שוק הנדל"ן בבודפשט: עלייה מפתיעה של 16% במחירי הדיור בשנה החולפת

לא מעט כתבות הוקדשו בשנה האחרונה לעליות המחירים בבירת הונגריה, עם מיליוני תיירים וסטודנטים שפוקדים את העיר ומדיניות ממשלתית המעודדת השקעות זרות. איך גם אתם יכולים לעשות מזה רווח של עשרות אלפי יורו? כדאי לקרוא

מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בודפשט
בדוח השנתי שלו על הונגריה, מציין ה- OECD כי בודפשט היא הקטר שמוביל את מנועי הצמיחה הלאומיים
מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

בשלוש השנים האחרונות המומחים למאקרו כלכלה מקדישים תשומת לב משמעותית למרכז ומזרח אירופה. אחת המדינות המבטיחות ביותר באזור היא הונגריה, המפגינה שיפור בכל הנתונים הכלכליים: גידול מתמשך בתמ"ג, עלייה הדרגתית בשכר, ירידה באבטלה וגידול בהוצאה הפנויה לנפש.

בדוח השנתי שלו על הונגריה, מציין ה- OECD כי בודפשט היא הקטר שמוביל את מנועי הצמיחה הלאומיים, בזכות שיפור גורף בכל תחומי הפעילות הכלכלית - יותר מקומות עבודה איכותיים, גידול בפעילות הכלכלית ודרישה לכוח אדם איכותי. ניתן לציין שניים ממנועי הצמיחה של העיר - תחום התיירות והגירה חיובית.

תשואה שנתית של 7% - 12% ואפשרויות מימון של עד 60%. מעוניינים? לפרטים נוספים הקליקו

עליה יציבה של 65% במחירי הדירות

אתר Travel & Leisure מדרג את בודפשט במקום ה-15 ברשימת הערים המובילות בעולם, ואילו הלשכה ההונגרית לסטטיסטיקה מדווחת על גידול של 9.5% בהכנסות מתיירות. במקביל, רבות מהאוניברסיטאות ההונגריות מציעות תכניות לימודים מלאות באנגלית, בתחומי הרפואה, מנהל העסקים והמדעים. לשם הדוגמא, מספר הסטודנטים הישראלים הלומדים בשני בתי הספר לרפואה במדינה עומד מדי שנה על כ-500.

הלחץ על השוק בבודפשט הולך ומתגבר ומביא לעליות במחירי השכירות

כל אלה משפיעים כמובן על הביקוש ועל המחירים לרכישה ולשכירות. בחמש השנים האחרונות המחירים למ"ר עלו בכ-65%, כאשר בשנה האחרונה המחירים עלו בכ-16% .

אביב זאדה, מנכ"ל חברת "מניב" בודפשט, המתמחה בהשקעות נדל"ן בהונגריה, מונה את הסיבות לעליות המחירים בעיר: "הפער בין הביקוש לדירות בבודפשט ובין ההיצע הולך ומתרחב בשנים האחרונות. זאת בעיקר משום שיזמי הנדל"ן המקומיים התנהלו בזהירות יתרה במהלך השנים האחרונות ורבים מהם חששו לקדם פרויקטים. כיום, בעוד שהיצע הדירות מדשדש, יש ארבעה מנופי ביקוש משמעותיים.

"ראשית, הממשלה ההונגרית החליטה לפני מספר שנים להוריד את המע"מ על רכישת דירה חדשה לרמה של 5%, במקום שיעור המע"מ הקבוע במדינה, העומד על 27%", מציין זאדה.

"זאת על מנת להגביר ביקושים ולעודד בנייה חדשה במדינה, לצד עידוד השקעות מחו"ל. שנית, לצד הורדת המע"מ על מגורים, המדינה מעודדת ילודה ומעניקה מענק של 35 אלף יורו לכל משפחה עם שני ילדים לרכישת דירה, בנוסף להלוואה בתנאים נוחים במיוחד של עוד 35 אלף יורו".

זאדה מוסיף כי "בשנת 2018 ביקרו בעיר כ-13 מיליון תיירים וההערכות הן כי מגמה זו תמשיך ותתחזק בשנים הקרובות. נכון להיום חסרים בעיר כ-6000 חדרי מלון ולכן, תיירים רבים בוחרים ללון בדירות AIRBNB במהלך השהות שלהם".

ומה עם הסטודנטים?

"גם מספרם נמצא במגמת עליה. בודפשט מציעה לאותם סטודנטים תכניות לימודים מלאות באנגלית, עיר עם תשתיות מובילות בנושאי תחבורה, מגורים ושירותים לתושב ומחירים נוחים במיוחד למחיה. כיום לומדים בעיר מאות אלפי סטודנטים מרחבי העולם וראשות העיר רואה בהם מנוף משמעותי מאוד לצמיחה כלכלית".

דירות קטנות, ביקוש גדול

קרדיט: Itay Maor

זאדה, המתגורר בעיר מזה 13 שנה, מעניק מספר תובנות על השוק בעיר: "בעוד שמרבית הפרויקטים החדשים בעיר נבנים בפרוורי העיר ובשכונות המעטפת שלה, שם הביקוש נמוך יחסית, הרי שבמרכז העיר אין מענה לביקוש, בשל מחסור בעתודות קרקע והוראות שימור אדריכליות. הלחץ על השוק הולך ומתגבר ומביא לעליות במחירי השכירות. בשל כך, אנו ממקדים את הפעילות של החברה שלנו בשוק הדירות המשומשות במרכז העיר בלבד. כאן אנו יכולים להבטיח ביקושים לאורך זמן ותשואות יציבות משכירות. כל זאת, לצד מחירי קניה אטרקטיביים של החל מ- 100 אלף יורו, לדירת סטודיו מרווחת עם חדר וסלון המהווה את המוצר הסחיר ביותר בשוק".

ישראלים רבים בחרו בשנתיים האחרונות להשקיע בנדל"ן בחו"ל ובודפשט, בה ביקרו מאות אלפי ישראלים בשנה האחרונה. חברת מניב בודפשט מטפלת בימים אלה בכ-150 נכסים בעיר, שנקנו על ידי ישראלים ומנוהלים על ידה.

החברה מעסיקה צוות של עשרה אנשי מקצוע בעיר, ומעניקה מעטפת שירותים הכוללת את איתור הנכס, ליווי משפטי ופיננסי בתהליך הרכישה, שיפוץ והכנה להשכרה, איתור שוכרים וניהול הנכס בכל תקופת השכירות. בחברה מוסרים כי התשואה ממנה נהנים בעלי הנכסים עומדת על ממוצע של 6% (100-120 אלף יורו) לאחר ניכוי עלויות ניהול.

זאדה מעניק חמישה טיפים לישראלים המתכננים לרכוש דירה בעיר:

רכישת נכס בשלט רחוק אינה אופציה טובה בשום מקרה, על אחת כמה וכמה בבודפשט. לפני שאתם מחליטים לרכוש דירה בעיר, הגיעו אליה והכירו אותה ברגליים.
מרכז העיר מהווה את האופציה הטובה ביותר לרכישה בעיר, משום ששם הביקוש כבר היום גבוה מאוד וסביר להניח שהמגמה תמשך בשנים הקרובות.
חשוב להבין כי רכישת דירה היא רק התחלת התהליך ומשם חשוב מאוד לאתר חברה שיש לה פעילות בעיר, שתטפל ותנהל את הנכס, לרבות שיפוץ לפני אכלוס, איתור שוכרים וניהול חוזה מולם וטיפול מתמשך בנכס.
כאשר בוחנים איזה נכס לקנות, חשוב לבסס את ההחלטה על שיקולים עסקיים רלוונטיים, כלומר – להסתכל בעיניים של משקיע ולוודא שהנכס נותן מענה להעדפות ולביקוש בעיר.
התשואה השנתית משכירות בעיר עומדת על 6-8%. כדאי לוודא שהתשואה המובטחת נמצאת קרוב למספר הזה ולא להסתנוור מהבטחות לתשואה של 10% ומעלה, שקשה מאוד למצוא בשוק.

תשואה שנתית של 7% - 12% ואפשרויות מימון של עד 60%. מעוניינים? לפרטים נוספים הקליקו

השקעות נדל"ן בחו"ל > בחזרה למדור