השוק והאינפלציה: מחשבים מסלול מחדש בתיקון 190

בשנים האחרונות גופים רבים הצביעו על השקעה בקופת גמל לפי תיקון 190 כפתרון המשתלם לכספים נזילים. אך במשרד אברהמי ושות' לתכנון פיננסי מבקשים לחשוב ולשקול מחדש את ההמלצה לאור מצב השווקים והאינפלציה כיום

נועה הראל , בשיתוף איתי אברהמי ודנה יפרח
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ידיים חותמות על מסמכים
השוק והאינפלציה: מחשבים מסלול מחדש בתיקון 190צילום: Shutterstock
נועה הראל , בשיתוף איתי אברהמי ודנה יפרח
תוכן שיווקי

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, שנכנס לתוקפו לפני כעשור, חולל מהפכה בעולם קופות הגמל. התיקון מאפשר לעומדים בקריטריונים להפקיד כספים נזילים - כסף פנוי מהעו"ש, מפיקדונות שונים או מתיקי השקעות – לקופת גמל, המתפקדת כמכשיר ייעודי לחיסכון פנסיוני. כך מי שבוחר במסלול זה יכול ליהנות במהלך שנות החיסכון מיתרונות קופת הגמל, במשיכה כקצבת פנסיה – מפטור במס, ואילו במשיכה כסכום חד–פעמי – חל יתרון תשלום מס מופחת.

איתי אברהמי, סוכן ביטוח פנסיוני ומנכ"ל משותף במשרד אברהמי ושות', המתמחים בתכנון פיננסי, מסביר כי יתרונות המיסוי של תיקון 190 הם ייחודיים, ולכן גופי השקעות פיננסיים רבים ממליצים ללקוחותיהם על ההשקעה. לדבריו, מדובר באפשרות הזולה ביותר לניהול כספים ומקסום התשואות – דמי הניהול הנגבים הם נמוכים לעומת האלטרנטיבות המוצעות בשוק. בנוסף, הוא מציין כי השוואה בין נתוני התשואה מעלה כי הקופות המנוהלות תחת תיקון 190 מציגות תשואות עודפות. לדבריו, על יתרונות אלו מתווספות הטבות מס נוספות לבעלי הכנסות גבוהות. כמו כן, יתרון נוסף בתיקון 190 הוא היכולת לנייד את הכספים, כך שבמקום להישאר "לקוחות שבויים" או לשלם מסים בכל פדיון של הכספים – ניתן לעבור בין בתי השקעות ומסלולים ללא הגבלה וללא אירוע מס.

אברהמי מוסיף כי יתרון נוסף הוא בהעברה בין-דורית. לרוב, על ידי מינוי מוטבים יוכלו היורשים, לאחר פטירת הלקוח, לקבל את הכספים ואת הטבות המיסוי, באותם תנאים שחלו על הלקוח, גם בלי לעמוד בקריטריונים הדרושים לפתיחת קופה לפי תיקון 190.

גולת הכותרת בתחום הטבות המס בהשקעה זו נעוצה בכך שהפקדה בתיקון 190 מקנה תשלום מס רווחי הון נומינלי בגובה 15 אחוז בלבד, על פני מיסוי של 25 אחוז מהערך הריאלי של הקופה. הטבה זו קיבלה התייחסות רבה מגופי השקעות, שמקדמים את ההשקעה בתיקון 190 עבור לקוחותיהם, בהתבסס על כך שהמס הנומינלי הוא אכן המשתלם ביותר. עם זאת, במשרד אברהמי ושות' מבהירים כי בשוק הנוכחי יש לבחון את הנושא ולשאול האם אכן עדיין מדובר בהטבה.

זיהוי מגמות ושירות אישי

אברהמי, יזם ובעל ניסיון של יותר מ-15 שנה בתחום הפנסיוני, הוביל את המשרד להיות מבין הראשונים בשוק הפיננסי שזיהו את האפשרות והמליצו ללקוחותיהם להפקיד בקופות לפי תיקון 190, גם בתקופה שבה חוסר הוודאות ביחס למוצר החדש ייצר חשש בקרב לא מעט לקוחות.

איתי אברהמיצילום: דרור סיתהכל

דנה יפרח, סוכנת ביטוח פנסיוני, היא מנכ"לית שותפה במשרד המתמחה בתכנון פיננסי ותכנון פרישה. יפרח אומרת ביחס לתיקון 190, כי ניתן למצוא עשרות כתבות שמשבחות ומהללות את התיקון, אך ייתכן שבעידן שבו האינפלציה מרימה ראש – יש לחשוב מחדש על הכדאיות: "ישנם שני פרמטרים שמשפיעים על הכדאיות או היעדר הכדאיות, התשואה והאינפלציה. באינפלציה אפסית, היתרון של הקופה הוא כמעט חד–משמעי. אך כיום, כאשר בארצות הברית האינפלציה גבוהה ומתחילה להשפיע גם על השוק בארץ, מומלץ לבדוק את הנושא מחדש".

דנה יפרחצילום: הילה גביר

לדבריה, אף על פי שבשנים האחרונות ההשקעות לפי תיקון 190 זכו לתשומת לב רבה, לא ניתן להחזיק את האינפלציה האפסית כעובדה מוגמרת, אלא יש לשים לב לתנודות ולקחת אותן בחשבון במכלול השיקולים. "פיתחנו, בעזרתו של פרופ' אורי שקד מאוניברסיטת תל אביב, שהוא לקוח ותיק במשרד אברהמי ושות', נוסחה המחשבת את השקלול הנכון של יתרונות ההשקעה בתיקון 190 אל מול האינפלציה. לפי הנוסחה, בהינתן נתוני האינפלציה והתנודות הצפויות בשוק הישראלי, אין להתייחס להפקדה בתיקון 190 כאופציה רלוונטית בכל עת, אלא יש לשקול זאת בהתייחס לנתוני השוק ובהתאמה לצורכי הלקוח", מציינים השניים.

"משרד אברהמי ושות' תמיד היה ותמיד יהיה משרד לומד", אומר אברהמי. "כפי שהיינו מהראשונים שהצביעו על היתרונות, אנחנו מבהירים ללקוחותינו את הנתונים גם כשהמצב משתנה או עשוי להשתנות, בליווי מומחים ויועצים שמסייעים לנו להיות מדויקים עבורם".

אברהמי ויפרח מציעים לבחון עבור כל הלקוחות את איזון הכדאיות באמצעות ניתוח מיטבי של צורכיהם והתאמת הפתרונות הפיננסיים הנכונים והכדאיים להם. "אנחנו קודם כל שמים את הדברים על השולחן ומסבירים ללקוח את המשמעויות של אפשרויות ההשקעה הקיימות", הם אומרים. "אנו בודקים את צורכי הלקוח בטווח הקצר ואת יכולות החיסכון לטווח הארוך. אנו ממליצים ללקוחותינו פתרונות מותאמים לצורכיהם ולמצב השוק, תוך תכנון מס מיטבי. בהמלצותינו אנו משלבים פיזור השקעות, פיזור סיכונים ושיקולי מס ריאליים ונומינליים תוך מעקב מתמיד אחר תשואות הגופים בשוק".

אברהמי מוסיף כי צוות המשרד מקפיד על זמינות סביב השעון עבור הלקוחות לכל צורכיהם – הפיננסיים והאישיים. "אנו מלווים את לקוחותינו במשך שנים ארוכות, כך שאנו מכירים ולומדים לא רק את צורכיהם הפיננסיים אלא אף את צורכי משפחותיהם, דבר המאפשר לנו לראות את התמונה כולה ולהקנות ביטחון פיננסי ללקוחותינו".

"בחוסר הוודאות שקיים לא אחת בעולם הפיננסי, חוסר מקצועיות, אדישות והיעדר הגמישות, היתרון שאנו מציעים הוא היכולת שלנו למצוא פתרונות יצירתיים ולפלס את הדרך בגמישות, רגישות ומקצועיות ולאפשר ללקוחות שלנו לישון בשקט", מסכמים אברהמי ויפרח.

04-9977353
לאתר
מייל

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות ההשקעה ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכיו האישיים של כל אדם

בשיתוף איתי אברהמי ודנה יפרח

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"