מהנמל עד לארנק: השפעתם של היבואנים והמכס על יוקר המחייה

עו"ד דורון ארבלי, ראש מינהל המכס ומנהל רשות המסים לשעבר, מציע להסתכל על הפעולות שיכולים היבואנים והמכס לעשות במטרה לסייע במלחמה ביוקר המחייה

גלית בן חמו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכולות בנמל
מהנמל עד לארנק: השפעתם של היבואנים והמכס על יוקר המחייהצילום: Shutterstock
גלית בן חמו
תוכן שיווקי

הרפורמה בענף החקלאות מעוררת סערה שבמרכזה נמצאים החקלאים. אך לצד התנגדותם נשמעים גם קולות אחרים: "הורדת המכסים ופתיחת השוק ליבוא הם צעד חשוב במלחמה ביוקר המחייה, אך אם צעד זה לא ילווה בצעדים נוספים, הבעיה לא תיפתר. המטרה של המהלך היא לחזק את התחרות בשוק, ובכך להביא להפחתת המחירים", מסביר עו"ד דורון ארבלי, שמשרדו עוסק באיתור פתרונות מס עבור חברות וארגונים. את אמירתו הוא מבסס בין היתר על שנים שבהן כיהן ברשות המסים במגוון תפקידים, כולל ראש מינהל המכס ומינהל רשות המסים.

עו"ד ארבלי מצביע על שני שחקנים עיקריים בשרשרת האספקה, המכס וציבור היבואנים, שבהתנהלותם משפיעים על יוקר המחייה: "המכס הוא שחקן מרכזי בשרשרת האספקה, וכל פעולה שלו יכולה להשפיע על המגזר הפרטי והציבורי, ובכלל זה על המחירים, על השירותים שאנחנו צורכים ועל יוקר המחייה". לדבריו, השינויים הדינמיים במפה הגלובלית והמקומית מובילים את המכס להתאים את עצמו כל הזמן לסביבה המשתנה - שינויים מדיניים במזרח התיכון, מגמות שפועלות לשימור הסביבה, מגפת הקורונה, אסונות טבע ועוד - שלכולם השפעה על המחירים.

השינויים שמבצע המכס משליכים על תהליכי סחר החוץ, על הבירוקרטיה, על עלויות השחרור, ועל משך זמן התהליך, אך לא פחות חשוב הוא אופן התנהלותם של עובדי המכס והחלטותיהם. מכאן נמשכת השרשרת ומשפיעה באופן משמעותי גם על הוודאות של היבואנים והיצואנים בקבלת הסחורה ובשליחתה. בעניין זה הוא מדגיש את חשיבות היערכותם לתהליכים המורכבים: "בדיוק כפי שמתבצע מראש תכנון מס לגיטימי של מס הכנסה ומע"מ, כך צריכים יבואנים ויצואנים להיערך בהתנהלותם מול המכס".

תכנון מקדים והיערכות מראש

התכנון המוקדם כולל היערכות לקראת סוגיות מקצועיות שונות הקיימות במכס, שלהן השפעה קריטית על מחירי המוצרים, והאם כתוצאה מפעילותם הם ירוויחו או שחלילה יהיו צפויים לסנקציות אזרחיות ופליליות. אחת מהן, למשל, היא סיווג נכון של המוצר על פי ספר תעריף המכס. "סיווג שאינו נכון עלול לגרור אחריו סנקציות אזרחיות, פליליות ובירוקרטיה מיותרת. בכל מקרה שמתרחש עיכוב במכס או בעיה אחרת, מי שסופג בסופו של דבר את העלויות הוא הצרכן. מכאן נובעת המשמעות העצומה שיש ליבואנים על המחירים במשק ועל יוקר המחייה". הוא נותן כדוגמה מוצר שסווג בצורה שגויה, ובהתאמה הגיע עם אישורים ורישיונות הנגזרים מאותו סיווג. כתוצאה מכך לא רק שיהיה על היבואן לשלם את הפרשי המסים, נדרשים גם אישורים ורישיונות אחרים – מה שגורר עיכובים וקנסות שמתגלגלים לפתחו של צרכן הקצה. אבל לא רק סוגיית הסיווג היא הקשה והבעייתית, גם סוגיית המחירים (מהו המחיר לצורך חישוב המסים), חוקיות יבוא, תעודות מקור ועוד. "אי אפשר להיכנס לעובי הקורה ולהכיר את כל התהליכים שקשורים למכס, אבל כדאי לדעת לפחות על קיומם. לפני שממהרים לפעול, חשוב לתכנן ולחסוך את עוגמת הנפש שעלולה לבוא בהמשך".

עו"ד דורון ארבלי

לצד אלה מציע המכס מנגנונים תועלתיים, כדוגמת מנגנון הישבון, שמאפשר לדחות את תשלום המס על מוצרים שעתידים לשמש ליצור ונועדו ליצוא. "היבואנים לא תמיד מודעים למנגנון הזה ומפסידים הטבה שעשויה לבוא לידי ביטוי בתמחור המוצר".

להביט על שני צדי המטבע

ניסיונו ארוך השנים במינהל המכס מאפשר לעו"ד ארבלי להסתכל על המטבע משני צדיו. "כמובן שמנקודת מבטי כיום אני רואה דברים בצורה קצת שונה, גם מבחינת ההתנהלות של רשויות המס, וגם מבחינת ההתנהלות של היבואנים ושאר השחקנים בשרשרת האספקה".

לדבריו, הסחר הבינלאומי לא עוצר לא בימי מלחמה, מגפה וכל אסון אחר. "ייאמר לזכותו של המכס שהוא מגלה התנהלות יעילה בכל הנוגע ליבוא המסחרי. אך מנגד המכס ועובדיו צריכים להכיר בעובדה כי כל החלטה שלהם משפיעה לא רק על היבואן, אלא גם עלינו הצרכנים. העובדה ש-87% מהמטענים משוחררים תוך פחות משעה היא מצוינת, אך צריך להמשיך במגמה זו ולהתמקד ביבואנים הבעייתיים. אם בוחנים את התיקים בהם הפסיד המכס בבתי משפט, ניתן לראות שחלקם לא היו צריכים להגיע כלל לערכאות וניתן היה לסיים את המחלוקת בדרך אחרת, ובכך לחסוך כסף רב ליבואנים, למדינה ולצרכנים. טוב תעשה הנהלת המכס אם תקים מנגנון שיבחן את התיקים לגביהם קיימת מחלוקת, תנהל סיכונים ורק אז תחליט על דרך הפעולה הנכונה. גם מניתוח התיקים שאנו מטפלים במשרדנו ניתן ללמוד כי דרך התנהלות אחרת היתה מביאה לסיום המחלוקת, באופן יעיל וחסכוני יותר. יש יבואנים שבאמת טועים, אבל צריך להכיר בעובדה שלעתים גם המכס יכול לטעות. ככל שהמכס ימשיך לפשט את התהליכים, לייעל את העבודה ולהתמקד ביבואנים בעייתיים, וככל שהיבואנים יכלכלו את צעדיהם בתבונה - כך ציבור הצרכנים ירוויח".

משרדו של עו"ד דורון ארבלי הוקם בשנת 2015 וכיום עוסק בכל תחומי המס – מס הכנסה, מע"מ, מיסוי מקרקעין, וכן בנושאי רגולציה שונים מול משרדי הממשלה, וידוע כבעל יתרון רב בתחום המכס והמסחר הבינלאומי. "אנחנו מטפלים בכל ההיבטים והמחלוקות שעולות בקרב יצואנים ויבואנים מול רשות המסים, מספקים חוות דעת משפטיות ונותנים מענה ושירות בנושאים של מחירים, סיווג וכל התחומים שהמכס בישראל מטפל בהם. בנוסף מתמחה המשרד בבניית יכולות לרשויות מס אחרות בעולם, בשיפור תהליכי העבודה, התייעלות וגבייה".