ומזרח אירופה.

על מנת להבין כיצד כל הנתונים האלה באים לידי ביטוי, כדאי להסתכל על מתחם PIPERA LAKE הנבנה על ידי חברת חג'ג' אירופה. המתחם כולל קומפלקס מגורים מודרני בן 17 בניינים ו-1,350 יחידות דיור, הממוקם בסמוך למתחם ההי טק ולמתחמי הפנאי הגדולים של העיר.

חברת חג'ג' אירופה משווקת בימים אלה יחידות דיור לרכישה בסכום התחלתי של 68 אלף יורו, תוך שהיא מבטיחה מעטפת ניהול מלאה הכוללת טיפול בנכס, מציאת שוכרים, טיפול בחוזים ובתשלומים. כל אלה משמעותיים במיוחד משום ששוק המגורים בבוקרשט מאופיין בביקוש גבוה לדירות בשכירות, מקרב האוכלוסייה הצעירה והחזקה שמגיעה לעיר.

ונסיים בגיאורגיה, שהפכה בשנים האחרונות מסוד השמור רק למביני עניין, לאטרקציה תיירותית פופולרית. נופיה עוצרי הנשימה, חופיה המפנקים, כפריה המסורתיים הקטנטנים, הטרקים בפסגות ההרים הדרמטיות, האוכל המשובח וכמובן מזג האוויר האידיאלי - כל אלה הפכו אותה לאחת מבירות התיירות של התקופה.

אחת הדאגות הגדולות של רוכשי הדירה להשקעה בחו"ל היא בניהול הנכס "בשלט רחוק". השוק רווי במתווכים ובעלי עניין המתפזרים על פני כמה מדינות, מנותקים מהשווקים המקומיים וחוברים לקבלנים לא אמינים ולחברות ניהול שמטעות את הלקוח. זה עלול לעלות למשקיע בלא מעט כאב ראש, ולפעמים גם בהרבה מאוד כסף.

שיטת השיווק של מישל קאזה היא שונה בתכלית. לאחר שפגש לא מעט ישראלים וזרים שנכוו, הוא יזם עסק נדל"ני המוכוון במאת האחוזים לשוק הגיאורגי. הוא דובר את השפה, מכיר היטב את המקומיים ומצוי בנבכי התרבות המקומית. כשמדובר בהשקעה מעבר לים, השילוב הזה מתברר כיתרון שלא יסולא בפז.

קאזה מפעיל בגיאורגיה מנגנון ייחודי, אשר נותן ערך מוסף למשקיע ועל פי התכנית העסקית האפקטיבית מייצר עבורו תשואה של 7 עד 10 אחוזים בשנה. הוא עובד אך ורק עם חברות ניהול בינלאומיות מוכרות ומעורב בכל שלבי התהליך - ממכירת הדירה למשקיע, דרך השיפוץ שלה ועד להשכרתה לתיירים או למקומיים.

השקעות נדל"ן בחו"ל > בחזרה למדור