תוכן מקודם
תוכן מקודם

מחלקת המחקר של הדויטשה בנק פרסמה לאחרונה דו"ח רשמי תחת הכותרת "משבר הקורונה ושוק הנדל"ן הגרמני". לאחר ניתוח מעמיק של הסוגייה, עורכי הדו"ח הגיעו למסקנה לפיה אם בדרך כלל מחירי הנדל"ן בגרמניה חווים עליות חזקות לאחר משבר קשה, במקרה של נגיף הקורונה ההתאוששות תהיה ממושכת ובצורת W. זאת משום שההתפתחות לכשעצמה עלולה להגדיל את שיעורי הדבקה ולייצר גלי מגפה נוספים.

עוד מגיעים עורכי הדו"ח לתוצאה לפיה עסקינן בבשורה עבור משקיעי הנדל"ן בגרמניה. זאת משום שככל שנמשך המשבר, המשקיעים יחפשו נכסי מקלט בטוחים, וכפועל יוצא מזה סביר להניח שנראה עלייה בביקוש לנדל"ן לעומת נכסים פיננסיים אחרים.

"הדברים הינם בעלי משמעות כאשר הם נאמרים על ידי מחלקת מחקר של אחד מהבנקים החשובים בעולם", מסביר צח חרמון, מנכ"ל-שותף בחברת MHR1 המתמחה בהובלת השקעות נדל"ן מסחרי בגרמניה, "לא כל יום אנחנו שומעים את זה מהתאגיד הבנקאי שאוחז בתואר המחייב של סוחר המט"ח הגדול בתבל, עם 21% מנתח השוק הגלובלי".

לדבריו של חרמון, למרות שטרם ניתן לשרטט את מלוא האפקט שתותיר מגפת הקורונה על אפיקי השקעה שונים, ביניהם השקעה בנדל"ן או השקעה בשוק ההון, אפשר להתחיל לבחון את העניין בעיניים מקצועיות, פקוחות ומפוכחות.

"אנו נמצאים כעת לקראת סוג של גל שני, אך החזרה לשגרה במרבית מדינות אירופה המערבית בעיצומה", אומר חרמון, "כך גם יש מומחים שמעריכים שלמרות הפסימיות המסוימת בציבור הרחב, ייתכן שהשלכותיו של הגל השני לא תהינה עוצמתיות כמו המכה הראשונה. מערכות הבריאות עברו תהליך של התאמה והתבגרות  והידע שנצבר על הנגיף הוא רב".

"האתגר בתפאורה המרתקת הזו הוא לבחון מהם נתיבי ההשקעות המומלצים לימים של פוסט-קורונה", אומר חרמון, "איפה מצויים המסלולים אשר יניבו מצד אחד את התשואה הראויה ביותר, ומצד שני ישמרו על המשקיע עם סיכונים נמוכים בלבד. היות שציבור המשקיעים בישראל פעיל מזה שנים רבות באפיקי נדל"ן להשקעה בחו"ל, ובפרט השקעה בנדל"ן בגרמניה, הדברים נאמרים ביתר שאת".  

השקעה בשוק ההון לאחר הקורונה, מה הצפי?

לגבי שוק ההון, חרמון מזכיר כי קיים כלל אצבע וותיק לפיו השוק בדרך כלל נוטה לעלות. דהיינו, גם תנודתיות משמעותית עם ירידות דרמטיות תתאזן בסופו של דבר. יש מי שיאמר, בצדק, כי תנודתיות היא תנועה טבעית בשוק ההון, ובראייה ארוכת טווח המגמה הכללית לא תיפגע.

"אולם כרגע הדברים אינם כה פשוטים", הוא מסייג, "באותה נשימה חשוב להדגיש כי משקיעים מנוסים יודעים ששוק ההון הינו בעל נטייה חזקה להקדמת התרחשויות. כבר עכשיו אנו רואים ששווקים מסוימים מתחילים לעלות, וקשה לאתר נקודות אופטימליות לקנייה או מכירה".

משקיעים בשוק ההון אשר יבצעו פעולות פזיזות מתוך חוסר ידע, "חוק העדר" או אפילו לחץ, יכולים להסב לתיק ההשקעות נזקים פיננסיים של ממש. חרף כך אנו רואים כי לא מעט משקיעים אינם מצליחים לעמוד בפרץ ונוקטים בצעדים שעלולים להתברר כסכנה. בימי משבר כמו תקופת הקורונה, שבהם רב הנסתר על הגלוי, ובמיוחד כאשר ניתן לבצע מהלכים בשוק ההון בלחיצת כפתור (אפילו מהטלפון הנייד), הדברים נאמרים ביתר שאת.

צח ויגיל
צח ויגילצילום: עוז מועלם

רבים יסכימו בוודאי כי משבר הקורונה הוכיח שתקופות קיצוניות (כמו מגפה עולמית) מעצימות את חוסר הוודאות שבהשקעה בשוק ההון. מה גם שקשה עד בלתי אפשרי לצפות את התנהגות השווקים במדינות השונות - ראו לדוגמה את דרום אמריקה וברזיל כעת, ואת ספרד ואיטליה של חודשי המגפה הראשונים.

התנהלות נבונה בשוק ההון בימי פוסט קורונה דורשת מקצועיות רבה, ומגיעה עד כדי בחירה של מהלכים באופן סלקטיבי כתלות באזור גיאוגרפי, בסקטור רלבנטי ואף בנייר ערך בודד. מקצועיותו של יועץ ההשקעות (או מנהל תיק ההשקעות) הינה בעלת אפקט דרמטי על התוצאות.

יתרונות השקעה בנדל"ן בשוק משברי

השקעה בנדל"ן, בניגוד להשקעה בשוק ההון, ובפרט השקעה בנדל"ן בחו"ל, נחשבת לנתיב יציב גם בימי משבר, קל וחומר השקעה בנדל"ן מסחרי במדינה עם כלכלה חזקה. השקעה זו, בנדל"ן מסחרי, מאופיינת כהשקעה יציבה וסולידית לאור היותה מבוססת על חוזי שכירות ארוכי טווח הנערכים אל מול שחקנים יציבים (רשתות שיווק, משרדים ממשלתיים, גופים ציבוריים, חברות בינלאומיות וכדומה).

"הכלכלה הגרמנית בולטת לטובה", אומר חרמון, "מדובר בכלכלה אשר זכתה לשבחים רבים על התמודדותה עם משבר הקורונה, ושלפי דוחות רשמיים צפויה להתאזן כמעט לחלוטין עד תום שנת 2021. מומחים מסוימים מעריכים שאף לפני כן".

"אם נתמקד רגע בהשקעה בנדל"ן בגרמניה, הנחשבת לאחת המדינות המבוקשות ביותר בקרב משקיעי נדל"ן זרים ולא רק מישראל, המגמה בהחלט חיובית. צריך לזכור שזו מדינה שלפי פירמת ראיית החשבון PWC, מתוך עשרת הערים המבוקשות בקרב משקיעי נדל"ן באירופה, ארבע מתוכן ממוקמות בגרמניה - ברלין, פרנקפורט, מינכן והמבורג".

חרמון מסביר כי השקעה בנדל"ן גרמני במרכז אירופה היא תחלופה הולמת ויציבה לתנודתיות המסוכנת בשוק ההון בעתות משבר ופוסט-משבר. בעוד ששווקים שונים בעולם רושמים כמעט מדי יום עליות וירידות, השקעה בנדל"ן מסחרי בגרמניה מצליחה לייצר תשואה יציבה ושקט נפשי.

נדל"ן מסחרי הוא נתיב השקעה שיכול לגלם את מלוא היתרונות של היציבות בהשקעה בנדל"ן בכלל. מדובר על נכסי נדל"ן שפועלים מול המגזר העסקי, ולרוב מול חברות ותאגידים בעלי איתנות פיננסית. השכירות נעשית לפי חוזים ארוכי טווח וככל ששוק ההון יתאושש, כך גם המגמה תורגש בנדל"ן המסחרי (לחיוב).

"אנחנו, בחברת MHR1, כמו גם מומחים אחרים בתחום, סבורים שהשווי של הנכסים עצמם עשוי לעלות בשל השלכות הקורונה, וזאת בעקבות בריחת המשקיעים לאותם 'מקלטים בטוחים' כפי שהגדיר אותם הדויטשה בנק".

עוד מזכיר חרמון כי זוהי נקודה חשובה שכן כל השקעה בנדל"ן מבוססת על שני מישורי רווח – תשואה שוטפת משכירות ושווי הנכס בעת מכירתו (או לחילופין בעת מינופו להתקדמות לנכס הבא).

לעוד מידע על השקעות בגרמניה לחצו כאן