ביוזמת משרד הכלכלה והתעשייה: השולחן העגול הבין מגזרי הראשון להשקעות זרות

היחידה לקידום השקעות זרות במשרד הכלכלה והתעשייה, Invest in Israel, קיימה החודש את המליאה הראשונה של השולחן העגול הבין-מגזרי להשקעות זרות. המליאה נערכה בבורסה לניירות ערך בתל אביב, ונכחו בה כ 30 נציגים שהגיעו מהמגזר העסקי (תעשייה ישראלית, בינלאומית ומשקיעים, יועצי השקעות, משרדי ראיית חשבון ופירמות עריכת דין), משרדי ממשלה ומגזר ציבורי, איגודים וארגוני מגזר שלישי

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השולחן העגול הבין מגזרי הראשון להשקעות זרות
השולחן העגול הבין מגזרי הראשון להשקעות זרות
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

השנה הוחלט במשרד הכלכלה והתעשייה לשים דגש על עידוד השקעות זרות בתחום הייצור המתקדם, הנחשב תחום פחות מבוקש למשקיעים זרים המתעניינים בישראל, בוודאי בהשוואה למגזר ההיי טק. לצורך כך, Invest in Israel - בהיותה One Stop Shop המעניקה שירותים מגוונים למשקיעים זרים, פוטנציאליים וקיימים, ובכלל זה גם חברות רב-לאומיות, משקיעים פרטיים וקרנות השקעה - החליטו כי מהלך של שיתוף הבין-מגזרי יוכל להרחיב ולהעמיק את הידע והכלים העומדים לרשות השותפים בתחום השקעות זרות במגזר זה.

"מטרת ההליך שנפתח הינה שיתוף כלל בעלי העניין, על מנת לעודד שיתופי פעולה בין הגורמים הפועלים בזירה תוך הרחבת והעמקת הידע והכלים הקיימים", מסביר אייל אליעזר, ראש יחידת Invest in Israel, "כיחידה ממשלתית, אין בידי Invest in Israel את היכולת להמציא את כל הפתרונות ולמצות לבדה את מלוא הפוטנציאל הגלום בתחום. על כן, כלל השותפים הנמצאים הינם משמעותיים בתהליך כמו גם התגובות, ההערות וההארות שעולות ויעלו בהמשך כיצד להמשיך ולעודד השקעות זרות בייצור מתקדם בארץ. עם התקדמות התהליך כולו, במסגרת שיתוף הפעולה הבין-מגזרי, ייווצרו צוותי פעולה ויתגבשו חומרים ומחקרים מעמיקים יותר אשר יופצו בקרב המשתתפים לקראת המפגשים הבאים".

כחלק ממאמצי משרד הכלכלה והתעשייה והמגזר העסקי להביא לשיפור הסביבה העסקית בישראל, והקלת הנטל הבירוקרטי והרגולטורי על חברות זרות המעוניינות להשקיע במדינה, בוצע בשנה האחרונה מיפוי של החסמים הללו בסביבה העסקית ובתעשייה בישראל. המיפוי בוצע בשיתוף עם גופים ובעלי עניין שונים, והשולחן העגול הבין מגזרי הוא המשך לאותו מיפוי, שכן ב Invest in Israe מעריכים כי שיתוף השחקנים השונים בכלכלה הישראלית יניב גם פתרונות יצירתיים, ושיתוף פעולה טוב יותר בין הגורמים השונים.

השאלות המרכזיות שעלו הן כיצד לעודד שיתוף פעולה בין שלושת המגזרים

בין המשתתפים בשולחן העגול נכחו נציגי משרד רוה"מ, המועצה הלאומית לכלכלה משרד האוצר, משרד האוצר, נציגי מינהלי משרד הכלכלה אזורי תעשייה וסחר חוץ, חברת וויפרו –גבעון, Carl Zeiss SMS GmbH, Vishay Intertechnology Inc, DNR Technology, שיף הזנפרץ ושות', רו"ח RSM ברנע ושות', התאחדות התעשיינים, IATI ועוד.

מונופול להשקעות גלובליות

השיח בשולחן העגול התפתח תוך כדי משחק ההשקעות 'מונופול', ששימש כפלטפורמה להבנת איי המצוינות והחסמים, הצפת רעיונות ופיתוח דיון בשאלות המרכזיות הנוגעות לעידוד השקעות זרות בייצור מתקדם בישראל. השאלות המרכזיות שעלו הן כיצד לעודד שיתוף פעולה בין שלושת המגזרים, כך שיוכלו לתרום לצמצום החסמים ולעידוד ההשקעות הזרות בכלל, ובתחום הייצור המתקדם בפרט. פתיחות וגמישות של הגורמים השונים המעורבים, יכול לקדם סוגיות הרלוונטיות בצורה עניינית ומהירה יותר כפי שנדרש במסגרת לוחות זמנים של תהליכי השקעה של חברות זרות בארץ.

במסגרת המשחק, נחשפו גם שמונת "איי המצוינות", כלומר תחומי הייצור המתקדם בישראל, העשויים לעניין במיוחד משקיעים זרים. התחומים הם: דפוס דיגיטלי ותלת-מימד, כטב"מים, מטרולוגיה ובדיקה בתעשיית המוליכים למחצה, תעשיית הפלסטיק, לייזר רפואי וקוסמטי, סוללות לרכבים חשמליים, רובוטיקה וחומרים מרוכבים לתעופה.

השיח בשולחן העגול התפתח תוך כדי משחק ההשקעות 'מונופול', ששימש כפלטפורמה להבנת איי המצוינות והחסמים

הצפת חסמים: מסייע לשחקנים בתחום

אחד המשתתפים במליאה, יהושוע הזנפרץ, שותף ב"שיף, הזנפרץ ושות'", רו"ח RSM, הביע עניין מיוחד בדגש שבחר משרד הכלכלה והתעשייה לשים על ייצור מתקדם: "עד היום חברות גלובליות פנו אלינו, אבל אנחנו מעוניינים גם בתהליך הפוך, שהיוזמה תהיה שלנו. זה לא פשוט, אנחנו מנסים להבין איך לשכנע חברות לבצע השקעה למרות המנטליות שונה, והחשש מפני הבירוקרטיה בארץ. קשה לשכנע לקיים כאן ייצור, לכן מה שנעשה כאן זה מהלך מעניין ואנחנו רוצים להיות חלק ממנו".

כדי להתמודד עם הקושי למשוך משקיעים זרים לארץ, Invest in Israel ייחדו חלק מהשיח בשולחן העגול להעלאת החסמים, וכן פתרונות אפשריים. בין החסמים שהעלו המשתתפים עלו הליכים רגולטוריים מסורבלים, דוגמת הליך של פתיחת תיק שומה על ידי רשות המיסים או מדיניות ממשלת ישראל לעידוד רישום קניין רוחני כקריטריון לקבלת הטבות ומענקים, שיכולים להקשות על חברות זרות להשקיע בארץ, ותמיכה מועטה של המדינה בחברות בינוניות וקטנות.

איתמר בוחניק, סמנכ"ל חברת גבעון המייצרת מכלולים תעופתיים למטוסים ונרכשה על ידי החברה הבינלאומית וויפרו ההודית, סיפר על החסמים איתם מתמודדת החברה, "וויפרו הביעו אמון בכלכלת ישראל על ידי רכישת גבעון, ובנוסף השאירו את הייצור בישראל. הם רוצים להרחיב את ההשקעות בישראל, אבל קודם כל הם צריכים לראות שההשקעה שלהם כדאית. המדינה יכולה לעשות יותר כדי להשקיע בחברות בינוניות וקטנות, ועל ידי כך לעודד חברות שירצו להשאיר את הייצור פה, כמו וויפרו למשל, בעזרת רכש גומלין גם לחברות קטנות ובינוניות".

Invest in Israel ייחדו חלק מהשיח בשולחן העגול להעלאת החסמים, וכן פתרונות אפשריים

פתרונות נוספים שהועלו הם שיתוף פעולה עם גופי הממשלה הרלוונטיים, כדי לצמצם את אי-הוודאות בתחום. בנוסף, כדאי להרחיב את מעגל בעלי העניין התומכים בהשקעות זרות, דוגמת גופים יועצים המלווים תהליכי השקעות זרות, המוכרים ברמה הבינלאומית, ויכולים לסייע בקידום והתפתחות של פעילות ההשקעה. גם עידוד קרנות הון סיכון, שהן שחקן משמעותי שמפתח את האקו-סיסטם הישראלי, יכול לסייע בהגעת החברות הזרות לישראל.

בסיום הכנס ציינו המשתתפים כי הם רואים במפגשים מסוג זה חשיבות רבה, כיוון שהם מאגדים יחד אנשי מקצוע מטריטוריות שונות, ומאפשרים היכרות אישית ובלתי אמצעית, שיכולה לעזור בקידום ההשקעות הזרות בייצור מתקדם בישראל. בנוסף צויין כי מדינות וחברות זרות לא רואות את מדינת ישראל אטרקטיבית בתחום הייצור המתקדם, ומפגשים אלה ייצרו שיתוף פעולה שיאפשר התמודדות עם הבעיות הקיימות ויתרמו לצמצום החסמים.

לחזרה למדור השולחן העגול להשקעות זרות >>

לאתר היחידה לעידוד השקעות זרות >>