מברווזון מכוער לברבור צחור: שוק הנדל"ן בבירת אוקראינה

הפוטנציאל הגלום בבירת אוקראינה הפך אותה בשנים האחרונות לאחד היעדים הלוהטים להשקעות נדל"ן באירופה. חברת DGY Investments להשקעות נדל"ן וניהול נכסים בקייב הופכת את חלום ההשקעה למציאות, במיוחד עבור המשקיע הישראלי

מיכל ברקו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קייב, אוקראינה בשלג
מברווזון מכוער לברבור צחור: שוק הנדל"ן בבירת אוקראינהצילום: shutterstock
מיכל ברקו
תוכן שיווקי

מי שמוכן לצאת מגבולות ישראל ולהשקיע בנדל"ן בחו"ל לא צריך להרחיק לכת. במרחק שלוש שעות טיסה בלבד שוכנת עיר הבירה של אוקראינה, קייב, המציעה את כל מה שמשקיע מן השורה מחפש - עלות מחייה זולה, מסעדות, תיירות, מרכזי פיתוח ומסחר, חיי לילה זוהרים ומרחבי מחייה מתאימים למשפחות וזוגות צעירים. אם בכל השפע הזה אין די, קייב מציעה מגוון אפשרויות להשקיע בנדל"ן רווחי עם טוויסט. המטמורפוזה הנדל"נית בשנים האחרונות ומספר התחלות הבניה בעיר מרקיעים שחקים. כך מתאפשר למשקיעים בעלי הון מוגבל להניב רווחים גבוהים באופן משמעותי יותר מאשר באפיקי השקעה דומים במדינות אחרות.

אך לפני שנכנס למספרים, נתייחס לפיל בחדר, אוקראינה נתפסת כמדינת עולם שלישי ומשקיעים אינם ששים להניח את כספו על קרן הצבי. אז מה השתנה? מתברר כי לא מעט. לפני מספר שנים הממשל האוקראיני חרט על דגלו להילחם בשחיתות ובפשיעה כלכלית, ונכון להיום רואים את התוצאות בשטח. גם הממשל האמריקני התגייס למטרה והעביר לאוקראינה מאות מיליוני דולרים בסיוע צבאי ומטיל סנקציות על גורמים המזוהים עם שחיתות במדינה.

לשאלתנו, מה כל כך מיוחד בהשקעה בנדל"ן בקייב? דניאל שפירא, איש עסקים ישראלי-אמריקאי המתגורר בקייב ואחד ממייסדי DGY, השיב "זה מאוד פשוט - השקעה נמוכה, דירת מגורים חדשה, מיקום מבוקש במיוחד ותשואה שנתית גבוהה. לאחר לא מעט שיעורי בית, הגענו למסקנה כי יש נישה מאוד רווחית המתאימה למשקיעים קטנים יחסית. השקעה בדירות למגורים באזורים אטרקטיביים בעיר מצריכה השקעה נמוכה ב-ROI גבוה יחסית למדינות אחרות ובמיוחד לישראל". כך למשל, מדגים דניאל, "אם תרכשו דירה במרכז קייב בסכום הנע בין 200 ל-400 אלף שקלים בלבד, תוכלו לקבל בתמורה שכירות הנעה בין 2,500 ל-5,000 שקלים בכל חודש. במילים אחרות, החזר השקעה שיכול להגיע ל-15% לשנה, זו תשואה פנטסטית עבור השקעת נדל"ן ועוד בסכומים קטנים יחסית".

Bud Slavutich - פרוייקט בשיווק של DGYצילום: Bud Slavutich

לדברי דניאל, "אם תרצו למכור את הנכס, שמחה גדולה ומשולשת. בהשקעה נכונה בשלבים המוקדמים של פרויקט הבניה, שווי הנכס יכול להגיע ל-30% ממועד כריתת הסכם הרכישה ועד למסירת המפתח למשקיע. כמו כן, אין כלל מיסים עקיפים כמו בישראל. בעת הרכישה משלמים 1.5% למדינה ובמכירה מהירה משלמים 18% מס על הרווח בלבד. הדובדבן שבקצפת, אם חלפו 3 שנים ממועד הרכישה, אין מס בכלל".

אל דניאל חבר יהודה לויסון, יהודי בריטי בעל ניסיון עשיר בניהול השקעות מניבות, המתגורר גם הוא בקייב ושותפו של דניאל מזה שנים רבות. יהודה מכהן בחברה בתפקיד סמנכ"ל הכספים ואחראי על חלק ניכר מן ההנחות וההטבות להן זוכים לקוחות DGY. בהמשך הצטרף גיל אטיה, המכהן כמנכ"ל החברה, בעל ניסיון רב בשווקי הנדל"ן במדינות בהן DGY מספקת שירותיה. "שיהיה ברור", אומר דניאל. "אנו מאמינים בכל אחד מן הפרויקטים המנוהלים בחברה ולכן יהודה ואני השקענו בכל אחד מהם באופן אישי". לאחר שזיהו את הנישה וצברו ניסיון אישי לא מבוטל במספר רב של עסקאות השקעה, DGY Investments הוקמה במטרה לספק מעטפת תומכת למשקיעים שאינם יכולים או רוצים לעסוק בכל האספקטים הנוגעים להשקעה.

Bud-symbol - פרוייקט בשיווק של DGYצילום: Bud-symbol

נכון לשנת 2021, DGY מחזיקה צוות של למעלה מ-250 איש אשר אמונים על ניהול של כ-1,700 דירות מגורים, ב-22 פרויקטים. לדברי דניאל, "הקפיצה הגדולה בהשקעות נדל"ן בעיר התרחשה דווקא בשנה האחרונה כאשר קייב פרחה לעומת ערים אחרות בעולם בעקבות מגפת הקורונה. כל מי שנכנס לעיר יכול לראות תנופת בנייה אדירה ופיתוח מסיבי של אזורים חדשים והישראלים זיהו זאת מזמן. בכל פינה בעיר ניתן לראות אנשי עסקים וחברות הייטק מישראל הנהנים מכל מה שקייב מציעה. דווקא בשנת הקורונה עסקי הנדל"ן פרחו בעיקר בקייב, העסקים המשיכו לתפקד, לא הוטלו סגרים מיותרים והשכירות ממשיכה לזרום".

אז מה הסוד? שאלנו ודניאל השיב, "בקייב התמקדנו במרכז העיר שם מוקמים פרויקטים חדשניים הקרובים מאוד למרכזים מסחריים, גני שעשועים ובמרחק הליכה של דקות מהרכבת התחתית. אנו בוחרים אך ורק בפרויקטים המנוהלים על-ידי יזמים וקבלנים בעלי מוניטין ורקורד מוכח. אנחנו פה בכדי להסיר חסמים ולהקל על המשקיעים במיוחד לאלה שלא רוצים או יכולים להגיע לאוקראינה וללמוד את השוק המקומי, הרגולציה והפרוצדורות ברכישת, מכירת והשכרת נכסים. יש לנו את כל הידע הנדרש, כל הפתרונות וגישה ישירה לבעלי המקצוע הטובים ביותר בכדי לתת למשקיע מקסימום שליטה בכספו, בהשקעותיו ובנכסיו. אם המשקיע יבקש לשפץ את הנכס, להשכירו או כל דבר אחר, DGY תדאג לכל הנדרש בכדי שהשכירות תיכנס לחשבונו בכל חודש, כאילו הוא מתגורר בקייב".

דניאל שפיראצילום: DGYInvestments

לדברי דניאל, כל שרותי DGY נשענים על עקרון מרכזי, "בכדי להימנע ממקרים לא נעימים, ולא חסר כאלה בקבוצות רכישה בישראל, DGY אינה מחזיקה או שולטת בכספו של הלקוח והלקוח יכול לסיים את ההתקשרות בכל שלב מבלי שזכויותיו בנכס תיפגענה".

לצורך השקעה בקייב, על המשקיע להירשם במדינה ולפתוח חשבון בנק מקומי. בשלב הראשון, DGY דואגת לכל הנדרש לצורך הרישום ופתיחת החשבון. לאחר מכן, המשקיע מקבל גישה למגוון הנכסים ועם איתור הנכס, DGY מלווה את המשקיע בכל הנדרש עד לחתימה על הסכם מכר והעברת הזכויות בנכס. במידה והמשקיע מעוניין לשפץ את הנכס, DGY תעמיד בפני המשקיע מגוון אפשרויות שיפוץ בהתאם לתקציב הנבחר, לרבות המלצות כיצד נכון לחלק את הנכס, הפרופורציות וחומרי הגלם המתאימים במחירים המשתלמים ביותר.

יהודה לויסון, גיל אטיה, דניאל שפיראצילום: DGYInvesments

לצורך הנעת התהליך, המשקיע מתבקש להפקיד בידי החברה סך של 750 דולר לצורך הקמת תיק לקוח, בדיקת היתכנות ומתן מענה לשאלות. שכרה עבור השירותים השונים ישולם ככל שהמשקיע מתקדם בשלבי ההשקעה. "לקוחות DGY נהנים מכל ההטבות וההנחות ש-DGY מקבלת כאשר היא או מי מאיתנו רוכשים עשרות נכסים בכל פרויקט. עובדה זו מופיעה באופן מפורש בהסכם בין החברה למשקיע", מסביר גיל וממשיך: "אנחנו מנטרים את אזורי הביקוש, מבצעים בדיקות רקע מקיפות ומעמיקות בכל פרויקט. משקיעים בעצמנו באותם נכסים, בוחרים את הקבלנים המבטיחים ביותר, מציגים את כל האופציות למשקיע וסוגרים את כל המסמכים והבירוקרטיה מול המדינה וספקי השירותים. אנו נמצאים בשטח על בסיס קבוע, עושים 'את המוות' לקבלנים ואין לכך תחליף עבור השקט הנפשי של לקוחותינו".

WhiteLines - פרוייקט בשיווק של DGYצילום: WhiteLines

דניאל מסכם: "אנחנו מתייחסים בכובד ראש לחשש בהשקעה בחו"ל. זו בדיוק הסיבה ששקיפות, היא ערך עליון ונר לרגלינו, ולמשקיע הישראלי יש בונוס נוסף. מאחר ואנו עובדים עם משרדי רואי חשבון ועורכי דין בעלי מוניטין בישראל, לקוחותינו מוזמנים ליצור איתם קשר ישיר בכל שאלה ובכל מועד. אנו עושים ונעשה את כל הנדרש בכדי שלקוחותינו, לא רק ידעו אלא גם ירגישו כי הם בידיים הטובות והבטוחות ביותר בעודם נהנים מהכנסה פסיבית וראש שקט".

DGY Investments
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
לערוץ היוטיוב >>

בחזרה למדור השקעות נדל"ן בחו"ל >>