באפט חוזר לשורשים

מה גרם לוורן באפט לשנות דעתו בקשר לזהב ולהשקיע במתכת, כפי שעשה אביו?

מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
באפט חוזר לשורשים
צילום: באדיבות YES
מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

וורן באפט ביצע לאחרונה רכישה מאסיבית של זהב בניגוד להצהרותיו הקודמות, שקבעו כי השקעה בזהב אינה מגלמת סיכוי לתשואה משמעותית. בהתבטאויותיו בסוגיה, ציין שני שיקולים מרכזיים שהכתיבו את המדיניות שלו: הראשון נעוץ בעובדה כי הזהב אינו נתפש בעיניו כנכס בעל ערך יצרני, או כפי שהסביר זאת באחד הראיונות האחרונים שלו ל CNBC: בעוד שאונקייה תישאר תמיד אונקייה, הרי שהשקעה בחווה חקלאית למשל, טומנת בחובה הזדמנות למינוף מרשים באמצעות פעילות כלכלית עתידית. השני נובע מכך שזהב אינו מייצר דיבידנד ולכן אינו מאפשר תשואה עודפת, כמו במוצרים פיננסיים אחרים.

דעתו של באפט מנוגדת לזו של אביו – הווארד באפט, שראה בהשקעה בזהב כלי משמעותי בשמירה על היציבות הפוליטית והכלכלית של מדינות, ועל חרויות בסיסיות של אזרחיהן. למעשה, באחת ההתבטאויות אמר כי אחד הצעדים הראשונים של לנין, מוסליני והיטלר, היה לאסור השקעה פרטית בזהב ומכאן כדאי ללמוד על ערכה של השקעה זו.

ומה עם מזומנים? ובכן, לדעתו של הווארד באפט המנוח, ל "כסף שעשוי מנייר" אין יכולת להעניק למחזיק אותו עצמאות, משום שאין לו ערך אמיתי ומשום שלממשלה יש תמיד את היכולת להדפיס עוד מזומנים ובכך להפחית את הונם של אלה המחזיקים בו.

השקעה בזהב - העוגן הפיננסי שלך >> לקבלת הצעת מחיר

למרות יחסו העקבי של באפט להשקעה בזהב מבצעת ברקשיר האת'ווי רכישות מאסיביות של זהב לאחרונה ובהיקפים אדירים, ובכך באפט חוזר לשורשים ומחדש את ההשקעה בזהב, כפי שעשה אביו.

מדוע, אם כן, שינה המשקיע האגדי את גישתו? ובכן, בואו נעשה קצת סדר בדברים.

מבנה ההשקעה של באפט בזהב

ראשית, נדגיש כי וורן באפט רכש 21 מיליון מניות של חברת Barrick Gold העוסקת בכריית זהב, עליהן שילם לפי הדיווחים, כ- 563 מיליון דולר. בכך ממשיך באפט את קו החשיבה המאפיין אותו: קניית מניות של חברה יצרנית בה הוא מביע אמון רב מתוך הבנה כי מדובר בחברה יצרנית שזהב הוא תחום עיסוקה.

ביצועי החברה נגזרים במישרין ממחיר הזהב בשוק אבל כן חשוב לציין כי בהשקעה זו מתקיים מימד משמעותי נוסף: במידה והחברה, שזכתה לניתוח מעמיק של המומחים של באפט, תצליח לכרות יותר זהב מהרגיל, למכור אותו בשוק ולהתייעל תוך כדי, הרי נוצר כאן ערך משמעותי נוסף העשוי לייצר תשואה עודפת למשקיעים.

מבט קצר על מחירי הזהב מוכיח כי גם השקעה ישירה בזהב עצמו הניבה תשואה נאה למשקיעים לאורך השנים האחרונותצילום: Shutterstock

מבט קצר על מחירי הזהב מוכיח כי גם השקעה ישירה בזהב עצמו הניבה תשואה נאה למשקיעים לאורך השנים האחרונות. המשוואה הבסיסית המייצרת עלייה במחירי הזהב שהשווקים מטלטלים עדיין עומדת בעינה ומייצרת חוף מבטחים עבור המשקיעים בה. במקביל, אם נבחן את ביצועיה של באריק גולד עד לפרוץ המשבר נוכל להבחין בבירור כי התפוקה שלה, קרי כמות אונקיות הזהב אותה הצליחה לכרות עד להתפרצותו של המשבר, נמצא בסימן עלייה עקבי ויציב. משהו טוב קורה שם והדבר לא נעלם מעיניו של באפט והצוות שלו. שאלה אחת, אם כן, עדיין נותרה פתוחה. בידיעה כי ישנה קורלציה בין מחירי הזהב להצלחה עסקית של חברות דוגמת באריק גולד, מדוע שינה באפט את דעתו בנוגע להשקעה בתחום?

מכונות ההדפסה עובדות שעות נוספות

ובכן, לא מסובך מידי. באפט מביט בשווקים בדאגה, כמו כולנו, ואינו מתעלם מחוסר היציבות המאפיינת את השווקים בעידן הקורונה. הוא הרי יודע כי האחזקה בזהב נושאת ערך רב ומגנה עליו ועל הקרן שלו מפני שחיקה בערכו של הדולר. ממשלת ארצות הברית מזרימה כסף רב לשוק על מנת להמשיך ולייצר פעילות כלכלית, שבמקרה זה אינה נתמכת על ידי ערך ממשי כלשהו. הדפסת כמויות אדירות של כסף על ידי הבנק המרכזי תייצרנה בטווח הארוך פגיעה מהותית בערכו של המטבע. וזו בדיוק הנקודה.

אף אחד לא יכול להדפיס זהב או לייצר בעבורו תחליף אמיתי דומה. ישנה כמות פיזית ומדידה של זהב קיים ואליו ניתן לצרף כמות חדשה העומדת בהלימה לקצב כרייתו. הזהב נחשב למתכת השומרת על ערכה תמיד הודות לביקוש הקשיח ולכמויות המדודות ממנה המוזרמות אל השוק. זוהי הסיבה שבגללה משקיעים רבים בוחרים להחזיק בתיק ההשקעות שלהם זהב; ברגע שהשווקים נעים להם באי יציבות, מוכיח הזהב שוב ושוב כי הוא שומר על ערכו ואינו נתון למניפולציות דוגמת אלו שמחילים כעת בנקים מרכזיים בכל העולם על מטבעות בדמות הדפסה עודפת ושחיקה בערכם.

באפט מגדר מזומנים

בואו ונחזור שנייה לבאפט. אז כמו שציינו בתחילת בכתבה, באפט אינו זונח את עקרונות ההשקעה שלו ורוכש זהב באמצעות בעלות חלקית בחברה שמייצרת ערך. בנוסף, חשוב להבין כי השקעתו בזהב, הנתפסת בעינינו לרגע כאסטרונומית, מהווה רק חלק קטנטן מאחזקותיה של ברקשיר האת'ווי. הפוזיציה הנוכחית היא 563$ מיליון דולר, בעוד שוויה של הקרן שלו עומד כיום על 202.2$ מיליארד דולר, קרי 0.28% בלבד מן הפורטפוליו של אחזקותיו. מתוך אותם 202 מיליארדי דולרים, קרוב ל75% (146.6) מן הסכום מוחזקים במזומן ומכאן נובע הצורך האמיתי שלו בגידור באמצעות זהב המגן, כאמור, בצורה מיטבית בשחיקה בערכו של המטבע.

אני לא באפט

למרות גישת הערך הידועה של באפט הבחירה שלו לאורה בחברת כרייה אחת ספציפית, טומנת בחובה לא מעט סיכון. קטונו מלהטיל דופי בבחירתו אך השקעה בחברה בודדת בסכום שכזה היא פריבילגיה השמורה למשקיעים בודדים בלבד. הביקוש הקשיח לזהב פיסי רושם שיאים חדשים, על כל שרשרת הערך וההשקעה של באפט מסמנת את הנקודה הגבוהה ביותר שבה. במסלולים שלצידו במרוץ לזהב נמצאים כולם: המדינות, הבנקים המרכזיים, הגופים המרכזיים בשוק ההון והרבה מאוד משקיעים שמבינים שהמתכת הזהובה מספקת את היתרון הנדיר ביותר במצב של חוסר וודאות גלובלי – יציבות וחיסון בפני ירידות ערך.

מה כן אפשר ללמוד מבאפט על תיק ההשקעות שלכם? אריה בר איתן – סמנכ"ל הכספים של IGOLD, המציעה השקעה בזהב פיזי, מסביר: "תיק השקעות יציב ומבטיח מחייב פיזור סיכונים וגיוון באחזקות. בשנים האחרונות ישראלים רבים נהרו לשוק הנדלן למגורים או למשרדים, וגילו כי השוק הזה אינו מסוגל לעמוד בהבטחה ליציבות בכל מצב.

"רכישת קילו זהב מאפשרת שמירה של סכום המהווה כ- 10% ממחירה הממוצע של דירה ישראל, משחררת מהצורך במינוף ומעניקה הזדמנות לתשואה משמעותית, ללא סיכון מהותי. כל אלה מבלי לפגוע באפיקי ההשקעה האחרים".

השקעה בזהב - העוגן הפיננסי שלך >> לקבלת הצעת מחיר