תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איפה אפשר להשקיע את הכסף כשהריבית נמוכה והבורסות תנודתיות?

הריבית נמוכה והשווקים המרכזיים בעולם סובלים מתנודות תכופות אשר לא מתאימות לכל משקיע. מאחר שכבר מזמן הגענו למסקנה שאין שום ערך בשמירת הכסף "מתחת לבלטות", רבים פונים להשקעה בנדל"ן

מבט על ברלין
Dreamstime

עבדתם קשה, חסכתם בסבלנות והצלחתם לצבור סכום כסף נאה בבנק? עכשיו כדאי להשקיע זמן ומאמץ בבחינת חלופות ההשקעה. הריביות בכל העולם נמוכות כך שהמומחים טוענים שאין טעם להשאיר את הכסף בבנק; הבורסה מסוכנת מתמיד והשווקים המרכזיים בעולם סובלים מתנודות תכופות אשר לא מתאימות לכל משקיע; ומאחר שכבר מזמן הגענו למסקנה שאין שום ערך בשמירת הכסף מתחת לבלטות, רבים פונים להשקעה בנדל"ן.

בכל הקשור לענף הנדל"ן, הרי שמדובר בתחום בעל אפשרויות השקעה רבות. בעוד שבשנים האחרונות היו שהעדיפו להשקיע בנדל"ן בישראל, נראה שהממשלה נחושה בצעדיה להפחית את המחירים ופועלת לעצירת משקיעי הדירות באמצעים שונים. מעבר לכך, נראה שגם המחירים הגבוהים הופכים את ההשקעה לפחות אטרקטיבית.

מנגד, אפיק השקעה אחר שצובר בינתיים פופולריות, הוא השקעה בנכסי נדל"ן בחו"ל, אשר מאפשרים גיוון של תיקי השקעות באמצעות איתור נכסים שמציעים אלטרנטיבת השקעה במחירים נוחים יחסית, תוך שמירה על פיזור סיכונים ובחירה בין רמות שונות של סיכון ופוטנציאל רווח.

בהתאם לכך, ניכר ששני האזורים האהובים במיוחד על הישראלים הם אירופה וארצות הברית, אולם בשני המקרים, חשוב מאוד להכיר את אופי ההשקעה לעומק טרם ביצוע ההשקעה שכן ההבדלים בין אזורים ומדינות עלולים להיות משמעותיים במיוחד. זו הסיבה שכדאי לבחון כל נכס תוך תשומת לב לשלושה פרמטרים מרכזיים: מחיר הכניסה להשקעה, רשת הביטחון שלה ופוטנציאל התשואה העתידי.

השקעה בארה"ב או באירופה?

כך למשל, משקיע אשר בוחר לרכוש נכס בארצות הברית לרוב יתקשה לפקח מקרוב על השקעתו, בין היתר בגלל המרחק הרב מישראל, עובדה שמורידה משמעותית את רמת הביטחון בהשקעה. בנוסף, שוק הנדל"ן האמריקאי הוכיח בעבר את השבריריות שלו, כמו במשבר הסאב-פריים שנבע מכך שבנקים העניקו משכנתאות עתק במימון של 90%, ולעיתים גם 100% - מבלי לוודא כי הקונים יכולים לעמוד בהחזר.

מנגד, כאשר משקיעים באירופה, חשוב להיות מאוד סלקטיבי בבחירת ההשקעה שכן ההבדלים בין המדינות עצומים. כך למשל, בערים רבות, כמו פריז, לונדון ואמסטרדם, מחירי הדירות כבר גבוהים מאוד ובכך מציבים רף כניסה גבוה ולא אטרקטיבי. במזרח אירופה, מנגד, ערים כמו בודפשט ופראג מציעות מחירים נמוכים יותר אך גם סיכון גבוה יחסית, בשל הסביבה הכלכלית הפחות מפותחת וסיכוני רגולציה שנלווים להשקעה.

שמות של ערים באירופה
Dreamstime

זו הסיבה שבשנים האחרונות אנו עדים לכך שיותר ויותר משקיעים, ישראלים ובינלאומיים, בוחרים להשקיע בנדל"ן בברלין, העיר האירופית התוססת שמושכת אליה צעירים רבים. ברלין נהנית לא רק ממיקומה בלב הכלכלה הגרמנית, אחת החזקות בעולם; אלא גם ממחירים שעדיין נוחים יחסית בהשוואה לשאר ערי גרמניה, כמו גם מסביבה רגולטורית המגינה על הקונים ומפקחת על שמירת זכויותיהם. סיבות אלו מביאות גם לכך שהיא מומלצת להשקעה על ידי גופי מחקר שונים, ועל כך נפרט בהמשך.

הגנה של המדינה

נמרוד ארלוק, יועץ ההשקעות של חברת השקעות הנדל"ן הישראלית Inspiration Group הפועלת בברלין, מציין כי ברכישת נכס בברלין נהנים מההגנה של כל עסקת נדל"ן בגרמניה אשר חייבת באישור נוטריון הוא זה שמכין את החוזים, מחזיק אצלו את הכספים ומתווך בין הקונה למוכר.  בברלין לבדה, פועלים כ-700 נוטריונים, הנהנים ממעמד משפטי של שופט.

"העובדה כי הנוטריונים בגרמניה אינם עורכי דין פרטיים, אלא ממלאי משרה ציבורית, מספקת למשקיע ביטחון ושקט נפשי באשר לכספי החיסכון שלו", הוא אומר ומוסיף כי "כאשר נוטריון מתווך בעסקות, הוא מעניק למעשה חסות והגנה של המדינה".

נוסף על כך, אם בארצות הברית קיים חשש תמידי מנושא המשכנתאות אשר הוביל, כאמור, למשבר הסאב-פריים, הרי שהבנקים הגרמניים מגבילים מאוד את שיעור המשכנתא וידועים בשמרנותם היחסית. ארלוק מציין גם כי רמת ההכנסה הפנויה בברלין גבוהה למדי, כך שהשוק יציב יותר.

למעשה, השקעה בברלין, בהנחה שהיא מתבצעת באמצעות גורם בעל ניסיון בשוק המקומי תוך הקפדה על כללי זהירות טרם ביצועה, עשויה לספק רשת ביטחון גבוהה יחסית למשקיע, ביחס לאלטרנטיבות.

צפו - שלושת הפרמטרים שהופכים את ברלין להשקעה משתלמת:

עליות של 10% בשנה

אשר למחיר הכניסה, החל משנת 2010, רשמה העיר עליות מחירים של כ-10% מדי שנה. על פי מחקר מקיף של חברת PwC, עליות המחירים צפויות להימשך בחמש השנים הקרובות, ומומחים מעריכים כי הן כעת במחצית הדרך, כך שעדיין יש מקום לכניסה להשקעה בעיר תוך קבלת פוטנציאל תשואה נאה.

מי שמחפש הוכחה לפוטנציאל עליית המחירים יוכל למצוא אותה בהשוואה לרמות המחירים בערים אחרות בגרמניה. אם במינכן המחיר הממוצע למ"ר הוא 5,500 יורו, בברלין הוא עדיין סביב 3,000 יורו בלבד למ"ר, ועל פי הערכות, יעלה בשנים הקרובות משמעותית.

מטבעות
Dreamstime

לאור כל אלו, אין פלא שחברת PwC מדרגת את ברלין במקום הראשון כיעד להשקעה בנדל"ן כבר שנתיים ברציפות (2015 ו-2016). לפי המחקר, ברלין נמצאת במקום השני ברשימת שוקי הנדל"ן הפעילים באירופה עם פעילות בהיקף של 10 מיליארד יורו בין הרבעון הרביעי של 2014 לרבעון השלישי של 2015. מומחי הנדל"ן שהתראיינו למחקר דירגו את ברלין במקום הראשון בתחזיות ההשקעה והפיתוח ל-2016.

רכישת דירה או אחוזים בפרויקט השבחת בניינים?

בהקשר לכך, ארלוק מציין כי גם ברלין מציעה כמה סוגים של אפשרויות השקעה. "האפשרות הקלאסית היא כמובן רכישת דירה והשכרתה כדי ליהנות מהתשואה שהיא תניב ומעליית הערך. כך עושים המשקיעים הישראלים השמרנים הפועלים בעיר בשנים האחרונות. השקעה זו מצריכה, כמובן, סכום כסף פנוי גדול יחסית, לצד טווח השקעה ארוך".

אפשרות נוספת שהפכה לפופולרית בשנים האחרונות היא השקעה בהשבחת בניינים. "בסוג השקעה זה, ניתן להשקיע סכום כסף קטן יחסית (החל מ-100 אלף יורו) בפרויקט של יזם שכבר איתר מבנה להשקעה, מבצע בעצמו את ההשבחה, למשל באמצעות רישום וחלוקה של הבניין בטאבו, שיפוץ והעלאת דמי השכירות לדיירים הקיימים. בתום התהליך, לאחר שערכו של הבניין עלה משמעותית, היזם מוכר את הדירות בשוק המקומי. הרווחים בפרויקט נוצרים, בין היתר, מכך שהיזם רוכש בניין שלם ונהנה מהנחה לגודל בעצם הרכישה של כלל הדירות בבניין, ואילו המכירה היא של דירות בודדות כך שכל אחת נמכרת במחיר השוק, לאחר תהליך ההשבחה כאמור", מציין ארלוק.

מדובר בפתרון שמתאים במיוחד למשקיעים המחפשים השקעה בהון עצמי נמוך יחסית, כמו גם נזילות גבוהה וטווח השקעה קצר בהשוואה להשקעה ממוצעת בנדל"ן.

איך ליהנות מהפוטנציאל?

משקיעים שרוצים להיחשף לנדל"ן בברלין, יכולים לבצע זאת באמצעות חברה שמכירה היטב את השוק המקומי, וכמובן שמומלץ לברר עליה כמה שיותר פרטים טרם ביצוע ההשקעה.

כך למשל, חברת הנדל"ן הישראלית Inspiration Group נחשבת למובילה בתחום. החברה מעסיקה כ-50 עובדים אשר מעניקים למשקיעים מעטפת ניהולית מלאה, שירות בעברית לכל אורך התהליך, ומטפלים באיתור דירות להשקעה, כמו גם בפרויקטים יזמיים של השבחת נכסים. כך, תוכלו לוודא שתזכו להשקעה אטרקטיבית לצד שקט נפשי וביטחון בכל הנוגע לכסף שלכם.

מעוניינים להשקיע בבטחה בברלין? לחצו כאן >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#