איך הופכים מטרד למשאב

"אם נטפל בבעיית זיהום של מפעל, נפתור בעיה נקודתית — אבל אם נהפוך את המטרד שהוא מייצר למשאב, ייצרנו אימפקט"

נועה הראל, בשיתוף מקורות
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ריקי מור
ריקי מורצילום: תומר אפלבאום
נועה הראל, בשיתוף מקורות
תוכן שיווקי

כשריקי מור, מנהלת קשרי לקוחות ואחריות תאגידית, הגיעה לתפקידה בחברת המים הממשלתית מקורות —עלו שאלות רבות. "הקולגות שלי לא הבינו למה צריך כוח אדם ייעודי לאחריות התאגידית. רק לאחר שנתיים בתפקיד, ולאחר שחשפתי את עובדי החברה לפרויקטים בחו"ל ולהיבטים עסקיים של האחריות התאגידית, הבינו את המניעים שלי", היא מספרת.

לפני שלוש שנים, החברה הממשלתית עשתה קפיצת מדרגה משמעותית במהלך עסקיה, כשנרשמה למסחר בבורסה לניירות ערך בת"א: "מבחינת מקורות זה היה Game changer, הפכנו לחברה עסקית, שצריכה לפעול בשקיפות — ולמעשה, זה היה הקטליזטור להתעסקות ב–ESG כנושא מרכזי". בהמשך, כשנה לאחר ההנפקה, בתקופת הסגרים והקורונה, הבינו בחברה את חשיבות הפעילות שלהם ואת העובדה שהם, "מספקים מוצר מקיים חיים. בשיא הסגרים צפינו בעלייה של 10% בצריכת המים, ובמקביל עלו הרבה שאלות, חששות ובקשות שהתקופה המורכבת הזאת הביאה עמה".

ריקי מורקרדיט: TheMarker Labels

אותה תקופה חידדה עבור ראשי החברה את המוטיבציה לפעולתה, את הרצון לספק מים בזמינות, אמינות ואיכות ואת אחריותה כלפי הסביבה. מור מסבירה כי כיום נושאי האחריות הסביבתית הם נדבך מרכזי בערכי היסוד בחברה, כמו גם באופן פעילותה בכל אחד מתחומי הליבה. "מים זה לא משאב מובן מאליו, ואני נתקלת בזה כל הזמן. לא רק במדינות נחלשות, אלא גם במדינות שבהן אנחנו מבקרים ומקנאים באיכות החיים שלהם ובמשאב המים. צריך להבין שישראל, כמדינה מדברית, היתה מהראשונות למצוא פתרונות למים איכותיים, פתרון נחוץ בעולם שבו איכות המים הטבעיים הולכת ומידלדלת".

לכן, בשנים האחרונות הושקעו מצד החברה מיליארדי שקלים לפיתוח משק המים — "השקענו באנרגיה ירוקה, בבניית טורבינות, ובסטארט־אפים, הכל כדי להפוך את המוצר שלנו, המים, לאיכותי ביותר". כך למשל, על פני חיטוי באמצעות כלור ושרשרת אספקה מסועפת לחיטוי וטיהור המים, מקורות השקיעה בסטארט־אפ שמייצר חומר חיטוי מהכלור הטבעי שבמים, מה שעשוי לקצר משמעותית את התהליך ליצירת מים נקיים. בנוסף, את החומרים הנפלטים מתהליך הייצור במפעל, מנסים בחברה לתעל לשימוש כחומרי גלם במפעל אחר: "המטרה שלנו היא לספק חכה כדי לדוג, ולא לספק ארוחה — אם נטפל בבעיית זיהום של מפעל, נפתור בעיה נקודתית, אבל אם נהפוך את המטרד שהוא מייצר למשאב של ממש, סגרנו את המעגל וייצרנו אימפקט".

בשיתוף מקורות