"לא צריך לבחור בין קיימות לרווחיות — ניתן לשלב את שתיהן"

ניר מלק, מנהל תחום ESG ב–SAP ישראל, סיפר על הפתרון הטכנולוגי שיצרה החברה עבור הלהקה הבריטית קולדפליי, שמאפשר לה לדעת את היקף פליטות הפחמן של כל מי שמגיע לקונצרטים שלה — ולהשפיע על צמצומו

שחר אמאנו בשיתוף SAP
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר מלק
ניר מלקצילום: תומר אפלבאום
שחר אמאנו בשיתוף SAP
תוכן שיווקי

בין הופעה אחת לשנייה, להקת הרוק הבריטית "קולדפליי" היתה מודאגת מהנזק הסביבתי שיגרום כל קונצרט שלה, שצפוי למשוך אליו מאות אלפים שיגיעו במטוס, רכב או רכבת. בחברת SAP יצרו עבורה את הפתרון הטכנולוגי שמנטר את כמות הפליטה של כל נוסע, וכך מאפשר לקולדפליי לדעת מהו היקף פליטות הפחמן שמייצרים המגיעים להופעותיה — ולהשפיע על צמצומו. "המטרה היתה להיות נט זירו במסע ההופעות שלהם", הסביר ניר מלק יועץ בכיר לערך עסקי של SAP, בכנס אימפקט 2030. "קולדפליי פועלת לפי האימפקט גם במקרה שיש צורך לפצות אזורים שנפגעו כתוצאה מהנהירה להופעותיה".

לדברי מלק, חברות מזהמות רבות עובדות עם הטכנולוגיה של SAP והחברה חשה אחריות ומנסה באמצעות הטכנולוגיה שלה לשפר את המצב. "הטכנולוגיה שלנו מסייעת להפיק דו"חות בצורה טובה יותר ואחר כך לצמצם את הנזק, ומאפשרת לארגונים להוביל לשינוי קיימות. בעבר היה צריך לבחור בין רווחיות לקיימות, היום אפשר לשלב את שתיהן על אף הניגוד ביניהן", הסביר מלק. "הטכנולוגיה מאפשרת לארגונים להתקרב לחדשנות, לכלכלה מעגלית, ניטור טוב יותר וניהול כוח אדם שוויוני".

האפליקציה להערכת האימפקט הורדה 80 אלף פעמים

במקרה של קולדפליי נבנתה עם SAP אפליקציה שמסייעת לכל צופה פוטנציאלי בהופעה, לצד הכיף וההנאה, להבין מהו האימפקט שלו כשהוא נוסע למופע. על פי הנתונים שהוצגו בכנס, האפליקציה הורדה 80 אלף פעמים לקראת שמונה הופעות של קולדפליי, שעל פי ההערכות צפויה למשוך למסע ההופעות 5 מיליון צופים.

ניר מלקקרדיט: TheMarker Labels

"הצופים מכניסים את המידע שלהם פנימה ורואים תוצאות. הפלטפורמה שיצרנו מאפשרת לאסוף מידע, שאותו הלהקה משחררת בנקודות זמן מסוימות וככל שמסע ההופעות יתקדם נראה יותר מספרים ונתונים".

בחירת מקום ההופעה וכלי התחבורה שאיתו אמור להגיע הצופה, מייצר את האימפקט שלו על ההופעה — שאותו ניתן לשפר באמצעות החלופות שמציעה האפליקציה. "אם המסע הוא אדום, המשמעות היא שאנחנו פולטים הרבה פחמן. האפליקציה מממליצה על דרכים אחרות שיהפכו את המסע לירוק כמו למשל, בחירת חברת תעופה שטסה ישיר במקום כזו שעוצרת במקום שממנו צריכים לקחת רכבת המשך. זה אותו מסע, חסכתי פליטות ואני גם יכול לקבל על כך הנחה מקולדפליי על אחד המוצרים שלה".

על פי מלק, יש ירידה של 50% בפליטות פחמן במסע ההופעות של קולדפליי לעומת 2017 — לאור תכנון מסע ירוק יותר של הצופים: "קולדפליי רואה את הנתונים בחתך של יבשת, של מדינה ושל אזור, ויכולה גם לפצות אזור שהם כביכול פגעו בו במהלך הסיור".

בשיתוף SAP