אי שם מעבר לים

אוהיו, בנגקוק או לימסול — הזדמנויות ההשקעה בנדל"ן מעבר לים פורצות את גבולות היעדים המוכרים, ומציעות אפשרויות חדשות למשקיעים הישראלים

רונית מורנשטיין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי עם בתים
אי שם מעבר ליםצילום: shutterstock
רונית מורנשטיין
תוכן שיווקי

השקעה בנדל"ן בכלל ובמדינה רחוקה בפרט כרוכה בסיכונים. אלה גדולים יותר ככל שהמדינה נתונה יותר לשינויים פוליטיים או כלכליים; במקרים רבים במדינות אלו, המחיר ההתחלתי של ההשקעה נמוך ומפתה, אבל גורלה לא ידוע, בטח לא למי שאינו משקיע מיומן. לכן משקיעים פרטיים קטנים שמשקיעים בנדל"ן בחו"ל עושים זאת לרוב באמצעות חברות ישראליות בתחום, ללא צורך לצאת מהארץ, כשההשקעה ההתחלתית שלהם קטנה יחסית.

שוק הדיור הישראלי, שהמחירים בו יקרים מאוד, לא מהווה אלטרנטיבה עבור משקיעים שמחפשים תשואה משמעותית. זו אחת מהסיבות הבולטות שישראלים רבים מעדיפים להשקיע ברכישת נדל"ן בחו"ל (מדובר בהשקעות של מיליארדי דולרים בשנה). השחרור ההולך ומתקדם ממגפת הקורונה מביא לתנופת בנייה במדינות רבות בעולם ופותח הזדמנויות השקעה מסקרנות.

ארה"ב תמיד היתה יעד מועדף על הישראלים להשקעה. ההערכות מדברות על כך שיותר מ–60% מההשקעות של ישראלים בנדל"ן בחו"ל נעשות בארה"ב. הסיבות מובנות — מדובר במדינה ידידותית לישראל, עם כלכלה יציבה, מטבע חזק, שפה מקומית — אנגלית —שרוב הישראלים יכולים להסתדר איתה, אך לצדה הולכים וצוברים תאוצה שווקים נוספים במדינות אחרות. בשווקים הנוספים ניתן למנות את תאילנד, קפריסין, גאורגיה, ספרד ומקומות נוספים הנהנים, בין היתר, מזרם תיירות גובר ו/או הגירה חיובית.

למה חשוב לשים לב?

בכלל, יש כמה דברים שצריך לשים אליהם לב כשמשקיעים בנדל"ן בחו"ל: 1. התמצאות פיזית וכללית במקום — לעשות מחקר שוק. 2. סוגיות משפטיות במדינה שבה תשקיעו. 3. היבטי המיסוי במדינה זו. 4. נגישות – איך מתאפשר מעקב אחרי הנכס/הפרויקט בשלט רחוק. 5. כמות הכסף שצריך להשקיע ואינה תמיד בנמצא, כשאז צריך לקחת בחשבון גם לקיחת משכנתה במדינה זרה.

בשנים האחרונות התפתחו והתמקצעו החברות הישראליות המתמחות בהשקעה בנדל"ן בחו"ל, ורוב המשקיעים הקטנים משתמשים בשירותיהן. גם כאן חשוב לשים לב לכמה דברים; רצוי מאוד שהחברות תהיינה מקצועיות בתחומן, עם הוכחות מוחשיות על הצלחה בתחום זה (עסקאות מוצלחות); שיש להן שירותי עורך דין ורואה חשבון, שהן מסוגלות לספק לכם מצגת מפורטת על ההשקעה, סיכוייה וסיכוניה; רצוי גם שתהיה לחברה נציגות/חברה מקומית שותפה במדינה שבה הנכסים מוצעים לכם. דווקא חברות שלא מציעות לכם מספר אזורים להשקעה, אלא מתמקדות באזור אחד או שניים, עדיפות, משום שאז יש לשער שהן מתמחות באזור.

החברות ברובן מטפלות בכל הבירוקרטיה וסוגיות המסים והמשפט שכרוכות בהשקעה. הן גם מציעות לנהל עבורכם את הנכס (תמורת דמי ניהול חודשיים, ויש שגם פוטרים את הלקוח מדמי ניהול אבל לוקחים יותר בהשקעה הראשונית), מתחייבות למצוא לכם שוכרים (לפחות בשנים הראשונות), ולכן ההשקעה נוחה יותר.

בשורה התחתונה, אין בטוחות מושלמות להשקעה בנדל"ן, לכן חשוב לתת חשיבות מרכזית לפרמטרים כמו שקיפות, הבטחה לדוחות תקופתיים על ההשקעה, אמינות, כששותפות בנטילת הסיכונים היא אולי הפרמטר החשוב ביותר.

האמור בכתבה אינו מהווה משום המלצה או חוות דעת מקצועית והוא אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מוסמך בתחום