קייב: העיר למחפשי השקעות בנדל"ן

דברים טובים מתרחשים מעבר לים. במרחק שלוש שעות טיסה מישראל, בירת אוקראינה עוברת מטמורפוזה ויש הסבורים כי מדובר בגן עדן למשקיעי נדל"ן. מתברר כי עם קצת שיעורי בית וסיוע מקומי, גם משקיעים קטנים יכולים ליהנות מתשואה גבוהה

מיכל ברקו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קייב, אוקראינה
קייב: העיר למחפשי השקעות בנדל"ןצילום: shutterstock
מיכל ברקו
תוכן שיווקי

במזרח אירופה, על גבול הים השחור, שוכנת אוקראינה על 40 וקצת מיליון תושביה. כמו בישראל, הדמוקרטיה באוקראינה נשענת על שלוש רשויות נפרדות - מחוקקת, מבצעת ושופטת. אך שם, בניגוד לכאן, נשיא אוקראינה עומד בראש הרשות המבצעת. השלטון המקומי באוקראינה מתפרש על 24 מחוזות, רפובליקה אוטונומית, חצי האי קרים ושתי ערים בעלות סטטוס מיוחד, ובניהן עיר הבירה של אוקראינה, קייב. בין היתר, אוקראינה נחשבת לאחר מיצרניות החיטה הגדולות בעולם ותחום החקלאות התפתח לאין שיעור מאז שנפרדה מברית המועצות, אי שם בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת.

במהלך 40 השנים האחרונות, אוקראינה חוותה עליות ומורדות, אך הכיוון לימד על התפתחות וגדילה חיובית. אחת הסיבות המרכזיות לטרנספורמציה המתרחשת בשנים האחרונות באוקראינה נעוצה במדיניות הממשל אשר הכריז מלחמה בשחיתות וברוח הגבית שהמדינה מקבלת הן מגורמים פיננסיים בינלאומיים, כגון הבנק האירופי לשיקום ופיתוח ודומיו, והן ממדינות חברות ובראשן ארצות הברית.

גם מצבה הביטחוני של אוקראינה התחזק והשתדרג, בעיקר לאור לחץ בינלאומי וסנקציות כלכליות על רוסיה אשר פלשה לחצי האי קרים והזרמת סכומי עתק לחיזוק כוחה הצבאי של אוקראינה. כך למשל, משרד ההגנה האמריקני הודיע על סיוע צבאי נוסף בסך של 125 מיליון דולר והממשל האמריקני הטיל סנקציות לא מבוטלות על אחד מן האוליגרכים המשפיעים במדינה. כיום, המספרים אינם משקרים וברור כי חיזוק כוחה הצבאי של אוקראינה והמאבק המתגבר בשחיתות נשאו פרי, תרמו באופן משמעותי לאמון הציבור במוסדות המדינה והובילו לצמיחה כלכלית משמעותית ובת קיימא.

למידע נוסף על השקעות נדל"ן בקייב >>

קייב ממוקמת בצפון אוקראינה משני צידי הנהר דנייפר, מחזיקה בתואר העיר הגדולה באוקראינה, מספקת אכסניה לכ-3 מיליון תושבים ובשנים האחרונות עוברת תהליך התפתחות מואץ במיוחד, בכל היבט אפשרי. אם תל-אביב נחשבת לעיר ללא הפסקה, יש לא מעט ישראלים הטוענים כי קייב הפכה לעיר ללא מעצורים. בעיר תוכלו למצוא עשרות מתחמי קניות ענקיים וקניונים עם מאות חנויות של כל המותגים המובילים בעולם. כך למשל, תוכלו לבקר בשלושת קומות River Mall, המתפרשות על שטח עצום לגדות הנהר או ב-Guliver Mall המרשים על 10 קומותיו. חפצה נפשכם בפאבים, מועדונים ובתי מרזח שונים? בבקשה, רק תבחרו ממגוון מטורף של אלפי אפשרויות. מסעדות שף? אין בעיה, כניסה מהירה ל-Tripadvisor מלמדת על מאות מסעדות משובחות, חלקן אף מעוטרות בכוכבי מישלן.

עוברת תהליך התפתחות מואץ במיוחד. קייבצילום: shutterstock

גם אם אתם חובבי היסטוריה, מוזיאונים ותרבות, הגעתם למקום הנכון. קייב מתהדרת בהיסטוריה מרתקת, תרבות עשירה ופולקלור בן מאות שנים. בקייב מספר רב של מוזאונים ייחודיים, ואם תהיתם לגבי היסטורית בתי השימוש בעולם, התפתחות מחשבים ותוכנה, אוצרות היסטוריים, צעצועים, תרופות, רכבות, ציורים, טבע, מדע, צילום ואפילו מדוזות, לכל אלה תוכלו למצוא מוזיאון ייעודי בקייב. חובבי הקתדרלות והכנסיות ימצאו למעלה מ-50 מבנים מרהיבים מתקופות שונות המפוזרים בעיר ושוחרי הצגות, בלט, אופרה ושאר סוגי ההופעות, ייהנו ממבחר עצום של למעלה מ-40 תיאטראות בחלקן גדולות ומרשימות במיוחד בכל קנה מידה בינלאומי. השתעממתם מהצגות, כנסו לאחד או יותר מעשרות גלריות לאומנות. אם ביקשתם לצאת קצת אל הטבע, העיר מעמידה לרשותכם למעלה מ-30 פארקים גדולים. בתחומה קיימים עשרות מרכזי ספורט גדולים ומספר גדול יותר של מכוני כושר ובריאות. איך מגיעים ממקום למקום? חלק ניכר מתושבי העיר והתיירים עושים שימוש יומיומי ב-'קייבסקיי מטרופוליטן', מערכת רכבת תחתית בעלת 3 קווים ו-52 תחנות על מסלול של כ-70 ק"מ מתחת ומעל לפני האדמה. לא מספיק? אתרו אחת ממאות תחנות האוטובוס בעיר, הרימו אצבע למונית או שכרו רכב.

הישראלי הנודד יגלה בקייב, כי המחיר הממוצע ללינה נמוך מאוד בהשוואה למקומות אחרים בעולם ועומד על קצת יותר ממאה שקלים ליום במלון שלושה כוכבים וכ-750 שקלים ליום למלון 5 כוכבים במרכז העיר. הקהל המקומי אדיב, העובדים המקומיים חרוצים ובכל יום נפתחים עסקים חדשים כמו פטריות אחר הגשם. השפע העצום וכל הטוב הזה מצריכים תשתיות ענק ופיתוח נדל"ני בקנה מידה מרשים במיוחד ובהתאם לתוכנית השלטון המקומי. משנת 2010 ועד לשנת 2025 צפויה השקעה של למעלה מ-82 מיליארד אירו בעיר.

פריחת המטרופולין האוקראיני לא נסתרה מעיני הישראלי חובב הטיולים וההזדמנויות. קייב הפכה ליעד אטרקטיבי למגוון מטרות ולא רק לחסידי ברסלב הפוקדים את העיר בה חי ולימד רבי נחמן. אמנם אנשי עסקים וחברות ישראליות זיהו את הפוטנציאל הגלום בעיר השוקקת לפני מספר שנים, אך כיום ניתן לראות יותר ויותר זוגות צעירים וחיילים משוחררים העולים על הרכבת האווירית בין נתב"ג לשדות התעופה הבינלאומיים בעיר, בוריספיל וג'וליאני.

הכל טוב ויפה, אך מה למשקיע הישראלי ולקייב? מתברר כי ההתפתחות המואצת בתשתיות, נדל"ן מסחרי ונדל"ן למגורים מספקת מגוון רחב של השקעות נדל"ן, חלקן ארוכות טווח ובחלקן למספר חודשים. המספרים מלמדים כי יש אכסניה מתאימה לכל סוגי המשקיעים והתשואה גבוהה יחסית בהשוואה לאפיקי השקעה זהים במדינות אחרות. מתברר כי גם למשקיע הקטן, זה שבכיסו אלפי שקלים בודדים, ניתן למצוא אפיקי השקעה רווחיים ומשתלמים במיוחד. אחד מאפיקי השקעות הנדל"ן בעיר, המניבים תשואה גבוהה ומתאימה יותר למשקיע הקטן ניתן למצוא בפרויקטים לבניית דירות מגורים במיקומים אסטרטגיים בעיר, ובעיקר באזורים הסמוכים למרכז העיר ולנהר.

מדובר בהזדמנות פנטסטית למשקיע ישראלי אשר כספו אינו מספיק לרכוש דירה ממוצעת בישראל ולכל היותר יכול לרכוש את שלט הכניסה לדירה בתל-אביב. כך למשל, בהשקעה יחסית קטנה של כ-300 אלפי שקלים בדירת מגורים הסמוכה לנהר, ההחזר על ההשקעה משכירות עומד על כ-9%- 15% לשנה, ויש לא מעט מקרים בהם הרווח מן ההשקעה יכול לזנק בכ-30% משלב רכישת הנכס על הנייר ועד לקבלת המפתח. מבחינת מיסוי מקרקעין במדינה, הדברים פשוטים ואין כל מיני פטנטים ומיסים עקיפים שניתן למצוא במדינות אחרות. בעת ההשקעה/רכישה תשלמו 1.5% מערך הנכס למדינה ולאחר מכן 18% מן הרווח. מי שבוחר להחזיק את הנכס לפחות 3 שנים, לא יידרש לשלם מס בעת מימוש ההשקעה. מבחינת המשקיע הישראלי, נתונים אלה מזכירים מדע בדיוני.

זה לא סוד, כי הזדמנות להשקעה כלשהי, קל וחומר בנדל"ן, היא מוגבלת בזמן. בעניינה של קייב ההזדמנות עדיין בחיתוליה. פרויקטי הנדל"ן הקיימים והמתוכננים לעשור הקרוב, המאמץ הלאומי בהפחתת חסמים וחיזוק אמון המשקיעים בשלטון המקומי, כל אלה מלמדים על סביבה פורה למשקיעים. העובדה שכספו של המשקיע הישראלי הקטן יכולה להניב תשואה גבוהה ומס נמוך, רק מגבירה את אטרקטיביות ההשקעה.

לפרטים נוספים על השקעה בקייב >>
מעבר לאתר >>

לעמוד הפייסבוק >>