בית השקעות - מגוון רחב של מוצרים פיננסיים במקום אחד

בתי ההשקעות בישראל מציעים יותר ויותר מוצרים פיננסיים בשנים האחרונות. אם בעבר הבנק היה המקום הכמעט בלעדי לניהול הכספים, כיום לקוחות רבים בוחרים להשקיע באמצעות מוצרים ומכשירים המנוהלים ומשווקים על ידי בתי ההשקעות. מהו בעצם בית השקעות ומהם המוצרים והשירותים העיקריים המאפיינים אותו?

תומר שלו, מנהל הידע המקצועי של חטיבת הלקוחות, מיטב בית השקעות
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית השקעות - מגוון רחב של מוצרים פיננסיים במקום אחד
בית השקעות - מגוון רחב של מוצרים פיננסיים במקום אחד
תומר שלו, מנהל הידע המקצועי של חטיבת הלקוחות, מיטב בית השקעות
תוכן שיווקי

בית השקעות – קצת היסטוריה

עד לשנת 2005 הבנקים הגדולים בישראל היו בשליטה מלאה כמעט על כלל הפתרונות הפיננסיים ששירתו את ציבור החוסכים והמשקיעים. החל מניהול חשבון עו"ש, דרך קופות חיסכון לטווח הקצר ותיקי השקעות וכלה בחיסכון פנסיוני. זאת ועוד, באותה תקופה, מכשירי השקעה רבים כגון קרנות נאמנות אף הונפקו ונוהלו בבנקים עצמם.

מטבע הדברים, ניהול פיננסי הכולל היבטים של ניהול שוטף לצד היבטים של השקעות לטווחים משתנים, עלול לגרום לניגוד עניינים. למשל, קרן נאמנות המנוהלת על ידי הבנק, בתיק ההשקעות המנוהל בבנק ובהמלצת שירותי הייעוץ הניתנים בבנק. בעקבות כך, בתחילת שנות האלפיים, יזם משרד האוצר את "רפורמת בכר".

בהתאם להמלצות "ועדת בכר" הופרדו מן הבנקים קופות הגמל וקרנות הנאמנות, וזאת על מנת לעודד את התחרות, להפחית את הריכוזיות של הבנקים ולעודד יוזמות והשקעות של גופים אחרים בתחום. בתי ההשקעות, לצד חברות הביטוח, לקחו את הרפורמה בשתי ידיים והשיקו תחומי פעילות ומגוון מוצרים חדשים.

תחומי הפעילות העיקריים בבתי השקעות

כיום פועלים בישראל עשרות בודדות של בתי השקעות המציעים מגוון רחב של שירותים פיננסיים. עם זאת, מעטים מבין בתי ההשקעות מוכרים כחברי בורסה ומאפשרים מסחר עצמאי למשקיעים המעוניינים בכך. עיקר השירותים אותם ניתן למצוא בבתי השקעות נחלקים לשלושה תחומים:

א. ניהול חסכונות פנסיוניים – כאמור ובהתאם לרפורמת בכר, את קופות הגמל וקרנות הפנסיה, שבעבר נוהלו תחת הבנקים, תוכלו למצוא תחת קורת הגג של בית השקעות או חברת ביטוח. אלה מציעים ללקוחות מוצרים במסגרת החיסכון הפנסיוני במגוון מסלולים ואסטרטגיות מסחר, במטרה להשיא תשואה גבוהה לאורך זמן שתבטיח קצבה מספקת לחוסך.

ב. ניהול תיקי השקעות – באמצעות בית השקעות ניתן לנהל תיק השקעות על בסיס שירות ניהול תיקים מקצועי. בבית ההשקעות ישנן חטיבות מחקר ואנליזה הקובעות את אסטרטגיות ההשקעה והרכב תיקי ההשקעות מומלץ. עבור ניהול תיק השקעות נגבים דמי ניהול שנתיים הנגזרים מגודל התיק ומחושבים באופן שנתי.

ג. הפצה וניהול של מוצרי השקעה – קרנות נאמנות, קרנות סל ועוד. מוצרים אלה זמינים להשקעה ללקוחות כל הבנקים והגופים הפיננסיים, ללא קשר לשאלה היכן מתנהל חשבון ההשקעות שלהם. חשוב לציין כי בשנים האחרונות התחרות בשוק מוצרי ההשקעה הביאה לצניחה משמעותית בעלויות המסחר ובדמי הניהול, ואף לריבוי שחקנים ומכשירים בשוק זה.

בית השקעות – המקום לניהול עצמאי

שלושת התחומים העיקריים הנ"ל מהווים בסיס לשלל מוצרים ושירותים הקשורים לניהול הפיננסי. בבית השקעות תוכלו למצוא מוצרי השקעה כגון קופת גמל להשקעה, קרנות השתלמות או פנסיה, קופת חיסכון לכל ילד ועוד. לצד אלה תוכלו להשקיע בשוק ההון, במוצרים אלטרנטיביים ללקוחות כשירים (קרנות, סטרקאצ'רים) וכדומה. מבין המגוון הרחב ניתן לציין שני שירותים חשובים אשר ניתן לקבל באמצעות בית השקעות ומאפשרים למשקיע לנהל את הכספים שלו בעצמו:

א. מסחר עצמאי – במרביתם של בתי ההשקעות המרכזיים ניתן לפתוח חשבון למסחר עצמאי. כך המשקיע לוקח אחריות אישית על ניהול תיק ההשקעות תוך שהוא מתאים את השקעותיו לצרכיו באופן מיטבי. בבית השקעות תוכלו לסחור באמצעות מערכות מסחר מתקדמות הכוללת כלי ניתוח שונים וגישה נוחה למקורות מידע בזמן אמת. כמו כן, עלויות הניהול, לרבות העמלות בגין הפעולות השונות, נמוכות בעשרות אחוזים ביחס לעמלות הבנקים.

ב. קופת גמל וקרן השתלמות בניהול אישי IRA – האפשרות לקבוע בעצמכם את תמהיל ההשקעות במכשירי החיסכון הפנסיוני שלכם, בהתאם למגבלות רגולטוריות, ולסחור באופן עצמאי או באמצעות מנהל תיקים בנכסים המנוהלים במסגרתם, קיימת בחלק קטן מבתי ההשקעות. בכך מתרחבות אפשרויות ההשקעה שלכם אל מעבר לרשימה מצומצמת של מסלולי השקעה מובנים, המוצעים על ידי החברה המנהלת לכם את החיסכון הפנסיוני.

סיכום

בתי ההשקעות בישראל הלכו וגדלו עם השנים. הגורם המשמעותי שמסביר את הגידול נעוץ במסקנות ועדת בכר, שלאחריה הונהגה רפורמה בשוק החיסכון וההשקעות. כיום בתי השקעות מציעים מגוון רחב של מוצרים ושירותים פיננסיים, בגישה מתקדמת ובעלויות נמוכות יחסית לעומת הבנקים.

*אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר.

לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר,הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב דש טרייד.

אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח

בשיתוף מיטב בית השקעות