מהפכת הבינה המלאכותית באבחון הסרטן יוצאת לגיוס ההמונים

סריקה של דגימות ביופסיה עם אופטימיזציית Deep Learning עשויה לחסוך זמן יקר לפתולוג המאבחן ולאונקולוג המטפל, לשפר משמעותית את רמת מובהקות תוצאות האבחון ולהוסיף נתונים שהעין האנושית אינה מסוגלת לגלות. כל האמור מעניק לרופא המטפל סט של נתונים המאפשרים לו לבנות טיפול מותאם אישית למטופלים. CuratioDL, שמפתחת ומטמיעה את הטכנולוגיה, מגייסת כעת השקעות באמצעות פלטפורמת פיפלביז

גיא רונן, בשיתוף פיפלביז
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מהפכת הבינה המלאכותית באבחון הסרטן יוצאת לגיוס ההמונים
מהפכת הבינה המלאכותית באבחון הסרטן יוצאת לגיוס ההמוניםצילום: אתר Depositphotos
גיא רונן, בשיתוף פיפלביז
תוכן שיווקי

הטכנולוגיה שינתה לחלוטין את הרפואה, אבל במה שנוגע לאבחון סרטן על בסיס ביופסיה, הכול קם ונופל על הגורם האנושי - הפתולוג שבוחן דגימה תחת מיקרוסקופ וקובע אם מדובר בגוש שומני, גידול שפיר או סרטני. בשל המחסור העולמי בפתולוגים והעומס המוטל עליהם, מטופלים ממתינים לתוצאות שישה עד שמונה שבועות בממוצע. אבל יותר מזה: על פי הספרות המקצועית, רק באבחון האם הגוש סרטני או לא בכ-20% מהמקרים התשובה שגויה לכאן או לכאן (false positive/negative). מחקרים מסוימים אף מצאו קשר בין השעה ביום שבה מתבצע האבחון לבין שיעור הטעויות. לאור כל זאת, שילוב של בינה מלאכותית בתהליך יהווה בשורה של ממש.

על יכולת כזאת, שאמורה לסייע לפתולוגיה להגיע לתוצאות טובות, מהירות ומדויקות יותר בזיהוי מחלת הסרטן, שוקדת חברת CuartioDL בשיתוף אוניברסיטת הרווארד למעלה משמונה שנים משלב הוכחת ההיתכנות והוולידציה של המערכת, היא בדקה רטרוספקטיבית דגימות ביופסיה שנלקחו מ-7,000 מטופלים. התוצאות פנטסטיות: 95% הצלחה. זה לא נעצר כאן: נוסף על הימצאותו של גידול סרטני, המערכת הצליחה לזהות, לפי גודל התא, צורתו, רוחב השוליים וספירות פנימיות, גם תתי סוגים. היא אפילו זיהתה ביו-מרקרים, מה שלרוב לא ניתן לבצע בלי בדיקות גנטיות ואחרות.

מי שמחזיקה כיום בזכויות הבלעדיות על פיתוח ומסחור הטכנולוגיה היא חברת CuratioDL ההרצליינית (הרווארד שותפה בחברה ופרופ' קון הסינג-יו, מפתח השיטה, עומד בקשר כמעט יומיומי עם ה-CTO ואנשי המחקר והפיתוח). כעת יוצאת החברה לגיוס המונים דרך פלטפורמת פיפלביז, לעת עתה במודל האנג'לים (גיוס SAFE) המאפשר גישה ל-35 משקיעים בלבד, החל מ-40,000 ₪, תמורת הנחה על מחיר המניה ביחס לסבבי הגיוס הבאים.

צילום: אתר Depositphotos

לעמוד הגיוס ולפרטים נוספים >>

רפי הוימן, מנכ"ל CuratioDL (שילוב של Curatio – "טיפול" בלטינית, ו-DL - למידה עמוקה), מדגיש כי אין מדובר בתחליף לפתולוג: "המערכת היא תומכת החלטה, כפי שגם נדרש רגולטורית. היא חוסכת זמן רב ומעלה את אחוזי הדיוק, היא יכולה לסרוק מאות ביופסיות בזמן קצר של דקות בודדות ולסמן לפתולוג היכן קיים חשד לגידול סרטני. אם דגימה מנבדק מסוים מחולקת בין עשר "זכוכיות" (ויש כל יום מאות כאלה)הפתולוג יגיע בבוקר ויידע היכן להתחיל והיכן להתמקד - נניח, ישר בזכוכית מספר 8, שזוהתה כחשודה. בנוסף ההמלצה הטיפולית שהמערכת תנפיק אמורה לחסוך ניסוי וטעיה גם לאונקולוג. צריך לזכור שרק20% מהטיפולים קולעים כבר בניסיון הראשון לפרוטוקול שבאמת מסייע, ובינתיים מתבזבז זמן יקר".

שוק של עשרות מיליארדי דולרים

החזון של החברה הוא להפוך בבוא היום למאגר הגדול ביותר של ניתוח דגימות ביופסיה מבוסס AI. כיוון ששינוע הדגימות כבר נחסך ממילא, כאשר ברוב בתי החולים במערב הן נסרקות ומתורגמות לתמונה דיגיטלית שניתן לשלוח כקובץ, CuratioDL רואה עצמה כספקית עתידית של שירותי SaaS: פתולוגים בכל נקודה בעולם יוכלו להעלות את הדגימה כתמונה למערכת, ותוך שניות לקבל חיווי אם מדובר בסרטן, מהם הביו-מרקרים שזוהו, מהי הסבירות לסוגים השונים ומהו סוג הטיפול המומלץ. המערכת תהיה במצב מתמיד של Deep Learning: היא תוכל לטייב את יכולותיה דרך השוואה עם תוצאות האמת שיוזנו בדיעבד, ועם הזמן תכיר ותזהה ביו-מרקרים חדשים.

כעת נמצאת המערכת בשלבי אדפטציה. היא הועמדה לרשות אחד מבתי החולים הגדולים בארץ, וכבר מתגבש הסכם דומה עם אחת מקופות החולים ועם מוסד רפואי גדול בסינגפור. בטווח הארוך יותר צפויים שיתופי פעולה עם מעבדות מחקר וחברות פארמה, כחלק מהמאמץ לדייק את הטיפול התרופתי ולהתאים אותו למטופל בהתאם לביו-מרקרים המזוהים מראש. בהקשר הזה מפתחת CuratioDL מוצר דיאגנוסטי ופרוגנוסטי המשכי שיצלול לעומק סוגי הסרטן, ייחשב את סיכויי ההישרדות ויעמיק בנושא ההמלצה הטיפולית המותאמת אישית, כשהוא לוקח בחשבון גם היסטוריה רפואית ומחלות רקע. כאן כבר מדובר במסלול רגולטורי המחייב ניסויים קליניים ואישור של ה-FDA.

הנהלת CuratioDL כוללת מומחים בעלי שם עולמי ובהם: פרופ' יובל שחר, מומחה לאינפורמטיקה רפואית מסטנפורד וראש הקתדרה להנדסת מערכות מידע באוניברסיטת בן גוריון; פרופ' ז'ק דניאל, מנהל החטיבה האורולוגית וסגן מנהל מרכז הסרטן דוידוף בבית החולים בילינסון; ד"ר אירית ארבל, בעלת ניסיון רב-תחומי בביו-פארמה ומי שייסדה וניהלה חברות מובילות; ערן גלבוע, יזם סדרתי בעל ניסיון רב בייסוד חברות טכנולוגיות, בעיקר בתחום הרפואי; גל אבירם, מהנדסת ביו-רפואית ומפתחת אלגוריתמים המתמחה בתחום הרפואי ומפתח הטכנולוגיה פרופ' קון.

לרפי הוימן המנכ"ל ניסיון רב בהובלת חברות בריאות דיגיטליות מהרעיון ועד להיקף מכירות של מאות מיליוני דולרים, הנפקות מוצלחות, מיזוגים ורכישות. הוא חולש על ידע רגולטורי נרחב וניסיון עשיר בפיתוח עסקי וניהול עסקים בינלאומיים ובעל מומחיות בתפעול, לוגיסטיקה ושרשרת אספקה.

הוימן מביט אל מעבר לאופק: אותו IP יכול לממש את הדיאגנוסטיקה באופן רחב יותר, ולא רק אותה - הוא רלוונטי לכל צורך בזיהוי מוקדם של בעיה כדי שיהיה קל, מהיר וחסכוני יותר לטפל בה,. אבל גם במישור ה"צר" של זיהוי סרטן וסיוע בהתאמת הטיפול, לטכנולוגיה החדשה יכולה להיות תרומה עצומה: בשנת 2020 הוערך השוק העולמי של ביופסיה לסרטן בהיקף של 21.26 מיליארד דולר, והוא צפוי לצמוח ל-45 מיליארד עד 2027 - צמיחה של 11.3% בממוצע שנתי. "יש כאן הזדמנות להשקיע בשלב מוקדם בטכנולוגיית גיים צ'יינג'ר בשוק צומח ועתיר ביקוש, וגם להיות חלק ממהפכה באבחון שתוכל לסייע למיליונים".

לפרטים והשקעה ב-CuratioDL >>

בשיתוף פיפלביז