תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חולמים על השקעה בנדל"ן? 7 טיפים שיקנו לכם שקט נפשי ותשואה הולמת

בזמן שהריבית השוררת במשק לא מניבה תשואה לחסכונות הבנקאיים והתנודתיות בבורסות בארץ ובעולם מגדילה את אי-הוודאות, עולם הנדל"ן מציע מגוון מוצרים שיכולים להשיא ערך לכספיהם של משקיעים רבים

רחוב בברלין
Dreamstime

חשבתם שקשה לחסוך סכום כסף נאה ולשמור אותו בצד? הקושי האמיתי מגיע כשצריך לבחור כיצד להשקיע את הסכום הזה. תוכניות החיסכון בבנקים מניבות תשואה כמעט אפסית (ולעיתים הפסדית) בשל סביבת הריבית הנמוכה; הבורסות בישראל ובעולם תנודתיות מתמיד, ויש שמעריכים שהמשבר הבא ממתין בפתח.

מנגד, עולם הנדל"ן מאפשר השקעה במגוון נכסים ופרויקטים אטרקטיביים בעולם, ובחירה נכונה, שתתבצע בהתאם לאופי המשקיע, תוך הקפדה על מספר כללי זהירות, יכולה לאפשר שקט נפשי והחזר נאה על ההשקעה.

לפניכם שבעה כללים, שיאפשרו לכם לבחון לעומק הזדמנויות השקעה שונות בתחום הנדל"ן, ולהבין אם הן אכן משתלמות ובטוחות עבורכם, ואם כספכם אכן יימצא בידיים מהימנות.

בדקו מה מתאים לצרכים שלכם

האם בחרתם במוצר הנכון עבורכם? עולם הנדל"ן מציע מוצרים רבים המתאימים למשקיעים בעלי אופי וטווח השקעה שונים, לכן עליכם לבצע איפיון צרכים כלומר, לבדוק מהי מטרת ההשקעה שלכם ומה רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת. זכרו שאין דין נדל"ן בישראל כדין נדל"ן בארצות הברית או נדל"ן באירופה, וכי כל פרויקט שונה במהותו.

בניין בברלין
Dreamstime

יש השקעות המציעות פוטנציאל גבוה לרווח עתידי, במחיר של סיכונים גבוהים; ועסקאות בטוחות יותר יציעו תשואה נמוכה יותר אך שקט נפשי. כך למשל, יש משקיעים שיעדיפו לרכוש דירה קיימת בברלין תוך שימוש בשירותיה של חברה שתנהל עבורם את התהליך, ואילו אחרים ירצו להיכנס להרפתקה של קבוצת רכישה של פרויקט בהתהוות.

בדקו היטב מי היזם

כמו שחשוב לבדוק את השוק ואת המחירים בו, חשוב מאוד גם ללמוד את האיש או החברה שמציעים לכם את העסקה. יש חשיבות קריטית לעבודה מול חברה שאפשר לסמוך עליה, שיש לה רקורד מוכח של הצלחה ומנגנון משומן ומנוסה.

לקבלת המדריך המלא להשקעת נדל"ן בטוחה בברלין יעד הנדל"ן המוביל באירופה>>

ערכו מחקר משלכם על החברה: חפשו אזכורים עליה באינטרנט, באתרי חדשות ובפורומים; קראו לעומק את האתר שלה כדי לראות אם הוא עדכני ומקצועי; ודרשו לדבר עם לקוחות שכבר השקיעו באמצעות החברה, ולשמוע מהם על מידת שביעות הרצון שלהם. שימו לב גם האם מדובר בחברה שיש לה משרדים ועובדים במקום שבו מצוי הנכס, או שמדובר בגורם שמתווך ביניכם לבין יזם מקומי.

משקיעים בנדל"ן בחו"ל? צפו כיצד לבחור בהשקעה בטוחה:

דרשו לראות תוכנית עסקית

מאחורי התשואות והסיסמאות שפוגשים היום בכל הפרסומים והכותרות אמורה להיות תוכנית עסקית מקצועית ומקיפה. היא למעשה משמשת כמראה של המשקיע והבסיס להשקעה מוצלחת. כל פרויקט נדל"ני חייב להתחיל בתוכנית כזו. אם היזם מסרב להראות לכם אותה התרחקו ממנו ומהעסקות שהוא מציע.

שימו לב שתוכנית מסודרת תכלול טבלאות שמראות את פרטי הרכישה, נתונים מספריים ותקציביים לפי שנים והתקדמות, כמו גם לוחות זמנים. ודאו שאתם מבינים היטב את התוכנית את מבנה העסקה, את לוח הזמנים הצפוי, את תזרים המזומנים, את התרחישים האפשריים השונים וגם את הסיכונים בעסקה. כל אלו צריכים להיות מוצגים בדרך בהירה ופשוטה, כך שתוכלו להבין אותם; סרבול ועמעום עלולים לרמוז שמישהו מנסה למנוע מכם להבין מה כתוב בתוכנית.

אם אתם לא מבינים בתחום, פנו למישהו מקצועי שיעיין עבורכם בתוכנית. אל תתביישו: אנשים שמתביישים להודות בכך שהם לא מבינים, עלולים להפסיד את כל כספם בהשקעה הלא-נכונה.

בחנו את מבנה התגמולים

לאחר בחינה והבנה של התכנית העסקית חשוב לדעת בסופו של דבר כמה כסף אני כמשקיע צפוי להרוויח, מה מבנה התגמול וחלוקת הרווחים. בהקשר לכך, יש לשים דגש על המקרים שהפרויקט גם לא מתקדם כמתוכנן. האם במקרה כזה, מקבל היזם את חלקו ורשאי למשוך רווחים גם אם הפרויקט לא עמד בצפי? מתי המשקיעים מקבלים את הרווחים? מה החלוקה? האם יש עדיפות למשקיעים אל מול היזם? ועוד.

כך לדוגמה, כאשר מציגים לכם את מבנה התגמולים של פרוייקט מסוים, כדאי לשאוף שהתשואה הראשונית של הפרויקט תלך אל המשקיעים, ואילו התשואה העודפת (כל מה שמעבר), תחולק בין היזם והמשקיעים. בשורה התחתונה, נסו להבין אם מנגנון חלוקת הרווחים הוא הוגן ולוקח בחשבון את סיכוני המשקיעים, ובמקביל מייצר זהות אינטרסים ליזם ולמשקיעים (בהנחה שככל שהרווח גבוה יותר, כך היזם יקבל יותר).

מטבעות בצנצנות
Dreamstime

מה הביטחונות שלכם?

בטרם תשקיעו כסף רב בפרויקט כלשהו, חשוב שתבינו האם העברת הכספים מתבצעת לחשבון נאמנות תנאי שלמעשה מבטיח את ביטחון כספכם. לכן, חשוב מאוד לדרוש זאת על מנת למנוע מצבים של אובדן של כל סכום ההשקעה, למשל במצב של פשיטת רגל של היזם.

בנוסף, כדי שתוכלו לישון בשקט ולא לפחד מה יהיה גורלו של כספכם במצב של כישלון הפרויקט, בדקו מהן הערבויות שמעניקה לכם החברה. בררו כיצד תוכלו לממש את הערבויות במידה והיזם לא יעמוד בהתחייבויות שלו כלפיכם. זה מידע שצריך להיות ברור ושקוף בפניכם. אם היזם מסרב לספק לכם אותו, זה הזמן לוותר על העסקה.

העדיפו יזם שמשקיע בעצמו בעסקה

אחת הדרכים הטובות ביותר לעמוד על טיבה של עסקה ולהבין אם היא הוגנת, היא לשאול אם גם מי שמציע לכם את העסקה בפועל (לא צד ג' או יזם מקומי שחייב להראות שהוא גם משקיע) משקיע בה את כספו, ונוטל גם הוא סיכון.

אם התשובה חיובית, והיזם שמולכם מאמין בעסקה זהו גורם שמטה את הכף לטובת העסקה, ויכול להקנות לכם שקט נפשי שמעיד על כך שלכם וליזם שמולכם יש אינטרסים משותפים וכי גם הוא מאמין בכך שמדובר בעסקה טובה.

הקפידו על חוזה שיבטיח את זכויותיכם

אל תניחו מראש שהחוזה הוגן ומנוסח לטובתכם לרוב, זה ממש לא יהיה המצב. לכן, מי שחותם על חוזה בלי לקרוא ולהתעמק, עלול להצטער על כך בהמשך. קחו את החוזה לעורך דין מומחה בנדל"ן, או לכל הפחות לעורך דין שאתם סומכים עליו, ובקשו ממנו לבדוק אותו.

בדקו שכל הדברים שהוצגו ונבדקו בנקודות הקודמות של שלבי העסקה אכן מופיעים בחוזה, כך למשל שתכנית עסקית מלאה מופיעה כנספח ושהיא מחייבת. שימו דגש על סעיפים שמתייחסים על מצבים בהם הפרויקט לא מתקדם כמתוכנן, ובדקו כיצד החוזה מטפל בכך.

כמשקיעים ישראלים, העניקו עדיפות לחוזה בעברית. החוזה צריך להיות ברור וכתוב בשפה מובנת, לא קצר מדי ולא ארוך מדי חוזה של ארבעה עמודים צריך לעורר חשד שלא כל הפרטים מעוגנים בהסכם, ואילו חוזה של 50 עמודים עלול להסתיר דברים חשודים. על החוזה לכלול פירוט של תנאי העסקה ולהבטיח את זכויות המשקיעים מול החברה. למעשה, החוזה מסדיר את מערכת היחסים בין הצדדים, והוא גם השלב האחרון בתהליך בחירת הפרויקט.

אתם בדרך להשקעה בטוחה

אם ביצעתם את השלבים, הרי שמעכשיו, תוכלו לתת לכסף שלכם לעבוד בשבילכם, ולישון בידיעה כי כספכם בטוח ומושקע במקום שיספק לכם את האמינות והשקיפות שנחוצים לכם כמשקיעים.

למעשה, הדרך להשקעה בטוחה שמעניקה שקט ובטחון למשקיע עוברת בקשר ישיר דרך ידע מקיף עליה. זה הכסף שלכם ואין מקום לספקות, או לתחושות של 'לא נעים לי לשאול' או חשש לבקש לקבל הסברים נוספים. ככל שתחקרו ותצברו יותר ידע על ההשקעה עצמה, המבנה שלה ומי עומד מאחוריה, כך תקבלו יותר ביטחון ותוכלו לבחור באופן מושכל את ההשקעות המתאימות לכם אשר יקנו לכם את השקט הנפשי החשוב כל כך כשמדובר בכסף שלכם.

לקבלת המדריך המלא להשקעת נדל"ן בטוחה בברלין יעד הנדל"ן המוביל באירופה>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#