שור או דוב? סנטימנט החדשות של הבינלאומי שופך אור חדש על המניה

מה היו היקף ואופי הסיקור החדשותי על המניה בשבוע החולף? מה חושבים אנליסטים מובילים בעולם? ומה עשו בעלי האחזקות של החברה עצמה? הבנק הבינלאומי מספק כלים תומכי החלטה שמעניקים ערך מוסף משמעותי למשקיעים

גיא רונן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוח מניות
שור או דוב? סנטימנט החדשות של הבינלאומי שופך אור חדש על המניהצילום: Shutterstock
גיא רונן
תוכן שיווקי

האם לקנות, כמה לקנות ומתי לממש? אלו שאלות מיליון הדולר - ולפעמים גם הרבה יותר ממיליון - שכל משקיע בבורסה שואל את עצמו. כלים תומכי החלטה, שהשיק לאחרונה הבנק הבינלאומי, עשויים להקל על הדילמות בעזרת נקודות מבט עדכניות ומקיפות על כל מניה ומניה. הכלים מציגים ומשקללים חוות דעת של אנליסטים בכירים ובעלי שם עולמי, מדגימים מה עשו בעלי העניין בחברה עצמה, ולראשונה גם נותנים את "הסנטימנט החדשותי" של אותה מניה.

"הסנטימנט" הוא פרי שיתוף פעולה של הבינלאומי וחברת הפינטק הישראלית טיפרנקס (TipRanks). מדובר במערכת הסורקת ללא הרף עשרות אתרים פיננסיים מובילים בעולם, בחלקם דומיינים גדולים המהווים בעצמם אגרגטור של חדשות כלכליות וניתוחי שוק. באמצעות אלגוריתם חכם, מבוסס בינה מלאכותית, המערכת מזהה מילות מפתח המעידות על סנטימנט הכתבה: שלילי, חיובי או ניטרלי. כך נצבר מידע עשיר ביחס לכל מניה (ההתייחסות היא לניירות ערך זרים ולאלו של חברות ישראליות הנסחרות בנאסד"ק).

את הדאטה שמספקת טיפרנקס מעבד הבינלאומי לפיצ'רים ייחודיים, המופיעים באתר הבנק ובקרוב גם באפליקציה, ונגישים ללא עלות ללקוחות הבנק. לקוח המתעניין במניה, בין אם היא כבר נמצאת בתיק ההשקעות שלו ובין אם לא, מקיש את שם המניה ומקבל את הפיצ'ר המרכזי שהוא מעין שעון, שצדו האחד ירוק ומיוצג על ידי שור (Bull Market) וצדו השני אדום ודובי (Bear Market). המחוג מצביע על הסנטימנט, כלומר: מגמת הסיקור שקיבלה המניה שהמשקיע ביקש לבדוק. ניתן גם להתרשם מהמרחק ביחס לממוצע הסיקור של אותו סקטור (ראו בצילום המסך). משמאל לשעון מופיעים שני פיצ'רים נוספים, שהשילוב ביניהם מספק את התוצאה המיוצגת בשעון.

הפיצ'ר העליון, המדיה באז, מציג את מספר הכתבות שהתייחסו למניה בשבוע החולף, ולצדו הממוצע השבועי בחצי השנה האחרונה. השוואה בין שני הנתונים ממחישה את אינטנסיביות העיסוק העכשווי במניה, לטוב או לרע. הפיצ'ר התחתון הוא שיעור הכתבות ה"שוֹריות וה"דוּביות" של אותה מניה בשבוע החולף, ביחס לשיעורן על פני הסקטור הרלוונטי כולו. מתחת לפיצ'רים המרכזיים ניתן למצוא ניתוח מידע מדיה - זהו גרף המגמה של אותה מניה, ה"מולבש" על גרף העמודות של סנטימנט החדשות בתאריכים המקבילים. כך ניתן להתרשם מאפקטיביות הכלי בכל הנוגע לשיקוף (ואולי ניבוי) מגמת המסחר במניה בכל נקודת זמן. בנוסף מופיעים קישורים לכתבות שנסרקו ולצדם מילות המפתח שהאלגוריתם חיפש. הכלי כולו מוצג למשקיעים על ידי הבינלאומי באופן חלוצי בארץ.

"הסנטימנט": שיתוף פעולה של הבינלאומי וחברת הפינטק הישראלית טיפרנקס ) )TipRanks

"אנחנו מספקים כלי תומך החלטה מבוסס AI, שחוסך מהמשקיע את הצורך לסרוק בעצמו עשרות אתרים כדי לקבל תמונה עדכנית בקשר למניה שמעניינת אותו. זהו אמצעי אובייקטיבי שעשוי להאיר את עיניו ולסייע לו להחליט", אומר ניר אורנן, מנהל תחום שוק ההון במחלקת דיגיטל וחדשנות בבינלאומי. "כבנק מוביל בשוק ההון חשוב לנו לשמור גם על מובילות דיגיטלית בתחום, וסנטימנט החדשות שהשקנו, כלי ייחודי לראשונה במערכת הבנקאית בישראל, הוא אחד הכלים המתקדמים שאנחנו מציעים".

כשהמנכ"ל מקטין אחזקות

לצד הכלי החדש של "סנטימנט החדשות" מופיע כלי ותיק ומוכר יותר של "המלצות אנליסטים", עם יכולת לפלח את אלו שהמליצו על קניית המניה או את אלו שחשבו שמוטב דווקא למכור. כל אנליסט מקבל דירוג, המסתמך על תוצאות העבר ואיכות הטיפים שנתן. כלי שלישי, שנכנס לאחרונה והחל לצבור פופולריות בקרב משתמשי הבינלאומי, הוא כלי שנקרא "בעלי עניין", הבודק מה עשו המחזיקים בחברה בשבוע, בחודש, ברבעון או בשנה האחרונות: האם הגדילו אחזקות, או שמא הקטינו אותן? גם הם, המופיעים בשמם ובתפקידם בחברה, מקבלים דירוג הנשען על דיוק החלטותיהם בעבר (קרי, האם - בחוכמת הבדיעבד - צדקו כאשר קנו או מכרו).

כלי הניתוח והאגריגציה החדשים מצטרפים לשורה של כלים מתקדמים וחדשניים שהבינלאומי מעמיד לרשות לקוחותיו, רבים מהם תולדה של שיתופי פעולה עם חברות פינטק. דוגמאות נוספות הן העוזרת הדיגיטלית "פיבי" שהשיק הבנק עם חברת Personetics, שירות advise.me להפצת המלצות השקעה שפותח עם Finnovest, צ'טבוט עם חברת Genesis וכן Smartrade, מערכת ייחודית לבניית אסטרטגיות השקעה בשיתוף עם חברת הפינטק Levent.

"כחבר הבורסה הגדול בישראל, חשוב לנו לשמר את עמדת ההובלה שלנו בהשקעות ובאקוסיסטם כולו", אומר אילון מזור, מנהל תחום המשקיעים העצמאיים בבינלאומי.

"אנחנו עושים את זה, בין היתר, באמצעות מערכות טכנולוגיות תומכות החלטה ופיצ'רים בלעדיים, שמספקים למשקיע ערך מוסף אמיתי בעולם שמאופיין בעיקר בחוסר ודאות. משקיעים מתמודדים כיום עם היקף אסטרונומי של דאטה שצריך לדעת לברור, לזהות בו דפוסים ולתת בהם סימנים. אנחנו בטוחים כי לצד שאר כלי הפרימיום שלנו, סנטימנט החדשות יוכל להרחיב את היריעה ולהציג למשקיעות ולמשקיעים תמונה שלמה יותר ביחס למניות שעלו אצלם על הכוונת".