"בדיוק כמו במשבר האשראי ב-2008": צח חרמון מסביר איך שוב הצליחה גרמניה לצאת מחוזקת ממשבר הקורונה

כלים אפקטיביים לשמירה על שוק התעסוקה ומהירות תגובה נכונה, הופכים את לאחת המדינות המזוהות עם חזרה כמעט מלאה לשגרה בימי המגיפה העולמית. מנכ"ל חברת MHR1, המתמחה בהשקעות נדל"ן מסחרי בגרמניה, מציג את ההזדמנויות שהמדינה טומנת בחובה כיום

תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משאיות
"היציבות של המשק הגרמני היא ברומטר מהותי להצלחת ההשקעות, וכאשר הכלכלה מציגה נתונים מרשימים בתקופות משבר, הדברים נאמרים ביתר שאת"צילום: הדמיה Deposit Photo

גרמניה זכתה, בצדק, למחמאות רבות על התמודדותה עם משבר הקורונה. הגדיל לעשות גאי ריידר, ראש ארגון העבודה הבינלאומי, אשר סימן אותה בתור דוגמה לשאר מדינות העולם. דבריו ברמת המאקרו מתייחסים לאופן שבו הכלכלה הגרמנית, הנחשבת לחזקה באירופה ואחת מהחזקות בעולם, מגיבה למשברים לאורך ההיסטוריה.

מי שמכיר את המערכת הפיסקלית הגרמנית, בוודאי שלא יכול להיות מופתע. כבר בשנת 2008, כאשר משבר האשראי הגדול טלטל את הכלכלות והבורסות ברחבי תבל, גרמניה הייתה זו שיצאה כאשר ידה על העליונה. בדומה למשבר הקורונה, גם במשבר 2008, הכלכלה הגרמנית לא רק השיבה מלחמה שערה, אלא אף השתמשה בצוק העתים בתור "קרש קפיצה" ויצאה מחוזקת.

"המסרים הללו בולטים במיוחד באקלים שבו רבים מבקשים לאתר אפיקי השקעה בטוחים המניבים תשואה ראויה וגבוהה", אומר צח חרמון, מנכ"ל משותף בחברת MHR1, המתמחה בהשקעות בנדל"ן מסחרי בגרמניה. "היציבות של המשק הגרמני היא ברומטר מהותי להצלחת ההשקעות, וכאשר הכלכלה מציגה נתונים מרשימים בתקופות משבר, הדברים נאמרים ביתר שאת".

צח חרמון מוסיף ומציין כי "מעבר לזה שהכלכלה הגרמנית ענתה היטב לקורונה, מרתק לראות כיצד גרמניה השכילה לזהות את תחילתו לשל המשבר, להגיב לו וחשוב לא פחות – לשוב לשגרה".

כשהמשבר בפתח, חוזקת הכלכלה נבחנת

אם נחזור למשבר של 2008, ישנם כמה הבדלים מהותיים בינו לבין משבר הקורונה של 2020. בעוד שמשבר האשראי השפיעה על הכלכלה הריאלית ונולד בשווקים הפיננסיים, הקורונה הייתה חיצונית למערכת הפיסקלית. הפגיעה שהנגיף הסב לכלכלה נבעה מהצורך לביצוע בידוד וסגרים, וכמובן מהשבתה כללית או חלקית של ענפים שלמים. משבר האשראי, לעומת זאת, נע מבפנים החוצה, והיה תולדה של גורמים פנימיים במערכות הכלכליות השונות.

אם מצמצמים את היריעה ובוחנים את אירופה, ההצלחה הגרמנית בולטת באופן מובהק עוד יותר. "כמו שהיה צפוי על ידי מרבית המומחים", אומר חרמון, "הכלכלה הגרמנית הייתה מהראשונות באירופה לזהות את עוצמתו של המשבר. בדיוק כפי שעשתה לפני למעלה מעשור במשבר 2008".

"עלה בידי הממשלה הגרמנית לשמר רצף יחסי של פעילות משקית, בתקופה שבה מדינות שכנות רבות, כולל כאלה המתהדרות בכלכלות ותיקות וחזקות, מצאו עצמן חסרות אונים".

צח חרמון גוזר גזרה שווה בין התמודדות של גרמניה עם המשברים הפיננסיים ב-2020 וב-2008, לבין יציבותו של המשק הגרמני. כפועל יוצא מכך הוא מדגיש את הפוטנציאל הגדול שגלום בהשקעה בנדל"ן גרמני, והשקעות בנדל"ן מסחרי בגרמניה בפרט. במיוחד לאור העובדה שהכלכלה הגרמנית אף משתפרת ומתחזקת מהמשברים הפוקדים אותה.

מה בין משבר 2008 למשבר 2020?

ישנם מספר קווים משיקים בתגובה של הכלכלה הגרמנית למשבר האשראי ומשבר הקורונה. דוגמה בולטת היא כלים אפקטיביים שהועמדו על ידי הממשלה לשמירה על שוק התעסוקה המקומי.

"במקרים רבים הממשלה הגרמנית לקחה למעשה פתרונות שעבדו ב-2008 והשיקה אותם עם האדפטציה המתאימה ב-2020", אומר חרמון, "דוגמה בולטת וידועה היא תוכנית שבמסגרתה מימנה ממשלת גרמניה כ-66% ממשכורות העובדים אשר הוצאו לחופשות ללא תשלום".

"התוכנית, שזכתה לשם 'התוכנית לעבודה לזמן קצר', לא נחנכה לראשונה בקורונה. זה כמעט אותו המודל מ-2008. הרעיון מאחוריו הוא שאמנם הממשלה תאלץ לשאת בתשלומי עתק, אך העובדים ייהנו בתקופת משבר מהבטחת הכנסה. המעסיקים לא יידרשו לצאת לגלי פיטורין ואחוזי האבטלה לא יזנקו".

בשנת 2008, אומר צח חרמון, התוכנית לעבודה לזמן קצר הביאה לכך שאחוז האבטלה בגרמניה לאחר המשבר עמד בסך הכל על 7.6%, והיה נמוך (!) משיעור האבטלה טרם התרגשותם של האירועים הפיננסיים. "כמובן שצעד כזה יכולה לעשות רק כלכלה בעלת עוצמות פיננסיות ואיתנות כלכלית. כלכלה שהקפידה גם לחסוך ליום סגריר", הוא מדגיש.

חשוב לדעת כי כאשר משבר האשראי פרץ לעולם בשנת 2008, גרמניה הייתה אמורה להיות אפילו בסוג של נחיתות מבחינת נקודת הפתיחה. זאת משום שכלכלתה נשענת רבות על ייצוא. בסיכומו של היום התוצאה הייתה הפוכה לחלוטין. גרמניה הגיבה זמן למשבר ויצאה ממנו מחוזקת.

"אלו הפירות של ניהול כלכלי קפדני שמשלב באופן יוצא דופן רפורמות מבניות בשוק העבודה והרווחה, לצד שמרנות פיסקאלית אירופאית", אומר חרמון.

השקעות בנדל"ן בגרמניה לאור התמודדות הכלכלה הגרמנית עם משברים

בימים בהם ישראלים רבים מבקשים למצוא אפיקי השקעה ראויים שאינם תלויים בתנודתיות של שוק ההון, השקעות בנדל"ן בחו"ל היא אופציה שצוברת תאוצה. צח חרמון, העומד בראש חברה שמתמחה בתחום, מציין בעניין זה את הפוטנציאל הרב הגלום למשקיע שיבחר בגרמניה, בפרט בנתיבי השקעה בנדל"ן מסחרי.

"השקעות בנדל"ן בגרמניה נהנות מיציבות לאורך זמן, גם כאשר הכלכלה העולמית מטלטלת תחת משברים חריפים", הוא מסביר, "המשק הגרמני מעניק למשקיע יציבות וביטחון, ובמידה רבה מספק שקט נפשי גם במים סוערים. ממש כפי שגרמניה צלחה בצורה מרשימה את משברי 2008, וככל הנראה את משבר הקורונה. שוק הנדל"ן הגרמני מציע אפיקי השקעה יציבים".

עוד הוא מוסיף שככל שעסקינן בנדל"ן מסחרי הדברים נאמרים ביתר שאת. "אלו השקעות נדל"ן שנשענות על שוכרים יציבים ובעלי איתנות פיננסית כדוגמת משרדי ממשלה, רשתות, גופים ציבוריים וחברות בעלות גב כלכלי. בנוסף ההשקעה מבוססת על חוזים ארוכי טווח  וכי השוכרים נוטים להשאר בנכס לעתים גם עשרות שנים".

לעוד מידע על השקעות בגרמניה לחצו כאן