דיסקרטיות, ראש שקט ותשואה גבוהה: הביקוש לזהב פיזי צובר תאוצה

השווקים הפיננסיים מתחילים להתאושש באיטיות ובחשש מהשפעותיו של נגיף הקורונה. כמו תמיד בתקופות של אי וודאות, הביקוש לזהב נוסק ומתקרב בצעדי ענק לשיא ב- 2011. הביקוש לזהב פיסי שובר שיאים בהובלתם של בנקיים מרכזיים וגופים מוסדיים. מדוע? בכתבה שלפניכם

מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטבעות זהב
משקיעים מוסדיים ופרטיים בעולם כולו לרכוש כמויות מוגברות מן המתכת הזהובה והנצחיתצילום: Dan Dennis
מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

מגן בפני אינפלציה

כולנו אוהבים מסכים צבועים בירוק. עשור של עליות שערים בשוק ההון ושבירת שיאים חיוביים בכל המדדים המובילים עשו רק טוב לתיקי ההשקעות שלנו וסיפקו תשואה שנתית יוצאת דופן. התפרצות נגיף הקורונה טרפה את הקלפים והביאה, שוב, משקיעים מוסדיים ופרטיים בעולם כולו לרכוש כמויות מוגברות מן המתכת הזהובה והנצחית. יתרון ידוע ואקטואלי יותר מאי פעם, של הזהב, הוא היותו מכשיר השקעה נהדר בזמנים של אינפלציה משום שהוא שומר על ערכו הרבה יותר טוב מנכסים המגובים במטבע, שעשויים אמנם לעלות במחירם הנקוב אך לאבד מערכם לאור השחיקה בערך הכסף.

עובדה זו חשובה במיוחד בתקופה בה החשש בפני אינפלציה חזק יותר מתמיד משום עלויות הייצור נמצאות בעלייה מתמדת, קיים מחסור בחומרי גלם ומוצרי יסוד, ועלויות השינוע שאפשרו לנו לרכוש מוצרים בכל מקום בעולם, נמצאות גם הן בעליה.

השקעה בזהב - העוגן הפיננסי שלך >> לקבלת הצעת מחיר

היסטוריה של יציבות

בחינה קצרה של מחירי הזהב בשנים האחרונות מגלה כי מחירו נמצא במגמת עלייה מתמדת. בתקופת משבר הסאב פריים, בשנת 2008, עלה מחירו של הזהב מ 720$ לאונקייה למעל 1000$. בשנת 2011, בעוד המיתון הכלכלי מעמיק, טיפס לו מחיר האונקיה בחדות והגיע עד ל 1,850$ לאונקייה אחת, הודות לביקוש שיא שנרשם בקרב המשקיעים. נכון להיום, המחיר לאונקיה קרוב לרמתו דאז ועומד על 1,740$ בקירוב, בתקופה בה השווקים מתחילים להניע מחדש אחר הפגיעה הקשה שספגו עקב התפשטותו של נגיף הקורונה. הציפיות הן כי הזהב ישלים עליה לכ- 3,000 דולר לאונקיה תוך שנתיים.

בחינה קצרה של מחירי הזהב בשנים האחרונות מגלה כי מחירו נמצא במגמת עלייה מתמדתצילום: Unsplash

מבט קצר על העלייה במחירי הזהב בשנים האחרונות מעיד כי גם בתקופות של שגשוג בשווקים בוחרים משקיעים רבים להמשיך ולהחזיק זהב בתיק ההשקעות שלהם בידיעה כי לא לעולם חוסן. משקיעים שנכנסו למשבר הנוכחי שהם מחזיקים בגידור באמצעות אחקה בזהב בוודאי אינם מצטערים על כך.

מתכת מנצחת נייר – ניירות ערך מול זהב פיזי

"השקעה בזהב מתבצעת באמצעות רכישת ניירות ערך או באמצעות רכישת מטבעות או מטילים (Bullion) , הנושאים על גבם חותמת המעידה על איכותו (Purity) ועל ריכוז בזהב במטיל” , מסביר אריה בר איתן, מנכ"ל IGOLD המשווקת זהב למשקיעים בישראל, ומוסיף: "ניתן להשקיע בזהב גם באמצעות קנייה ישירה של מניות של חברות העוסקות בכרייה או באמצעות תעודות סל, המחקות פעילות ממוצעות של מספר חברות בתחום. שני האחרונים מקנים למשקיעים בעלות על נייר ערך ואינן מקנות לבעליהן בעלות ישירה על המתכת היקרה עצמה. ניירות ערך שעיסוקן זהב זהות לחלוטין לקנייה של כל נייר ערך אחר אך לאו דווקא משקפות את מחיר הזהב עצמו. אם קנינו מניות של חברה העוסקת בכריית זהב, יישקף מחיר המנייה את מצבה הפיננסי של החברה ולאו דווקא את מחירה של הסחורה עצמה בשוק.

לקוחות רבים בוחרים בשנים האחרונות לא לרכוש את הזהב שלהם באמצעות ני"ע אלא קונים את המתכת היקרה עצמה. הבעלות הישירה על זהב פיסי אינה מאוימת בשום דרך ע"י קריסה של חברה כלשהי. לא מדובר במספר כלשהו על מחשב המאמת את הבעלות ונתון לאיום מעשי בעידן של גניבת זהויות דיגיטלית. קל לאחסן אותו אינו כרוך בתשלום עמלות שונות ומשונות ע"י הברוקר המתווך בעסקאות המכירה והקניה"

ההשוואה בין השקעה באג"ח לבין קניית זהב פיזי מתבקשת. מדובר בשני מכשירי השקעה הנתפסים בקרב הציבור הרחב כסולידיים, אך במקביל שונים באופן מהותי. ראשית, חשוב לזכור כי מטילי זהב המאוחסנים בכספת אינם משלמים ריבית כמו אג"ח, ריבית היכולה להניב למשקיע בימים כתיקונם תשואה של אחוזים בודדים מסך ההשקעה. אין מדובר בסכום מבוטל אך חשוב לזכור כי תשלום הריבית על אגרות חוב סולידיות נשחקה משמעותית בשנים האחרונות ואינה מייצרת רווח משמעותי כבעבר.

זהב פיזי אמנם אינו משלם ריבית, אך אינו חשוף לסיכון דוגמת הורדת דירוג או חדלות פירעון של מנפיק האג"ח. בעולם של ריביות נמוכות להפליא אחזקת אג"ח טומנת בחובה סיכון, במיוחד בעתות של משבר כלכלי כמו זה אותו אנו חווים עכשיו. לראייה, בנקים מרכזיים בעולם כולו מגבירים בהדרגה את כמויות הזהב הפיסי שהן רוכשות במטרה לייצר אחזקה בעלת ערך בעידן של אי ודאות כלכלית הולכת ומתגברת.

נדל"ן או זהב?

השקעה בנדל"ן הפכה בשנים האחרונות למסלול המועדף על ידי ישראלים במגוון אפשרויות: רכישת דירה להשקעה, רכישת נדל"ן מניב, השקעה בנדל"ן בחו"ל ועוד. רכישת נדל"ן מחייבת ריתוק של הון משמעותי וברב המקרים מינוף באמצעות משכנתא. לשם הדוגמא, מחירה של דירה ממוצעת בישראל עומד על כ- 1.5 מיליון שקלים, פי 4 ממחירו של קילו זהב.

המצב הנוכחי בשוק הנדל"ן, הן בישראל והן בחו"ל, מייצר מספר אתגרים משמעותיים בתחום: הירידה ביכולת הקנייה של הרוכשים הפוטנציאליים, חשש ממצב בו רוכשים לא יוכלו לשלם את דמי השכירות (בין היתר כי איבדו את מקור הכנסתם..), קשיים תפעוליים ופיננסיים של חברות הנדל"ן ועוד. על אלה יכולות לסכן את ההשקעה שנחשבה מאז ומתמיד לסולידית. לצד אתגרים אלה חשוב לזכור כי השקעה בנדל"ן לטווח הארוך (רכישה לטובת השכרה) מחייבת תחזוקה שוטפת של הנכס ושמירה על מצבו כדי שימשיך להיות אטרקטיבי לשוכרים לאורך זמן.

השקעה בזהב פיזי מעניקה חוסן בפני כל האתגרים האלה – היא שומרת על ערכה ולפי התחזיות המשקיעים ייהנו מתשואה משמעותית על ההשקעה בטווח הקרוב ולא פחות חשוב – אינה חשופה להשלכות של המשבר הכלכלי. כל זאת, באמצעות השקעה של סכום נמוך משמעותית וללא כל צורך בהלוואת.

מגדרים את הפרוטפוליו באמצעות זהב

אז מה צריך לעשות עכשיו? אריה בר איתן מספק כיוון שכולל גם גיוון: "משקיעים טריים, שמחפשים את אפיק ההשקעה הראשון והיחיד שלהם ויש להם הון של 200-300 אלף שקלים, יכולים ליהנות מהשקעה בזהב, בעיקר משום שהיא משחררת אותם ממינוף בתקופה בה בנקים מנהלים סיכונים באופן שמרני מאי פעם. משקיעים בעלי תיק השקעות קיים יכולים ליהנות מגיוון של הפורטפוליו הקיים בכלי שמעניק להם דיסקרטיות מלאה מחד ופוטנציאל תשואה משמעותי מאידך.

בין אם מדובר במשקיעים חדשים ובין אם בוותיקים, יש עובדה אחת הברורה לכל: עתודות הזהב נמצאות בשפל של כל הזמנים בשל המרדף אחרי המתכת המבוקשת. חשוב מאוד לוודא כי הגוף שמוכר לכם את הזהב מחזיק בחוזי רכישה שכבר נחתמו ואספקת הזהב אינה תלויה ברכישות עתידיות כלשהן"

השקעה בזהב - העוגן הפיננסי שלך >> לקבלת הצעת מחיר