"הקורונה היא גיים צ'יינג'ר בשרשרת ההובלה הבינלאומית"

זינוק דרמטי בעלויות הובלת סחורות, ביקושים מטורפים למכולות, אוניות ולוחות זמנים מתמשכים — בקבוצת מעין מסבירים מדוע יבואנים ויצואנים מתעניינים יותר בשאלה "האם יש מקום וציוד זמינים" מאשר בשאלה "כמה עולה"

גלית בן חמו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספינת מכולות
"הקורונה היא גיים צ'יינג'ר בשרשרת ההובלה הבינלאומית"צילום: Shutterstock
גלית בן חמו
תוכן שיווקי

חברות הספנות, שכמעט ירדו מנכסיהן, הפכו תוך פחות משנתיים לתחום עסקי מבוקש מאוד ברחבי העולם. "אם בעבר הלא רחוק מחיר של מכולה (40 רגל) עמד על כ 2,500 דולר, לאחרונה המחיר נושק ל-18 אלף דולר", כך לדברי דודי רוזברוך, מנכ״ל חברת מעין אוברסיז מקבוצת מעין, שמתמחה בפתרונות לוגיסטיקה בינלאומיים לאורך כל שרשרת האספקה. "מדובר בעליית מחירים מטורפת של מאות אחוזים, שמשנה את כללי המשחק בזירת הסחר. כיום האתגר הראשון של כל העוסקים בתחום הוא בראש ובראשונה למצוא ציוד להובלה ושריון מקום (Booking). הענף כולו נמצא בחוסר, ולא מדובר על בעיה נקודתית, אלא בחוסר עולמי".

קבוצת מעין מאגדת תחת כנפיה שתי חברות המספקות פתרונות לשרשרת האספקה של הסחר הבינלאומי. חברת האם, מעין שירותי מכס, אחראית על נושאי היצוא מישראל בים ובאוויר, עמילות מכס ועל השירותים הנגזרים מכך. חברת הבת, מעין אוברסיז, מספקת שירותי שילוח בינלאומיים לישראל בים, באוויר וביבשה, וכן מספקת מענה למשלוחי צד ג' (Drop Shipments). שתי החברות פועלות זו לצד זו, ומספקות One Stop Shop ליצואנים, ליבואנים ולעוסקים בתחום הסחר הבינלאומי.

מימין לשמאל: אייל אהרוני, מנכ"ל משותף מעין שירותי מכס בע"מ, אסנת מור, סמנכ"ל מעין אוברסיז בע"מ, דודי רוזברוך, מנכ"ל מעין אוברסיז בע"מ, שי אינזלברג, מנכ"ל משותף מעין שירותי מכס בע"מ, ועדי בן-דוד, מנהל

הצורך בגמישות תפעולית וניהולית הוכיח את עצמו כקריטי להתמודדות עם השינויים שחלו בענף, ורוזברוך מונה מספר אתגרים שמולם התמודדו החברות שעוסקות בשילוח ברחבי העולם.

אתגרים באוויר

התעופה הינה מרכיב בסחר הבינלאומי, המשמש לא מעט חברות הזקוקות להובלה מהירה. "אם בימים כתיקונים השילוח האווירי נחלק באופן כללי לשניים, כך שחלקו הועבר באמצעות מטוסי הנוסעים וחלקו הועבר באמצעות מטוסי מטען ייעודיים - הקורונה טרפה את הקלפים". רוזברוך מסביר כי בהתחלה ההשפעה ניכרה רק בקווים הטסים אל סין וממנה, אולם בהמשך השליכה על כל הקווים ברחבי העולם. "יש מיעוט של טיסות נוסעים, והיו זמנים שלא היו בכלל טיסות. כיום נפתח מעט הקו האווירי, אבל אף אחד לא יודע לאן אנחנו הולכים. זה השפיע מאוד על מחירי ההטסה וגם על השירות". בעבר, לאור היקפי הביקוש בשילוח אווירי, לא נוצרה תשתית רחבה של מטוסי מטען ייעודיים. "כיום מנסות חברות התעופה להסב את מטוסי הנוסעים למטענים, אבל מדובר בתהליכים ארוכים וממושכים". אייל אהרוני, מנכ"ל משותף בחברת מעין שירותי מכס, מוסיף: "מטוסי הנוסעים שמגיעים היום לישראל קטנים יותר, כדי לחסוך בדלק, ואין הרבה מקום למטען. מעבר לזה, מטוסי המטען הם דגמים ישנים שנוטים לתקלות מרובות ולשיבושים".

המחיר, השירות והשיבושים בטיסות המטען אינם מרתיעים את היבואנים והיצואנים מהשימוש בשילוח האווירי. "הם מודעים לאתגרים שנוצרו עקב התקופה, אבל צריך לזכור שעדיין עבור חלק מהתעשיות האלה, התעופה היתה ונשארה הפתרון הטוב ביותר. לא הכל מסתכם בשאלת המחיר, יש מגבלות לוגיסטיות, כמו זמני אספקה, שהן הרבה יותר מהותיות", אומרת אסנת מור, סמנכ"לית בחברת מעין אוברסיז.

אתגרים בים

"שוק הספנות האמריקאי למסחר הכפיל את עצמו במכפלות אדירות", אומר רוזברוך. "אנשים נסעו פחות לטייל, והסבו את הצריכה להזמנת ריהוט, מכשירי כושר ועוד, וזה מבלי להזכיר את הסחר בענף העסקי. הצריכה הפרטית גדלה בצורה דרמטית וזה הביא לתנודות עצומות בשילוח הימי".

אחד האתגרים הבולטים בעולם השילוח הוא המחסור האדיר שנוצר במכולות. "בסין, שהיא ענק ייצור המכולות, קיימים רק מספר קטן של מפעלים והם לא מצליחים להדביק את הביקוש". הזינוק בתמחור המכולות מעורר השתאות גם בקרב העוסקים בתחום, שחשבו שראו כבר הכול. "היום האתגר שלנו ושל הסוכנים שלנו הוא למצוא מכולות וציוד על מנת לתת מענה לשילוח", אומר רוזברוך.

גורם נוסף שמשפיע על המחירים הוא ריכוז ושחרור של מכולות ריקות והחזרתן למעגל הסחר. "השוק האמריקאי הוא המשפיע העיקרי על זמינות המכולות. בנמלי לוס אנג'לס ולונג ביץ' יש אוניות רבות שממתינות על עוגן מחוץ לנמל בכל רגע נתון ונוצר 'פקק' וזה קורה גם בנמלי ישראל".

חוסר נוסף ומהותי לא פחות הוא באוניות מטען. "הביקוש לאוניות עלה גם הוא באופן דרמטי. היום חברות ספנות מדווחות על 'רווחי שיא'. זה מדהים, כי עד לא מזמן התמונה היתה הפוכה. בתחילת הקורונה החברות עיכבו הזמנות בניית אוניות. כיום חברות רוצות לרכוש חברות ספנות או להרחיב את צי האוניות, וגם כאן מדובר בתהליך שדורש זמן".

אתגרים ביבשה

חוליה נוספת שנמצאת בראש שרשרת האספקה ובסופה היא ההובלה היבשתית. "באירופה ובארצות הברית נוצר חוסר משווע בנהגי משאיות, ולכן נוצר לחץ ושיבושים בהובלות היבשתיות ליבוא ויצוא. השיבושים הללו נוספים לאתגרים בניהול שרשרת האספקה", אומר רוזברוך.

"כל החוסרים האלה לצד הביקושים האדירים משפיעים כמובן על הסחר הבינלאומי, על לוחות הזמנים ועל אופי השירות", מסביר אהרוני. "אם בעבר הלקוחות ביקשו הצעת מחיר, ערכו השוואות והתמקחו על המחיר, היום הלחץ הוא יותר על זמינות השירות ופחות על המחיר ".

רוזברוך מסכם: "ענף הלוגיסטיקה והסחר הבינלאומי מאותגר כיום, אבל אם החברה והסוכנים השותפים חזקים מספיק ובעלי כוח קנייה איכותי ויעיל, אפשר להתמודד עם המצב. קבוצת מעין מסוגלת להיענות לאתגרים האלה בזכות הנסיון רב השנים, מערך סוכנים איכותי, גמישות תפעולית,צוות מיומן והנהלה מעורבת בעשייה. קבוצת מעין והשותפים העסקיים שלה בחו"ל מהווים קבוצה לוגיסטית בינלאומית גדולה ואיתנה להתמודד עם האתגרים הללו. אני חושב שמעין למדה להתאים את עצמה למצב החדש, ואנחנו כחוליה מרכזית בשרשרת האספקה מתמרנים בצורה הטובה ביותר".