למה להקפיד להפקיד? הפקדות סוף שנה לקרן ההשתלמות

קרן השתלמות מציעה הטבות מס משמעותיות עבור עצמאים. היא אמנם מוגדרת כחיסכון לטווח בינוני, אך בזכות הטבות המס משתלם להמשיך ולחסוך בה למשך שנים רבות ואפילו עד הפרישה לפנסיה. גם בשנה מאתגרת כמו 2020, ניתן להפקיד לקרן ההשתלמות על מנת להקטין את ההכנסה החייבת במס

דסי ניר, בשיתוף אלטשולר שחם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בחורה יושבת בחדר מול לפטופ מעיינת במסמכים
אחד היתרונות המשמעותיים של עצמאים הוא שהם יכולים לפתוח קרן השתלמות בעצמם ואינם תלויים במעסיקצילום: Shutterstock
דסי ניר, בשיתוף אלטשולר שחם
תוכן שיווקי

שנת 2020 כנראה תירשם בספרי ההיסטוריה כשנה שבה העולם התהפך והמציאות שכולנו הכרנו השתנתה מן הקצה אל הקצה. בשנה מאתגרת כל כך, כאשר עסקים רבים חוו פגיעה משמעותית ישנה חשיבות גדולה לכל הטבת מס שניתן לקבל. הטבות המס המשמעותיות בקרנות ההשתלמות לעצמאים (1) נותרו כשהיו ועצמאים רבים ממשיכים להפקיד לקרן השתלמות גם השנה כדי למצות את הטבות המס. כדי לעזור לכם להמשיך להתמקד בניהול העסק מבלי לפספס את הטבות המס המשתלמות ריכזנו בכתבה הבאה את מה שתצטרכו לדעת כדי להבין איך קרנות השתלמות יכולות לעזור לכם.

מהם היתרונות בחיסכון בקרן השתלמות עצמאית?

קרן השתלמות נתפסת בדרך כלל כהטבה משמעותית לעובדים שכירים. זה לא מפתיע בהתחשב במטרה המקורית של קרנות ההשתלמות שנועדו למימון הכשרות מקצועיות לעובדים. יחד עם זאת, קרן השתלמות עשויה להיות גם אחד מאפיקי החיסכון המשתלמים ביותר עבור עצמאים, מאחר שניתן לחסוך בה לכל מטרה, ולהגדיל את החיסכון לפנסיה.

אחד היתרונות המשמעותיים של עצמאים הוא שהם יכולים לפתוח קרן השתלמות בעצמם ואינם תלויים במעסיק. בניגוד לעובדים שכירים - עצמאים רשאים להחליט כיצד להפקיד לקרן ההשתלמות, בהפקדה אחת בסוף השנה, באופן חודשי או רבעוני. בנוסף, החיסכון בקרן ההשתלמות מציע הטבות מס במועד ההפקדה לקרן, לאורך תקופת החיסכון וגם בעת משיכת הכספים מהקרן.

בדומה לשכירים, את הכסף שתחסכו בקרן ההשתלמות תוכלו להשקיע במסלול לבחירתכם המנוהל על ידי מנהלי השקעות. החיסכון בקרן ההשתלמות גמיש ומאפשר לכם לשנות את מסלול ההשקעה שבחרתם בכל עת (2), מבלי שתידרשו לשלם עמלה כלשהי ומבלי לשלם מס. את הכסף שחסכתם תוכלו למשוך לאחר 6 שנות חיסכון לכל מטרה, או לאחר 3 שנים לצורך מימון השתלמות מקצועית. אם עברתם את גיל הפרישה, העומד על 67 לגבר או 62 לאישה, תוכלו למשוך את הכסף כבר לאחר 3 שנים.

מהן הטבות המס שניתן לקבל בהפקדה לקרן השתלמות? (3)

ניכוי מס

הפקדה של עד 4.5% מההכנסה השנתית הקובעת (4) שלכם, עד לתקרה של 265,000 ש״ח נכון לשנת 2020, תחשב לכם כהוצאה מוכרת המפחיתה את סכום ההכנסה החייבת במס. כלומר השנה תוכלו להכיר בהוצאה של עד 11,925 ש״ח.

הטבה זו מחושבת לפי גובה המס השולי שאתם נדרשים לשלם, בהתאם לגובה ההכנסות שלכם, והיא עשויה להגיע לסכום של כמה אלפי שקלים מדי שנה. הדיווח על ההפקדה לקרן ההשתלמות נעשה כחלק מהדוח השנתי הרגיל שלכם ואינו דורש פרוצדורות מיוחדות.

דחיית מס

בניגוד לחלופות מקבילות בשוק ההון באמצעות רכישת מניות, אגרות חוב, קרנות נאמנות או תעודות סל – שינוי במסלול השקעה בקרן ההשתלמות שלכם אינו כרוך בשום עמלה וגם אינו מחייב אתכם בתשלום מס על הרווחים שצברתם בקרן בעת משיכה כדין. גמישות זו מאפשרת לכם למקסם את התשואה שתוכלו להשיג על החיסכון שלכם בקרן ההשתלמות וגם על הרווחים שייצברו בה לאורך שנות החיסכון. סכומים אלה עשויים להסתכם באלפי שקלים שיתווספו לחיסכון שלכם.

פטור ממס רווחי הון

אחת ההטבות המשמעותיות ביותר שמציעה קרן ההשתלמות היא פטור מתשלום מס רווחי הון על הרווחים שנצברו בקרן בעת משיכה כדין. את הפטור ממס ניתן לקבל עבור הפקדה שלא עולה על תקרת ההפקדה השנתית המוטבת שעומדת על - 18,600 ש״ח נכון לשנת 2020.

אם תרצו להפקיד סכומים גבוהים, שבגינם אינכם זכאים להטבות מס, ניתן לשקול להפקיד את הסכומים שמעל תקרת הטבות המס בקופת גמל להשקעה. קופת גמל להשקעה אמנם אינה מזכה אתכם בפטור ממס רווחי הון כמו קרן השתלמות, אך הכספים בה מושקעים במסלול לפי בחירתכם והכסף ניתן למשיכה בכל עת (5).

כמה ניתן להפקיד לקרן השתלמות והאם כדאי לחכות לסוף השנה?

כעצמאים, אין מגבלה על גובה הסכום שתוכלו להפקיד לקרן השתלמות. אך כאמור, השנה תוכלו ליהנות מהפטור ממס רווחי הון על הפקדה בסכום של עד 18,600 ש״ח, ומתוכם יוכרו כהוצאה לצורכי מס 4.5% מההכנסה השנתית שלכם.

עצמאים רבים נוהגים לחכות לסוף השנה ולהפקיד לקרן ההשתלמות בהפקדה חד פעמית בהתאם לגובה ההכנסות שלהם לאורך השנה כדי לנצל את הטבות המס במלואן, אך כמובן שניתן גם להפקיד לקרן ההשתלמות בכמה הפקדות בפריסה חודשית או רבעונית לאורך השנה. עצמאים שבוחרים לבצע הפקדה חודשית לקרן ההשתלמות עשויים ליהנות גם מהתשואה שתושג במהלך השנה על הפקדות אלה. בנוסף, במקרים רבים קל יותר לעמוד בהפקדה חודשית קטנה לקרן ההשתלמות מאשר בהפקדה חד-פעמית גדולה בסוף השנה.

כעצמאים, אין מגבלה על גובה הסכום שתוכלו להפקיד לקרן השתלמותצילום: Shutterstock

האם כדאי למשוך את קרן ההשתלמות ומה ניתן לעשות עם קרן נזילה?

את קרן ההשתלמות תוכלו למשוך כסכום חד פעמי רק 6 שנים לאחר מועד ההפקדה הראשונה. בשל המשבר הכלכלי שנגרם בעקבות נגיף הקורונה וכחלק מחבילת הסיוע שהעמידה הממשלה לעסקים, נקבעה הוראת שעה המאפשרת משיכה חלקית של קרן ההשתלמות עוד לפני תום 6 השנים (6). הוראת השעה מאפשרת למי שההכנסה שלו או של בן או בת הזוג נפגעה ביחס לתקופה המקבילה בשנה הקודמת, לרבות מי שפוטר או הוצא לחל"ת, למשוך עד 7,500 ש״ח בחודש קלנדרי ועד לסכום כולל של 52,000 ש״ח (עד 7 משיכות בסה"כ) מקרן ההשתלמות ללא קשר לוותק החיסכון בקרן. הוראת שעה זו הינה בתוקף עד חודש פברואר 2021 (7).

על אף הוראת השעה, ולמרות שקרנות השתלמות רבות כבר הגיעו לוותק המאפשר משיכה, חוסכים רבים מעדיפים שלא למשוך את הכסף ולהמשיך ליהנות מהחיסכון בקרן ההשתלמות ומההטבות שהוא מגלם. אפקט הריבית דריבית עשוי לאפשר לכם לצבור תשואה משמעותית על הכסף שחסכתם ככל שזמן החיסכון ארוך יותר. חוסכים שיבחרו להמשיך לחסוך בקרן ההשתלמות עד לגיל הפרישה לפנסיה, למשל, יוכלו להשתמש בכסף לאחר הפרישה וכך להגדיל את מקורות ההכנסה לאחר הפרישה.

משיכת כסף מקרן השתלמות מחייבת את סגירת הקרן להפקדות חדשות. כך, אם תרצו להמשיך להפקיד לקרן ההשתלמות תיאלצו לפתוח קרן חדשה ולהתחיל את צבירת הוותק בקרן מחדש. כדי להגדיל את הגמישות במועד המשיכה, נוהגים עצמאים רבים לפתוח קרן השתלמות חדשה מדי שנה כך שיוכלו למשוך רק את הסכום הדרוש מבלי לפגוע בוותק של שאר הקרנות באמצעות תהליך המכונה ״השלכת וותק״.

גם אם לא חשבתם על כך מראש ואתם זקוקים לכסף כעת, אך לא רוצים לפגוע בהטבות המס, תוכלו להיעזר באפשרות בקשת הלוואה על חשבון החיסכון שצברתם בקרן (ככל שהכספים שבקופה נזילים). כך תוכלו ליהנות מכסף נזיל ולהמשיך לצבור תשואה על החיסכון בקרן.

בשורה התחתונה, כעצמאים המנהלים עסק, סביר להניח שחוויתם טלטלה או שינוי במישור העסקי ואולי גם במישור האישי. חלקכם נהנו מצמיחה חסרת תקדים, אחרים אולי חוו צמצום בפעילות ובהכנסות, וחוסר וודאות לגבי עתיד העסק. כך, עצמאים רבים נאלצו לגייס תושייה ויצירתיות כדי להסתגל במהירות למצב החדש ולבצע התאמות ושינויים ברוח התקופה. דווקא בשנה מאתגרת כל כך, חשוב יותר מתמיד לשקול להגדיל את החיסכון ככל שניתן ולנצל את הטבות המס שניתן לקבל מהמדינה. החיסכון בקרן ההשתלמות מאפשר לכם ליהנות מהטבות משתלמות, וגם לחסוך לעתיד כדי שתוכלו לצאת מן המשבר מחוזקים יותר.

הערות משפטיות:

1. עצמאי הזכאי לפתיחת קרן השתלמות הוא יחיד בעל הכנסה מעסק או משלח יד, הזכאי
להטבות מס בהתאם להוראות הדין ופקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961 (להלן:
"פקודת מס הכנסה")
2. מעבר בין מסלולי השקעה יתבצע בתוך 3 ימי עסקים ממועד קבלת בקשה מלאה ותקינה. ככל שהמועד נופל על אחד משלושת ימי העסקים הראשונים בחודש, הפעולה תתבצע ביום העסקים הרביעי באותו החודש.
3. כל נתוני התקרות והערכת שווי הטבות המס מתוך אתר בית ההשקעות אלטשולר שחם
4. "ההכנסה השנתית הקובעת" כהגדרת מונח זה בפקודת מס הכנסה
5. מכספים שימשכו באופן חד פעמי מקופת גמל להשקעה ינוכה מס בהתאם להוראות הדין
6. ראו חוק התכנית לסיוע כלכלי (נגיף הקורונה החדש) (הוראת שעה), התש"ף-2020.
7. הוראת השעה מאפשרת משיכה של כספים שאינם נזילים מכלל קרנות השתלמות יחד, בסכום של עד 7,500 ש"ח, בכל חודש, ללא ניכוי מס, וזאת בהתקיים אחד לפחות מהתנאים הבאים: (1) העמית או בן/בת זוגו פוטרו או יצאו לחל"ת החל מיום 1.3.2020 ועד ליום הגשת בקשת המשיכה. (2) ההכנסה החייבת החודשית הממוצעת של העמית ובן/בת זוגו החל מיום 1.3.2020 ועד לתום החודש שקדם ליום הגשת הבקשה פחתה ביחס להכנסה החייבת החודשית הממוצעת של העמית או בן/בת זוגו בשנת 2019.
8. המידע המפורט לעיל, לרבות הסכומים והשיעורים המפורטים בו, מעודכן לשנת 2020. במקרה של סתירה בין הוראות ההסדר התחיקתי ו/או התקנון הרלוונטי לבין המידע המפורט לעיל, תגברנה הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי, לפי העניין. החברה רשאית לשנות את אופי מדיניות ההשקעה ו/או את הרכב הנכסים בקופות, כפי שיוחלט מעת לעת, בכפוף לתקנוני הקופות / הקרן ולהוראות ההסדר התחיקתי. המידע המפורט לעיל הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע שלם וממצה, הוא אינו מהווה ייעוץ משפטי, יעוץ או שיווק פנסיוני, המלצה ו/או חוות דעת ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או ייעוץ מס המותאם לצורכי הלקוח. רצוי ומומלץ להתייעץ לגבי סכום ההפקדה עם בעל מקצוע מתאים (בעל רישיון שיווק פנסיוני/יעוץ פנסיוני או יועץ מס/רו"ח). הנתונים והדוגמאות שלעיל הם לצורך המחשה בלבד ואין בהם משום התחייבות של החברה להשגת תשואות. עלולות להתגלות סטיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. השימוש במידע המפורט לעיל הוא על אחריותו הבלעדית של המשתמש.