תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כולם רוצים דירה בברלין

במשך שנים ארוכות העדיפו הגרמנים להתגורר בשכירות מאשר לקנות לעצמם דירות כניסתם של משקיעים זרים רבים לשוק הנדל"ן הגרמני ועליית מחירי הדיור בערים הגדולות גרמו להם לשנות את דעתם

68 אחוז מהישראלים מתגוררים בדירות ובבתים שבבעלותם, על-פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. היתר - חולמים על דירה משלהם. הגרמני הממוצע, מצידו, לא באמת מרגיש צורך עז לרכוש דירה.

על פי נתונים רשמיים, רק 45.8 אחוז מהגרמנים, אזרחיה של הכלכלה החזקה ביותר באירופה, מחזיקים בבעלותם נדל"ן. רוב אלה - מתגוררים בבתים צמודי קרקע באזורים כפריים. בערים הגדולות המספרים נמוכים עוד יותר. רק 15.6% מתושביה של ברלין, למשל, מתגוררים בדירה שבבעלותם. רובם המוחץ של הגרמנים העירוניים מתגוררים עדיין בשכירות.

המספרים האלה, הלקוחים ממפקד האוכלוסין הגרמני האחרון, שנערך ב-2011, הם דוגמה מצוינת לפער הגדול שהיה קיים עד לא מזמן בין תרבות המגורים העירונית בישראל ובגרמניה. פער שבשלוש השנים האחרונות מתחיל להיסגר במהירות, פועל יוצא של השינויים הדרמטיים המתרחשים בשוק הנדל"ן הגרמני.

עד לא מזמן, היו לגרמנים המתגוררים בערים לא מעט סיבות טובות להתגורר בשכירות: חוקי הדיור הגרמנים, הידועים כמיטיבים במיוחד עם השוכרים; כמויות גדולות מאוד של דירות שהוחזקו באופן מסורתי על-ידי חברות ניהול גדולות, מה שהבטיח מגורים בתנאי שכירות טובים לתקופות בלתי מוגבלות; ומחירי הדירות עצמם - שברוב הערים עמדו במקום או עלו בקצב איטי במיוחד במשך שנים ארוכות.

אלא שכל זה הולך ומשתנה, ולא באופן איטי ומדוד כמו שהגרמנים אוהבים. כניסתם של משקיעים זרים רבים לשוק הנדל"ן בגרמניה בשנים האחרונות שינתה את כללי המשחק. נכסים רבים בעיר עברו מידיהן של חברות ניהול ציבוריות ואחרות לידיהם של אנשים פרטיים. מחירי השכירות בערים הגדולות, שהיו עד לא מזמן מהזולים ביותר באירופה, החלו עולים במהירות.

בעיר הבירה ברלין, שנחשבת עדיין לזולה במיוחד, עלו מחירי השכירות הממוצעים ב-43% בחמש השנים האחרונות, תוצאה של השקעות זרות רבות ושל הגירה מאסיבית אל תוך העיר (כ-50 אלף בני אדם עוברים לברלין מדי שנה, על-פי סקרים עדכניים) שיצרה ביקוש רב לנדל"ן בברלין. בשכונות המבוקשות שמושכות אליהן צעירים רבים, עלו המחירים אפילו עוד יותר.

בקרויצברג, למשל, שכונת מהגרים לשעבר במערב העיר שעברה תהליך מהיר מאוד של ג'נטריפיקציה והפכה בשנים האחרונות לאחד האזורים המגניבים ביותר בברלין, עלו מחירי השכירות בין 2009 ל-2014 ביותר מ-64%. כדי לעמוד בביקוש ההולך וגדל לדיור בעיר החלה עיריית ברלין להנפיק בשנים האחרונות אישורי בנייה לפרוייקטים חדשים רבים - אולם אלה נמכרים ומושכרים במחירים עוד יותר גבוהים מהרגיל.

מספרם של הבניינים הישנים בעיר, בנייני האלטבאו מלאי האופי והחן עם התקרות הגבוהות והעיטורים על הקירות, מהסוג שנבנה בברלין מסוף המאה ה-19 ועד מלחמת העולם השנייה - שרובם המוחלט של הצעירים שעוברים לעיר מעוניינים לגור בהם בגלל אופיים המיוחד - נותר כמובן ללא שינוי. ומחירי הדירות בהם עולים לא רק בגלל הביקוש הרב: חברות ניהול רבות ומשקיעים פרטיים משפצים את הבניינים האלה בצורה מקיפה, מחליפים תשתיות עתיקות ומוסיפים מעליות - מה שמאפשר להעלות את מכירי השכירות בצורה משמעותית ובאופן חוקי לחלוטין.

הגרמנים, שבמשך עשורים ארוכים נמנעו מלרכוש לעצמם דירות בעיר והעדיפו לגור בשכירות כל חייהם, החלו להבין רק עכשיו שהם לא יהיו יכולים לעשות זאת לנצח והחלו מצטרפים גם הם לגלי הרכישה הגדולים.

התופעה עדיין בחיתוליה, מה שאומר שהביקוש לדירות בערים כמו ברלין - בין אם להשכרה ובין אם למכירה - עצום, ושוק הנדל"ן דינמי מאוד. קל מאוד למכור, אבל הולך ונעשה מורכב יותר ויותר למצוא עסקאות טובות. הדילים המוצלחים נחטפים במהירות.

כמה זמן החגיגה הזו עוד תימשך? כיצד יראה מאזן השוכרים-בעלי בתים בברלין בתוצאותיו של מפקד האוכלוסין הבא? עדיין לא ברור, אבל על פי כל הסימנים המספרים האלה נמצאים בעלייה תלולה מאוד. על-פי דו"ח של המחלקה הגרמנית בחברת הנדל"ן האמריקאית היוקרתית CBRE, הפוטנציאל של השקעות בעיר הבירה הגרמנית רחוק עדיין ממיצוי. מדובר בעיר היחידה בגרמניה שמתנהלת כ"עיר ללא הפסקה" ואוכלוסייתה צעירה מאוד בהשוואה ליתר הערים הגדולות האחרות במדינה. הכלכלה שלה הולכת ומתחזקת, וכך גם ההגירה אליה. עוד נכונים לה זמנים מעניינים מאוד.

למידע נוסף על דירות להשקעה בברלין

 

כתבות שאולי פיספסתם

*#