השקעות אלטרנטיביות: מודל Fund of Funds

בעידן של סוף הכסף הזול ונהירה לשוק האלטרנטיבי, מודל ההשקעה באגדי קרנות חוב וגידור מאפשר פיזור מרבי והישענות על משאבי המחקר של מיטב המוחות והמומחים

גיא רונן, בשיתוף פגסוס
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השקעות אלטרנטיביות: מודל Fund of Funds
השקעות אלטרנטיביות: מודל Fund of Fundsצילום: Shutterstock
גיא רונן, בשיתוף פגסוס
תוכן שיווקי

הריבית בעלייה, האינפלציה מרימה ראש, ועידן הכסף הזול מגיע לסיומו. מצב כזה מציב אתגרים חדשים למשקיעים. מרכיב האג"ח הקונצרני והממשלתי, המהווה בדרך כלל כ-70%-60% מהתיקים, משיא תשואה ריאלית אפסית ואפילו שלילית. בתקופה של אי ודאות ותנודתיות גבוהה בשוק ההון, רבים מחפשים השקעות אלטרנטיביות ומבינים שיש צורך בפיזור רחב של ההשקעות ובהורדת סטיית התקן בתיק (הסיכון).

פתרון חכם הוא השקעה באמצעות אגדי קרנות אלטרנטיביות. הכוונה היא לקרן המשלבת בתוכה מספר קרנות מתמחות, לדוגמה: התמחות בהלוואות חברתיות, הלוואות לעסקאות נדל"ן בארץ ובעולם ועוד. באגד קרנות מנהל הקרן אינו רוכש את נכסי ההשקעה באופן ישיר, אלא בונה תמהיל של קרנות קיימות ובכך מייצר שילוב המאפשר פיזור סיכונים מרבי באמצעות השקעה במנהלים שונים, באפיקים שונים ובפיזור גיאוגרפי שונה. אגד קרנות אינו המצאה חדשה - זה קיים שנים בשוק ההון הסחיר. אולם בעולם החדש של השקעות אלטרנטיביות (השקעות שאינן נסחרות בבורסה), היתרונות של אגד קרנות רבים אף יותר.

איריס ברנע, מבעלי הפמילי אופיס "אחריות כלכלית"צילום: מושיק ברין

איריס ברנע, מבעלי הפמילי אופיס "אחריות כלכלית", מזכירה כי בעקבות עשור של ריביות אפסיות, אנו חווים שינוי מהותי בתיקי ההשקעות, עם צורך לשלב השקעות שאינן בהכרח מתנהלות בקורלציה לשוק הסחיר. "בשנים האחרונות השוק האלטרנטיבי גדל משמעותית. הוא מאפשר תחליפים ראויים לשוק המניות באמצעות קרנות גידור, ולשוק האג"ח - באמצעות קרנות חוב".

ברנע מציינת כי במבט קדימה, במתווה של העלאות ריבית, ייתכנו הפסדי הון משמעותיים. אולם בקרנות החוב שאינן נסחרות בשוק ההון ונמצאות על אותו מגרש משחקים - אם זה נדל"ן, אשראי צרכני, CLO ועוד - אפשר ליהנות מתשואות חיוביות גבוהות יחסית לשוק הסולידי, ולדעתנו לא ברמת סיכון גבוהה יותר. יתרון נוסף הוא היכולת להישען על בדיקות הנאותות שביצעו הגופים הגדולים, כאשר "קרן הקרנות" משלימה את התמונה עם בדיקות עצמאיות משלה. "גופים מוסדיים משקיעים בנכסים הללו שנים, אבל התפתחות תחום הקרנות מאפשרת להנגיש את ההשקעות הללו גם למשקיעים פרטיים כשירים".

האשראי שלא מקבל מענה מהבנק

אייל בללי, מנכ"ל אגד קרנות פגסוס מבית "אחריות כלכלית", מרחיב על הצורך בפתרונות אשראי: "בעקבות הדפסות הכספים הגדולות והריביות הנמוכות של השנים האחרונות, שדחפו לצמיחה מוגברת, נוצר שוק אשראי אדיר שלא מקבל מענה מהבנקים. הבנקים לא יכולים להשתלט עליו בגלל ההיקף, הרגולציה וסוגיית הלימות ההון. כך נוצר ואקום של חברות שמחפשות אשראי אבל לא יכולות לקבל אותו מהבנק, או כאלו שזקוקות לאשראי מיידי ולא כדאי להן לחכות לבנק. הן מוכנות לשלם פרמיה נוספת כדי לקבל הלוואה מהירה, למשל הלוואת גישור של שלושה חודשים לרכישת נדל"ן. הצורך והטכנולוגיות המתקדמות הכניסו לשוק גופי אשראי חדשים ומתוחכמים בדמות חברות הביטוח ובתי ההשקעות, ואף חברות אשראי חוץ בנקאי המתבססות על פינטק".

אייל בללי, מנכ"ל אגד קרנות פגסוס מבית "אחריות כלכלית"צילום: מושיק ברין

"אגד קרנות גידור הוא אלטרנטיבה נוספת לניהול האפיק המנייתי המסורתי", מסביר בללי. "העניין הוא שקרנות גידור הן נישתיות ברובן ומבוססות על אפיק השקעה ספציפי - מצד אחד, זה יתרון משמעותי, כי מנהלי הקרנות הם מומחים עתירי ניסיון שצברו רזומה מרשים בשוק ההון וחזרו להתמקד בפורטה שלהם. מצד שני, ובמיוחד בזמנים שכאלה, אנחנו שואפים לתיק מקיף ומפוזר ככל שניתן. לשם כך, נוסף על הגידור של כל קרן בנפרד, המודל שואף לייצר תמהיל נכון המשלב קרנות גידור שמשקיעות באפיקים שונים ומייצרות מצב של שלם הגדול מסך חלקיו".

"כמתכננים פיננסיים אנו מאמינים שעל מנת לייצר תיק השקעות אופטימלי ויעיל, שישמור על יציבות גם בתקופות סוערות ולאורך זמן, יש צורך לשלב נכסים אלטרנטיביים בכל תיק השקעות. בדרך כלל יכולנו להשקיע רק בקרן אחת - מרבית הקרנות מציבות רף השקעה מינימלי של מיליון שקלים - וגם אז לבחור באפיק מסוים, למשל: קרן המתמחה במדד ת"א 125, במדד יתר או במניות טכנולוגיה. לעומת זאת, באותו סכום, בהשקעה באגד קרנות ניתן ליהנות מתמהיל רחב של קרנות שונות".

"מציאות ארוכת שנים של שוק שורי, כפי שחווינו בשנים האחרונות, משכיחה באופן טבעי מרבים מאיתנו את העיקרון הבסיסי והחשוב של ניהול סיכונים לאורך זמן", הוא מוסיף. "במצב כזה, כאשר החגיגה נגמרת, משקיעים רבים מוצאים את עצמם במציאות עגומה עקב ניהול השקעות לא מאוזן שאינו תואם את פרופיל הסיכון הנכון עבורם, מה שגורם להם לקבל החלטות שגויות ואימפולסיביות ולשכוח את ההבדל שבין השקעה בשיקול דעת לבין ספקולציה".

"אנחנו רואים שמשקיעים נוהרים בעת הזאת להשקעות אלטרנטיביות", מסכם בללי, שבעצמו מביא ניסיון של עשרות שנים בשוק ההון, בעיקר בפסגות בית השקעות ובבנק אגוד. "פיזור נכון הוא המפתח. מודל ה-FOF fund of funds צפוי להקטין את התנודתיות והסיכון. בעיקר כשבסוג מסוים של קרנות, למשל בגיבוי נדל"ן, האינפלציה לפעמים פועלת דווקא בכיוון ההפוך. אפשר לראות בזה סוג נוסף של גידור".

למעבר לאתר פגסוס >>

אין לראות באמור בכתבה משום המלצה או חוות דעת מקצועית, והוא אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מוסמך בתחום.

בשיתוף פגסוס