הקרב על הזהב

הזהב ממשיך לקבוע שיאים חדשים: 2000 דולר לאונקייה, ונראה כי התחזית של בנק אוף אמריקה, בדבר חציית רף ה- 3000 קרובה מאי פעם. מה קורה בשוק הזהב ואיך המלחמה בין המעצמות קשורה לעליות המחירים?

מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרף מטבעות זהב לרקע דגלי ארה"ב וסין
הבנקים המרכזיים, המשקיעים המוסדיים והלקוחות הפרטיים נוהרים למתכת הצהובה ומקפיצים את ערכהצילום: Shutterstock
מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

רכישה מסיבית בעתות משבר כלכלי היא ריטואל קבוע. כשהשווקים סוערים ואי הוודאות עולה, הבנקים המרכזיים, המשקיעים המוסדיים והלקוחות הפרטיים נוהרים למתכת הצהובה ומקפיצים את ערכה, על מנת להתחסן מפיחות בשערי המטבע ואינפלציה. הפעם, המתיחות הפוליטית בין ארצות הברית וסין, מוסיפה דלק למדורה.

מעצמות מתקוטטות, צהוב עולה

המתיחות בין ארצות הברית לסין היא כבר דבר שבשגרה מזה מספר שנים. מלחמת הסחר בין שתי המעצמות קיבלו תפנית קשוחה בעליל עם כניסתו של טראמפ לבית הלבן וניסיונותיו לשנות את מאזן הכוחות מול הענק הסיני. נגיף הקורונה הוסיף עוד מוקד לסכסוך והחריף את המתח בין שתי המעצמות. דונלד טראמפ טוען מזה חודשים כי התפשטות הנגיף היא תוצאה של טעות נוראית שמקורה בסין, ומניח על השולחן אופציה להטלת סנקציות על סין. הסינים, כידוע, אינם ממהרים להתרגש, ולכן לא נכנסו לפניקה מאיומי הממשל האמריקאי לפני הקורונה ואינם מפגינים חולשה גם כרגע.

השקעה בזהב - העוגן הפיננסי שלך >> לקבלת הצעת מחיר

טענות להתערבות אמריקאית בענייניה של הונג קונג מוסיפים גם הם מעט שמן למדורה. המשבר הזה נשמע אולי רחוק מאיתנו פיסית אך אנליסטים מציינים כי המתיחות הזו הנה האחת הסיבות המרכזיות למתח בו נמצאים השווקים. שוק המניות מתאושש מן הגל הראשון ונדמה כי הוא חוזר לכיוון שורי, אך חוסר הוודאות תורם להורדת נפחי המסחר ומייצר מאידך ביקוש גבוה מאוד לזהב הסולידי.

המתחים הכלכליים והגיאופוליטיים גורמים לבנקים מרכזיים לפנות להצטיידות בזהב עצמו ולא בניירות ערך מחקים. על פי הדיווחים, לקראת סופה של השנה הקודמת החלו הבנקים המרכזיים בסין, תורכיה ורוסיה לרכוש עשרות טונות של מטילי זהב, עובדה שתרמה לביקוש ולמחיר לרשום עלייה טרם התפרצותו של המשבר הנוכחי.

כיום מחיר אונקיית זהב עבר את רף 2000$ לאונקייהצילום: Shutterstock

אגב אחזקות בזהב: ארצות הברית מחזיקה במרתפיה למעלה מ-8 טון, גרמניה במקום השני עם 3.3 טון ואיטליה במקום השלישי עם 2.45 טון זהב. רוסיה במקום החמישי עם 2.18 טון זהב ומייד אחריה ברשימה ממוקמת סין עם 1.9 טון.

הממשל הסיני סופג אש לא רק מארצות הברית אלא גם ממעצמות אחרות דוגמת אנגליה וצרפת, המפנות אליו שאלות קשות הנוגעות להתפשטות הנגיף. במקביל, ארצות הברית שולחת איום אל עבר אירופה הנוגע להטלת מכסי מגן חדשים על סחורות המגיעות מהן מערבה.

בין אם איומים אלה יתממשו ובין אם לא, הסינים לא נחים לרגע ועושים את כל מה שהם יכולים על מנת להגדיל באופן משמעותי את העתודות שלהם ובמקביל מונעים מלקוחות פרטיים לרכוש זהב מהבנקים המסחריים, כדי לאפשר למדינה לבצר את המלאים שלה.

ארצות הברית נערכת בימים אלה לבחירות לנשיאות בצל הקורונה, עם שני מועמדים מאתגרים במיוחד: בצד אחד דונלד טראמפ שמצטייר כמי שאיבד את השליטה בנגיף ומעמיק את הסכסוך עם המעצמה האדומה, ומצד שני ג'ו ביידן הפרוגרסיבי. בצד השני של הגלובוס, המתיחות בהונג קונג מטרידה את מנוחתם של כל התאגידים הבינלאומיים וגורמת להם לבחון אופציות. הבנקים בשתי המעצמות מביטים בנעשה מסביב וממשיכים לאסוף זהב במרץ.

הגל השני של הקורונה עושה טוב למחירי הזהב

הגל השני של הקורונה לא פוסח על כל העולם, ונראה כי עוצמתו המפתיעה מעכבת באופן משמעותי את התאוששותה של הכלכלה העולמית והחזרה ההדרגתית לשגרה, כאשר ברקע תעשיות רבות - כמו התעופה, המלונאות והאירוח - עדיין מדשדשות. כל אלה מייצרים אי ודאות רצינית עבור הכלכלה העולמית שמביאה את כולם לנסות ולהשיג זהב בכל מחיר, בעוד שהכרייה ועיבוד הזהב נמצאים בשפל והעתודות הקיימות בשווקים נמצאות על סף האיפוס.

"כרגע ממתינים כולם לחדשות אודות המצאות חיסון או תרופה למחלה" מסביר אריה בן איתן – מנכ"ל IGOLD ישראל, המשווקת זהב פיזי למשקיעים ישראלים, ומוסיף: "עד שיימצא אחד כזה שעובד ויהיה זמין בכמויות הנדרשות, אני מניח שנמשיך להרגיש את המתח שבשווקים הפיננסיים לצד המשך מדיניות ריבית אפס. הבנקים המרכזיים כולם נמצאים כרגע במצב בו הם מזרימים כסף לשווקים לטובת תמיכה בכלכלה החבוטה, עובדה המייצרת בהכרח חובות לאומיים בהיקף אדיר וחשש מן העתיד לבוא. האווירה הזו דוחפת את הזהב למעלה וכיום מחיר אונקיית זהב עבר את רף 2000$ לאונקייה, עלייה של 37% בקירוב במחיר במשך השנה האחרונה. היחלשותו של הדולר ביחס למטבעות המובילים האחרים מתדלקת גם היא את גל הקניות לאור העובדה כי מחירו של הזהב נקוב תמיד במטבע האמריקני בלבד."

כורים זהב

זו אינה, כמובן, הפעם הראשונה בה קניית זהב פיסי מתרחשת בקנה מידה רחב. בתחילת המילניום החלו בנקים מרכזיים לדלל בהדרגה את מלאי הזהב שברשותם ונדמה היה כי הימים בהם מאחסנים זהב פיסי כבר נמצאים מאחורינו. אחת הסוגיות הנמצאות על הפרק היא נושא הכרייה, עת דיווחים על נסיגה משמעותית בכמות הזהב הנמצא במכרות נמצאת בירידה מתמדת ב-30 השנים האחרונות. מומחים מציינים כי הטיסה במחירי הזהב בשילוב אופק מעורפל תגרום לגופים וחברות העוסקות בתחום לתעל משאבים אל עבר כרייה בקצב גבוה, מצב שיתרום לעלייה בערכן של החברות העוסקות בכרייה ויתדלק אף הוא את העליות במחיר הזהב. למרות הדיווח על ירידה בקצב הכרייה, מעניין לציין כי דווקא בתעשייה (כימיה, אלקטרוניקה, תכשיטים) לא נרשמים חוסרים לזהב פיסי. על פי הנתונים, צורכת התעשייה העולמית בין 1000-1200 טון זהב בשנה ונדמה כי לא נרשמת שם כל מצוקה.

המשקיעים הישראלים קפצו לבריכה

ומה בישראל? בר איתן מספר: "לפני הקורונה הצלחנו לחתום על חוזי מכירה של כ-100 קילוגרמים של זהב, אותם אנו מציעים ללקוחותינו המשקיעים. מאז מרץ השנה מכרנו כבר כ- 50% מהכמות האמורה וניכר כי הביקושים יהיו גבוהים מהמלאים שברשותנו. זהב פיסי מגלם היום, יותר מתמיד, אפיק השקעה סולידי עם תשואות גבוהות ועם שקט נפשי, בזכות העובדה כי הבעלות על הזהב היא פרטית ובידי המשקיע, וכי הוא סחיר בכל רגע נתון. מי שהשכיל לרכוש זהב בתחילת השנה כבר הרוויח מהעליות הנוכחיות וסביר להניח כי המגמה לא רק שתישמר, אלא תתחזק בטווח של השנה הקרובה לפחות".

השקעה בזהב - העוגן הפיננסי שלך >> לקבלת הצעת מחיר