שקיפות ושליטה: שיטת המדדים לניהול קרנות הפנסיה וההשתלמות

ראובן טיטואני, מנכ"ל חברת "תלפיות פמילי אופיס", מסביר את היתרונות של שיטת ההשקעה במדדים בקרנות השתלמות וקרנות פנסיה, שמבטיחה שליטה מלאה לחוסכים, הטבות מס ודמי ניהול מופחתים

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שקיפות ושליטה: שיטת המדדים לניהול קרנות הפנסיה וההשתלמות
שקיפות ושליטה: שיטת המדדים לניהול קרנות הפנסיה וההשתלמותצילום: Shutterstock
תוכן שיווקי

מרבית קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות מנוהלות ללא כל התערבות מצד הלקוחות, שאינם בקיאים בכל הפרטים על אף חשיבותם. עבור רבים הדוחות שמספקים הגופים המוסדיים אינם נהירים לגמרי, כאשר לא ברור מה עומד מאחורי חישוב התשואות, ההחלטה להשקיע באפיקים השונים ושאלות נוספות שנותרות מעט עלומות. זאת, לצד דמי הניהול שמעבירים הלקוחות באופן קבוע, לא פעם ללא התאמה לתשואה שמניבה ההשקעה.

כדי להנגיש את המידע לחוסכים, לאפשר להם שליטה מלאה בניהול קרנות הפנסיה וההשתלמות ולחסוך להם כספים, מול המסורתיות והקיבעון בתחום ההשקעות מתרחבת שיטת ההשקעה במדדים. אלא שרבים טרם נחשפו אליה. "השיטה מבטיחה חיסכון לא מבוטל בדמי הניהול. בחישוב פשוט, מדובר בסכום המתקרב לאורך השנים לעשרות ואף למאות אלפי שקלים. בשיטה זו, התשובה לשאלה איפה מושקע הכסף שלכם לא תיענה ב'אני לא יודע' משום שהכל מתנהל בשקיפות. החוסך הוא זה שמקבל את ההחלטות", מסביר ראובן טיטואני, מנכ"ל חברת תלפיות פמילי אופיס, שמעניקה ייעוץ ושירות בתחום קופות הגמל, חיסכון פנסיוני, שיווק, השקעות ותכנון פרישה, לצד ייעוץ משכנתה והחזרי מס.

"למה לשלם דמי ניהול גבוהים?"

טיטואני, בן 52, נשוי ואב לחמישה, הקים לפני כעשור את חברת תלפיות, שהחלה את דרכה כ"קטנה וחכמה" ועם השנים גדלה והתפתחה. כיום כוללת החברה 12 סניפים הפועלים בחולון, רחובות, רמת גן, חיפה, ירושלים, נתניה, מודיעין, בני ברק, רעננה, ראשון לציון, אשדוד ופתח תקוה. לדברי טיטואני, 700 מנהלי הפאמילי אופיס בסניפים, נוסף על מטה החברה הכולל 100 עובדים, מטפלים במאות אלפי לקוחות מרחבי הארץ. "חלק ניכר מזמני אני מבלה ברכבת ישראל בנסיעה בין הסניפים השונים. בזמן הזה אני מתעדכן במשך שעות ארוכות בחומרים על שיטות השקעה בארץ ובחו"ל", מספר טיטואני.

מלבד שירות בתחום הביטוח, מעניקים עובדי החברה ייעוץ וליווי בתכנון וניהול פיננסי ושירות של פמילי אופיס, הכולל תכנון פיננסי, פנסיה, ייעוץ משכנתה, הלוואות, החזרי מס ועוד. "אנחנו גובים עשרה שקלים לחודש או תשלום חד־פעמי של 250 שקל לשנה בלבד במטרה שכל משפחה, מכל מעמד סוציו–אקונומי, תוכל לקבל את הליווי הפיננסי הטוב ביותר ותבטיח עתיד טוב יותר לעצמה", אומר טיטואני.

אחת המגמות שמבקשת תלפיות לקדם היא שיטת ההשקעות במדדים שהתפתחה בארצות הברית, ולמעשה שינתה את כללי המשחק בתחום. השיטה, שהפכה נפוצה ואטרקטיבית גם באירופה, הגיעה לפני כעשור לישראל. על פי השיטה, החוסך הוא זה ששולט בניהול ההשקעות של קופת הגמל ובעל שליטה מלאה בכספים. בנוסף, הוא נהנה מהטבות מס ומשלם דמי ניהול מופחתים.

בשנים האחרונות הולכת ומתרחבת שיטת ניהול המדדים בישראל, ולדברי טיטואני יותר ויותר חוסכים מוצאים בה עניין. לדבריו, בענף קרנות הנאמנות כבר יותר מ-50 אחוז מושקעים בקרנות מחקות מדד, וגם בקרנות הפנסיה וההשתלמות הוכנסו מסלולים עוקבי מדד, לא מעט בזכות פעילות תלפיות וחברות הביטוח שאימצו את המודל.

"החוסך בישראל משלם דמי ניהול שנתיים גבוהים כשאפשר באמצעות שיטת המדדים לנהל בעצמך ולחסוך תשלומים מיותרים", מסביר טיטואני, "לכולנו כמעט מותאם אותו סל בקרנות הפנסיה וההשתלמות, שעיקרו השקעה של כמעט 50 אחוז מהסכום במניות. זה לא נכון ולא הגיוני שלצעיר ולמבוגר יהיו את אותם תנאים ושהם ימשיכו לשלם דמי ניהול גבוהים".

בעניין זה מוסיף טיטואני כי שיטת המדדים אמנם מתאימה לכל הגילאים, אך מבוקשת יותר בקרב צעירים "שמבקשים שקיפות והוגנות בחייהם הפרטיים וגם בחיסכון הפנסיוני שלהם", כך לדבריו.

"הניהול בשיטת המדדים מתאים לכל קבוצת גיל ולכל סכום חיסכון", ממשיך טיטואני, "הלקוח מקבל מאיתנו את הליווי בכל התהליך בשקיפות ובאמינות. הוא לא חייב להבין בשוק ההון, בתעודת סל או באגרות חוב, אך בשיטה הזו הוא מקבל שליטה מלאה ומעודכן בכל מהלך שקשור לכסף שלו".

טיטואני מוסיף כי הניהול בשיטת המדדים בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות הופך את שוק ההון לתחרותי יותר, ומותיר את השליטה בידיו של החוסך, שנהנה מתשואות גבוהות יותר בשקיפות מלאה.

"אפשר להתווכח עם וורן באפט?"

יתרון נוסף שעליו מצביע טיטואני הוא היכולת של המשקיע לעקוב בעצמו אחר התזוזות במדדי תעודות הסל. בהקשר זה יש לציין, כי על פי התנאים בשיטת ההשקעות המדדית ההשקעה היא רק בתעודות סל.

"אחד התומכים הגדולים של השקעות לטווח ארוך בתעודות סל הוא וורן באפט, גורו ההשקעות מספר אחד בעולם", אומר טיטואני. "אפשר להתווכח עם השיטה שבה מאמין וורן באפט? הניהול בשיטת המדדים הוא מוצר חזק, שלצערי לא רבים מכירים. במציאות שבה כל המידע נגיש למשקיע אין צורך שהלקוח ישלם דמי ניהול גבוהים, כשאפשר את הכסף שנחסך להשקיע היכן שהחוסך חושב לנכון. בצורה הזו יש לנו יותר שליטה על הכסף שלנו והכל שקוף לנו".

אולם על אף היתרונות שמונה טיטואני, הוא מעריך כי מאז שנכנסה השיטה לישראל בשנת 2018 בענף הפנסיוני מנוהלים באמצעותה פחות מחמישה אחוזים מהכספים הפנסיוניים מתוך הפוטנציאל הקיים. "לטעמי, ככל שיותר יגלו את המוצר גם יצטרפו אליו יותר כי הוא שקוף, חסכוני ומבטיח לחוסך עתיד טוב יותר מבחינה כלכלית", הוא מסכם.

ליצירת קשר | *3743

האמור בכתבה אינו מהווה משום המלצה או חוות דעת מקצועית והוא אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מוסמך בתחום