"אנו מחכים שהמדינה תראה במגזר הפרטי שותף אמיתי"

בפאנל "איך אפשר לבנות אקוסיסטם בתחום האקלים" דנו מנהלים בכירים בתפקיד של כל אחד מהשחקנים בתחום, באתגרים ובחסמים

נועה הראל, בשיתוף Deloitte
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי לוין, רמי רשף, רמי קליש, אירנה בן יקר ומתן חודורוב
מוטי לוין, רמי רשף, רמי קליש, אירנה בן יקר ומתן חודורובצילום: תומר אפלבאום
נועה הראל, בשיתוף Deloitte
תוכן שיווקי

עמידה מיטבית ביעדים השאפתניים שהציבה לעצמה מדינת ישראל כדי להתמודד עם משבר האקלים מצריכה התגייסות של כלל השחקנים בשוק — לרבות המגזר הפרטי. במפגש אימפקט 2030 של TheMarker Labels ו–Deloitte, נערך פאנל של מנהלים בכירים, שדנו בשאלה כיצד אפשר לבנות אקוסיסטם בתחום האקלים. בפאנל השתתפו מוטי לוין, מנכ"ל קבוצת חיפה; רמי רשף, מנכ"ל חברת האנרגיה ג'נסל; רמי קליש, שותף מייסד בקרן פיטנגו ואירנה בן יקר, שותפה ומובילת פרקטיקת ה–ESG בחברת הייעוץ והפיננסים דלויט.

מצדו האחד של השולחן, הדגישו קליש ובן יקר את המתאם בין מידת ההשקעה בהיבטי קיימות של חברה לבין החזרת המימון וייצור תשואות לגופים המממנים. "המשימה שלנו היא להראות שההשקעה באימפקט אין משמעה להתפשר על תשואות", הסביר קליש. "קשה לשכנע מנכ"ל צעיר שנמצא בשוחות לחשוב על היבטים סביבתיים, אבל זה בבחינת הכרח למי שרוצה לרתום לצדו את בעלי ההון, המשקיעים ואף את העובדים".

בן יקר סיפרה כי השפעת פירמת הייעוץ ניכרת בחברות שדלויט מייעצת להן ישירות או בקהילות שבהן פועלות החברות הזוכות לייעוץ. "אנחנו מסייעים לחברות לקבוע יעדי net zero (יעדי איפוס פחמן נטו) בהיבטי ניהול סיכונים ואסטרטגיה", היא מפרטת. "האימפקט החשוב ביותר עבורנו הוא היכולת להיות חלק מהשינוי שעובר על המשק, באמצעות החברות שאנחנו מייעצים להן, ולהוביל אותן לשיח על הליבה העסקית בהיבטים של סביבה וקיימות".

מצדו השני של השולחן, כמנהלי חברות פרטיות, לוין ורשף סיפרו על השינויים שערכו בשנים האחרונות בחברה. "כחברת דישון, אנחנו זוכים להשפיע בליבה העסקית של המוצר שלנו", מסביר לוין. "אנחנו מטפטפים את חומרי ההזנה לצמח דרך השורש או העלווה במקום טפטוף לקרקע. זה מאפשר לעשות שימוש מופחת משמעותית במים, להפחית בזיהומי קרקע לרמת המינימום ולמנוע חלחול דשן למקורות המים או פליטת גזים שיוצרים אפקט חממה". בחברת ג'נסל, המפתחת פתרונות אנרגיה מבוססי תאי דלק, לייצור חשמל באמצעות מימן, האימפקט בא לידי ביטוי כבר בחזון החברה: "מהיום הראשון החזון שלנו היה לפתח טכנולוגיה חדשנית להסרת השימוש במנועי בעירה פנימית לייצור חשמל", אומר רשף.

כחברות פרטיות המתמודדות עם אתגרים ביישום אג'נדה חברתית, לוין ורשף תולים את האתגר העיקרי העומד לפתחם דווקא במדיניות ממשלתית בלתי מקלה. השניים הציעו לממשלה ולזרועותיה השונות להצטרף גם הם למאבק: "אף שחוק האקלים עבר בקריאה ראשונה, ידוע כי בישראל קיימת רגולציה עודפת, וחסמים רגולטוריים שלא מאפשרים לייצר פעילות שוטפת בתחום", העיד רשף.

פאנל: איך בונים אקוסיסטם בתחום האקליםקרדיט: TheMarker Labels

"בישראל חווים לא אחת מקלות בגלגלים", הוא הוסיף. "לשם השוואה, אנחנו עובדים עם שחקנים גלובליים בארה"ב, באירופה או ביפן, שם טווחי הזמנים לאישורים רגולטוריים נעים בין יום לשבועיים — בישראל זה יכול להגיע אפילו לשנה". לכך הוסיף לוי כי "אנחנו משקיעים הרבה בתחום קיימות וסביבה, ומחכים שהמדינה תראה במגזר הפרטי שותף אמיתי".

להצטרף למהפכה

עבור מי שעוד לא השכילו לעשות את צעדיהם הראשונים בעולמות ה–ESG, קלישר מדגיש כי חברות היי־טק ישראליות המבקשות לקבל השקעה מקרנות אירופאיות או בחו"ל ככלל, נדרשות לא רק לדו"חות המתייחסים לסוגיה, אלא ליישום ממשי של אסטרטגיה ותוכניות לביצוע בפועל. בהמשך לכך, בן יקר מדגישה כי יישום כזה יתרום לחברות בהיבטים רבים יותר מאשר אלו המקושרים לעולמות ה–ESG: "ארגונים שמחויבים לערכי קיימות יודעים להתייעל תפעולית, להיות חדשניים ולייצר ממשק לניהול סיכונים אחראי", היא אומרת. "כל עולמות התוכן מתממשקים לשרידות החברה, הצמיחה שלה וגם המשיכה של כוח אדם איכותי, שזה ככל הנראה ההון החשוב ביותר בימינו".

רשף מסכם: "אנחנו רואים את בני הדור הצעיר שהגיעו לשורותינו, הם מחפשים משמעות לחייהם, ואנחנו כמקום עבודה וכחברה יכולים לספק להם את המשמעות הזאת".

מנחה: מתן חודורוב, הפרשן הכלכלי של חדשות 13. משתתפים: אירנה בן יקר, שותפה ומובילת פרקטיקת ESG ב–Deloitte; מוטי לוין, מנכ"ל קבוצת חיפה; רמי רשף, מנכ"ל ג'נסל; רמי קליש, שותף מייסד, פיטנגו.

בשיתוף Deloitte