תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

במשרד הכלכלה והתעשייה מבינים: המפתח להשקעות זרות הוא שיתוף פעולה כולל בין מגזרים

סיכום פעילות חציונית של השולחנות העגולים להשקעות זרות ביוזמת Invest in Israel, היחידה לקידום השקעות זרות מטעם משרד הכלכלה והתעשייה העלה כמה תובנות חשובות וגם מספר לקחים להמשך הפעילות בשנה הבאה

המפתח להשקעות זרות הוא שיתוף פעולה כולל בין מגזרים
Dreamstime

היחידה לקידום השקעות זרות במשרד הכלכלה והתעשייה, Invest in Israel, קיימה במהלך השנה תכנית חדשנית במטרה לרתום ולשתף את השחקנים השונים במשק המעורבים בהשקעות זרות בישראל. התכנית כללה מספר שולחנות עגולים, אליהם הוזמנו נציגים מהמגזרים השונים כדי לחזק את שיתוף הפעולה ביניהם, להעלות רעיונות אופרטיביים ולהכיר את החסמים והדרכים להתמודד עימם.

"בתעשייה כמו באקדמיה, שילוב דיספלינארי מייצר תפוקה הדדית, מזין את כל חברי המעגל – ותורם לחברה כולה", מתארת זיוה איגר, מנהלת הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות במשרד הכלכלה והתעשייה. "כשהקול המכוון מגיע מהשטח, ממילא גם מתחדדת ומתייעלת הדרך ליצירת פתרונות טובים יותר. בזכות כלי הסיוע של המדינה לחברות רב-לאומיות, ישראל ניצבת היום בפסגת היעדים האטרקטיביים ביותר בעולם להשקעות".

זיוה איגר, מנהלת הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות במשרד הכלכלה והתעשייה

"ישראל מוכרת בכל העולם כסטארט-אפ ניישן בזכות היכולת לשתף פעולה ולהחליף רעיונות, גם בין מתחרים", מוסיף מר אייל אליעזר, מנהל Invest In Israel במשרד הכלכלה והתעשייה, "מה שאנחנו בעצם מנסים לעשות הוא לקחת את ה D.N.A  הזה גם לעולמות העסקיים המסורתיים יותר של התעשייה, וכך לקדם משמעותית את היכולת של ישראל להיות שחקן משמעותי בעולם ההשקעות הזרות בתעשייה ובייצור, ולא רק בעולמות הסטארט-אפים". 

אייל אליעזר, מנהל יחידת Invest In Israel במשרד הכלכלה

אירועי מיטאפים והאקתונים הם כלים מוכרים מאוד בעולם ההיי טק, שמטרתם לחזק את שיתוף הפעולה והחלפת דעות בין חברות  אך כמעט לא קיימים מחוץ לעולם זה. השולחנות  העגולים של היחידה להשקעות זרות יצרו גרסה המותאמת בדיוק לעולמות העסקיים המעורבים בהשקעות זרות, בדגש על מגזר התעשייה המסורתית והייצור.

שומעים את השטח: שולחנות אזוריים

 ביחידה להשקעות זרות סבורים כי השקעות זרות בתעשייה יכולות להיות בעלות השפעה מהותית דווקא בפריפריה, כמנוף משמעותי בהגדלת הפריון וייצור מקומות תעסוקה חדשים בצפון ודרום הארץ. לכן יוחד השנה שולחן עגול אזורי שהתמקד בתעשייה בצפון ושולחן אזורי נוסף שהתמקד בתעשייה בדרום. "Invest In Israel מעודדת מענקים ומסייעת לחברות לקבל את כל מה שהמדינה יודעת להציע", אומר אליעזר, מנהל היחידה. "מטרת השולחנות האזוריים היא חשיבה על שימוש ומינוף הכלים הקיימים בצורה שתוכל לתת מענה לחלק מצרכי האזור בטווחי זמן קצרים שיוכלו להשפיע על השטח, כמו גם ליצור צוות פעולה אזורי שיגביר את התקשורת בין השחקנים".

יובל פרץ , מנכ"ל חברת Zeiss

הדיון בשולחן האזורי באזור הגליל התבסס על סקר אינטראקטיבי שנשלח למשתתפים כדי להעלות את הסוגיות הרלוונטיות ביותר לאזור. יובל פרץ, מנכ"ל חברת Zeiss בפרק תעשיות בר לב בצפון ייצג בשולחן האזורי בצפון חברה בינלאומית, ולדעתו הפעילות של Invest היא צעד בכיוון הנכון. "הם הגוף הממשלתי היחיד שמגיע לפריפריה, ובאמת עושים", אומר פרץ. "בשולחנות הבאים אני מציע להעלות קייס סטדי אמיתי, של חברה זרה המעוניינת להשקיע או להרחיב את הפעילות, ולבדוק כל הגורמים יחד איך עוזרים לזה לקרות".

"הדיון בשולחן האזורי העלה את החסמים איתם אנחנו מתמודדים, ויש רבים מהם", אומר יהל דגן, מנכ"ל חברת י.ש. גת, חברת ניהול פארק התעשייה בקריית גת. "חשוב להבין את המשמעות של הקמת מפעל חדש בישראל, וכיצד ניתן להקל על הקמתו, כי במצב הנוכחי אני לא רואה חברות ענק באות לישראל כדי להקים מפעל ולהשקיע פה. יכול להיות שאם גוף כמו היחידה להשקעות זרות ירכז סמכויות, ויהיה כתובת אחת שתיתן מעטפת כוללת, המצב ישתפר".  

מיכאל אסולין, מנהל מחלקת חוקי עידוד החטיבה המקצועית ברשות המיסים

שיתוף המגזרים השונים - המפתח להצלחה

האקוסיסטם של ההשקעות הזרות בישראל מורכב ממגוון גדול ורחב של שחקנים כמו חברות רב לאומיות, קרנות השקעה, גופים ממשלתיים רבים, ופירמות עו"ד, רו"ח וייעוץ  וכן שחקנים מהמגזר השלישי. לכל אחד מהם תובנות וידע רב ערך עבור השחקנים האחרים, ולשם כך קיימה היחידה להשקעות זרות את השולחן הבין-מגזרי. "התרומה העיקרית של השולחן העגול הבין מגזרי מבחינתי היא ההבנה איך גופים אחרים עובדים וחושבים, ומהו הרכב האינטרסים של פיתוח השקעות זרות, מעבר לאינטרס של החברה בה אני עובד", מסביר יובל פרץ , מנכ"ל החברה הבינלאומית Zeiss בפרק תעשיות בר לב. "יצירת הנטוורקינג חשובה כיוון שהשקעות זרות הן ריצה למרחקים ארוכים, וכאשר תהיה  הזדמנות או פוטנציאל להשקעה, אני חושב שכל הגורמים הרלוונטים יוכלו לעזור יותר. גוף כמו  Invest in Israel שמתכלל הכל, גם הוא יתרון מסוים מבחינתנו".

פרופ' ניראון חשאי

שחקן נוסף וחשוב במיוחד באקוסיסטם של השקעות זרות הוא רשות המיסים. מצד אחד, חברות זרות המעוניינות להשקיע ולפעול בישראל, חייבות להכיר ולהתמצא בדרישות גורמי המיסוי במדינה. מצד שני, ברשות המיסים אמורים להבין כי הצרכים של חברות בינלאומיות עשויים להיות שונים מצרכי החברות המקומיות. מיכאל אסולין, מנהל מחלקת חוקי עידוד החטיבה המקצועית ברשות המיסים השתתף גם הוא בשולחן הבן מגזרי, כחלק ממדיניות הרשות לקידום שתוף פעולה עם משרדי ממשלה והמגזר העסקי. "מדובר בפרויקט מאוד חשוב המקדם את שיתוף הפעולה והמידע בין משרדי הממשלה לבין גורמי התעשייה והמגזר העסקי ותורם ליצירת שיח משותף ופורה", אומר אסולין. "במהלך המפגשים עולות נקודות שונות, צפים חיכוכים שונים והכל במטרה להגיע לשיתוף פעולה בין גורמי הממשלה ובין המגזר העסקי על מנת לקדם את הפעילות התעשייתית ולסייע למגזר העסקי לפעול בישראל. שיתוף הפעולה והקשר שנוצר בין הנציגים השונים מסייע בפתרון רוחבי וביצירת קשרים גם בתוך משרדי הממשלה השונים שנפגשים ומתמודדים ביחד עם הנקודות והסוגיות שעולות, דבר שלא קורה בשוטף".

השפעת ההשקעות הזרות על הכלכלה הישראלית הוא נושא שלא נחקר עד היום, וב- Invest In Israel מעוניינים מאוד בשיתוף פעולה עם הגורמים השונים שבידיהם היכולת לקדם מחקרים אלה. לשם כך גובש שולחן מחקר וידע, אליו הוזמנו אנשי אקדמיה לצד גורמים כמו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומשרדי ממשלה שבידיהם נתונים חלקיים בנושא. בין המשתתפים במפגש זה ניתן היה למצוא את פרופ' ניראון חשאי, מבי"ס אריסון למנע"ס במרכז הבינתחומי, שמנסה לקדם מחקר בנושא השפעת רכישת סטארט-אפים ישראלים טכנולוגים על ידי חברות זרות. "התרשמתי מכך שמשרד ממשלתי מעוניין לשמוע את דעתה של האקדמיה, והעובדה שיושבים סביב השולחן הרבה גופים שלכל אחד מהם בנפרד נתונים רלוונטיים, יכול לקדם את הנושא", אומר פרופ' חשאי, באשר להיווצרות ההזדמנות החשובה לשיתוף פעולה וקידום המחקר בין האקדמיה לבין הממשלה הישראלית. "ניתנה לי הזדמנות להביע את דעתי ולהיחשף לתובנות מגופים אחרים, וכמובן גם לקדם את המחקר וליצור הזדמנויות חדשות למחקרים משותפים".  

לחזרה למדור השולחן העגול להשקעות זרות >>

לאתר היחידה לעידוד השקעות זרות >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#