תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"כשסיפור הצלחה כלכלי מישראל פותח מהדורה בעולם, זו ההסברה הכי טובה שלנו"

במסגרת קמפיין נרחב באתרים הכלכליים הגדולים בעולם, נחשפו קרוב לשישה מיליון גולשים ומנהלים בכירים בחברות בינלאומיות להצלחה של הכלכלה והתעשייה הישראלית. כחלק מתוכנית כוללת, שמטרתה להפוך את המדינה ליעד מועדף להשקעות זרות, כבר נראות תוצאות בשטח. "מספר הפניות שאנחנו מקבלים של חברות בינלאומיות שהתעניינו בהשקעה כאן גדל ב-70%", מספר אייל אליעזר, מנהל יחידת invest in Israel במשרד הכלכלה והתעשייה

את המשימה המסובכת של שיווק הכלכלה הישראלית לעולם, ובפרט למנהלי החברות הגדולות, לקח על עצמו משרד הכלכלה, בהובלת יחידת Invest In Israel
Dreamstime

בואו נודה באמת - המותג של מדינת ישראל הוא לא המותג החיובי ביותר בעולם כיום. זה נכון שהמיתוג שלנו כ-StartUp Nation תפס מאוד חזק בעולם הטכנולוגיה, וסייע לישראל למשוך השקעות לתחום המחקר והפיתוח. אך מעבר להיי טק הישראלי, קיימת עוד כלכלה שלמה שמעסיקה כ-90% מהעובדים במשק ואינה זוכה לאהדה או הערכה רבה בעולם.

את המשימה המסובכת של שיווק הכלכלה הישראלית לעולם, ובפרט למנהלי החברות הגדולות, לקח על עצמו משרד הכלכלה והתעשייה, בהובלת יחידת Invest In Israel. מטרת העל של היחידה היא למשוך השקעות זרות נוספות למדינה וזאת על ידי היותה אינטגרטור בין השחקנים השונים בזירה, הן מהמגזר הממשלתי והן מהמגזר הפרטי.. השקעות אלו מחזקות את הכלכלה, מייצרות עוד משרות, מעלות את השכר לעובדים ואת פריון העבודה ומגדילות תעסוקה גם במעגלים רחבים יותר, לדוגמה אצל קבלני משנה של החברות הבינלאומיות.

היחידה יצאה לפני מספר חודשים בקמפיין תקשורתי רחב היקף. הקמפיין חולק לשניים, ומטרתו הייתה לשפר את המיצוב של הכלכלה הישראלית בעיני מנהלי חברות זרות ומקבלי החלטות בעולם ולסמן את המדינה כיעד מועדף להשקעות זרות, בעיקר בתחום הייצור המתקדם.

החלק הראשון נעשה על ידי הקמת איזור תוכן שלם ברשת CNBC לה יש קהל רב וממוקד בארה"ב אך גם באירופה ובאסיה. הרשת עשתה כ-30 כתבות מערכת על הכלכלה הישראלית, אליהן נחשפו מעל 1.3 מיליון אנשים ברחבי העולם. הכתבות עלו בעמוד הראשי באתר האינטרנט של הרשת וזכו להתייחסויות רבות. החלק השני של הקמפיין כלל כ-20 כתבות שיווקיות באתר ה-Wall Street Journal אליהן נחשפו כ-4.3 מיליון אנשים.

מדובר לא רק בחשיפה גדולה, אלא גם בכזו שנעשית באופן ממוקד מאד. בעוד שחשיפה חיובית של הכלכלה הישראלית לכל אדם בעולם היא רווח נקי למדינת ישראל, במשרד הכלכלה והתעשייה החליטו להתמקד במנהלי חברות בינלאומיות, מקבלי החלטות ונותני שירותים עסקיים המאפשרים ומקדמים עשיית עסקאות של השקעות זרות בעולם. יובל לב, האחראי על האסטרטגיה בפובליסיס אג'נדה, מסביר שבקמפיין זה הממשלה השתמשה בכלים מתקדמים ביותר כדי להגיע לקהל היעד הרצוי ולמדוד את רמת העניין שלו בתוכן שהוצג לו. "עצם העובדה שמדינת ישראל עושה מהלך שיווקי בפלטפורמות הנכונות, לאנשים הנכונים וכשהיא מדברת את השפה המקצועית הנכונה זאת התקדמות מאוד גדולה של הממשלה. מדדנו למשל עד כמה אנשים עוברים בין כתבות שונות על ישראל וכמה זמן הם מבלים בכל כתבה והתוצאות היו הרבה יותר טובות מהמצופה. מקבלי החלטות בחברות ענק גילו את ישראל כיעד אטרקטיבי להשקעה בזכות הקמפיין."

מלונדון ועד שנחאי

הקמפיין נחל הצלחה אדירה, הרבה מעבר למצופה וליעדים שהוצבו במשרד הכלכלה והתעשייה וביחידת Invest in Israel, וזכה גם לחשיפה גדולה ברשתות החברתיות.

גלובליזציה
Pixabay

כך למשל נצפתה עלייה של 80% בכניסות לאתר האינטרנט של היחידה, כאשר 90% היו מבקרים חדשים. כמו כן, כמות הפניות ליחידה עלתה ב-70% בחודשים שבהם הקמפיין פעל ביחס לחודשים שלפני הפעלת הקמפיין. הצלחה זאת מבטיחה שלמרות שהקמפיין הגיע לסיומו, המסרים שהופצו בו ימשיכו להדהד עוד זמן רב.

אלי הנסון מ-Finn Partners Israle מזכירה שבעולם של גלובליזציה, ישראל נמצאת בתחרות קשה מול מדינות אחרות במשיכת השקעות זרות איכותיות. "ישראל מוכרת כמובילה עולמית בתחום המחקר והפיתוח, אבל מעט מאוד אנשים מודעים לכך שישראל גם מציעה לחברות אפשרות להקמת פעילות ייצור בטכנולוגיה מתקדמת. פעילות זאת, בשילוב עם קרבה לפעילות המו"פ, יוצרת לחברה נכס אסטרטגי משמעותי".

את המסר הזה ביקש משרד הכלכלה והתעשייה להפיץ בעולם והוא אכן עבר בהצלחה. מגוון אתרי חדשות כלכליים עשו כתבות על הכלכלה הישראלית בעקבות הקמפיין, החל מאתרי חדשות מובילים בעולם המערבי ועד אתרים בסין.

גולן פרצר מנכ"ל חברת "Peach content we like", שהיה אחראי על הפעילות מול רשת CNBC, מסביר שהחשיבות בקמפיין לחשיפת הכלכלה הישראלית חורגת מהתועלות הכלכליות הישירות. "לדברר את הסיפור הישראלי במדיניות חוץ ובטחון זה קשה והתדמית שלנו מה לעשות היא לא כל כך חיובית בעולם", הוא אומר. "בנושאים הכלכליים לעומת זאת ב-99% מהמקרים שיזכירו את ישראל זה יהיה בהקשר חיובי. לכן, יש למדינה אינטרס רחב שאיזכורים שלה בתקשורת העולמית יעשו בהקשרים כלכליים. אם סיפור הצלחה כלכלי מישראל פותח את מהדורות החדשות הבינלאומיות זאת ההסברה הכי טובה של ישראל."

צריך להתאזר בסבלנות

בעקבות הקמפיין, ושאר הפעילויות של יחידת Invest in Israel, עלתה ההתעניינות בהשקעות בישראל, במיוחד בתחום הייצור התעשייתי. כעת ניתן לקוות שנשמע בשנים הקרובות על עוד השקעות בתעשייה הישראלית מחברות רב לאומיות. עסקאות כמו זאת שנעשתה לאחרונה בין סודה סטרים הישראלית ופפסיקו העולמית יכולות בהחלט לחזור על עצמן.

יחד עם זאת צריך להתאזר גם בסבלנות. ביחידה מדגישים שהחלטות של חברות רב לאומיות על השקעות של מאות מיליונים, ולעיתים מילארדי דולרים, לוקחות זמן ויש להם את אורך הרוח לריצת המרתון הזאת.

אייל אליעזר, מנהל היחידה לקידום השקעות זרות
באדיבות משרד הכלכלה והתעשייה

אייל אליעזר, מנהל היחידה, מסביר: "בנינו אתר אינטרנט שמנגיש מידע לחברות הזרות ומאפשר להן ליצור איתנו קשר. חשוב לנו להבהיר לחברות שאנחנו נלווה אותן, ככל והן ירצו, בכל תהליך ההשקעה בישראל וגם לאחריו. בינתיים פנו אלינו יותר מ-100 חברות המשקיעות בישראל ומעוניינות שנלווה אותן בבירוקרטיה הישראלית. בנוסף היקף הפניות החדשות לאתר שלנו גדל ב-70% במהלך הקמפיין ".

ואכן, החשיבות של עבודת היחידה היא גבוהה. עולם ההשקעות תלוי מאוד בזרימה של מידע רלוונטי לקבלת החלטות. ללא המידע, החברה עלולה שלא לשקול את ישראל כיעד השקעה בכלל. "כשחברה מתלבטת היכן לעשות את ההשקעה הבאה שלה היא בוחנת כ-20 מדינות שונות בעולם, ואז מתחילה ללמוד אותן ומצמצמת את הרשימה עד שהיא בוחרת את היעד הטוב ביותר עבורה", מסביר אליעזר. "גילינו שברוב המקרים החברות הללו אפילו לא מכניסות את ישראל לרשימה הראשונית כי הן לא מכירות את המשק הישראלי ולא מבינות אילו תועלות עצומות הן יכולות לקבל מפעילות בישראל. בדיוק כאן אנחנו נכנסים לתמונה".

כדי להתמודד עם בעיה זאת, היחידה אוספת מידע שקיים אצל מגוון רחב של גופים בממשלה ובמשק הישראלי, מעבדת אותו ומנגישה אותו לחברות הזרות באנגלית ואף בסינית.

לחזרה למדור השולחן העגול להשקעות זרות >>

לאתר היחידה לעידוד השקעות זרות >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#