להרחיב את אופקי ההשקעה אל מעבר לבטון

התפיסה הרווחת היא שההשקעה בנדל"ן היא הבחירה האופטימלית והנבונה למשקיעים. ב"הראל פיננסים" ממליצים על אפיקי השקעה חדשניים בנדל"ן

גלית בן חמו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלית בן חמו
תוכן שיווקי

"התחושה הרווחת בציבור הישראלי היא שמחירי הנדל"ן נמצאים בנסיקה מתמדת ומכאן נוצרת היאחזות בהשקעות כאלה. אבל מפעם לפעם כדאי לבחון אותם בהשוואה לנתיבי השקעה אחרים, ולהסיק מסקנות", מסבירה קרן דנציגר, מנכ"לית הראל פיננסים ניהול השקעות.

התובנה שלה נשענת על מחקר שערך בית ההשקעות, שבחן את נתוני מדד מחירי הדירות בשנים 1994-2020. המסקנות העלו שהתשואה הממוצעת בכל חמש שנים הוא 25.6% (במחזוריות משנת 1994 ועד 1999, וכן הלאה), כאשר בהתייחס לשינוי שחל בעשור מלא, עומד שיעור השינוי על 56.8%. על פניו, מסתמנת מגמה טובה בשוק הנדל"ן. אולם, מכאן המשיכה הבדיקה לשיעורי השינוי שחלו בשוק המניות באותה תקופה, והתוצאות היו מפתיעות וחדות בהרבה. מסתבר שמדדי המניות באותו פרק זמן, בהתייחס לשוק המניות בישראל ובארה"ב, עלו משמעותית יותר. מדד S&P500 הרקיע בממוצע ב-43% במחזוריות של 5 שנים, ובעשור הגיע עד ל־105.6% בממוצע.

קרן דנציגר, מנכ"לית הראל פיננסים ניהול השקעותצילום: טל שחר

"במקביל ביצענו מחקר השוואתי על פרק הזמן שבין ינואר 2010 עד דצמבר 2020 כולל, ובו נבדקו אפיקי הנדל"ן ושוק ההון, והתוצאות היו ברורות: בזמן שמדד מחירי הדיור של הלמ"ס עלה בשיעור של 178%, טיפס מדד מניות הנדל"ן בתל אביב בשיעור של 276%. בהשוואה למדדי המניות המובילים בחו"ל, הפערים גדולים בהרבה. "בסופו של דבר משקיע צריך להפעיל את שיקול הדעת שלו על בסיס התמונה המלאה" אומרת דנציגר. "ניקח לדוגמה משקיע שיש ברשותו מאות אלפי שקלים. השקעה בדירה אינה באה בחשבון, אך לעומת זאת בשוק ההון היא לגמרי אפשרית. בנוסף, הדירה אינה נזילה, כפי שראינו בתקופת הקורונה כשהנדל"ן קפא על שמריו".

ניהול תיק השקעות

אחד ממכשירי ההשקעה הנפוצים והוותיקים בתעשיית שוק ההון הישראלית והעולמית בכלל הינו ניהול תיק השקעות. "צריך לנפץ את הסטיגמה שניהול תיק השקעות מתאים ל'לקוחות עשירים' בלבד", אומרת דנציגר. "תיק ההשקעות שלנו מותאם גם ל'לקוחות מתלבטים' ובעלי הון החל מ-300,000 . מתוקף כך נבנה אופי השירות עבורם, שמתחיל בהיכרות מעמיקה עם הלקוח ועם צרכיו, ומשם יוצרים פרופיל סיכון והתאמת מסלול השקעה, בהם משולבים השקעות מעולם כלכלת המחר, כדוגמת אנרגיה ירוקה, רכבים חשמליים ועוד. התאמת צרכים זו לוקחת בחשבון סוגי לקוחות שונים כמו לקוחות אוהבי סיכון לצד לקוחות סולידים יותר ומתאימה עבורם תיק השקעות בהתאם לפרופיל הסיכון שהתקבל.

גבי מושייב, מנכ"ל ומייסד הראל פיננסים אלטרנטיבצילום: טל שחר

הלקוחות שלנו נמצאים באינטראקציה ישירה ואישית עם מנהל קשרי לקוחות בעל רישיון, שזמין לשיחה על כל התלבטות או שאלה, מעדכן אותם באופן שוטף על מצב השוק היומי ועל אפשרויות השקעה מעניינות". דנציגר מדגישה בנוסף: "תקופת הקורונה הוכיחה לנו את חשיבות הקשר האישי בניהול תיק השקעות. משקיעים רבים נוטים לפעול מהבטן ולבצע טעויות השקעה בתקופת מורכבות וחשוב שיהיה איש מקצוע שיכוון ויעזור ללקוח לקבל את ההחלטות הנכונות".

לצידם נמצאים הלקוחות הכשירים והמסווגים*. "הלקוחות הללו מעורים הרבה יותר באפשרויות ההשקעה השונות הקיימות ומחפשים לגוון את אפיקי ההשקעה בפורטפוליו שלהם. בשל כך, הקמנו עבורם מסלולי השקעה ייחודיים, תוך שימוש באסטרטגיות מתקדמות של עולם ההשקעות".

המסלולים הייחודיים של הראל פיננסים ללקוחות כשירים מתמחים באיתור פוזיציות והוצאה לפועל של אסטרטגיות השקעה במהירות, בדיוק ובמקצועית במטרה לייצר תשואה גבוהה לאורך זמן. "התיק למעשה מתנהל בתחומים בהם, להערכתנו, יש לנו יתרונות יחסיים, התמחות מיוחדת ויכולות ביצוע גבוהות. הסוד הוא שמצאנו דרך יצירתית לשלב את היתרונות של קרן נאמנות עם יתרונות של קרן גידור - וכך יצרנו מוצר מנצח", מחדדת דנציגר ומתייחסת לשיוך היוקרתי של המוצר.

"חשוב לזכור שאנחנו חלק מקבוצת הראל, מהחברות הבכירות במשק הישראלי, עם חטיבת השקעות גדולה והתמחות בניהול לאורך זמן. זה משרת את לקוחותינו בשתי דרכים מרכזיות – שיתוף פעולה הדדי עם מחלקות המחקר והאנליזה של הקבוצה כולה, ובנוסף רובן המכריע של החברות היוצאות להנפקה יפנו בשלב זה גם להראל. באופן הזה נוצרות הזדמנויות השקעה רבות וטובות בתחום משמעותי נוסף".

השקעות אלטרנטיביות

עבור המשקיעים הכשירים והמסווגים ישנן דרכים נוספות להיחשף להשקעות בתחום הנדל"ן בעלות יתרונות רבים. השקעות בנדל"ן אפשר לבצע בשתי דרכים: השקעה ישירה בנכס או השקעה עקיפה.

נתונים: www.finance.yahoo.com הלמ"ס הראל פיננסים

החסרונות בהשקעה ישירה הן בדרך כלל הצורך בהון עצמי גבוה, זמן, עלויות נלוות משמעותיות ומומחיות רבה. בדרך כלל קשה למשקיע לפזר את ההשקעה על מספר נכסים ובנוסף, קשה לממש את ההשקעה באופן מידי במידת הצורך.

גבי מושייב, מנכ"ל הראל פיננסים אלטרנטיב, מסביר: "הדרך הנוספת להשקיע בנדל"ן היא השקעה עקיפה, באמצעות קרן השקעות פרטית המשקיעה בתחום הנדל"ן. היתרונות בהשקעה זו: ניתן להשקיע סכום נמוך יחסית לעומת רכישת נכס בודד, להצטרף למשקיעים אחרים – מה שמביא לצמצום הסיכון ויצירת פיזור רב יותר, חיסכון בעלויות נלוות, היעדר הצורך בניהול ההשקעה והימנעות מלקיחת סיכונים בהשקעה בתחומים בהם המשקיעים פחות בקיאים". מושייב מרחיב ומפרט: "השקעות בתחום הנדל"ן לא רק שיכולות לשפר את חזית היעילות בתיק ההשקעות, אלא הן גם מפחיתות את הסיכון הכולל של התיק", הוא אומר. "היתרון הגדול ביותר של השקעות הנדל"ן טמון בעובדה שהן לא סחירות, עובדה המחייבת את המשקיעים להשקעה לטווח ארוך ולרוב השקעות אלו בעלות מתאם נמוך מול ביצועי השוק. בנוסף, ישנה חשיבות רבה לנושא של פיזור ההשקעות וכן והתמחות רבה של סקטור הנדל"ן שבו רוצים להשקיע".

את השפעת הקורונה על עולם הנדל"ן, בעיקר ביעדים שהישראליים נושאים אליהם עיניים כמו אירופה וארה"ב, מחלק מושייב לשניים: "הסגמנטים שסבלו מאוד מהמצב הם מגזרים כמו בתי מלון, מרכזי קניות ותחומי התיירות למיניהם. מהצד השני, צפינו בסגמנטים יציבים יותר, כמו נכסי דיור; מבנים להשכרה לטובת מרכזי נתונים (Data Centers) – סקטור נדל"ני אלטרנטיבי צומח שהואץ בעקבות הקורונה בזכות מגמות כמו מסחר מקוון, ומעבר לעבודה וללימודים מרחוק; ותעשיית מדעי החיים, שעמידה יחסית בפני משברים כלכליים".

איך יכולים לקוחות שאינם מוסדיים להשקיע בהשקעות אלטרנטיביות עם דגש על קרנות נדל"ן או אשראי מגובה נדל"ן?
"גופים מוסדיים בישראל מרחיבים את פעילותם בהשקעות אלטרנטיביות, מעבר לניהול הכסף המוסדי, דרך מגוון כלי השקעה. כך לדוגמה קבוצת הראל קיבלה החלטה אסטרטגית לפני כשלוש שנים להקים פלטפורמה של השקעות אלטרנטיביות ונכון להיום קיימת קרן נדל"ן וקרנות חוב מגובות נדל"ן בארה"ב ובמערב אירופה. המשקיעים בקרנות יכולים להשקיע סכום נמוך יחסית, לעומת רכישת נכס בודד, ולהצטרף למשקיעים אחרים. כאמור, המהלך הזה מצמצם את הסיכון ומייצר פיזור, והמשקיעים חוסכים לעצמם את אלמנט הניהול והמומחיות".

האם ההשקעות הללו מפוקחות? אם כן, באיזו צורה?
"בשוק קיימות כיום מספר רב של קרנות, נכון להיום ללא פיקוח רגולטורי. בקרנות של הראל אימצנו את הסטנדרטים של חטיבת ההשקעות שלנו. זה בא לידי ביטוי בכל מה שקשור לאנליזה שאנו מבצעים, בחינת ההשקעות, בקרות וכדומה. חשוב לנו להטמיע את הסטנדרטים הקיימים בגופים המוסדיים המפוקחים על־ידי רשות שוק ההון על כל הקרנות, ובכך להגדיל את אמון הציבור וביטחונו במוצרים אלה. לצד זה, הוציא לאחרונה הממונה על שוק ההון חוזר שבו הוא מעודד לקיים קרנות השקעה קו־אינווסט לצד השקעות הגוף המוסדי, שהינו גוף מנוסה, עם צוותים מקצועיים ותשתית יציבה".

מושייב מסכם את נקודת מבטו על השקעות הנדל"ן: "כל תחום ההשקעות הבלתי סחירות הוא מפתה מאוד. המון משקיעים רוצים להיחשף אליו. לטעמי, אם כבר רוצים להשקיע, כדאי לבדוק היטב לצד מי משקיעים, Track Record (ביצועי עבר), ידע וניסיון, זהות אינטרסים (כשהגוף המנהל משקיע מכיסו סכומים משמעותיים), בקיאות בתחומי הרגולציה והמס וכן היכרות עם מנגנוני הבקרה והממשל התאגידי".

לקבלת הצעה לניהול תיקים לבעלי 300,000 ומעלה>>

*לקוח כשיר הינו לקוח בעל הון נזיל בגובה 12 מיליון שקל לצד תנאים נוספים ולקוח מסווג הינו בעל נכסים נזילים מעל ל-8 מיליון שקל והכנסה שנתית מעל 1.8 מיליון שקל לתא משפחתי

אפיקי ההשקעות הנזכרים בכתבה זו עשויים שלא להתאים לכל משקיע. אין באמור לעיל משום תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודים של כל אדם ואין באמור משום הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או הצעה לציבור ו/או המלצה לפעילות כלשהי בשוק ההון. חלק מהמידע המצוין בכתבה מתבסס על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני הראל פיננסים כאמינים. האמור בכתבה משקף את חוות דעתה של הראל פיננסים במועד פרסום הכתבה וזו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה. ההשקעות האלטרנטיביות מיועדות למשקיעים אשר מנויים בתוספת הראשונה לחוק ניירות ערך, התשכ"ח-1968.