"בנקודת הזמן הזאת יש הזדמנויות טובות להשקעה"

"בעולם פיננסים תנודתי לא נכון לבצע פעולות מתוך פחד; ההיסטוריה מלמדת שאנשים המונעים מתוך פחד מבצעים טעויות. אפיון צרכי הלקוחות מאפשר לנו להתאים את סוג ההשקעות לכל לקוח, באובייקטיביות", אומר אבי לוי, מנהל קלי פרימיום

רונית מורגנשטרן, בשיתוף קבוצת קלי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית מורגנשטרן, בשיתוף קבוצת קלי
תוכן שיווקי

השווקים עברו תקופה סוערת בשנה האחרונה וזאת בעקבות עליית האינפלציה העולמית, בעיקר בארצות הברית, והציפיות להעלאת הריבית כדי להילחם באינפלציה. שני הגורמים האלה גרמו לטלטלה בשוקי ההון ולתמחור שונה של המניות ושל כל המוצרים הנסחרים בבורסה. השוק חווה ירידות מאוד גדולות, גם בישראל אבל בטח בארה"ב, שם ההיי-טק סבל מירידות של עשרות אחוזים.

למרות זאת, מאמינים בקבוצת קלי, גם בעת הזו יש הזדמנויות טובות להשקעה, שעשויות להחזיר לשווקים אנשים שחששו להשקיע בשוק ההון או העדיפו להסתפק בהשקעות סולידיות. חשוב, כמובן, להתאים לכל לקוח את מסלול ההשקעה הנכון לו.

מה מומלץ למשקיע לטווח קצר ומה לטווח ארוך?
"לקוח שבא להשקיע לטווח קצר, כי הוא צריך את הכסף בתוך שנה למשל, נמליץ לו שלא להשקיע בשוק ההון, כדי למנוע מצב שבו בדיוק כשיזדקק לכסף, השוק יהיה בירידה והוא יפסיד. לכן נמליץ לו לשמור על ערך הכסף בפיקדונות בנקאיים סגורים לתקופה; הריביות כיום בעליה, והוא יכול לקבל ריבית של 2%-3% לשנה. אז הוא לא ייהנה מתשואות גבוהות שאפשר להשיג בבורסה, אבל תהיה לו תשואה סבירה וגם שקט נפשי. אם האינפלציה תזנק, הכסף יישחק וגם לכך יש פתרונות בדמות פיקדונות צמודים – יש פתרונות לכל תרחיש". מסביר אבי לוי, משנה למנכ"ל בקבוצת קלי ומנהל קלי פרימיום.

אבי לויצילום: תומר אלמקייס

"כשמדובר במשקיע בפוזיציה לטווח ארוך, מנהלי הלקוחות שלנו יודעים לכוון אותו גם בשאלה כמה כסף להשקיע וגם איפה להשקיע. אם הכסף שלו מיועד בכל מקרה לטווח ארוך, המשבר לא צריך להשפיע על ההחלטות שלו. ההחלטה הכי פחות נכונה היא לבצע פעולות מתוך פחד; ההיסטוריה מלמדת שאנשים המונעים מתוך פחד מבצעים טעויות; מוכרים את התיק כשהשוק למטה וחוזרים לשוק כשהוא למעלה".

תכנון פיננסי אובייקטיבי

כשמדברים על שוק ההון בכלל ועל ניהול תיק השקעות בפרט, אחד הגורמים החשובים ביותר הוא אובייקטיביות בהתאמת התיק לצרכי הלקוח. האובייקטיביות, מסביר לוי, נמדדת בכמה פרמטרים: "האם הגוף המציע תכנון פיננסי מחזיק קרנות ומוצרים משלו, והאם אותו גוף נמצא בבעלות של אחד מבתי ההשקעות או חברות הביטוח ועלול להעדיף גוף או מוצר מסוים של הגוף שבבעלותו הוא נמצא. פרמטר נוסף הוא מנגנון העמלות שגוף התכנון מקבל - האם מדובר בעמלה אחידה מכל הגופים או שקיים תמריץ כלכלי לטובת גוף מסוים. קבוצת קלי שמרה במשך השנים על בעלות פרטית, היא לא משתייכת לאף בית השקעות או חברת ביטוח ואין לקבוצה מוצרים פיננסיים משלה. הסכמי העמלות של הקבוצה מול בתי ההשקעות אחידים וההכנסה של הקבוצה נגזרת מדמי הניהול שבית ההשקעות מקבל מהלקוח. עבור הלקוח - השירות ניתן ללא תשלום. המשמעות היא שאין לנו זיקה או העדפה לגוף כזה או אחר וזה מאפשר לנו לפעול נטו לטובת הלקוח".

לקבוצת קלי, לדבריו, יתרונות נוספים. לוי: "מנהלי הלקוחות שלנו כולם בעלי רישיון מטעם רשות ניירות ערך ורישיון פנסיוני; כולם בעלי וותק וניסיון בן עשרות שנים. בנוסף, יש לנו מחלקת מחקר שבה נבחנת כל השקעה חדשה שאנחנו רוצים להציע ללקוח; מחלקת המחקר בוחנת את ה'טרק רקורד' של הקרן בה אנחנו רוצים להשקיע – את התשואות לאורך שנים ואת איכות וביצועי המנהלים. לאחר מכן המוצר החדש עובר אישור ב'ועדת מוצרים' של הקבוצה. ההחלטה הסופית על מוצרים חדשים להשקעה היא של דירקטוריון החברה; למרות שהיא חברה פרטית, קבוצת קלי מתנהלת עם דירקטוריון שהוא זה שמחליט על הכנסת מוצרים חדשים לאחר שהם נחקרו עד לפרט האחרון ונלמדו היטב.

"אנחנו מאמינים בראיה הוליסטית לטווח ארוך בהשקעות; בוחנים לא רק את הכסף שבאים להשקיע, אלא את כל הנכסים הנזילים שיש ללקוח, גם נדל"ן שמניב לו שכר דירה; למשל, כשמדובר במשקיעים שצברו כסף רב בחיסכון פנסיוני, קרנות השתלמות וכו', ויהיו מסודרים כלכלית עד סוף חייהם - ניתן לקחת סיכון גדול יותר בחלק מהכסף המושקע".

ניהול דינמי

כל אחד מהתיקים, מסביר לוי, מנוהל ניהול דינמי. "כשבא אלינו לקוח עם כמה מיליוני שקלים, אנחנו מייעצים לו לפזר את ההשקעות שלו במוצרים דומים אבל בבתי השקעות שונים; לכל בית השקעות יש אסטרטגיה משלו, כך שגם אם מדובר במוצר דומה, הפיזור בין כמה בתי השקעות מקטין את הסיכון", הוא אומר. "פיזור נוסף הוא בין המוצרים עצמם – למשל מוצרים אלטרנטיביים, שרובם אינם קשורים לשוק ההון, ולכן ההשקעה בהם מנטרלת חלק מהסיכון הקיים בתיק. אנחנו מציעים גם פיזור גיאוגרפי – למשקיעים כשירים, המנהלים לפחות 12 מיליון שקלים בנכסים נזילים, אנחנו מציעים לפזר את השקעותיהם גם בחו"ל. זאת באמצעות מחלקת גלובל, המתמחה בהשקעות גלובליות בכלל ובשוויץ בפרט. ניהול כספים בחו"ל עשוי להקנות גמישות פיננסית ואת היכולת להשתמש בכסף גם בעתות מלחמה ומתיחות אזורית או בינלאומית.

"אנחנו אולי לא יודעים מה יהיה בעתיד, אבל בהחלט יש בנקודת זמן זו הזדמנויות להחזיר לשווקים אנשים שישבו על הגדר עם מזומנים בבנק, או בהשקעות סולידיות. כאן אנחנו, קבוצת קלי עם אנשינו המקצועיים, נכנסים לתמונה; יש לנו לקוחות שצועדים איתנו יד ביד כבר 52 שנה, מאז הוקמה הקבוצה, והם הביאו איתם גם את הדור השני והשלישי - אנחנו מכירים אותם ואת הצרכים שלהם. יש גם לקוחות חדשים, שאנחנו פוגשים כדי להבין את הצרכים שלהם ואת אופיים – האם ההשקעה מיועדת לטווח קצר, האם הם אוהבי סיכון, מה מטרות הכסף שיושקע, כמה כסף יש להם בחסכונות פנסיוניים. ככל שהסכומים גדולים יותר ומבטיחים את רווחת המשקיע כשיפרוש, אפשר לקחת סיכונים גדולים יותר עם הכסף הפנוי. אפיון הצרכים מאפשר לנו להתאים את סוג ההשקעות לכל לקוח".

לקבלת מידע וקביעת פגישה ללא עלות עם המומחים של קלי לחצו כאן >>

* אין לראות באמור תחליף לשיווק השקעות המותאם לצרכי הלקוח. שימוש במידע ובנתונים הינו על אחריותו הבלעדית של המשתמש.

בשיתוף קבוצת קלי