רסנר: מפשטים את ניהול שרשרת האספקה

תוכנות לעיתוד המלאי ולניהול מערך ההפצה הן רק חלק מהפתרונות שמציעה החברה ליבואנים במטרה לצמצם עלויות ולשפר את השירות

עינב בן יהודה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני אנשים במחסן גדול
רסנר: מפשטים את ניהול שרשרת האספקה
עינב בן יהודה
תוכן שיווקי

ניהול שרשרת האספקה יכול להיות אחד מהאתגרים הגדולים העומדים בפני כל יבואן, בוודאי במציאות דינמית ומאתגרת. שרשרת האספקה מורכבת מחוליות רבות ויכולה להתפרס על פני חודשים לא מעטים בין הזמנת פריט וזמינותו על המדף. לכן ככל שמנהלים אותה באופן יעיל יותר - כך השירות שהיבואן יכול להעניק ללקוחותיו הוא טוב יותר.

עיתוד המלאי הוא חלק בלתי נפרד מתהליך זה. מערכת בשם SO99+ מאפשרת ליבואנים לעתד את המלאי שלהם בצורה פשוטה ויעילה. את המערכת משווקת ומטמיעה חברת רסנר תוכנות לוגיסטיות, שהיא חלק מקבוצת אמן מחשבים. החברה משווקת פתרונות שונים לאופטימיזציה של שרשרת האספקה. "רוב היבואנים עוסקים במאות, אלפי ולעתים אף עשרות אלפי פריטים", אומר אמנון רסנר, מנכ"ל החברה, "הם צריכים לוודא שבכל רגע נתון תהיה כמות שתספק את הביקוש, וזו בעיה מורכבת מכיוון שרק ל-15%‏-20% מהפריטים יש ביקוש יציב".

המערכת מורכבת משלושה מודולים המאפשרים התמודדות עם האתגר הזה ואתגרים נוספים. המודול הראשון מאפשר לבצע חיזוי של הביקוש. המערכת משקללת נתונים כמו מכירות עבר, מגמות, מבצעים, עונתיות ועוד לגבי כל אחד מהפריטים, ויכולה לספק תחזית על המכר הצפוי מכל אחד מהם. המודול השני מאפשר ליבואן לתכנן את רמת השירות שהוא מעוניין לתת. "ייתכן כי יש פריטים מסוימים שהם בליבת העסק שהיבואן רוצה לשמר עבורם זמינות גבוהה כל הזמן גם אם הביקוש לא יציב", מסביר רסנר, "המערכת מאפשרת לייצר יחס אופטימלי בין רמת השירות הרצויה לשווי המלאי". המודול השלישי מאפשר לנהל את הזמנות הרכש באופן אוטומטי. כך המערכת יודעת בכל רגע נתון לגבי איזה פריטים צריך להוציא הזמנה מחר או בעוד מספר ימים ומה הכמות הנדרשת, כולל צורך במילוי מכולות שלמות.

לצד מערכת זו, החברה משווקת מערכת נוספת לניהול יעיל של מערך ההפצה. המערכת, ROADNET, מאפשרת ליבואן לתכנן באופן אוטומטי את ההפצה ללקוחות תוך בניית מסלולי נסיעה אופטימליים, יצירת איזון בין הנהגים השונים, אזורים גיאוגרפיים שונים, בהתאם לצורכי הלקוחות.

השימוש בשתי המערכות מייצר חיסכון משמעותי. על פי נתוני רסנר, השימוש ב–SO99+ הוביל לירידה של 15%‏-20% בשווי המלאי והעלה את רמת השירות. השימוש ב-ROADNET הוביל לחיסכון של 8%‏-10% בעלויות ההפצה.

"שתי התוכנות משלימות זו את זו. הן מסייעות ליבואנים, מתחומים שונים ומגדלים שונים, להתמודד עם חלק מהבעיות המורכבות ביותר הכרוכות בניהול שרשרת האספקה", מסכם רסנר.