צעירים יותר, אמיצים יותר ומוכנים ללמוד: הכירו את המשקיעים החדשים

יותר ויותר צעירים מצטרפים אל פלטפורמות המסחר העצמאיות בשוק ההון, בזכות טכנולוגיה נוחה, זמינות חדרי המסחר עד לשעות הלילה וחיסכון משמעותי בעלויות. "התובנה העיקרית היא שאם הם לא ידאגו לעצמם, אף אחד לא ידאג להם", אומר אלעד בנבג'י, מנכ"ל אקסלנס שירותי בורסה

דני ספקטור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סרטון אקסלנס
דני ספקטור
תוכן שיווקי

את המגמה הזאת זיהו בבתי ההשקעות חברי הבורסה כבר ברבעון האחרון של 2019. זה התחיל בטפטופים, המשיך במבול וכיום כבר מדברים על עשרות אלפי מצטרפים בתקופה קצרה. קוראים להם "המשקיעים החדשים" והם הטרנד החם של שוק ההון ב-2020.

אלעד בנבג'יצילום: תומי הרפז

צעירים, רובם בגילאי 25-45, משקיעים עצמאיים שמשתמשים בכלים הדיגיטליים המשוכללים שבתי ההשקעות חברי הבורסה נותנים להם – הופכים לסוחרים בשוק ההון. הם לא מקצעוני השקעות עם ניסיון רב בתחום – אלא אנשים רגילים שיודעים לזהות הזדמנויות והחליטו שזה הזמן הנכון להצטרף למקום הנכון. "מאז שנגיף הקורונה נכנס לחיינו, יש התפרצות בתחום", מספר דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים באקסלנס טרייד. "אנחנו רואים אנשים בגיל ממוצע נמוך יותר מבעבר שנכנסים לראשונה לבורסה, וכאלה שמבינים שיש היום הרבה מניות שהערך שלהן ירד מעבר למה שהיה אמור לרדת. הם רואים הזדמנות ומנצלים אותה להיכנס לעולם הזה".

אחד מאותם המשקיעים הוא רונן, 45, בעל מספר חברות בתחום הנדל"ן הקמעונאי. אחרי שנים בהן השקיע את כספו רק בתחום הנדל"ן הבין שהגיע הזמן לשינוי. גם הוא הרגיש שסערה כלכלית עומדת להתרחש – ונכנס לפעולה. "הייתה לי תחושה שהשוק הזה הוא כמו ספוג בלי נוזלים, ושלהיכנס אליו עכשיו זה הדבר הנכון. כשהבנתי שאפשר לעשות את הדברים לבד, זה הקל עליי מאוד".

לוקחים את המושכות בידיים

דרור יריבצילום: צוות אקסלנס

אם יש תכונה שמייחדת את המשקיעים החדשים, מלבד גילם הממוצע הנמוך, זו העובדה שהם מגיעים לשטח לא מוכר – ומוכנים ללמוד. "פעם היו משקיעים שהצהירו שהם כבר יודעים הכול, לא מעוניינים לקרוא ולקבל הסברים. עכשיו באים אנשים שנזהרים, לוקחים צעדים קטנים, ומבינים שיש להם הרבה ללמוד" מודה יריב. "הם מחפשים את הידע והפרקטיקה במסחר עצמאי, גם דרך ליווי מהמומחים שלנו – שאנחנו מעניקים בשמחה בשיחת טלפון, בווטסאפ או במייל".

בעבר בתי ההשקעות עסקו בעיקר בגיוס לקוחות שכבר היו חלק מעולם המסחר ורק ביקשו לשנות מערכת מסחר / חבר בורסה שמעניק לו את הגישה למסחר, או לקבל תנאים יותר טובים. "המשקיעים החדשים" לא הגיעו עם ניסיון, על כל היתרונות שבכך. "התובנה העיקרית שלהם היא שאם הם לא ידאגו לעצמם, אף אחד לא ידאג להם", מסביר אלעד בנבג'י, מנכ"ל אקסלנס שירותי בורסה. "רבים מהם מכהנים בתפקידים בכירים ועשו דברים בחייהם – רק בכסף שלהם הם פחדו לגעת. עכשיו גם המחסום הפסיכולוגי הזה נפרץ".

אחד מהם הוא יניב בן ה-41 מנתניה. "היו לי קצת השקעות פאסיביות בעבר דרך הבנק", הוא מספר, "אבל באופן אקטיבי לא באמת הייתי בבורסה עד השבועות האחרונים. אולי זה לא עניין אותי מספיק או שהיו לי עיסוקים אחרים - אבל פשוט לא הייתי שם".

ואז משהו השתנה – אחרי שנים בתפקיד בכיר בהיי-טק יניב עזב את עבודתו במהלך משבר הקורונה והתחיל לחפש עבודה. בינתיים את הכסף שנצבר לו הוא החליט להשקיע – וצלל לתחום. "אני רוצה לנצל את הקורונה כדי להרוויח ממנה", הוא מספר. "בגלל שקראתי והבנתי שאני יודע יותר טוב מכולם מה טוב לי – אני עושה את זה בצורה עצמית, דרך הפלטפורמת המסחר של אקסלנס. אני בודק את המדדים כמה פעמים ביום ונהנה מכל רגע".

"למה לעבוד בשיטות ישנות?"

בימי הקורונה הבורסה התנהגה כמו רכבת הרים - ביוני האחרון מדד הדגל של הבורסה בתל-אביב צנח ב-20% מתחילת השנה והיה בפיגור משמעותי מהעולם. מאז הנתונים תוקנו, אבל מניות הנדל"ן והאנרגיה חטפו ירידות חדות. מי שנכנס דווקא בימים אלה לבורסה, הרגיש גלים חזקים ללא הרף - בתחילה היו ירידות חדות במספרים דו ספרתיים, אז עליות, ירידות נוספות והמומחים צופים עוד עליות בזמן הקרוב. מי שדווקא נהנו מהקורונה הן חברות הטכנולוגיה, שחוו עליה שצפויה להמשיך.

צעירים יותר, אמיצים יותר ומוכנים ללמוד: הכירו את המשקיעים החדשיםצילום: Shutterstock

מבין אלפי המצטרפים החדשים, באקסלנס טרייד הצליחו לפנות שתי קבוצות עיקריות: המשקיעים והסוחרים. מצד אחד אלה שמשקיעים לטווח ארוך ובוחנים את התיק מפעם לפעם ומהצד השני אלה שבודקים את החשבון ופועלים בו בתדירות גבוהה.

וכשיש דור חדש - נדרשות גם התאמות. באקסלנס לדוגמה, מציעים למשקיעים החדשים קורס מסחר בבורסה בשלוש רמות שונות לצד מערכת מסחר מתקדמת ונוחה לשימוש מהנייד או מהדסקטופ. בקליק אחד מקבלים גישה למסחר בבורסות העולם.

מאז ההתפרצות הגל הראשון, מספר השחקנים החדשים בבורסה עלה דרמטית. למעשה, במהלך חודשי הקורונה היקף המצטרפים החדשים קפץ ב-600%, והמגמה ברורה: רבים באים לבורסה ומבינים שהדרך הנכונה לעשות זאת היא בשוק המסחר העצמאי. הטכנולוגיה הנוחה, החיסכון בעלויות, ליווי המומחים, חדר המסחר שזמין עד לשעות הלילה ועוד שלל סיבות שחוסכות להם הרבה כסף ומאפשרות להם להרוויח הרבה ממנו. "ההבדל בין בנק לבין השקעה דרך הפלטפורמה של אקסלנס זה כמו ההבדל בין טלפון חוגה לסמארטפון", אומר רונן. "דרך הפלטפורמה הדיגיטלית אני עושה את הדברים בעצמי, יש לי לאן לצלצל ולהתייעץ לאורך כל היום, אם יש תקלה פותרים לי אותה מיד. אני מהדור החדש, למה לעבוד בשיטות ישנות?".

ויש גם הבדל שיכול להגיע למאות ואלפי שקלים - פערי העמלות שבין הבנקים לבין המסחר העצמי דרך בתי ההשקעות. "זה יכול להגיע למאות אחוזי הפרש", מבהיר יריב, "מי שסוחר דרכנו נהנה מרבע מהעלות שהוא היה משלם בבנק, ואלה סכומים משמעותיים מאוד".