כסף חכם: הבעיות והפתרונות האפשריים למשקיעי קריפטו

במשרד עורכי הדין סרוסי ושות', המתמחה בעולם החדש של המטבעות הקריפטוגרפיים והבלוקצ'יין, מסבירים מהם האתגרים הניצבים בפני המשקיעים והאם אפשר להתמודד איתם באמצעות ליווי משפטי-מקצועי

נועה הראל, בשיתוף משרד עו"ד סרוסי ושות'
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרף וביטקוין
צילום: Shutterstock
נועה הראל, בשיתוף משרד עו"ד סרוסי ושות'
תוכן שיווקי

העלייה בהיקף השימוש בקריפטו ובמטבעות דיגיטליים הובילה לאתגרים לא רק מבחינה כלכלית אלא גם בהיבט המשפטי, בפרט לאור הסוגיות המורכבות בתחום החדש יחסית, שעבור רבים אינו נהיר לגמרי. אחד ההיבטים בעבודה עם משקיעים הוא מימוש כספי המטבעות הקריפטוגרפיים. עו"ד גיא סרוסי, בעלי המשרד עו"ד סרוסי ושות', מציין כי כיום הוא מזהה קושי מצד משקיעים להמיר את הרווח ממטבעות דיגיטליים – לנכסים ממשיים שיבואו לידי ביטוי בחשבון הבנק. הוא מוסיף כי בדצמבר האחרון פרסם בנק ישראל הוראה ישירה, לפיה לא ניתן עוד לדחות בקשות באופן גורף וכי יש לבחון כל בקשה לגופה על בסיס הסיכונים. "אנחנו מעניקים ליווי מקצועי לכל הליך המימוש. הבנקים צריכים לראות את מסלול הכספים באופן ברור, כדי שיוכלו לאשר את מקור הכסף ולוודא שהוא חוקי. אנחנו מכינים דוחות AML מפורטים שמנתחים את מקור הכסף ועוקבים אחר העסקאות בארנקים הדיגיטליים ובזירות המסחר השונות. זה מאפשר להכניס את הכספים בחזרה למערכת הבנקאית, מסכומים קטנים ועד מיליוני דולרים", מספר עו"ד סרוסי ומוסיף כי "לאחרונה הכניס המשרד בהעברה יחידה סכום של יותר מ–2.5 מיליון דולר לבנק - כסף שמקורו ברווחי ביטקוין".

במשרד עו"ד סרוסי ושות' מבינים את הצורך בהתמחות משפטית בתחום הקריפטו, ומעניקים ייעוץ וליווי בשלושה נושאים עיקריים: מטבעות קריפטוגרפיים, מסים ותיקי עוקץ. עו"ד סרוסי מציין כי העיסוק בתחום, שמשקף במידה רבה את התפיסה המקצועית-חדשנית של המשרד, נולד מתוך ביקוש גובר מצד לקוחותיו. בשל כך הוא התמקצע והתמחה במטבעות דיגיטליים, בבלוקצ'יין והשקעות מבוזרות, ואף מכהן כנשיא משותף בוועדת מטבעות קריפטוגרפיים של לשכת עורכי הדין במחוז מרכז. הוא מספר כי נחשף לעולם החדש דרך תיק עוקץ בתחום הקריפטו, שפתח את הדלת לתחום המסועף של מטבעות דיגיטליים, ואף הוביל לכך שמשרדו היה בין הראשונים לקבל שכר טרחה בביטקוין. כיום, כך לדבריו, המשרד מהווה One Stop Shop למשקיעי קריפטו פרטיים ועסקיים, בעיקר מול גופי הרגולציה ורשויות המס.

מי מפחד ממטבעות דיגיטליים?

"עולם הקריפטו הוא רכבת שכבר יצאה מהרציף ולא ניתן לעצור אותה. אני צופה שבעוד חמש שנים מהיום, המטבעות הדיגיטליים יהוו חלק מרכזי בחיים של כולנו, יפתחו אפשרויות כלכליות, יגדילו תשואות ועוד", אומר עו"ד סרוסי ומציין כי בשנים האחרונות בכלל ובשנה האחרונה בפרט, עולם המטבעות המבוזרים צובר תאוצה והפך לתעשייה המגלגלת עשרות מיליארדי דולרים. "עם זאת, על אף התנופה עולם המטבעות הדיגיטליים נתפס כשייך לאמיצים בלבד, בשל הצורך להשקיע בעולם בלתי מוכר והתדמית השלילית הקיימת לא אחת למטבעות אלו. אבל למרות החשש מהעולם החדש והבלתי מוכר, רק אחוז או שניים מהעסקאות במטבעות הקריפטוגרפיים מתבררים כמעשי עוקץ והונאה". עו"ד סרוסי מצביע על סיבה נוספת שגורמת למשקיעים רבים להתרחק מהתחום: "למדינה יש אינטרס ברור להרחיק את הציבור משום שהטכנולוגיה מייתרת את מעורבותה. כסף מפוקח הוא דרך להבטיח שליטה, ולכן המדינה לא ששה לקדם רגולציה בענף". בהקשר הזה, הוא מדגיש כי מהיכרותו מרבית המשקיעים וחברי קהילת המטבעות הדיגיטליים הם אנשים הגונים ושומרי חוק. "ברגע שהרגולטור ישלים עם העובדה שהענף הזה כאן כדי להישאר, ואף ישפר את החיים הפיננסיים שלנו – השווקים ייראו אחרת, במובן החיובי", הוא קובע.

גיא סרוסיצילום: אילן אסייג

סוגיה נוספת שאיתה מתמודדים משקיעי קריפטו היא הסדרת המיסוי על הכספים והחשש מעוינות מצד רשות המסים. "הרשות מודיעה בריש גלי שהיא תבוא חשבון עם המשקיעים. יש פתרון שלא הרבה מכירים: גילוי מרצון או הסדר שומה, שבו הלקוח יכול להצהיר על רווחי המטבעות הקריפטוגרפיים שיש בידיו", אומר עו"ד סרוסי. "הלקוח מקבל תמונה ברורה באשר לסכום המס שעליו לשלם, ובכך אנחנו מסירים את העננה הפלילית והחשש לתשלום קנסות בעקבות אי-דיווח. זו למעשה מעטפת שמסדירה את התשלום. מטרת הפעולה היא להשאיר כמה שיותר כספים אצל המשקיע לאחר תשלום מס כדין ולהימנע מסנקציה פלילית. ליווי המשקיעים ותחושת הביטחון שאנו מעניקים מול רשות המסים הם נר לרגלינו".

אלא שלדבריו, בהתנהלות מול רשויות המס קיים חסם כניסה נוסף: הרצון של לא מעט משקיעים להישאר אנונימיים. "כדי לפתור את הבעיה, אני קורא לרשות המסים לצאת בהליך גילוי מרצון אנונימי, שיסיר חסמים של רבים מהמשקיעים במטבעות אלו. בהליך כזה האינטרסים של שני הצדדים ייפגשו, מה שייצר תמריץ לשיתוף פעולה", אומר עו"ד סרוסי.

כיצד משיקים NFT?

היבט נוסף ומרתק בעבודת המשרד הוא ליווי מיזמי NFT ובלוקצ'יין כבר מהשלב הראשון. גם כאן נתקל הצוות בחסמי רגולציה, שלדברי עו"ד סרוסי בישראל היא מחמירה הרבה יותר ביחס לארצות הברית ולאירופה. "ליזמים אין יכולת להשיק קולקציה של NFT בארץ בלי שזה ייחשב להנפקת ניירות ערך. כאן אנחנו נכנסים לתמונה ומוצאים פתרונות משפטיים יצירתיים. בשלב ראשוני אנחנו מייצרים מעטפת משפטית צופה פני עתיד, שתמנע בעיות בהמשך, כך שאותם יזמים יוכלו להשיק קולקציות בלי לקבל קנסות מהרשות לניירות ערך ומרשות המסים", הוא אומר.

שני היבטים נוספים במסגרת הליווי נוגעים למיסוי והנזלה של מטבע קריפטו (הפיכתו למטבע פיאט – מטבע מדינתי). "מיזם NFT שישיק קולקציה בלי לבצע תכנון מס, עלול למצוא עצמו במצב מורכב מול רשות המסים, עד כדי פגיעה בכדאיות הכלכלית, ולכן חשוב לתכנן נכון את המבנה המשפטי, כך שהמיזם ייהנה ככל האפשר מהקלות מס", אומר עו"ד סרוסי.

לסיכום הוא מסביר כי "משרדנו מעניק ליווי מקצועי למשקיעי קריפטו פרטיים ויזמים, והוא מעניק מעטפת מלאה בתחום החדש והמתפתח".

052-5253237
מעבר לאתר

בשיתוף משרד עו"ד סרוסי ושות'