נדל"ן מסחרי בגרמניה: להשקיע במרכז העצבים הכלכלי של אירופה

בעוד שכנותיה מנסות לצאת מהמשבר הכלכלי העמוק, גרמניה מסתמנת כמדינה היציבה ביותר באירופה וכיעד כלכלי ומסחרי בינלאומי שמסקרן את משקיעי הנדל"ן. צח חרמון ויגיל מנוביץ מחברת MHR1 מסבירים איך זה קרה

מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משאיות
מנועי הצמיחה בתחום הלוגיסטי נובעים מעליה חדה בביקושים מהקמעונאים הגדולים, מעבר וחיזוק פעילות מקוונת של כל המגזר המסחריצילום: המחשה Deposit Photo
מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

ביסמארק, ראש ממשלת גרמניה של שלהי המאה ה- 19, כינה את אירופה "אפריקה שלי". כוונתו הייתה שבעוד ששאר המעצמות דאז לטשו עיניים לעבר היבשת השחורה, חייבת גרמניה להפוך למעצמה החשובה ביותר ביבשת הישנה. היום, כמעט 150 שנה לאחר מכן, נחשבת גרמניה למעצמה החשובה והיציבה באירופה מזה שנים ולמרכז עסקים וסחר המשפיע הן על אירופה והן על הזירה הבינלאומית.

גידול בביקוש למרלו"גים ושטחי מסחר

מדו"ח שפרסמה חברת הייעוץ הגלובלית לנדל"ן CBRE ביוני השנה, עולה כי גרמניה מצליחה לצלוח גם את משבר הקורונה, עם עליות של כ- 15% ברמת הביקושים לנכסים מסחריים ולוגיסטיים, שהביאו לעלייה של כ- 3% במחירי השכירות לעומת השנה שעברה.

עליות במחירים מיוחסות בעיקר לביקושים גוברים בקרב רשתות קמעונאיות גדולות, רשתות סופרמרקטים ודיסקאונט וקמעונאים בזירת הסחר המקוון.

לעוד מידע על השקעות בגרמניה לחצו כאן

על פי הדו"ח, מנועי הצמיחה בתחום הלוגיסטי נובעים מעליה חדה בביקושים מהקמעונאים הגדולים, מעבר וחיזוק פעילות מקוונת של כל המגזר המסחרי, ומחברות ועסקים שעברו לעבודה מרחוק ולכן נדרשים היום לאחסן את הציוד המסחרי שלהם. הדו"ח מציין את הערים שהראו את הצמיחה המשמעותית בתחום, ביניהן: דיסלדורף, עם צמיחה של 78% בביקושים מאז השנה החולפת, והמבורג, עם צמיחה של 53%.

נתונים אלו מעניינים את משקיעי הנדל"ן בגרמניה, ובמיוחד את אלה שהשכילו להשקיע בנדל"ן מניב בכלל ובנדל"ן למסחר ולוגיסטיקה בפרט. צח חרמון, מנכ"ל משותף בחברת MHR1, המתמחה בהשקעות נדל"ן בגרמניה, מסביר: "גרמניה היא הכלכלה הראשונה בגודלה באירופה והרביעית בעולם, והיא מהווה אטרקציה עבור משקיעים סולידיים פרטיים ומוסדיים לאורך שני העשורים האחרונים. כעת, בעוד שמדינות אירופה המבוססות מנסות להתארגן מחדש ולפלס את דרכן החוצה מן המשבר הכלכלי, שהגיע לאחר שנים של דשדוש, גרמניה פותחת פער משמעותי על שכנותיה והופכת להיות היעד המוביל לפעילות עסקית כלל יבשתית".

יציבות היא מילת המפתח

בין אפיקי ההשקעה המוצעים בגרמניה למשקיעים, כדאי להכיר את פרויקט טיסנקרופ, קירקופ וגרלינגר. הפרויקט כולל מרכזים לוגיסטיים בערים Saarwellingen ו- Hermeskeil ,במחוזות סאארלנד ורהינלנד שעל משולש הגבולות גרמניה-צרפת-לוקסמבורג, בהיקף של כ- 63 אלף מ"ר. הנכסים נמצאים על עורקי התנועה החשובים בגרמניה - מצפון לדרום וממזרח למערב - המובילים לכל היבשת, ומושכרים לתאגידים בינלאומיים, בהן ענקית הפלדה טיסנקרופ המייצרת את הצוללות הישראליות, ומעסיקה 160 אלף עובדים ברחבי העולם. לצד ענקית הפלדה ניתן למנות חברות יצרניות מובילות נוספות, הפועלות בעולמות הרכב, המזון והבנייה, רובן ככולן וותיקות ויציבות.

יגיל מנוביץ, מנכ"ל משותף ב- MHR1, מרחיב: "פרויקט טיסנקרופ, קירקופ וגרלינגר הוא אי של יציבות במים סוערים בשל מספר יתרונות ייחודיים: הראשון והחשוב מבניהם הוא העובדה כי יש מספר משמעותי של שוכרים, דבר המצמצם את הסיכון שעשוי להתגלות בעקבות עזיבה של אחד מהם. יתר על כן, שוכרים אלה אינם ניידים במיוחד ובדרך כלל קובעים את מקום מושבם לשנים ארוכות, ובמקרה בו הם רוצים להרחיב פעילות הם בוחרים לעשות זאת בסמוך למוקד הפעילות הנוכחית.

"ברמת המקרו, האינדיקטורים הכלכליים של גרמניה מעידים כי מחירי הנדל"ן יישארו יציבים גם במהלך המשבר הנוכחי, על אחת כמה וכמה בכל הנוגע למרכזים לוגיסטיים של יצרניות גדולות ולמרכזי קניות הכוללים סופרמרקטים וחנויות נוחות. בהקשר זה נזכיר כי גרמניה העדיפה לממן את המעסיקים המקומיים כדי שאלה ישמרו על מצבת כוח האדם שלהן לאורך כל המשבר, דבר שהביא לשמירה חסרת תקדים על יציבות הכלכלה המקומית".

השקעה סולידית ואטרקטיבית

חברת MHR1 מתמחה בייזום פרויקטים מניבים בסיכון נמוך באמצעות גיוס הון פרטי, והפורטפוליו של החברה מהווה עדות ניצחת לאטרקטיביות ההשקעה בנדל"ן מסחרי ובמרכזים לוגיסטיים בגרמניה. MHR1 מנהלת מגוון נכסים הפזורים ברחבי גרמניה, כאשר כ - 20% מהם מומשו בשנים האחרונות, ושאר הנכסים מושכרים לרשתות קמעונאיות מבוססות, חברות מסחריות ויצרנים גרמניים מובילים. החברה מציעה מסלולי השקעה בפרויקט טיסנקרופ, קירקופ וגרלינגר, בסכום של החל מ- 250 אלף שקל, תמורתם נרשמים המשקיעים כבעלים ישירים של הנכס בטאבו בגרמניה.

כשנשאל האם השקעת נדל"ן מסחרי ולוגיסטי מתאימה לכל המשקיעים, מנוביץ עונה שמדובר באפיק סולידי ויציב, המספק תשואה אטרקטיבית, גם בהשוואה לתחום המגורים בגרמניה וחשוב מכל – אינו דורש מינוף גבוה. "משקיעים פרטיים הבוחנים השקעה בנדל"ן בימים אלה מבקשים להימנע ממינוף יתר, דבר המוביל אותם לחפש השקעות עם רף כניסה נמוך, בתחום ובמיקום יציב ובטוח. ההשקעה שלנו מגלמת את כל היתרונות האלה ועוד: הניסיון שלנו, הפרוטפוליו המגוון וניהול הסיכונים השמרני של החברה, מעניק הזדמנות לכל משקיע למצוא את האפיק המתאים לו, להיכנס לשוק החזק והמבטיח באירופה ולהנות מתשואה גבוהה במיוחד.

"גם כאשר משווים את האפיק שלנו לשוק הנדל"ן למגורים, ידינו על העליונה, משום שבעוד ששוק המגורים רגיש הרבה יותר לתנודות הנובעות ממצבם הכלכלי של השוכרים, הרי שפרופיל ההשקעה שלנו, מספר הלקוחות הגדול ואופיים השמרני, מהווה גידור חסר תקדים בפני התנודתיות בשווקים".

לעוד מידע על השקעות בגרמניה לחצו כאן